STATUT
PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO
W PIASKACH
DOTYCZY RÓWNIEŻ
FILII PRZEDSZKOLA W STRZELCACH WIELKICH FILII PRZEDSZKOLA W SZELEJEWIE
§1
1 . Nazwa i siedziba Przedszkola: PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE W PIASKACH UL . DWORCOWA 25 Zwane dalej Przedszkolem
2 . Do Przedszkola Samorządowego w Piaskach należy 8 oddziałów dzieci w wieku 3 - 6 lat: 6 oddziałów w Piaskach oraz jednooddziałowa Filia Przedszkola w Strzelcach Wielkich i jednooddziałowa Filia Przedszkola w Szelejewie .
3 . Przedszkolu na wniosek Rady Pedagogicznej może być nadane imię osoby ( osób ) , instytucji lub organizacji. Imię Przedszkola nadaje Rada Gminy Piaski.
4 . Ustalona nazwa używana jest przez Przedszkole w pełnym brzmieniu . W pieczęci nazwa Przedszkola jest używana zgodnie z zasadami określonymi w ust. l
§2
l . Przedszkole realizuje cele i zadania określone w ustawie oraz przepisach wydanych na jej podstawie , w szczególności w zakresie ; 1) udzielania dzieciom pomocy psychologicznej i pedagogicznej ,
a) kierowanie na badania psychologiczno - pedagogiczne i logopedyczne na wniosek nauczyciela i rodziców ,
b) organizowanie współpracy ze specjalistami Poradni Psychologicznej w Gostyniu w minimalizowaniu skutków zaburzeń rozwojowych , 2) Organizowanie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi:
a) opiekę , wychowanie i kształcenie organizuje się w przedszkolu poprzez dostosowanie treści, metod i organizacji pracy do potrzeb edukacyjnych i możliwości rozwojowych dzieci niepełnosprawnych ,
b) dziecko 6 letnie może być objęte indywidualnym nauczaniem i wychowaniem, które organizuje się zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach. 3 ) Umożliwiania dzieciom podtrzymania poczucia tożsamości religijnej
a) w Przedszkolu organizuje się religię na życzenie rodziców ,
b) nauka religii jako zajęcie dodatkowe nie wchodzi w zakres podstawy progra -mowej wychowania przedszkolnego,
c) dzieci nie uczęszczające na religię mają zapewnioną opiekę nauczyciela .
2.Przedszkole wspomaga indywidualny rozwój dziecka .
1) sprawuje opiekę nad dziećmi odpowiednio do potrzeb oraz możliwości przedszkola,
2) współdziała z rodziną pomagając jej w wychowaniu dzieci i przygotowaniu ich do nauki szkolnej,
3) uwzględnia prawo rodziców do pełnej znajomości i akceptacji tego co się w nim dzieje .
3.Przedszkole realizuje zadania opiekuńcze odpowiednio do wieku dzieci i potrzeb środowiskowych , z uwzględnieniem obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny , a w szczególności:
1) sprawowanie opieki w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola,
a) każda grupa powierzona jest opiece pracownika pedagogicznego , który odpowiedzialny jest za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci,
b) podczas pobytu dzieci w ogrodzie zajęcia i zabawy odbywają się na wyzna -czonym terenie ,
c) w trakcie zajęć poza terenem przedszkola ( spacery , wycieczki ) opiekę sprawują dwie osoby,
d) nauczycielka musi znać teren , na który udaje się z dziećmi,
e) podczas wyjazdu na wycieczkę zapewnia się odpowiednią liczbę osób dorosłych,
f) urządzenie sal zapewnia dzieciom pełne bezpieczeństwo w czasie zajęć i zabaw Dziecko powinno być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców ( opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą pełne bezpieczeństwo. We wrześniu rodzice ( opiekunowie ) składają oświadczenie niżej podanej treści : Oświadczam , że m oj e dziecko (im ię i nazwisko )......................... będzie odbierane Z przedszkola przez (imię i nazwisko)....................... podpis rodzica lub opiekuna
§3
1 . Organami Przedszkola są:
a) Dyrektor Przedszkola
b) Rada Pedagogiczna
c) Rada Rodziców
2 . Do kompetencji organów wymienionych w ust. l w szczególności należy :
l . Dyrektor Przedszkola
a) kieruje bieżącą działalnością dydaktyczno - wychowawczą przedszkola oraz reprezentuje ją na zewnątrz ,
b) sprawuje nadzór pedagogiczny ,
c) sprawuje opiekę nad dziećmi oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego , poprzez aktywne działania prozdrowotne ,
d) realizuje uchwały Rady Pedagogicznej , podjęte w ramach jej kompetencji,
e) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym przedszkola i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie .
f./ wykonuje inne zadania wynikające z przepisów ogólnych,
g./ jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycielek i pracowników nie będących nauczycielami.
2. Rada Pedagogiczna - wykonująca również zadania Rady Przed-szkola , która nie została w przedszkolu powołana:
a./ zatwierdza plan pracy przedszkola,
b./ podejmuje uchwały w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w przedszkolu po ich wcześniejszym zaopiniowaniu,
c./ ustala organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola,
d./ podejmuje uchwały w sprawie skreślenia z listy wychowanków,
e./ opiniuje organizację pracy przedszkola w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć,
f./ opiniuje projekt planu finansowego przedszkola;
g./ opiniuje wnioski dyrektora przedszkola w sprawie przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego,
h./ opiniuje wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
i./przygotowuje projekt statutu przedszkola, albo jego zmian i uchwala go,
j./ rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego w przedszkolu,
k./ ustala regulamin swojej działalności,
l./ może występować do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad przedszkolem z wnioskiem o zbadanie i dokonanie oceny działalności przedszkola, jego dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w przedszkolu; wnioski te maj ą dla organu charakter wiążący.
3). Rada Rodziców:
a./jest organem społecznie działającym na rzecz przedszkola,
b./ uchwala regulamin swojej działalności, który nie może być sprzeczny ze Statutem Przedszkola,
c./ może występować do rady pedagogicznej i dyrektora z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw przedszkola,
d./ w celu wspierania działalności statutowej przedszkola, rada rodziców, może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.
3. Zasady współdziałania organów przedszkola.
l./ Każdy organ przedszkola planuje swoją działalność na rok szkolny. Plany działania powinny być uchwalone nie później niż do końca września. Kopie dokumentów przekazane są dyrektorowi przedszkola w celu ich powielenia i przekazania kompletu każdemu organowi przedszkola.
2./ Każdy organ przedszkola może włączyć się do rozwiązywania problemów przedszkola nie naruszając kompetencji organu uprawnionego.
3./ Organy przedszkola mogą zapraszać na swoje planowane lub doraźne zebrania przedstawicieli innych organów w celu wymiany informacji i poglądów.
4./ Dyrektor przedszkola zobowiązany jest do sporządzania i przekazywania każdemu organowi przedszkola „Sieci Kompetencyjnej" organów kierujących przedszkolem opracowanej na podstawie ustaw i niniejszego statutu.
5./ Uchwały organów przedszkola prawomocnie podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących podaje się do ogólnej wiadomości w przedszkolu w formie pisemnych tekstów uchwał gromadzonych pod nadzorem dyrektora przedszkola w zbiorze pt. „Uchwały organów przedszkola"- teczka.
4 Spory kompetencyjne między organami przedszkola rozstrzyga Komisja Statutowa , w której w skład wchodzi jeden przedstawiciel każdego organu.
a./ organy kolegialne wybierają swego przedstawiciela do komisji. Dyrektor przedszkola jako organ o charakterze jednoosobowym wyznacza swego przedstawiciela - dowolnego nauczyciela,
b./ komisja jest powoływana na 3 lata,
c./ komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego na kadencję roczną,
d./ Komisja Statutowa wydaje swoje rozstrzygnięcia w drodze uchwały podjętej zwykłą większością głosów, przy obecności wszystkich jej członków. Rozstrzygnięcia jej są ostateczne.
e./ sprawy pod obrady komisji wnoszone są w formie pisemnej w postaci skargi organu, którego kompetencje naruszono,
f./ organ , którego winę komisja ustaliła musi naprawić skutki swojego działania w ciągu 3 miesięcy od ustalenia rozstrzygnięcia przez komisję; rozstrzygnięcie komisji statutowej podawane jest do ogólnej wiadomości w przedszkolu.
§4.
1. Przedszkole organizuje swój ą działalność tak, aby odpowiedzieć na oczekiwania dzieci i ich rodziców. Otwartość przedszkola polega na:
l../ Dostosowanie czasu pracy i przerw w pracy przedszkola do zgłaszanych potrzeb w tym zakresie
2./ Uwzględnienie postulatów rodziców w organizacji dnia.
3./ Organizacja zajęć dodatkowych na życzenie rodziców, ale z zachowaniem umiaru tak, aby nie obciążać nadmiernie dziecka.
4./ Umożliwiać rodzicom uczestnictwa w codziennym życiu przedszkola z za-chowaniem przyjętych w przedszkolu zasad.
§5.
1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział z dzieci zgrupowanych według zbliżonego wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień.
2. Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25 dzieci z zastrzeżeniem ust.3.
3. W oddziałach w których przyjęto dzieci niepełnosprawne liczba wychowanków nie powinna przekraczać 15-20 dzieci w tym 3-5 niepełnosprawnych.
4. Dzieci niepełnosprawne mogą być przyjęte do przedszkola po przedłużeniu orzeczeniu poradni psychologiczno- pedagogicznej określającego ich poziom rozwoju psychofizycznego i stanu zdrowia.
§6.
l Praca wychowawczo- dydaktyczno- opiekuńcza prowadzona jest na podstawie programu wychowania w przedszkolu.
2. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.
3. Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo a w szczególności zajęć umuzykalniających , nauki języka obcego, nauki religii i zajęć rewalidacyjnych powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wyniesie:
1). z dziećmi w wieku 3-4 lat -około 15 minut
2).z dziećmi w wieku 5-6 lat - około 30 minut
4. W przedszkolu mogą być organizowane zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Sposób dokumentowania zajęć prowadzonych w przedszkolu określają odrębne przepisy.
§7
l . Przedszkole jest 8 - oddziałowe 4 - oddziały przy ul. Dworcowej 2 - oddziały pięciogodzinne ( 6 - łatki ) mieszczące się w Gminnym Ośrodku Kultury przy ul. Strzeleckiej
l - oddział - Filia Przedszkola w Strzelcach Wielkich
l - oddział - Filia Przedszkola w Szelejewie
§8
1 . Szczegółową organizację wychowania , nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora przedszkola . Arkusz organizacji przedszkola zatwierdza Wójt Gminy Piaski.
2 . W arkuszu organizacji przedszkola określa się w szczególności:
1) czas pracy poszczególnych oddziałów ,
2) liczbę pracowników łącznie z liczbą stanowisk kierowniczych ,
3) ogólną liczbę godzin finansowanych ze środków przydzielonych przez Radę Gminy Piaski.
§9
1 . Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora na wniosek rady pedagogicznej przedszkola z uwzględnieniem wymagań zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców i zasady określonej w § 5 . ust. 3
2 . Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciel, któremu powierzono opiekę nad danym oddziałem , ustala dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
§10
l. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych Przez Wójta Gminy Piaski zgodnie z ust .2 pkt. 2 2 . Inne informacje o przedszkolu :
1) dzienny czas pracy przedszkola ustalony jest przez Wójta gminy Piaski na wniosek Dyrektora Przedszkola i Rady Pedagogicznej - w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego nie jest krótszy niż 5 godzin dziennie . Przedszkole czynne jest w godz . 630 -16°° Filia w Szelejewie do godz . 1530, Filia w Strzelcach Wielkich w godz . 8°°- 13 2) Terminy przerw pracy Przedszkola ustalone są przez Wójta Gminy Piaski na wniosek Dyrektora Przedszkola i Rady Pedagogicznej na dany rok szkolny .
3) W Przedszkolu dzieci 5 i 6 letnie mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych np. nauka języków obcych , zajęcia taneczne , gimnastyka korekcyjna itp. Uczęszczanie na te zajęcia zależy od dobrowolnej decyzji rodziców .
4) Zasady korzystania z wyżywienia i wnoszenia opłat:
a) w Przedszkolu istnieje możliwość korzystania z jednego , dwóch lub trzech posiłków ,w zależności od czasu pobytu dziecka w placówce .
b) koszty wyżywienia pokrywane są w całości przez rodziców bądź opiekunów .
c) dzienna stawka żywieniowa uchwalona jest przez dyrektora i radę rodziców .
d) w przypadku nieobecności dziecka w przedszkolu rodzicom przysługuje zwrot wpłaty za wyżywienie .
e) opłaty za przedszkole kwitowane są na drukach K - 104 , które są drukami ścisłego zarachowania .
f) opłaty przyjmowane są w dni wyznaczone przez Dyrektora , niż do 15 dnia każdego miesiąca.
g) z wyżywienia mogą korzystać pracownicy Przedszkola wnosząc opłatę w wysokości ustalonej stawki żywieniowej .
4). Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez Przedszkole w zakresie przekraczającym podstawy programowe uchwala Rada gminy Piaski.
a) w przypadku nieobecności dziecka w Przedszkolu trwającej dłużej niż jeden miesiąc , spowodowanej długotrwałą chorobą odlicza się opłatę stałą.
b) podstawą odliczenia jest zaświadczenie lekarskie lub pisemna prośba rodziców o urlopowanie dziecka .
§11
1 . W Przedszkolu zatrudnia się dyrektora , wicedyrektora i innych nauczycieli oraz pracowników administracyjnych i pracowników obsługi.
2 . Zasady zatrudniania i wynagradzania nauczycieli i innych pracowników o których mowa w ust. l określają odrębne przepisy .
3 . Zadania nauczycieli:
1) Nauczyciel prowadzi pracę wychowawczo - dydaktyczną i opiekuńczą, jest odpowiedzialny za jakość i wyniki tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece dzieci.
2) Nauczyciel prowadzi dokumentację pedagogiczną oraz obserwacje pedago -giczne dotyczące oddziału zgodnie z odrębnymi przepisami .
3) Nauczyciel ma prawo korzystać w swej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony Dyrektora przedszkola oraz Rady Pedagogicznej a także ze strony wyspecjalizowanych w tym zakresie placówek i instytucji oświatowych i naukowych .
4) Nauczyciel otacza indywidualną opieką każdego ze swych wychowanków i utrzymuje kontakt z ich rodzicami w celu :
a) poznania i ustalenia potrzeb ich dzieci,
b) ustalenia form pomocy w działaniach wychowawczych wobec dzieci,
c) włączenia ich w działalność przedszkola .
4 . Zadania innych pracowników przedszkola :
Intendentka :
a) Zaopatrywanie przedszkola w żywność i sprzęt,
b.) nadzoruje sporządzanie posiłków i przydzielanie porcji żywnościowych dzieciom i personelowi wg obowiązujących norm,
c) sporządzanie codziennie prób żywieniowych i prawidłowe ich przechowywania,
d) sporządzanie jadłospisów,
e.) prowadzenie magazynów i dokumentacji magazynowej zgodnie z obo-wiązującymi przepisami,
f) utrzymanie w idealnej czystości magazynów oraz sprzętu chłodniczego,
g) uczestniczenie w ogólnych zebraniach rodziców"
h) intendentka zobowiązana jest do zbierania odpłatności od rodziców i wpłaty- rozliczenia się w księgowości do 20-go każdego miesiąca,
i) intendentka jest zobowiązana do wykonania innych czynności polecanych przez dyrektora przedszkola wynikających z organizacji pracy w placówce.
2). Kucharka.
a./ punktualne przyrządzanie zdrowych i higienicznych posiłków,
b./ przyjmowanie produktów z magazynu, kwitowanie ich odbioru w raportach żywieniowych oraz dbałość o racjonalne ich zużycie,
c./ utrzymanie w stałej używalności powierzony sprzęt kuchenny oraz dbałość o czystość pomieszczeń kuchennych i zaplecza,
d./ udział w ustalaniu jadłospisów.
3). Pomoc kucharki:
a./ utrzymanie w stanie używalności powierzonego sprzętu kuchennego oraz dbałość o czystość pomieszczeń kuchennych i zaplecza,
b./ pomoc kucharce przy przyrządzaniu posiłków,
c./ wykonanie innych czynności poleconych przez dyrektora wynikających z organizacji pracy przedszkola.
d./ zmywanie i wyparzanie naczyń po posiłkach.
4). Woźna oddziałowa:
a./ utrzymanie w idealnej czystości powierzonych sal zajęć, korytarzy, szatni, łazienek oraz wyznaczonych dodatkowo pomieszczeń przedszkolnych,
b./ okresowe czyszczenie okien wyznaczonych pomieszczeń,
c./ obsłużenie posiłkami dzieci w wyznaczonych godzinach,
d./ pomoc w porządkowaniu stolików po zajęciach,
e./pomoc nauczycielce w rozbieraniu i ubieraniu dzieci,
f./ pranie firan, ręczników w wyznaczonych pomieszczeniach,
g./ utrzymanie w idealnej czystości sprzętu i zabawek,
h./ woźna zobowiązana jest do wykonywania innych czynności poleconych przez dyrektora przedszkola dla dobra i sprawnego funkcjonowania placówki na rzecz dobra dzieci.
5). Rzemieślnik:
a./ dbać o stan urządzeń technicznych w przedszkolu,
b./ dokonuje bieżących napraw maszyn , sprzętu i urządzeń w przedszkolu,
c./ utrzymuje w czystości teren przedszkolny oraz gospodarcze pomieszczenia piwniczne,
d./ utrzymuje w stanie używalności urządzenia grzewcze.
6). Pomoc nauczycielki:
a./ pomaga nauczycielce we wszystkich czynnościach związanych z opieką dzieci 3 letnich.
§12.
l. W przedszkolu liczącym 6 oddziałów może być utworzone stanowisko wicedyrektora.
§13.
l Dyrektor przedszkola powierza każdy oddział opiece jednego lub dwóch nauczycieli pracujących w układzie godzin podanych w arkuszu organizacyjnym z uwzględnieniem propozycji rodziców.
2. Dla zapewnienia ciągłości pracy wychowawczej i jej skuteczności wskazane jest, by nauczyciel prowadził swój oddział przez wszystkie lata pobytu dzieci w przedszkolu.
§14.
l. W przedszkolu z oddziałem integracyjnym zatrudnia się dodatkowo nauczycieli ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne.
§15.
1. Zakres zadań nauczycieli związany z wychowaniem i nauczaniem:
1). Współdziałanie z rodzicami ( prawnymi opiekunami) w sprawach nauczania i wychowania dzieci z uwzględnieniem prawa rodziców do znajomości zadań wynikających w szczególności z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale i uzyskiwania informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju.
2). Planowanie i prowadzenie pracy wychowawczo-dydaktycznej oraz odpowiedzialność za jej jakość.
3). Prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowania tych obserwacji.
4). Współpraca ze specjalistami świadczącymi pomoc psychologiczno-pedagogiczną i opiekę zdrowotną.
2. Przedszkole organizuje stałe spotkania z rodzicami w miarę potrzeb bieżących.
a) dyrektor - zebranie ogólne, ankiety,
b) nauczyciel raz na kwartał - zebranie informujące o postępach, porady w sprawach wychowawczych dotyczących między innymi przyczyn trudności w uczeniu się,
c) nauczyciel zobowiązany jest w każdym czasie do udzielania rodzicom rzetelnej informacji na temat dziecka
§16.
1. Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 3-6 lat z zastrzeżeniem ust.2.
2. Dziecko, któremu odroczono realizację obowiązku szkolnego może uczęszczać do przedszkola nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego, w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 10 lat.
3. Zasady przyjmowania dzieci do przedszkola oraz ich prawa i obowiązki:
1). Podstawą zgłoszenia dziecka do przedszkola jest „ Karta zgłoszenia dziecka".
Kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola rodzice składają raz w roku w miesiącu kwietniu.
Do przedszkola w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci
a./ 6-letnie,
b./ matek i ojców inwalidów i dzieci z rodzin zastępczych,
c./ matek i ojców samotnie wychowujących dzieci.
4). W przypadku większej liczby dzieci z zastrzeżeniem ust.3 o przyjęciu do przedszkola d.ecyduje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora, który wyznacza również jej przewodniczącego.
5). W przedszkolu dzieci mają prawo do:
a./ właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,
b./ ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochrony i poszanowania godności osobistej,
c./ życzliwego i przedmiotowego traktowania w procesie wychowawczo -dydaktycznym,
d./ swobody wyrażania myśli w szczególności dotyczących organizacji życia przedszkolnego z zachowaniem proporcji między zajęciami a zabawami, codzienny jak najdłuższy pobyt na powietrzu w każdej porze roku , odpoczynek w ciągu dnia odpowiedni do wieku ,
e./ akceptacji takim jakie jest,
f./ zabawy i wyboru towarzyszy do zabawy ,
g./ indywidualnego procesu rozwoju i własnego tempa rozwoju ,
h./ aktywnego kształtowania kontaktów społecznych i otrzymania w tym pomocy
Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę upoważniającą dyrektora do skreślenia dziecka z listy dzieci przyjętych do przedszkola w przypadku :
a) negatywnych zachowań stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia innych dzieci, gdy zastosowane formy pomocy nie dały pożądanych zmian w zachowaniu dziecka
§17
1 . Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
2 . Zasady gospodarki finansowej i materiałowej przedszkola określają odrębne przepisy .
OPRACOWANY I ZATWIERDZONY PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ W DNIU 2 grudnia 2002 r.