Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 24/2005 sesji Rady Gmny Piaski

Protokół Nr 24/2005 sesji Rady Gmny Piaski

Numer dokumentu: 24
Rok: 2005

Protokół Nr 24/2005

dwudziestej czwartej sesji Rady Gminy Piaski odbytej
w dniu 25 lutego 2005r. w Gminnym Ośrodku Kultury
w Piaskach ul. Strzelecka 4.

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.
Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, Pan Władysław Polaszek powitał Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak, radnych, Starostę Powiatu Gostyńskiego, Panią Elżbietę Palkę, radnego powiatowego, Pana Franciszka Celkę, sołtysów, zaproszonych gości.
Stwierdził, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 13 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski /Rada liczy 15 radnych/.

Nieobecny usprawiedliwiony :
1. Różalska Irena
2. Majchrzak Jan
Lista obecności radnych stanowi zał. nr 1 do protokółu.
Lista obecności sołtysów stanowi zał. nr 2 do protokółu.
Lista obecności gości stanowi zał. nr 3 do protokółu.

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad :
Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, Pan Władysław Polaszek poprosił radnych o wyrażenie zgody na zmianę dzisiejszego porządku obrad poprzez dopisanie w punkcie 9 - podjęcie uchwał - 5 dodatkowych uchwał w sprawie wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego wartościjednego punktu dla Zespołów Szkół w Piaskach, Szelejewie i Bodzewie oraz dla Przedszkola Samorządowego i Zespołu Obsługi Szkół w Piaskach.
Wszyscy radni wyrazili zgodę na powyższe.
Wobec wyrażenia zgody na zmianę dzisiejszego porządku obrad, Pan Polaszek przedstawił informację na temat dzisiejszego porządku obrad:
1. Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum
2. Informacja na temat porządku obrad
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji
4. Spotkanie ze Starostą Powiatu Gostyńskiego
5. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy
6. Sprawozdania przewodniczących komisji
7. Sprawozdanie Wójta Gminy.
8. Sprawozdanie radnego powiatowego
9. Podjęcie uchwał w sprawie :        
- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2004r.
- zmiany uchwały Nr XXIII/131/2005 Rady Gminy z dnia 27 stycznia 2005r.
- regulaminu określającego na rok 2005 wysokości stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków, motywacyjnego, funkcyjnego a także szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe ,godziny doraźnych zastępstw i nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski
- uchylenia uchwały Rady Gminy Nr XXII/128/2004 z dnia 30 grudnia 2004r. w sprawie  wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dla nauczycieli uczących w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski.
- wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dla nauczycieli uczących w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski.
- wystąpienia o uzyskanie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty na funkcjonowanie Zespołów Szkół w Piaskach, Szelejewie i Bodzewie
- przyjęcie planu pracy Rady Gminy Piaski na 2005r.
- zatwierdzenie planu pracy komisji rewizyjnej na rok 2005
- wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Zespołu Szkół w Piaskach, Szelejewie, Bodzewie, Przedszkola Samorządowego i Zespołu Obsługi Szkół
10. Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski
11. Zakończenie.
Za przedstawionym porządkiem obrad głosowało 13 radnych.

Ad. 3 Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji
Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 13 radnych.

Ad. 4 Spotkanie ze Starostą Powiatu Gostyńskiego, Panią Elzbietą Palką
W tym momencie Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, Pan Polaszek poprosił o zabranie głosu dzisiejszego gościa, Panią Elżbietę Palkę, Starostę Powiatu Gostyńskiego a radnych o zadawanie pytań.
Pani Starosta powitała wszystkich i podziękowała za zaproszenie na sesję, stwierdziła, że rzadko zdarzają się takie sytuacje aby miała możność spotkania się z wszystkimi radnymi oraz z sołtysami.
Przedstawiła panią Barbarę Nowacką Sykisz - geodetę powiatowego która przedstawi sprawy związane z możliwością scalania gruntów.
Pani Starosta w swoim wystąpieniu przedstawiła w ogólnym zakresie czym zajmuje się powiat a szczególnie na co wydaje swoje środki finansowe. Powiedziała między innymi, że roczny budżet powiatu to kwota 40 milionów złotych z którego środki są przekazywane na bardzo ważne cele a przede wszystkim na oświatę a konkretnie na szkoły średnie do których należy funkcjonujący na terenie Gminy Piaski Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, następne bardzo ważne zadanie to pomoc społeczna która się skupia w tzw.  Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz w 4 domach pomocy społecznej, natomiast Gmina Piaski prowadzi bardzo ważną jednostkę jaką są Warsztaty Terapii Zajęciowej na które powiat przekazuje środki finansowe lecz nie bezpośrednio gdyż Warsztaty są dotowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Powiat prowadzi również szpital który boryka się z wieloma kłopotami a przede wszystkim z kłopotami finansowymi i własnościowymi. Przez długie lata długi szpitala narastały lecz dzisiaj możemy powiedzieć, że szpital uporał się z długami, spłaca tzw. trzynastki i zaczął się bilansować, co nie oznacza, że przynosi zyski lecz na inwestowanie środków wciąż brakuje.
Kolejną sprawą jaką się urząd zajmuje to oczywiście drogi. Jest to temat który ciągle wraca i jest analizowany a szczególnie przez poszczególne rady. Pani Starosta powiedziała, że sama Gmina Piaski częściowo wspiera powiat w działaniach dotyczących dróg i tak w roku 2003 Gmina Piaski wspierała nas przy realizacji zadań przy drogach powiatowych a była to budowa ścieżki rowerowej odcinek Strzelce Wielkie - Piaski, niecały oczywiście oraz na ulicy Poznańskiej przy przebudowie chodnika. W roku 2004 kolejny odcinek Strzelce Wielkie - Piaski i w dalszym ciągu chodnik na ulicy Poznańskiej oraz przy budowie chodnika w Michałowie, za co serdecznie państwu dziękuję - powiedziała Pani Starosta.
Następnie powiedziała, że często wraca pytanie ile w poszczególnych gminach w danym roku powiat wydatkował środków na drogi. Przedstawiła w tym momencie jakie środki wydatkował powiat na drogi powiatowe na poszczególne gminy w latach 2003 i 2004. W Gminie Piaski w roku 2003 przeprowadzono prace za kwotę 900 tysięcy złotych a w roku 2004 za około 640 tysięcy złotych.
Na rok 2005 budżet powiatu na drogi powiatu gostyńskiego wynosi około 4 milionów złotych . Najważniejszą inwestycją którą będzie kontynuować a być może kończyć jest droga Bodzewo - Grabonóg. Przeznaczymy na nią w tym roku własne środki w wysokości 750 tysięcy złotych, ponadto będziemy występować o środki strukturalne do Urzędu Marszałkowskiego na tę inwestycję w wysokości około 2 milionów złotych. Gdybyśmy uzyskali te środki wówczas droga Bodzewo - Grabonóg mogłaby być zakończona - stwierdziła Pani Starosta. Jeżeli środków unijnych nie otrzymamy to do swoich środków w wysokości 750 tysięcy dorzucimy prawdopodobnie środki z Ministerstwa w wysokości około 300 tysięcy i tak będziemy kontynuować inwestycje za kwotę około miliona złotych. Będzie również zakończony chodnik na ulicy Poznańskiej - stwierdziła Pani Starosta.
Następnie poinformowała, że w roku bieżącym pobocze Piaski -Smogorzewo na odcinku 3 km będzie ścinane natomiast Michałowo zostało wykreślone przez radnych z projektu budżetu, przewidujemy, że to się pociągnie jeszcze dwa lata lecz nie w roku 2005. W Smogorzewie w roku 2006 oddamy chodnik po lewej stronie około 400 m. Na bieżąco będziemy prowadzić wycinki poboczy i krzewów. Próbujemy z Urzędu Pracy wygospodarować środki na zatrudnienie około 30 osób w powiecie które będą takimi ekipami wycinającymi pobocza i będą działać od 1 kwietnia przez pół roku. Samorządy zostaną poinformowane kiedy rusza ta ekipa, na pewno Pan Grzegorz Mayer będzie z Panem Wójtem w kontakcie i zadecydują jakich ludzi zatrudnić do tej pracy.
Następnie Pani Starosta poprosiła geodetę powiatowego, Panią Nowacką-Sykisz aby przedstawiła sołtysom możliwość pozyskania środków unijnych na tzw. strukturę scaleniową. Pani geodeta poinformowała, że chodzi o możliwość scalania gruntów które są bardzo rozdrobnione. Prosiła sołtysów aby przekazali mieszkańcom poszczególnych miejscowości o możliwości złożenia wniosku w tej kwestii a geodezja może wówczas wszcząć odpowiednie postępowanie. Jest odpowiedni program który pozwala na uzyskanie środków na dofinansowania tego postępowania. Samo scalenie przebiega z udziałem rolników na koszt państwa. Pierwsze pieniądze na proces scaleniowy są zawsze wykładane przez państwo a po dokonaniu tego scalenia i opracowaniu planów scaleniowych można pozyskać jeszcze spore środki z Unii Europejskiej.
Te środki z UE można przeznaczyć na wiele innych okołoscaleniowych czynności, przede wszystkim na regulację stanu dróg, rowów, klasyfikacji gleboznawczej. Proces scaleniowy dotyczy przede wszystkim terenów łąk, pastwisk które są bardzo rozdrobnione i uciążliwe do uprawy - stwierdziła p. Nowacka-Sykisz.

Zastępca Przewodniczącego, Pan Polaszek podziękował za wystąpienia i poprosił radnych i sołtysów o zadawanie pytań.

Pan Urbaniak - radny z Michałowa pytał dlaczego Pani Starosta wykreśliła z planu robót na rok 2005 dalsze układanie chodnika w Michałowie skoro otrzymał od niej pismo w ubiegłym roku zapewniające, że prace w Michałowie na rok 2005 r zostały ujęte w planie powiatu.
/Odczytał pismo jakie skierowała Rada Sołecka w Michałowie do powiatu w sprawie wykonania prac w Michałowie oraz odpowiedź powiatu na to pismo/. Pytał również do kogo należy wycinanie poboczy i rowów na drodze powiatowej.
Pani Starosta w odpowiedzi wyjaśniła, że radni doskonale wiedzą co oznacza słowo - projekt. Odpowiadając na pismo Rady Sołeckiej w Michałowie napisaliśmy, że w projekcie budżetu przewiduje się środki na to zadanie lecz rada projekt głosuje i większością głosów coś pozostawia lub coś wykreśla z projektu. Rada powiatu nie odważyłaby się wykreślić wsi Michałowo tylko zadanie będące do wykonania w Michałowie - stwierdziła pani Starosta. Powiedziała także, że w Michałowie było do wykonania 1300 metrów chodnika z czego 700 już zostało wykonane a pozostałe prace zostaną zakończone w następnym roku. Ponadto w Michałowie chodnik po jednej stronie już jest wykonany a wiele miejscowości nie ma go wcale. Starosta stwierdziła iż rozumie, że radni będą zawsze walczyć o swoje miejscowości i to jest normalna reakcja lecz środki są takie jakie są i zawsze trzeba dokonywać trudnych wyborów.

Pan Radwan - radny z Szelejewa pytał czy jest ujęty w planie powiatu chodnik w Szelejewie.
Pani Starosta dopowiedziała, że jest ujęty remont chodnika na kwotę 25 tysięcy złotych.

Pan Janicki - sołtys z Michałowa  poinformował, że na wniosek jaki wysłali do powiatu w sprawie dalszej budowy chodnika dostali odpowiedź w listopadzie ubiegłego roku, że chodnik będzie ujęty w planie na rok następny a teraz okazuje się, że z planu wykreślono to zadanie.
Pani Starosta odpowiedziała, że powiat przyjął budżet w grudniu ubiegłego roku i nie ma tam środków na to zadanie co nie oznacza, że jeżeli w ciągu roku znajdą się dodatkowe środki to być może w Michałowie prace będą kontynuowane, proszę mieć taką nadzieję - stwierdziła p. Starosta.

Pan Matuszewski - radny ze Strzelec Wielkich pytał, czy będzie w tym roku skończona ścieżka rowerowa.
Pani Starosta potwierdziła, że tak.

Pan Dziubalski - radny z Lipia pytał kiedy będą ścięte topole które zagrażają bezpieczeństwu na drodze.
Pani Starosta odpowiedziała, że topole będą ścięte.

Pan Nawrocik - sołtys z Drzęczewa pytał między innymi kiedy będzie remontowany Ośrodek Zdrowia w Piaskach i na co zostały przeznaczone środki ze sprzedaży mieszkań w Ośrodku Zdrowia. Prosił również o wykonanie chodnika na drodze prowadzącej do klasztoru wzdłuż muru klasztornego od strony Drzęczewa.
Pani Starosta odpowiedziała, że Ośrodek w roku 2000 został przejęty przez powiat poprzedniej kadencji lecz wcale nie uważa, że nie należałoby oddać go gminie Piaski. Jeżeli większość radnych tak zadecyduje. Jeżeli chodzi o pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkań to informuję, że zostały przekazane na szpital - powiedziała pani Starosta.

Sołtys z Podrzeca, Pan Jędrzejczak powiedział, że wpłynie do starostwa pismo z prośbą o wykonanie dodatkowego zajazdu do autobusu.

Pan Radwan pytał jak często powinny być wykoszone pobocza przy drogach, dziękował ponadto w imieniu mieszkańców Szelejewa Pierwszego i Drugiego za wszystkie prace jakie powiat wykonał.
Pani Starosta odpowiedziała, że niedługo powstanie ekipa osób która będzie się zajmowała wykaszaniem poboczy od kwietnia do października. Prosiła również aby mieszkańcy nie wypalali poboczy gdyż jest to bardzo niebezpieczne ze względów pożarowych.

Pan Woźniak - radny i sołtys Smogorzewa prosił aby powiat zainteresował się droga powiatową Piaski - Smogorzewo - Talary gdyż jej stan jest coraz gorszy. Pytał ponadto kiedy będą wycięte drzewa i krzewy, prosił również o piaskarkę na drogę gdzie są bardzo niebezpieczne zakręty na odcinku od Talar do Smogorzewa.

Pan Gliszczyński - radny z Piasków podziękował za wykonanie prac na drodze powiatowej na ulicy Poznańskiej i prosił o działanie powodujące odprowadzenie wody na tej ulicy.

Pan Polaszek - radny z Podrzecza poruszył sprawę drogi za budynkami w stronę Krajewic, gdzie jest bardzo niebezpiecznie, przypomniał, że w Podrzeczu jest do wykonania bardzo ważna inwestycja.
Pani Starosta potwierdziła, że droga o której mówił p. Polaszek na razie jest wpisana w plan na przyszły rok.

Pan Urbaniak pytał czy będzie modernizowane koryto rzeki Obry, ponadto prosił o ściągnięcie ze słupów niepotrzebnych drutów po radiowęźle.
Pani Starosta odpowiedziała, że sprawami regulacji rzeki powiat bezpośrednio się nie zajmuje a jeżeli chodzi o niepotrzebne druty na słupach to najlepiej skontaktować się z energetyką która dysponuje odpowiednim sprzętem.

Więcej pytań do Pani Starosty nie było wobec czego zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, Pan Władysław Polaszek podziękował gościom za przybycie na dzisiejszą sesję i ogłosił przerwę.

Ad. 5 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy - nie było z powodu nieobecności na sesji Przewodniczącej Rady Gminy

Ad. 6 Sprawozdania przewodniczących  komisji
Pan Franciszek Radwan - przewodniczący komisji rewizyjnej  przedstawił sprawozdanie z działalności komisji w roku ubiegłym.
Pan Stefan Śląski - przewodniczący komisji budżetowej poinformował, że na posiedzeniu komisja zapoznała się z projektami uchwał które będą podejmowane na dzisiejszej sesji. Projekty uchwał przedstawiła pani Skarbnik, Wójt Gminy i Sekretarz Gminy.
Pan Tomasz Gliszczyński  - przewodniczący komisji oświaty poinformował, że komisja spotkała się w pełnym składzie i zapoznała się z projektami uchwał które będą dzisiaj podejmowane.
Pan Jan Kędzia - przewodniczący komisji rolnictwa poinformował, że odbyło się wspólne posiedzenie komisji rolnictwa i budownictwa na którym pani Skarbnik przedstawiła zmiany w budżecie, ponadto dyskutowali o projektach uchwał które dzisiaj będą podejmowane. Komisje zapoznały się również z wnioskiem jaki wpłynął  od Ochotniczej Straży Pożarnej w Godurowie o dofinansowanie zakupu samochodu dla potrzeb straży. Radni obu komisji większością głosów nie wyrazili zgody na dofinansowanie zakupu samochodu.

Ad. 7 Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.
Pan Wójt poinformował, że w okresie międzysesyjnym uczestniczył w następujących spotkaniach i posiedzeniach
- posiedzenie komisji oświaty w sprawie podziału środków finansowych na działalność sportowa w roku 2005
- spotkanie w sprawie organizacji Biegu Bojanowskiego
- zebranie wiejskie w Grabonogu
- zebranie strażackie w Szelejewie i Smogorzewie
- spotkanie w Poznaniu w Agencji Nieruchomości w sprawie środków na remont hydroforni w Podrzeczu oraz przejęcia nieruchomości w Bodzewku, Drzęczewie Drugim i gruntu w Piaskach pod budownictwo mieszkaniowe
- zebranie wiejskie w Szelejewie, Grabobogu, Podrzeczu
- zebranie strażackie w Rębowie
- spotkanie z Komendantem Straży Pożarnej w Gostyniu
- udział w posiedzeniach komisji Rady Gminy
- udział w posiedzeniu Rady Powiatu w Gostyniu
Pytań do przedstawionego sprawozdania Wójta nie było.

Ad. 8 Sprawozdanie radnego powiatowego
Radny powiatowy, Pan Franciszek Celka oświadczył, że dzisiaj nie będzie przedstawiał sprawozdania ponieważ Pani Starosta Elżbieta Palka w swoim wystąpieniu poinformowała już o wszystkich sprawach powiatu, ponadto odpowiadała na pytania radnych.

Ad. PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE:

- Zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2005r.

Projekt uchwały przedstawiła Pani Skarbnik Elżbieta Karolczak.
Następnie zastępca Przewodniczącej Rady Gminy, Pan Władysław Polaszek odczytał projekt uchwały w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na rok 2005.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych /od tej chwili na sali jest 12 radnych/

Uchwała Nr XXIV/135/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy stanowi zał. nr 4 do niniejszego protokółu.

- Zmiany uchwały Nr XXIII/131/2005 Rady Gminy Piaski z dnia 27 stycznia 2005r.

Pan Polaszek odczytał projekt uchwały.
Za podjęciem  w/w uchwały głosowało 12 radnych

Uchwała Nr XXIV/136/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Piaski Nr XXIII/131/2005 z dnia 27 stycznia 2005r.  stanowi zał. nr 5 do niniejszego protokółu.

Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, Pan Władysław Polaszek poprosił w tym momencie Sekretarza Gminy Pana Wiesława Glapkę aby w jego imieniu odczytał pozostałe projekty uchwał które dzisiaj będą podejmowane.

- Regulamin określający na rok 2005 wysokość stawek i warunków  przyznawania oraz wypłacania dodatków motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy a także szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny  ponadwymiarowe, godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, przedszkolach dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski.

Sekretarz odczytał projekt w/w uchwały .
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała Nr XXIV/137/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie regulaminu określającego na rok 2005 wysokość stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy a także szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, przedszkolach dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski, stanowi zał. nr 6 do niniejszego protokółu.

- Uchylenie uchwały Rady Gminy Piaski Nr XXII/128/2004 z dnia 30 grudnia 2004r. w sprawie wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dla nauczycieli uczacych w szkołach i przedszkolu dla których organem prowadzącym jest  Gmina Piaski.

Sekretarz Gminy, Pan Wiesław Glapka odczytał projekt w/w uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała Nr XXIV/138/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie uchylenia uchwały Rady Gminy Piaski Nr XXII/128/2004 z dnia 30 grudnia 2004r. w sprawie wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dla nauczycieli uczących w szkołach i przedszkolu dla których organem prowadzącym jest  Gmina Piaski, stanowi zał. nr 7 do niniejszego protokółu.

- Wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dla nauczycieli uczących w szkołach i przedszkolu dla których organem prowadzącym jest  Gmina Piaski.

Projekt w/w  uchwały odczytał Sekretarz Gminy,.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała  Nr XXIV/139/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dla nauczycieli uczących w szkołach i przedszkolu dla których organem prowadzącym jest  Gmina Piaski., stanowi zał. nr 8 do niniejszego protokółu.

- Wystąpienia o uzyskanie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty na funkcjonowanie Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum nr 1 w Piaskach.

Projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy.
Za podjęciem uchwały glosowało 12 radnych.

Uchwała nr XXIV/140/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie wystąpienia o uzyskanie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty na funkcjonowanie Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum nr 1 w Piaskach, stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokółu.

- Wystąpienia o uzyskanie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty na funkcjonowanie Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa im. Edmunda  Bojanowskiego i Gimnazjum nr 2 w  Szelejewie

Projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała nr XXIV/141/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie wystąpienia o uzyskanie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty na funkcjonowanie Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa im.Edmunda Bojanowskiego i Gimnazjum nr 2 w Szelejewie, stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokółu.

- Wystąpienia o uzyskanie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty na funkcjonowanie Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa im. Powstańców  Wielkopolskich  i Gimnazjum nr 3 w  Bodzewie

Projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała nr XXIV/142/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie wystąpienia o uzyskanie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty na funkcjonowanie Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich  i Gimnazjum nr 3 w Bodzewie , stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokółu.

- Przyjęcie planu pracy Rady Gminy Piaski na 2005r.

projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała Nr XXIV/143/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Gminy Piaski, stanowi zał. nr 12 do niniejszego protokółu.

- Zatwierdzenie planu pracy komisji rewizyjnej na rok 2005

Projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała Nr XXIV/144/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie zatwierdzenia planu pracy komisji rewizyjnej na rok 2005 , stanowi zał. nr 13 do niniejszego protokółu.

- Wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Zespołu Szkól Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Nr 1 w  Piaskach

projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy.
Za podjęciem uchwały glosowało 12 radnych

Uchwała Nr XXIV/145/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Zespołu Szkól Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Nr 1 w  Piaskach, stanowi zał. nr 14 do niniejszego protokółu.

- Wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Zespołu Szkól Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Nr 2   w  Szelejewie

Projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała Nr XXIV/146/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Zespołu Szkól Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Nr 2 w Szelejewie, stanowi zał. nr 15 do  protokółu.

- Wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Zespołu Szkól Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Nr 3   w  Bodzewie.

Projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała Nr XXIV/147/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Zespołu Szkól Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Nr 3 w Bodzewie , stanowi zał. nr 16 do niniejszego  protokółu.

- Wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Przedszkola Samorządowego w Piaskach.

Projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała Nr XXIV/148/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Przedszkola Samorządowego w Piaskach, stanowi zał. nr 17 do niniejszego protokółu.

- Wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla  Zespołu Obsługi Szkół w Piaskach.

Projekt uchwały odczytał Sekretarz Gminy.
Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych.

Uchwała Nr XXIV/149/2005 Rady Gminy Piaski w sprawie wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego i wartości jednego punktu dla Zespołu Obsługi  Szkół  w Piaskach, stanowi zał. nr 18 do niniejszego protokółu.

Ad. 10 Zapytania, interpelacje, wolne glosy i wnioski:

Pan Pietrzyk - sołtys z Godurowa pytał Wójta o pismo przesłane do Rady Gminy Piaski w sprawie dofinansowania kwoty 40 tysięcy złotych na zakup samochodu dla OSP w Godurowie. Dodał, że z wypowiedzi przewodniczącego komisji rolnictwa, Pana Kędzi składającego sprawozdanie z posiedzenia komisji zrozumiał, że radni nie wyrazili zgody na dofinansowanie samochodu. Wyjaśnił, że posiadają swoje środki na zakup samochodu od sponsora a ponadto otrzymają również dofinansowanie do zakupu samochodu w kwocie 50 tysięcy złotych od Państwowej Straży Pożarnej i jeżeli gmina dofinansuje pozostałą kwotę to dlaczego nie można zakupić samochodu dla Godurowa,
Ponadto dowiedziałem się, że była propozycja aby wcześniej zakupić samochód dla OSP w Bodzewie - powiedział p. Pietrzyk. Poprosił w tym momencie radnych aby dzisiaj na sesji podjęli głosowanie kto jest za tym aby dofinansować zakup samochodu dla Godurowa.

Pan Wójt odpowiedział, że owszem na posiedzeniach komisji dyskutowano o tym iż bardziej potrzebny byłby samochód dla potrzeb straży w Bodzewie gdyż jest to wieś w której zamieszkuje 700 osób, ponadto posiada samochód który ma już ponad 30 lat i praktycznie powinien być złomowany. Jednak żadne decyzje w tej kwestii nie zapadły - stwierdził pan Wójt. Ponadto Wójt powiedział, że nie ma pewności jeżeli chodzi o pieniądze od sponsora na zakup samochodu gdyż w rozmowie z panem Giermaziakiem wyjaśniliśmy, że trzeba najpierw mieć pomieszczenie do garażowania samochodu. Na dzień dzisiejszy obecna remiza nie jest nasza własnością o czym już wielokrotnie dyskutowaliśmy.
Ponadto jeżeli chodzi o kwotę 50 tysięcy złotych to wyjaśniam, że każda straż pożarna może wystąpić o takie dofinansowanie, co nie zmienia faktu, że samochód należałoby jeszcze dostosować do potrzeb straży a potrzebne byłyby na to dodatkowe środki - stwierdził Pan Wójt.

Pan Pietrzyk poinformował w tym momencie, że Godurowo ma sponsora lecz obecnie nie jest zdecydowany a to wszystko przez fakt, że gmina inaczej rozmawia z Panem Giermaziakiem a inaczej z mieszkańcami Godurowa.

Pan Wójt nie zgodził się z wypowiedzią p. Pietrzyka, uważam ze na dzień dzisiejszy nie można dalej ciągnąć tego tematu i nie można żądać aby radni dzisiaj głosowali w tej sprawie - stwierdził Wójt.

Pan Glapka - sołtys Piasków prosił aby sołtysi otrzymywali z Urzędu Gminy, oprócz nakazów podatkowych również dodatkowe wykazy poszczególnych podatników z kwotami podatku do zapłacenia ponieważ część z nich nie przychodzi z nakazami i sołtysi maja problemy jaka kwotę podatku od takiej osoby pobierać.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że ta sprawa zostanie wyjaśniona.

Pan Gliszczyński w nawiązaniu do wypowiedzi na temat dofinansowania straży pożarnej w kwocie 50 tysięcy złotych pytał czy taka dotacja na straż należy się każdej jednostce.

Sekretarz Gminy odpowiedział, że jest to dotacja którą przyznaje Zarząd Główny Straży Pożarnej w Warszawie i praktycznie każda jednostka która zdecyduje się na zakup oraz będzie dysponować własnymi środkami na ten cel mogłaby taką dotację otrzymać.

Więcej  dyskusji nie podjęto i wobec wyczerpania porządku obrad dzisiejszej sesji Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, Pan Władysław Polaszek podziękował wszystkim za udział w obradach i zamknął XXIV sesję Rady Gminy Piaski.

Sesja zakończyła się o godzinie 15:50.
Protokółowała : M Konieczna

                                                                                   Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy
                                                                                                  Władysław Polaszek

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2005-02-25
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-17
Ilość zmian wpisu: 1 - pokaż poprzednie wersje


Powiadom o zmianach w tym dokumencie