Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły komisji » Protokół Nr 13/2004 posiedzenia komisji oświaty, kultury, ochrony zdrowia, opieki społecznej, sportu i turystyki odbytego w dniu 9 marca 2004 r.

Protokół Nr 13/2004 posiedzenia komisji oświaty, kultury, ochrony zdrowia, opieki społecznej, sportu i turystyki odbytego w dniu 9 marca 2004 r.

Numer protokołu: 13
Rok: 2004

Protokół Nr 13/2004
posiedzenia komisji oświaty, kultury, ochrony zdrowia, opieki społecznej, sportu i turystyki odbytego w dniu 9 marca 2004 r. w Urzędzie Gminy Piaski.

Obecni na posiedzeniu;
1. Radni - wg listy obecności
2. Wójt Gminy - Zenon Norman
3. Sekretarz Gminy - Wiesław Glapka
4. Przewodnicząca Rady Gminy - Irena Różalska
5. Skarbnik Gminy - Elżbieta Karolczak

Przedstawienie projektów uchwał w sprawie:
- zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków
Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków wraz z taryfami i uzasadnieniem do uchwały przedstawił Sekretarz Gminy.
Poinformował, że dotychczas Rada Gminy uchwalała ceny za wodę i ścieki lecz od nowego roku jest inaczej. To Urząd Gminy musi opracować taryfy które Rada Gminy musi zatwierdzić. Taryfy obowiązują tylko na okres jednego roku i co rok trzeba je aktualizować.
Komisja nie wniosła zastrzeżeń do przedstawionego projektu uchwały.
Następnie Sekretarz poinformował, że uchwały które dotyczą zmian nazw miejscowości względnie zniesienia nazw niektórych miejscowości prawdopodobnie nie będziemy podejmować na najbliższej sesji gdyż istniej określona procedura prawna dotycząca takich uchwał i nie jesteśmy wstanie do 31 marca br. dochować terminów.
Wrócimy do tego tematu w terminie późniejszym .
Przewodnicząca Rady Gminy zapoznała radnych z pismem jakie wpłynęło na jej ręce od p. Waldemara Owczarskiego zam. w Piaskach / sprawa dotyczy posesji na ul. Gostyńskiej /
Sekretarz Gminy przedstawił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego w sprawie nieważności uchwały Nr XII/62/2003 Rady Gminy Piaski w sprawie nadania statutów Samorządom Mieszkańcom Sołectw w części dotyczącej § 13 ust. 2, § 29 ust. 1 pkt. 11, § 34....
Projekt uchwały w sprawie przyjęcia budżetu Gminy Piaski na rok 2004.
Plan wydatków inwestycyjnych na rok 2004 przedstawił i szczegółowo omówił Wójt.
Plan niniejszy stanowi załącznik do protokółu.
Ponadto poinformował, że w związku z wejściem do UE należy z rocznym wyprzedzeniem zgłaszać planowane inwestycje na lata następne po to aby mieć możliwość korzystania ze środków strukturalnych a to oznacza, że trzeba przygotować dokumentacje na zadania które planujemy na lata następne.
Będziemy też współpracować z ościennymi gminami gdyż takie inwestycje jak np. oczyszczalnie ścieków będą obejmować nie tylko naszą gminę.
Przedstawił oferty szczegółowe dla Gminy Piaski dotyczące takich zadań jak:
- skanalizowanie wsi Podrzecze, Strzelce Wielkie, Grabonóg i podłączenie do oczyszczalni w Gostyniu
- skanalizowanie gminy obejmujący wsie : Bodzewo /z budową oczyszczalni/ Strzelce Małe, Rębowo, Ziółkowo
- skanalizowanie Michałowa, Godurowa i Lipia / oczyszczalnia w Godurowie /
- skanalizowanie miejscowości Stefanowo, Bielawy / przydomowe oczyszczalnie/
- modernizacja sieci wodociągowej oraz zwodociągowanie miejscowości Talary
- budowa dróg dojazdowych do pól i zagród w wielu miejscowościach
- rewitalizacja centrum miejscowości Piaski wraz z modernizacja infrastruktury w Rynku
Pan Waldemar Niedziela uważa, że zbyt mało prac jest zaplanowanych w budżecie do wykonania w samych Piaskach.
Pan Wójt i Przewodnicząca Rady Gminy nie zgadzają się z p. Niedzielą. Uważają, że w samych Piaskach wiele już wykonano w ostatnim roku chodników a plan inwestycyjny na rok bieżący również zawiera wiele prac do wykonania w Piaskach.
Pan Niedziela pytał również Wójta czy wie coś na temat wycinki drzew w Marysinie.
Pan Wójt odpowiedział, że otrzymał od Bonifratrów pismo w którym na wycinkę drzew wyraziło Nadleśnictwo Piaski oraz Inspektor Ochrony Zabytków .
Pan Radwan pyta kiedy można się spodziewać dalszej budowy drogi na Hubach Szelejewskich, pyta również kiedy będzie założony chodnik obok szkoły oraz parking.
Przyznaje, że bardzo dużo środków wydano w ubiegłym roku na kontynuacje prac na sali gimnastycznej, nie mniej jednak droga na Hubach i parking obok szkoły to również pilna potrzeba.
Ponadto pyta czy gmina otrzymała pismo z powiatu/ gdzie zwracała się Rada Sołecka wsi Szelejewo/ informujące o przesunięciu wykonania przez powiat chodnika w Szelejewie Pierwszym na odcinku 450 mb na termin późniejszy.
Pan Wójt odpowiada, że wie o innych inwestycjach które powiat przesunął na termin późniejszy lecz o chodniku w Szelejewie nie było mowy.
Wójt proponuje aby Rada Sołecka wsi Szelejewo Pierwsze napisała pismo z zapytaniem o tą inwestycję.
Pan Radwan porusz ponadto sprawę oświetlenia dla wsi Józefowo gdzie nie ma żadnej lampy
Pan Wójt odpowiada, że mamy ofertę na wykonanie całkiem nowego oświetlenia na terenie gminy i jeżeli przystąpimy do tego zadania to wówczas projektanci wraz z mieszkańcami na poszczególnych wsiach zadecyduja gdzie mają się znajdować punkty świetlne. Wówczas Józefowo na pewno będzie wzięte pod uwagę.
Pan Radwan pyta Wójta kiedy można się spodziewać wykonania parkingu przy szkole.
Pan Wójt odpowiada, że nie może dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie gdyż nie jest ta inwestycja planowana w budżecie na ten rok.
Przewodnicząca Rady Gminy dodaje, ze w pierwszej kolejności w Szelejewie musimy skończyć budowę sali gimnastycznej.
Projekt budżetu gminy na rok 2004/ który wszyscy radni otrzymali wraz z zaproszeniem na sesję w przewidzianym w Statucie Gminy terminie / przedstawiła Skarbnik Gminy, Pani Elzbieta Karolczak - szczegółowo przedstawiła planowane dochody i wydatki w budżecie gminy na rok bieżący.
Pytań do przedstawionego projektu nie było.
Pan Wójt zwrócił się z prośbą do Pana Glisczyńskiego aby na posiedzeniach komisji i sesjach Rady Gminy zwracał się do niego nie po nazwisku lecz zgodnie z pełnioną funkcją jaką zajmuje w samorządzie i na jaką został wybrany .
Pan Gliszczyński pytał czy zwracanie się po nazwisku obraża Wójta. Wójt odpowiedział, że nie o to chodzi gdyż prywatnie występuje jako Norman , właściciel , np. nieruchomości lecz w samorządzie zajmuje określone stanowisko i uważa, że właściwe jest zwracanie się do niego zgodnie z nazewnictwem jakiego używa się w ustawie o samorządzie gminy.
Przewodnicząca Rady Gminy również uważa, że należy używać nazwy stanowiska jakie się zajmuje a nie nazwiska. Przypomniała, że na sesjach również prosi przy składaniu sprawozdań z posiedzeń komisji przewodniczących danych komisji a nie np. p. Gliszczyńskiego.
Pan Gliszczyński stwierdził, że mógłby dalej polemizować na ten temat lecz dalszej dyskusji w tym temacie nie podjęto.
Protokółowała: M. Konieczna

Przewodniczący komisji

Tomasz Gliszczyński



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły komisji
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2005-03-09
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-21
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie