Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 8/2007 ósmej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 28 maja 2007r.

Protokół Nr 8/2007 ósmej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 28 maja 2007r.

Numer dokumentu: 8
Rok: 2007

Protokół Nr 8/2007
ósmej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 28 maja 2007r.
w Domu Kultury w Piaskach ul. Strzelecka 4

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak, radnego powiatowego, Pana Krzysztofa Deutscha, panie i panów sołtysów, zaproszonych gości – Pana Andrzeja Czupryńskiego – zastępcę dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy oraz Pana Bogdana Najborowskiego – pracownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gostyniu.
Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski /rada liczy 15 radnych/.
Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokółu
Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokółu
Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 3 do protokółu

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła radnych o wyrażenie zgody na zmianę dzisiejszego porządku obrad poprzez podjęcie dodatkowej uchwały w sprawie:
- wyrażenia zgody na lokalizację zbiornika retencyjnego i wykreślenie z dzisiejszego porządku obrad punktu 10

Wszyscy radni wyrazili zgodę na zmianę dzisiejszego porządku obrad.
Za przyjęciem zmienionego porządku obrad głosowało 15 radnych.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum.
2. Informacja na temat porządku obrad.
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.
4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.
5. Sprawozdanie Wójta Gminy – stan ulic i dróg na terenie gminy oraz ich oznakowanie.
6. Sprawozdania przewodniczących komisji.
7. Sprawozdanie radnego powiatowego.
8. Informacja Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy na temat stanu bezrobocia na terenie Gminy Piaski.
9. Informacja na temat realizacji dopłat bezpośrednich i innych środków finansowanych ze środków Unii Europejskiej na rzecz rolników gminy.
10. Przyjęcie informacji o stopniu przygotowania do obchodów „Dni Piasków"
11. PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE:
- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2007r.
- wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie przez Gminę Piaski działek gruntu położonych w Smogorzewie z przeznaczeniem pod drogę.
12. Zapytania, wolne głosy i wnioski.
13. Zakończenie obrad.

Ad. 8 Informacja zastępcy Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy na temat stanu bezrobocia na terenie Gminy Piaski

Sytuacje na rynku pracy powiatu gostyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Piaski przedstawił zastępca Dyrektora PUP – Pan Andrzej Czupryński.
Pytań do przedstawionego sprawozdania nie było.
Sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu.

Ad. 9 Informacja na temat realizacji dopłat bezpośrednich i innych środków finansowanych ze środków Unii Europejskiej na rzecz rolników gminy.

Powyższą informację przedstawił p. Bogdan Najborowski – pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gostyniu – stanowi załącznik do protokółu.
Następnie p. Najborowski odpowiadał na pytania radnych i sołtysów.
Pan Kędzia pytał o renty strukturalne.
Pan Najborowski odpowiedział, że nadal nie ruszył program rent strukturalnych ale należy przyjąć, że będzie on na gorszych warunkach jak poprzedni czyli mniej korzystny.
Następnie p. Kędzia – radny z Rębowa pytał o płyty obornikowe - czy to dobry pomysł.
Pan Najborowski odpowiedział, że jest to bardzo dobra rzecz – proszę popytać rolników którzy już takie płyty posiadają, jaka to wygoda i jaki porządek w obejściu. Te inwestycje będą obowiązkowe na terenach objętych OSN /obszar szczególnie narażony- dyrektywy azotanowe/ a w przyszłości gospodarstwa które nie będą posiadały płyt obornikowych nie uzyskaj innej pomocy finansowej - powiedział p. Najborowski.
Pan Żalik- radny z Bodzewa powiedział, że procedura odbioru płyt obornikowych jest zbyt długa. Pytał również czy wieś Bodzewo jest objęte OSN.
Pan Najborowski odpowiedział, że jeżeli płyta obornikowa została fizycznie zakończona można już z niej korzystać nie czekając na odbiór i nie martwiąc się, ze zostanie zabrudzona. Jeżeli chodzi o obszary objęte OSN – to oficjalnie otrzymaliśmy z Warszawy taki wykaz który różni się od naszych wiadomości na ten temat. Jednak musimy przestrzegać wersji otrzymanej z Warszawy gdyż taki wykaz nas obowiązuje – odpowiedział p. Najborowski.
Pan Janicki – sołtys z Michałowa pytał kiedy będą środki na budowę silosów i dróg dojazdowych
Pan Najborowski odpowiedział, że na dzień dzisiejszy nie umie odpowiedzieć na to pytanie lecz zapewniał, że środki na to zadanie na pewno będą.
Pan Słomiński – sołtys z Drzęczewa pytał o sprawy obowiązkowego ubezpieczania upraw polowych i czy to prawda, że środki na ubezpieczanie będą odciągane z dopłat bezpośrednich.
Pan Najborowski odpowiedział, że nie ma możliwości zabrania ani złotówki z dopłat bezpośrednich gdyż na to nie wyrazi zgody Bruksela.
Pan Woźniak – radny ze Smogorzewa pytał czy gospodarstwa niskotowarowe będą musiały budować płyty gnojowe i czy mogą skorzystać z pomocy na ten cel.
Pan Najborowski odpowiedział, że jeżeli gospodarstwa niskotowarowe spełnią określone warunki to będą mogły skorzystać z pomocy finansowej na budowę płyt gnojowych.
Więcej pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała p. Najborowskiemu za wystąpienie i ogłosiła przerwę w obradach.

Ad. 3 Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych.

Ad. 4 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy

Przewodnicząca Rady Gminy złożyła krótkie sprawozdanie z działalności międzysesyjnej.

Ad. 5 Sprawozdanie Wójta Gminy – stan ulic i dróg na terenie gminy.

Informacja Wójta Gminy o stanie dróg na terenie gminy oraz ich oznakowanie oraz inwestycje drogowe w gminie stanowią załączniki do protokółu.
Pan Janicki – sołtys z Michałowa pytał o drogę polną w Drogoszowie przy której są zabudowania mieszkalne – czy takie drogi będą kiedyś robione.
Pan Nawrocik – sołtys z Drzęczewa pytał kto sprzątnie śmieci przy drodze powiatowej gdzie obcinano pobocza.
Pan Śwęda – sołtys Szelejewa Drugiego dziękował za wykonany odcinek drogi i pytał kiedy będzie wykonany następny odcinek.
Pan Wójt odpowiedział, że jeżeli chodzi o wykonywanie dróg polnych to radni zadecydują które w pierwszej kolejności będą robione a pierwszeństwo powinny mieć drogi przy których znajduje się najwięcej zabudowań mieszkalnych.
Ponadto p. Wójt zaznaczył, że w ostatnim czasie bardzo zdrożały materiały budowlane i nie mamy pewności, że starczy nam środków na wykonanie zadań które zapisaliśmy w budżecie na rok bieżący. Być może będziemy musieli zaciągnąć kredyt aby wykonać zaplanowane na ten rok drogi – stwierdził p. Wójt. Jeżeli chodzi o budowę dalszego odcinka drogi w Szelejewie to nie potrafię dzisiaj odpowiedzieć kiedy to się stanie – stwierdził p. Wójt.
Następnie p. Wójt poinformował, że był na spotkaniu w Gostyniu na którym miedzy innymi bardzo dużo uwagi poświęcono tematowi budowy zbiornika retencyjnego oraz obwodnicy jako zadania priorytetowego. Poinformował również na jakiej trasie ma być projektowana obwodnica.
Sołtys z Porzecza p. Olejniczak nawiązując do budowy dróg na terenie gminy stwierdził, że ludzie pobudowali się w polu daleko od drogi głównej a teraz żądają aby gmina pobudowała drogi dojazdowe. Uważam, że najpierw trzeba wykonać drogi dojazdowe do domów które już bardzo dawno stoją przy drogach pobocznych – stwierdził p. Olejniczak.

Ad. 6 Sprawozdania przewodniczących komisji:

Przewodniczący komisji – p. Stefan Śląski, p. Wiesław Woźniak i p. Jan Kędzia złożyli krótkie sprawozdania z posiedzeń komisji które odbyły się przed dzisiejszą sesją.
Pytań do przedstawionych sprawozdań nie było.

Ad. 7 Sprawozdanie radnego powiatowego

Radny powiatowy p. Krzysztof Deutsch złożył sprawozdanie z działalności rady powiatu gostyńskiego - sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu.
Następnie podziękował p. Nawrotowi – dyrektorowi GOK Piaski i p. Wiesławowi Glapce – Sekretarzowi Gminy za osobisty wkład pracy w zorganizowanie IX Dni Piasków.
Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska pytała do jakiej kategorii zalicza się drogę powiatową od Piasków do Grabonoga która jest w bardzo złym stanie.
Pan Deutsch odpowiedział, że jest to droga kategorii trzeciej.
Pan Wiesław Woźniak – radny Smogorzewa prosił radnego powiatowego aby radni powiatowi przejechali się droga powiatową z Piasków przez Smogorzewo i zobaczyli w jakim jest stanie.
Pan Matuszewski – radny Strzelec Wielkich prosił o uporządkowanie rowu przy drodze powiatowej w Strzelcach Wielkich w kierunku cmentarza.
Więcej pytań do sprawozdania radnego powiatowego nie było.

Ad. 11 PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE:

- Zmian budżetu i zmian w budżecie gminy

Od tej chwili na sali jest 14 radnych.
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały glosowało 14 radnych.

Uchwała Nr VIII/52/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2007r. stanowi załącznik do protokółu.

- wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie przez Gminę Piaski działek gruntu położonych w Smogorzewie z przeznaczeniem pod drogę.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały glosowało 14 radnych.

Uchwała Nr VIII/53/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie przez Gminę Piaski działek gruntu położonych w Smogorzewie z przeznaczeniem pod drogę stanowi załącznik do protokółu.

- Wyrażenia zgody na lokalizacje zbiornika retencyjnego

Przewodnicząca poprosiła p. Wójta o wyjaśnienia do projektu uchwały.
Pan Wójt poinformował, że na naszym terenie ma powstać zbiornik retencyjny i w związku z tym Gmina Gostyń zwróciła się do nas o wyrażenie zgody przez Radę Gminy Piaski na rozpoczęcie badań geologicznych, projektów z tym związanych i wszelkich innych prac. Czy dojdzie do budowy zbiornika nie wiadomo ponieważ ta inwestycja nie jest umiejscowiona w strategii rozwoju województwa wielkopolskiego – stwierdził p. Wójt. Jednak myślę, że powinniśmy pozwolić na przeprowadzenie stosownych badań a do tego Gostyń potrzebuje uchwały Rady Gminy Piaski- powiedział p. Wójt.
Pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy Piaski odczytała projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na lokalizację zbiornika retencyjnego.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Uchwała Nr VIII/54/2007 Rady Gminy Piaski w sprawie wyrażenia zgody na lokalizację zbiornika retencyjnego stanowi załącznik do protokółu.

Ad. 12 Zapytania, wolne głosy i wnioski

Pan Wójt nawiązał do sytuacji która wydarzyła się w Szelejewie gdzie była wykonywana nawierzchnia drogowa przy Szkole Podstawowej. Nie chciałbym aby kiedykolwiek powtórzyła się taka sytuacja – powiedział p. Wójt. Jeżeli Urząd Gminy ogłasza przetarg na wykonywanie określonego zadania /w tym przypadku chodzi o odcinek drogi/ i wygrywa go firma to ta firma odpowiada za właściwe wykonanie powierzonego zadania. Nie może być tak, że zmieniono położenie dywanika a konkretnie położono dywanik na podłoże żużlowe i trzeba było to zrywać. Wszelkie zmiany trzeba uzgadniać ze mną, nie może być tak, że mieszkańcy sami decydują o zmianie planów. To gmina płaci za wykonanie usługi i żąda aby zadanie było wykonane prawidłowo – stwierdził p. Wójt.
Pan Radwan - radny Szelejewa Pierwszego poinformował, że jak zobaczył w jaki sposób wykonano odcinek drogi to „głowa go zabolała” i w tym samym dniu zadzwonił do Urzędu Gminy, rozmawiał na ten temat z Sekretarzem i przekazał swoje uwagi w tym temacie. Sekretarz w tym samym dniu przyjechał na miejsce zobaczyć jak wykonano prace. Ja nie podejmowałem żadnej decyzji w tej sprawie – zaznaczył p. Radwan. Powiedział również, że pani sołtys z Szelejewa działała zapewne w dobrej wierze chcąc wykorzystać pozostały materiał który nie został zużyty na drodze.
W tym momencie p. Śląski – radny Szelejewa Drugiego poinformował, że na pewno nikt nie podejmował decyzji o wywiezieniu pozostałej masy asfaltowej. Uzgodniono, że dzisiaj ten pozostały materiał zabierze firma i gmina nie zostanie tym obciążona.
Pan Wójt powiedział, że fakt jest taki iż źle położono dywanik, na podkładzie żużlowym, nie wiem kto podjął taka decyzję, wiem natomiast, że pracownicy firmy zostali za to ukarani. Chodzi mi oto, że jeżeli ma być zmiana planów co do wykonania określonego zadania to trzeba to zgłosić do gminy aby uzgodnić wspólnie jak taka zmiana ma wyglądać – stwierdził p. Wójt.
Więcej dyskusji na ten temat nie podjęto.
Pan Matuszewski – radny ze Strzelec Wielkich pytał czy byłaby możliwość naprawy drogi na zapłociu.
Pan Wójt odpowiedział, że w najbliższym czasie nie ponieważ cały ciężki sprzęt znajduje się w Rębowie.
Pan Olejniczak – sołtys z Porzecza prosił aby gmina przeznaczała środki finansowe na zakup drzewek do nowych posadzeń na jesień a nie wiosną. Poruszył ponadto sprawę przeniesienia w Porzeczu w inne miejsce przystanku autobusowego.
Pan Kordus – kierownik Zespołu Obsługi Szkół w Piaskach odpowiedział, że przeniesienie przystanku autobusowego to nie jest taka prosta sprawa ponieważ nie wszyscy mieszkańcy myślą tak samo a ponadto PKS musi wyrazić zgodę gdyż chodzi o bezpieczne manewrowanie autobusem przy drodze powiatowej.
Pan Nawrocik – sołtys Drzęczewa Drugiego prosił o wykonanie ścieżki rowerowej aby dzieci mogły bezpiecznie chodzić do szkoły.

Więcej dyskusji nie podjęto wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała wszystkim za udział w obradach i zamknęła VIII sesję Rady Gminy Piaski.
Sesja zakończyła się o godz. 15:40
Protokółowała: M. Konieczna

                                                                                      Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                  Irena Różalska


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Maria Konieczna
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2007-05-28
Wprowadzony do BIP dnia: 2009-03-19
Ilość zmian wpisu: 1 - pokaż poprzednie wersje


Powiadom o zmianach w tym dokumencie