Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 5/2007 piątej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 30 stycznia 2007r.

Protokół Nr 5/2007 piątej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 30 stycznia 2007r.

Numer dokumentu: 5
Rok: 2007

Protokół Nr 5/2007
piątej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 30 stycznia 2007r. w Domu Kultury w Piaskach ul. Strzelecka 4

Ad. 1. Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.
Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy Panią Elżbietę Karolczak, radnego powiatowego Pana Krzysztofa Deutscha, panie i panów sołtysów, zaproszonych gości, przedstawicieli prasy lokalnej oraz Pana Mariana Poślednika – radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Pana Krzysztofa Fekecza - przedstawiciela Fundacji „Gościnna Wielkopolska„
Następnie pogratulowała nowo wybranym sołtysom i pozostałym wyboru na kolejną kadencję i życzyła owocnej współpracy z Radą Gminy i satysfakcji z działalności społecznej na rzecz swoich środowisk wiejskich.
Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski /rada liczy 15 radnych/.

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokółu
Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokółu
Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 3 do protokółu

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad
Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła radnych o wyrażenie zgody na zmianę dzisiejszego porządku obrad poprzez dodanie do porządku obrad dwóch projektów uchwał w sprawie:
- zmiany uchwały Nr IV/16/2006 Rady Gminy Piaski z dnia 28 grudnia 2006r. w sprawie zarządzenia wyborów do samorządu mieszkańców wsi na terenie Gminy Piaski
- ustalenia opłat za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych.

Następnie przedstawiła zmieniony porządek obrad .
1. Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum
2. Informacja na temat porządku obrad.
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.
4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.
5. Sprawozdanie Wójta Gminy .
6. Sprawozdanie radnego powiatowego.
7. PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE:
- uchwalenia budżetu Gminy Piaski na 2007r.
- wyboru składów osobowych stałych komisji Rady Gminy i ustalenia przedmiotów ich działania
- cen za zbiórkę, wywóz oraz składowanie odpadów komunalnych stałych
- zatwierdzenia zestawienia przychodów i wydatków GFOŚiGW na 2007r.
- określenie zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawienia lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata .
8. Zapytania, wolne głosy i wnioski.
9. Zakończenie obrad.
Za przyjęciem zmienionego porządku obrad głosowało 15 radnych.

Ad. 3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.
Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych.

Ad. 4. i 5. Sprawozdanie PRG i Wójta Gminy
Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła radnych o wyrażenie zgody na złożenie sprawozdań na kolejnej sesji i umożliwienie wystąpienia Panu Marianowi Poślednikowi – radnemu Sejmiku Woj. Wielkopolskiego.
Radni wyrazili zgodę na propozycję Przewodniczącej.
Wystąpienie Pana Mariana Poślednika – radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
Pan Poślednik podziękował za możliwość wystąpienia na dzisiejszej sesji Rady Gminy, złożył gratulacje z okazji wyboru na kolejną kadencję Panu Wójtowi, radnym oraz sołtysom. Następnie poinformował, że „Wielkopolska Gościnna„ jest autorem projektu o nazwie „LIDER +” wdrążający programy dla rozwoju wsi i rolnictwa. Program jako jeden z nielicznych uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Rolnictwa. Jednak aby skorzystać z dofinansowania poszczególne gminy należące do „Wielkopolski Gościnnej„ musiałyby udzielić poręczeń kredytowych – stwierdzil p. Poślednik. Zwrócił się do radnych z prośba o udzielenie takiego poręczenia na kwotę 25 tysięcy złotych.
Przedstawił również radnym na czym polega realizacja tego projektu i w jaki sposób wsie mogą z niego korzystać. Wiele miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił na przedstawienie możliwości korzystania ze środków unijnych zarówno przez samorządy jak również przez poszczególne wsie które mogą składać wnioski na uzyskanie środków z przeznaczeniem na tzw odnowę wsi. Następnie odpowiadał na pytania radnych.
Pan Radwan – radny Szelejewa Pierwszego pytał na czym ma polegać tzw. odnowa wsi.
Pan Poślednik poprosił o udzielenie odpowiedzi przez Pana Krzysztofa Fekecza który jest bardziej zorientowany w tych sprawach. Pan Fekecz odpowiedział, ze w ramach odnowy wsi można wiele zdziałać ale to każda wieś indywidualnie poprzez zebranie wiejskie musi zadecydować konkretnie co chciałaby na danej wsi wykonać, jakie inwestycje byłyby najpilniejsze do wykonania. Należy sporządzić odpowiednią dokumentację a warto byłoby o środki unijne powalczyć gdyż są to duże środki – maksymalnie można uzyskać na dane zadanie kwotę 500 tysięcy złotych – stwierdził p. Fekecz.
Pan Urbaniak – radny Michałowa pytał czy w planach sejmiku Województwa Wielkopolskiego jest zapisane zadanie o nazwie „sztuczny zalew w Godurowie„ Pan Poślednik odpowiedział, że w ramach programu „małej retencji” można taką inwestycje wykonać. Takie zbiorniki juz powstały a w najbliższym czasie powstanie taki zbiornik w Kromolicach. Godurowo jest zapisane również w tym programie ale są to plany do wykonania do roku 2015 i trudno dzisiaj odpowiedzieć w jakim czasie Godurowo zostanie włączone do konkretnego wykonania.
Pan Żalik – radny Bodzewa pytał czy można zdobyć środki unijne na takie inwestycje wiejskie jak budowa boiska przy Zespole Szkół w Piaskach i Bodzewie oraz renowacja stawów wiejskich jako naturalnych zbiorników wodnych.
Pan Puślednik odpowiedział, że jak najbardziej można starać się o środki na takie inwestycje.
Pan Wójt pytał czy w planach sejmiku Województwa Wielkopolskiego jest planowany zalew w Gostyniu.
Następnie p. Wójt stwierdził, że w tym roku przygotowujemy się do skorzystania ze środków unijnych na przebudowę Rynku w Piaskach a wiemy, ze w danym roku można złożyć tylko jeden wniosek co oznacza, że pozostałe wsie nie będą mogły skorzystać ze środków unijnych.
Pan Poślednik nie umiał odpowiedzieć na pytanie dotyczące wykonania w tym roku zalewu w Gostyniu. Muszę to sprawdzić czy jest taka inwestycja planowana – stwierdził p. Poślednik. Następnie w odpowiedzi na możliwość ilości składania wniosków w danym roku odpowiedział, że teraz konkursy będą się odbywać co rok przez okres 7 lat lecz konkretów w tej kwestii jeszcze nie znamy . Nie oznacza to jednak, ze nie powinniśmy planować inwestycji na kolejne lata - stwierdził p. Poślednik. Zaznaczył jednak, że w tym roku unijnych środków związanych konkretnie z rolnictwem nie będzie można dużo wykorzystać gdyż konkursy rozstrzygną się pod koniec roku.
Pan Majchrzak – radny Piasków pytał dlaczego w budżecie Województwa Wielkopolskiego jest zamierzona likwidacja linii kolejowej. Pytał również o los pustych budynków stacji kolejowych.
Pan Poślednik odpowiedział, że środki na przewozy kolejowe znajdują się w budżecie woj. wielkopolskiego lecz przewoźnik jest państwowy. Sejmik ma w planach utworzenie spółki która przejmie wszystko – cały tabor oraz tory ale na dzień dzisiejszy możemy tylko negocjować z właścicielem taboru i nie wiadomo kiedy ta sprawa dojdzie do pozytywnego finału – stwierdził p. Poślednik.
Wiecej dyskusji nie podjęto wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała p.p. Puślednikowi i Fekeczowi za wystąpienie na dzisiejszej sesji a radnym pozostawiła podjęcie decyzji o wprowadzeniu kwoty 25 tysięcy złotych jako poręczenia, do budżetu gminy na rok 2007.

Ad. 6 Sprawozdanie radnego powiatowego .
Pan Krzysztof Deutsch złożył krótkie sprawozdanie z działalności Rady Powiatu Gostyńskiego oraz odpowiadał na pytania radnych. Poinformował miedzy innymi, ze udało się zapisać w budżecie powiatu kwotę 25 tysięcy złotych z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji i modernizację drogi Grabonóg – Huby. Wspomniał, że obecnie trwa na terenie powiatu wycinka krzewów przy drogach powiatowych.
Przewodnicząca Rady Gminy stwierdziła, że wycinka krzewów pozostawia wiele do życzenia gdyż zostały ścięte tylko wierzchołki i ułożone w poprzek drogi.
Pan Dziubalski – radny Lipia stwierdził, że na drodze do Pogorzeli ścięte gałęzie leżą w rowie już 3 lata i ponownie wyrastają.
Pan Majchrzak pytał czy Ośrodek Zdrowia w Piaskach zostanie wreszcie sprzedany.
Pan Deutsch odpowiedział, że Starostwo czyni starania aby sprzedać Ośrodek Zdrowia w Piaskach lecz jest z tym problem ponieważ jedna rodzina zamieszkująca w Ośrodku nie wykupiła mieszkania.
Pan Tomaszewski – sołtys Bodzewka poinformował, że ma zastrzeżenia do jakości sprzętu do odśnieżania jaki posiada powiat. Uważa, ze ten sprzęt nie spełnia swego zadania.
Pan Woźniak – radny Smogorzewa pytał, czy w budżecie powiatu na rok 2007 znajdują się środki na budowę chodnika. Pan Deutsch potwierdził, że jest taki zapis w budżecie powiatu.
Pan Swęda – sołtys Szelejewa Drugiego poinformował, że u nich też jest do skończenia chodnik przy drodze powiatowej.
Pan Deutsch odpowiedział, że nie wszystkie sprawy od razu uda się załatwić lecz będzie miał to na względzie.
Pan Radwan – radny Szelejewa Pierwszego domagał się konkretnej odpowiedzi w jakich latach zostanie wykonany chodnik w Szelejewie gdyż pisma jakie otrzymuje z powiatu są zawsze ogólnikowe i nie podają konkretnego terminu wykonania tej inwestycji.
Więcej pytań nie było.

Ad. 7. PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE:
- uchwalenia budżetu Gminy Piaski na rok 2007
Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że projekt budżetu gminy na rok 2007 został bardzo dokładnie przedstawiony na wspólnym posiedzeniu wszystkich radnych w dniu 24 stycznia 2007r. gdzie radni nie wnieśli do niego uwag i wobec tego dzisiaj poprosi tylko Panią Elżbietę Karolczak – Skarbnika Gminy aby zapoznała wszystkich obecnych na sali z najważniejszymi wydatkami zapisanymi w tegorocznym budżecie.
Pani Karolczak przedstawiła wobec tego najważniejsze inwestycje i kwoty jakie zostały im przypisane w budżecie na rok 2007.
Pan Klimkowski – radny Piasków pytał, czy kwota 25 tysięcy złotych zapisana w budżecie gminy na ten rok jako poręczenie majątkowe dla „Wielkopolski Gościnnej” może „przepaść" jeżeli na przykład nic nie wyjdzie z planów o których dzisiaj na sesji mówił pan Poślednik – radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Pan Wójt odpowiedział, że „Wielkopolska Gościnna” otrzymała dofinansowanie w kwocie 750 tysięcy złotych i aby rozpocząć realizację swojego programu musi wziąć kredyt a wszystkie gminy należące do tego Związku muszą poręczyć te środki. My jako gmina żadnych środków nie przekażemy tylko poręczymy środki kredytowe do pewnej wysokości – stwierdził p. Wójt .
Pan Żalik – radny z Bodzewa pytał, czy w przypadku wystąpienia ze Związku „Wielkopolska Gościnna" poręczenie będzie nieaktualne. Pan Wójt odpowiedział twierdząco.
Więcej pytań do projektu budżetu gminy na 2007r. nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na rok 2007.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski nr V/21/2007 z dnia 30 stycznia 2007r. w sprawie uchwalenia budżetu gminy na rok 2007 stanowi załącznik do protokółu.

- Wybór składów osobowych stałych komisji Rady Gminy Piaski.
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała Nr V/22/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie wybory składów osobowych stałych komisji Rady Gminy i ustalenia przedmiotu ich działania stanowi załącznik do protokółu sesji.

Następnie Przewodnicząca poprosiła aby komisje ukonstytuowały się wybierając ze swego grona przewodniczącego komisji i jego zastępcę.
Po krótkiej przerwie komisje ukonstytuowały się.
Przewodniczącym komisji budżetu, działalności gospodarczej i handlu został p. Wiesław Woźniak, zastepcą p. Roman Radoła.
Przewodniczącym komisji oświaty, kultury, ochrony zdrowia, opieki społecznej, sportu i turystyki został p. Stefan Śląski, zastępcą p. Helena Sikora.
Przewodniczącym komisji rolnictwa, budownictwa, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska został p. Jan Kędzia, zastępca p. Jan Majchrzak

- Ustalenia górnych stawek za usługi świadczone w zakresie wywozu i składowania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych
Pan Wójt poinformował, że w najbliższym czasie powoli będziemy odchodzić od zbiórki odpadów w workach ponieważ podpisaliśmy umowy z trzema firmami które będą zajmować się zbiórką odpadów z terenu naszej gminy. W projekcie uchwały proponujemy natomiast podwyższenie stawki za śmieci wwożone z zewnątrz na teren naszego wysypiska w Smogorzewie aby nie zapełniać go w tak szybkim tempie.
Pytań do tego tematu nie było wobec czego Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała Nr V/23/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie ustalenia górnych stawek za usługi świadczone w zakresie wywozu i składowania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości płynnych stanowi załącznik do protokółu sesji.

- Zatwierdzenia zestawienia przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2007
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała nr V/24/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie zatwierdzenia zestawienia przychodów i wydatków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rok 2007 stanowi załącznik do protokółu.

- Określenie zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata.
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr V/25/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie określenie zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata stanowi załącznik do protokółu.

- Zmiana uchwały nr IV/16/2006 Rady Gminy Piaski z dnia 28 grudnia 2006r. w sprawie zarządzenia wyborów do samorządu mieszkańców wsi na terenie Gminy Piaski
Sekretarz Gminy, Pan Wiesław Glapka wyjaśnił, że w podstawie prawnej podjętej uchwały w grudniu zakradł się błąd i należy go skorygować.
Pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały .
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała nr V/26/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie zmiana uchwały nr IV/16/2006 Rady Gminy Piaski z dnia 28 grudnia 2006r. w sprawie zarządzenia wyborów do samorządu mieszkańców wsi na terenie Gminy Piaski stanowi załącznik do protokółu.

- Ustalenia opłat za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych.
Sekretarz Gminy wyjaśnił, że należy zmienić zapis w tytule uchwały ponieważ do podjętej uchwały w grudniu i wysłanej do nadzoru Wojewody Wielkopolskiego, radca prawny miał zastrzeżenie.
Pytań do wyjaśnienia nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęcie uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała nr V/27/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie ustalenia opłat za świadczenia prowadzonych przez gminę przedszkoli publicznych.

Ad. 8 Zapytania, wolne glosy i wnioski.
Pan Wójt poinformował, że pod koniec kwietnia br. będą do sprzedaży 3 ostatnie działki budowlane na osiedlu „Drzęczewo". Ponadto poinformował, ze złożyliśmy wniosek do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o dotację na budowę hali sportowej w Bodzewie. Rozmawiałem również z panem Sobkowiakiem – dyrektorem PCPR w Gostyniu na temat dalszego istnienia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach finansowanych do tego czasu przez powiat - oświadczył p. Wójt. Okazuje się, że w najbliższym czasie powiat zwróci się do nas o dofinansowanie WTZ a co rok będziemy otrzymywać jako gmina o 5 % środków mniej na utrzymanie WTZ – poinformował p. Wójt.
Pan Wójt również poinformował, że rozmawiał z przedstawicielami firmy z Inowrocławia na temat ewentualnego umiejscowienia na terenie naszej gminy wiatraków. Pierwszy wiatrak ma powstać w Porzeczu a na terenie całej naszej gminy jest planowane postawienie około 14 wiatraków. Koszt jednego wiatraka to około 4 miliony euro.
Jeżeli doszłoby do realizacji tych planów to na ustawienie jednego wiatraka wraz z drogą dojazdową do niego potrzeba działki o powierzchni 0,25 ha. Odpłatność za dzierżawę gruntu pod 1 wiatrak to rocznie około 15 tys. złotych. Podatek należny gminie od postawienia jednego wiatraka to 2 % - jeżeli powstałyby takie wiatraki to gmina na tym skorzysta finansowo- oświadczył Pan Wójt.
Pan Olejniczak – sołtys z Porzecza pytał czy grunt pod wiatraki jest już wskazany.
Pan Wójt odpowiedział, że gmina nie ma wpływu na wybór miejsca ustawienia wiatraków gdyż to firma zajmująca się ich budową sama kontaktuje się z właścicielami gruntów.
Pan Żalik – radny z Bodzewa prosił o ustawienie koszy do segregacji szkła i plastiku. Ponadto pytał czy Agencja Własności Rolnej dała odpowiedź w sprawie przekazania gruntu pod budowę boiska szkolnego w Bodzewie.
Pan Wójt w odpowiedzi p. Żalikowi poinformował, że kosze do segregacji odpadów mają być ustawione w maju br. Agencja Własności Rolnej nie udzieliła jeszcze odpowiedzi w sprawie przekazania gruntu – oświadczył p. Wójt.
Pan Żalik prosił ponadto o wyjaśnienie sprawy dalszej przynależności do Związku „Wielkopolska Gościnna” i w tym momencie zgłosił wniosek w sprawie wystąpienia w czerwcu br. z tego Stowarzyszenia.
Więcej dyskusji nie podjęto i wobec wyczerpania porządku dzisiejszej sesji Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała wszystkim za udział w dzisiejszych obradach i zamknęła V sesję Rady Gminy Piaski.
Sesja zakończyła się o godz. 15,30

Protokółowała : M. Konieczna

                                                                                                 Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                          Irena Różalska


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Maria Konieczna
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2007-01-30
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-13
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie