Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 15/2011 piętnastej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 16 grudnia 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Protokół Nr 15/2011 piętnastej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 16 grudnia 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Numer dokumentu: 15
Rok: 2011

Protokół Nr 15/2011
piętnastej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 16 grudnia 2011r.
w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.



Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

Przewodnicząca Rady Gminy Piaski, Pani Irena Różalska powitała radnych, Sekretarza Gminy a jednocześnie Zastępcy Wójta Gminy Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak , Panie i Panów sołtysów oraz zaproszonych gości.

Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski.
/ Rada liczy 15 radnych /


Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokółu
Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokółu
Lista obecności gości stanowi załącznik nr 3 do protokółu

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad

Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła porządek obrad dzisiejszej sesji.

Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum.
Informacja na temat porządku obrad.
Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.
Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski.
Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.
Sprawozdania przewodniczących komisji.

PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE :

- zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Piaski na lata 2011-2016
- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2011r.
- zmian w Uchwale Rady Gminy Piaski NR VII/42/2011r. z dnia 19 maja 2011r.
- zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków
- regulaminu przyznawania i podziału środków finansowych z przeznaczeniem na pomoc
zdrowotną dla nauczycieli, nauczycieli emerytów, nauczycieli rencistów szkół i przedszkoli
prowadzonych przez Gminę Piaski, korzystających z opieki zdrowotnej.

Zapytania, wolne głosy i wnioski.
Zakończenie obrad.

Za przyjęciem przedstawionego porządku obrad głosowało 15 radnych.

Ad. 3 Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych .

Ad. 4 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy

Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła, że w tym krótkim okresie międzysesyjnym uczestniczyła w spotkaniu opłatkowym Kombatantów Gminy Piaski, które odbyło się w GOK, jak również w Bazylice Świętogórskiej w Piaskach na podsumowaniu a jednocześnie podziękowaniu wszystkim tym którzy przyczynili się do zorganizowania koncertu pod nazwą „Sacramontana”, uczestniczyła także na posiedzeniu wspólnym komisji .

Ad. 5 Sprawozdanie Wójta Gminy.

Sprawozdanie w imieniu Wójta Gminy złożył Sekretarz Gminy Pan Wiesław Glapka. Poinformował wszystkich, że w okresie międzysesyjnym uczestniczył na spotkaniach:
3 grudnia - Turniej Mikołajkowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Pogorzeli,
4 grudnia - zebranie Koła Kombatantów w GOK, popołudniu wraz z radnymi powiatowymi w Grabonogu na festynie związanym ze Św. Mikołajem zorganizowany przez Panią Sołtys, Pana Radnego i Radą Sołecką z Grabonoga,
5 grudnia – Konwent Wójtów i Burmistrzów w Borku Wlkp.,
6 grudnia – Gminna Rada Sportu,
7 grudnia – spotkanie z Nadleśniczym oraz podpisanie umów na ośnieżanie dróg powiatowych na terenie gminy,
8 grudnia – szkolenie Zespołu Interdyscyplinarnego w GOK,
9 grudnia – podsumowanie sezonu piłkarskiego Korona Piaski,
12 grudnia – Urząd Marszałkowski w sprawie podpisania umowy na przyznane środki dla miejscowości Grabonóg, popołudniu spotkanie opłatkowe w Świetlicy terapeutycznej w Bodzewie, również tego dnia był odbiór wodociągu Bodzewko – Rębowo,
13 grudnia – Walne Posiedzenie Spółki Zakład Zagospodarowania Odpadami w Jarocinie,
14 grudnia - spotkanie opłatkowe w Świetlicy terapeutycznej w Szelejewie,
15 grudnia – wspólne posiedzenie komisji gdzie zostały omówione projekty uchwał oraz posiedzenie GKRPA – podsumowanie całorocznej działalności.

Ad. 6 Sprawozdanie przewodniczącego komisji wspólnej .

Sprawozdanie złożył Przewodniczący wspólnego posiedzenia komisji Pan Stefan Śląski. Poinformował, że komisja odbyła się 15 grudnia 2011r., na której omówiono projekty uchwał dzisiejszej sesji. Poinformował, że komisje przyjęły taryfy wody.

Ad. 7. PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE :

- zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Piaski na lata 2011-2016
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XV/78/2011 w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Piaski na lata 2011-2016 stanowi załącznik do protokółu.

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2011r.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XV/79/2011 w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2011r. stanowi załącznik do protokółu.

- zmian w Uchwale Rady Gminy Piaski NR VII/42/2011r. z dnia 19 maja 2011r.
Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XV/80/2011 w sprawie zmian w Uchwale Rady Gminy Piaski NR VII/42/2011r. z dnia 19 maja 2011r. stanowi załącznik do protokółu.


- zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków
Przewodnicząca Rady Gminy Pani Irena Różalska poprosiła Sekretarza Gminy Pana Wiesława Glapkę o przedstawienie projektu uchwały.
Pytań do niniejszego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Głosowało 15 radnych. - 14 radnych było „za” przyjęciem projektu uchwały, 1 radny wstrzymał od głosowania ( Pan Waldemar Niedziela).

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XV/81/2011 w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków stanowi załącznik do protokółu.

- regulaminu przyznawania i podziału środków finansowych z przeznaczeniem na pomoc
zdrowotną dla nauczycieli, nauczycieli emerytów, nauczycieli rencistów szkół i przedszkoli
prowadzonych przez Gminę Piaski, korzystających z opieki zdrowotnej.
Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła Pana Andrzeja Koniecznego o przedstawienie projektu uchwały.
Pytań do niniejszego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Głosowało 15 radnych – 14 radnych było „za” przyjęciem projektu uchwały, 1 radny wstrzymał się od głosowania (Pan Marian Wyrzykiewicz).

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XV/82/2011 w sprawie regulaminu przyznawania i podziału środków finansowych z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, nauczycieli emerytów, nauczycieli rencistów szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Piaski, korzystających z opieki zdrowotnej stanowi załącznik do protokółu.


Ad. 8 Zapytania, wolne głosy i wnioski.

Pan Grzegorz Naskręt zwrócił uwagę na brak miejsc parkingowych na rynku. Poinformował, że w godz. od 700 do 1500 nie ma miejsc żeby zaparkować. Wyjaśnił, że jest dużo kierowców z poza Piasków, którzy przyjeżdżają samochodem, parkują na rynku a do pracy dojeżdżają autobusem bądź innym samochodem. Wielu klientów, którzy przyjeżdżają na Piaski coś szybko załatwić nie mają gdzie zaparkować. Poprosił by jak najszybciej rozwiązać problem z parkowaniem samochodów, by wprowadzić ograniczenie postoju do jednej godziny aby dać do zrozumienia tym kierowcą że zaparkowanie auta na cały dzień na rynku stwarza duży problem. Rozmawiając z niektórymi kierowcami, którzy mówili że wcześniej parkowali samochody na ulicy Gostyńskiej koło pawilonu gdzie w chwili obecnej jest przystanek autobusowy. Jest parking na ul. Leśnej ale na skrzyżowaniu dróg ul. Leśnej z ul. Drzęczewską stoi lampa która nie świeci, kierowcy boją się na dłuższy czas zostawiać w tym miejscu samochody.
Głos zabrała Pani Przewodnicząca, mówiąc że użalano się także na samochód przyjeżdżający z towarem do „Dino”.
Następnie głos zabrał Pan Sekretarz, mówiąc że jeżeli chodzi o rynek w Piaskach i centrum to jest bardzo trudna sytuacja jeżeli chodzi o parkowanie nie tylko w dni powszednie ale także i w sobotę. Jeżeli chodzi o ograniczenie czasowe postoju na parkingu publicznym to jest to nie możliwe, takie ograniczenia wprowadzają markety i sklepy prywatne na swoich prywatnych parkingach przynależące do tych marketów. Sekretarz poinformował, że jedynym rozwiązaniem na rynku w Piaskach byłoby wprowadzenie opłat parkingowych na rynku.
Następnie Pan Naskręt dodał, że należy poszukać takiego rozwiązania by to wszystko funkcjonowała nie tak jak do tej pory gdzie samochody na 10 czy 12 godzin są pozostawiane i blokują cały rynek.
Następnie Przewodnicząca Rady Gminy dodała, że z tą sprawą będzie duży problem bo dojeżdżają tu ludzie z różnych stron do przychodni na rynku, którzy czekają na specjalistę nie godz. czy 2 ale nawet 5 godz.
Pan Sekretarz powtórzył, że jeżeli chodzi o sytuację na rynku to tylko i wyłącznie rozwiąże opłata parkingowa, natomiast można umieścić tablice informacyjne na rynku, że znajdują się również inne miejsca parkingowe przed Kościołem czy na placu targowym. Dodał, że jeżeli dojdzie do uchwalenia przez radnych opłaty parkingowej to upłynni ruch jeżeli chodzi o parkowanie na rynku.
Następnie głos zabrał Radny Powiatu Pan Krzysztof Nawrocik, który zapytał Panią Skarbnik ile na czysto gmina zyskuje (ile zarabia) ze sprzedaży wody.
Pani E. Karolczak wyjaśniła, że ze sprzedaży wody gmina nie ma żadnych dochodów.
Następnie radny Ignacy Urbaniak zwrócił się do Radnych Powiatowych w sprawie braku dwóch znaków – 4 zakręty i ograniczenia prędkości, po za tym chuligani którzy kradną wybijają szyby w oborze.
Odpowiedzi udzielił Radny Powiatu Pan Krzysztof Deutsch. Poinformował, że wraz z Panem Nawrocikiem przeprowadzi rozmowy z Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg z Panem Mayerem i jeżeli będą w tym roku na to środki być może uda się to załatwić. Dodał, że w poprzedniej kadencji wraz z byłym Sołtysem z Podrzecza i mieszkańcami składaliśmy pisma w sprawie wycinki suchych konarów na drodze powiatowej między Porzeczem a Grabonogiem i zostało to wykonane. Dzięki rozmowom moim jak również Pana Wójta i Pana Sekretarza z Panem Starostą udało się doprowadzić do uzupełnienia masą bitumiczną w miejscowości Rębowo przy drodze powiatowej ok. 300m, ponadto prowadzone są rozmowy z Panem Mayerem jak również z Panem Starostą wspólnie z Sołtysem Michałowa w sprawie drogi w Drogoszowie. Pan Deutsch poinformował, że chodzi tu o wypływającą wodę, zakomunikował że Pan Mayer obiecał iż musi to być odwodnione i będą zrobione odpowiednie korytka. Poinformował także że otrzymał odpowiedź od Zarządu Powiatu w sprawie uzupełnienia masy bitumicznej we wsi Smogorzewo przy drodze powiatowej. Zarząd weźmie pod uwagę to zadanie w roku 2012 jeżeli znajdzie wolne środki. Jeżeli chodzi o drogę ze Smogorzewa do Talarów wymaga naprawy (ok. 400mb) gdzie koszt tej naprawy wyniósł by około 110 000 zł. Pan Krzysztof Deutsch oznajmił, że w tej sprawie będę czynione starania, ponieważ zgodnie z ustawą o finansach publicznych są ograniczone dofinansowania do wszystkich inwestycji.
Następnie Przewodnicząca Rady Gminy zapytała Panów Radnych Powiatowych dlaczego obcięto zajęcia i skomasowano klasy w klasach maturalnych gdzie przede wszystkim tym wychodzącym w świat zależało by zgłębić wiedzę przed skończeniem pewnego etapu edukacji. Dodała, że jeżeli zacznie się oszczędzać na oświacie, na dziecku to nie dojdziemy do nikąd szczególnie w klasach maturalnych.
Pan Krzysztof Deutsch poinformował, że odpowiedzi na to pytanie udzieli na następnej sesji po rozmowie z Wicestarostą który jest odpowiedzialny za oświatę.
Następnie głos zabrał Pan Marian Wyrzykiewicz, który wyjaśnił że to on składał wniosek o wycięcie konarów, o obsypanie asfaltu i obniżeniu krawężnika. Poinformował, że otrzymał potwierdzenie od Pana Mayera, że będzie to zrobione i po miesiącu czasu zostało to wykonane.
Następnie głos zabrała Pani Przewodnicząca, która oznajmiła że prawdopodobnie obydwoje Panowie jak i były Sołtys składali te same wnioski. Dodała, że najważniejsza sprawa to, to że jest zrobione.
Pan Konrad Szafranek również podziękował za wycięcie konarów bo również wnioskował w tej sprawie. Podziękował Panom radnym powiatowym za załatwienie tej sprawy. Pan radny poruszył sprawę ul. Poznańskiej - lewa strona w kierunku Smogorzewa. Zakomunikował, że woda która spływa przy ulewach deszczu stoi całymi kałużami na drodze gdzie młodzież, mieszkańcy idąc rano zostają oblewani przez jadące samochody, które jadą w kierunku Poznania. Dodał, że to jest to mała obwodnica Gostynia gdzie Pępowo, Jarocin nawet część od Krobi przy Klasztorze przejeżdża przez Piaski. Największą tragedią jest to, że rowy przy lesie są zasypane. Następnie prosił by wziąć pod uwagę wysiadające dzieci z autobusu na Talarach przy lesie. Na tej drodze nie ma ograniczenia, czy na tej drodze nie warto by było postawić znaku ograniczenia prędkości do 40km/h.
Następnie głos zabrała Pani Sołtys Smogorzewa, oznajmiła wszystkim że w tej sprawie pisała pismo i dostała odpowiedź, że na tej drodze będzie postawiony znak 70 km/h.
Pan radny Szafranek podziękował za wypowiedź pani Wojtkowiak, dodając że jednak chciałby uwzględnić mniejszą prędkość. Następną sprawę którą poruszył Pan radny Szafranek to droga ze Smogorzewa w kierunku Talar, na pierwszym łuku z drenarki wypływa woda na asfalt. Dodał że w tej chwili jest sucho i woda nie płynie jednak gdy przychodzą mrozy zostaje tam lodowa tafla i samochody zjeżdżające czy wjeżdżające na górę wypadają z drogi. Poinformował, że przy skarpie powinny być wycięte krzewy i przy mostku koło Pana Musielaka musi być odkopany rów.
Odpowiedzi udzielił radny powiatu Pan Krzysztof Deutsch, mówiąc że krzewy które rosły przy drodze były już wycięte całkowicie w poprzedniej kadencji i teraz od nowa odrosły.
Następnie głos zabrał Pan radny Wiesław Woźniak, który jest usatysfakcjonowany naprawą drogi z Smogorzewa do Talar. Dodał, że Pan radny Szafranek wymienił dużo spraw które należy zrobić. Poprosił jeszcze o obcięcie jesionów, które bardzo mocno zarastają drogę.

Więcej dyskusji nie podjęto wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała wszystkim za udział w obradach. Złożyła wszystkim obecnym życzenia Bożonarodzeniowe, zaprosiła na następna sesję która odbędzie się 30 grudnia 2011r. i zamknęła XV sesję Rady Gminy Piaski.

Sesja zakończyła się o godz.1410
Protokółowała: Joanna Polaszyk

Przewodnicząca Rady Gminy
Irena Różalska



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Rafal Talarczak
Informację wprowadził: Rafal Talarczak
Opublikowany dnia: 2012-01-09
Wprowadzony do BIP dnia: 2012-01-09
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie