Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 27/2008 dwudziestej siódmej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 21 listopada 2008r.

Protokół Nr 27/2008 dwudziestej siódmej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 21 listopada 2008r.

Numer dokumentu: 27
Rok: 2008

Protokół Nr 27/2008
dwudziestej siódmej sesji Rady Gminy Piaski odbytej
w dniu 21 listopada 2008r. w Domu Kultury w Piaskach ul. Strzelecka 4


Ad. 1. Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.
Przewodnicząca Rady Gminy Pani Irena Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak, radnego powiatowego, Pana Krzysztofa Deutscha, Kierownika Zespołu Obsługi Szkół Pana Andrzeja Koniecznego, dyrektora GOK Pana Jana Nawrota panie i panów sołtysów, przedstawicielkę prasy lokalnej.
Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 13 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski / Rada liczy 14 radnych /.
Nieobecny usprawiedliwiony:
1. Ignacy Urbaniak
Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokółu
Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokółu
Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 3 do protokółu

Ad. 2. Informacja na temat porządku obrad

1. Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum.
2. Informacja na temat porządku obrad.
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.
4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski.
5. Sprawozdanie Wójta Gminy.
6. Sprawozdania przewodniczących komisji.
7. Sprawozdanie radnego powiatowego.
8. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych, Wójta Gminy i pracowników gminy.
9. PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE:
- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2008r.
- ustalenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
- ustalenia stawek podatku od nieruchomości.
- ustalenia średniej ceny skupu żyta jako podstawy do naliczenia podatku rolnego.
- ustalenia dziennej stawki opłaty targowej.
- regulaminu określającego na rok 2009 – wysokości stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy a także szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski.
10. Zapytania, wolne głosy i wnioski.

Ad. 3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.
Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 13 radnych.

Ad. 4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy

Przewodnicząca Rady Gminy złożyła krótkie sprawozdanie z działalności międzysesyjnej.

Ad. 5. Sprawozdanie Wójta Gminy
Pan Wójt poinformował, że Pani Konopka-Parzy, która była na naszej sesji kilka miesięcy temu w celu przybliżenia radnym ewentualnego utworzenia na terenie naszej gminy przedszkola integracyjnego poinformowała mnie ostatnio, że takie przedszkole powstanie od stycznia 2009r. w Chwałkowie, Gmina Krobia, do którego będzie uczęszczać około 5 dzieci z terenu naszej gminy. Naszym obowiązkiem byłoby więc pokryć koszty utrzymania tych dzieci, a koszt utrzymania jednego dziecka miesięcznie wynosi około 2.800 zł plus koszty dowozu. Podjąłem więc decyzję, że utworzymy w naszej gminie przedszkole integracyjne, jeżeli nam się to uda i Kurator na to zezwoli, w Domu Kultury w Piaskach i wówczas nie ponosilibyśmy kosztów dowozu. Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, że jeżeli rodzice nie zdecydują się aby dzieci niepełnosprawne uczęszczały do Piasków to tak będziemy musieli ponosić koszty utrzymania dzieci w innej placówce poza terenem naszej gminy gdyż do tego obliguje nas ustawa o systemie oświaty.
Mam jednak nadzieję, ze rodzice będą chcieli mieć dzieci na miejscu i wówczas koszty będą pomniejszone – stwierdził pan Wójt. Ponadto Pan Wójt poinformował, że sprzedaliśmy wczoraj 5 działek przy ulicy Powstańców Wlkp, ceny wyjściowe wynosiły w granicach 40 tysięcy złotych. W przyszłym tygodniu będzie przetarg na działki przy ulicy Strzeleckiej – będą to 4 działki naprzeciw Domu Strażaka. Pozostanie jeszcze w przyszłym roku do sprzedaży na tym terenie przy ulicy Strzeleckiej 15 działek ale najpierw trzeba przygotować teren, który jest bardzo trudny do uporządkowania.
Pytań do sprawozdania nie było.

Ad. 6. Sprawozdania przewodniczących komisji.

Przewodniczący komisji budżetowej p. Wiesław Woźniak poinformował, że posiedzenie odbyło się 19 listopada br. na którym zapoznano się z projektami uchwał podatkowych oraz zmianami w budżecie. Komisja nie wniosła zastrzeżeń do przedstawionych projektów uchwał podatkowych poza projektem uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta gdzie proponuje kwotę 45 zł za 1 kwintal.
Ponadto p. Andrzej Konieczny – kierownik Zespołu Obsługi Szkół przedstawił projekt uchwały w sprawie regulaminu określającego na rok 2009 wysokości stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków motywacyjnych i funkcyjnych.
Pan Stefan Śląski – przewodniczący komisji oświaty poinformował, że komisja spotkała się w dniu 18 listopada. Na posiedzeniu dyskutowano o projektach dzisiejszych uchwał podatkowych.
Komisja nie wniosła zastrzeżeń do przedstawionych projektów uchwał. Ponadto p. Andrzej Konieczny – kierownik Zespołu Obsługi Szkół przedstawił projekt uchwały w sprawie regulaminu określającego na rok 2009 wysokości stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków motywacyjnych i funkcyjnych.
Pan Jan Kędzia – przewodniczący komisji rolnictwa poinformował, że komisja spotkała się w dniu 20 listopada na której dyskutowano o projektach dzisiejszych uchwał podatkowych. Najwięcej dyskusji wzbudził projekt uchwały w sprawie średniej ceny skupu żyta gdzie komisja nie wypracowała konkretnego stanowiska w tej kwestii. Natomiast do pozostałych projektów uchwał komisja nie wniosła zastrzeżeń.
Ponadto p. Andrzej Konieczny – kierownik Zespołu Obsługi Szkół przedstawił projekt uchwały w sprawie regulaminu określającego na rok 2009 wysokości stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków motywacyjnych i funkcyjnych.

Ad. 7. Sprawozdanie radnego powiatowego
Pan Krzysztof Deutsch złożył sprawozdanie z działalności Rady Powiatu Gostyńskiego.
Poinformował, że do najważniejszych spraw należy podjęcie uchwał tzw. zdrowotnych czyli działalności podstawowej opieki zdrowotnej na terenie naszego powiatu. Ponadto poinformował o inwestycjach które były wykonane na terenie Gminy Piaski a należą do nich między innymi – zmiana systemu ogrzewania z węglowego na gazowe w Zespole Szkół w Grabonogu. Ponadto Starostwo złożyło wniosek na rozbudowę pawilonu w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu i na ten cel trzeba zabezpieczyć środki w wysokości 1 miliona 200 tyś.zł.- jest to projekt w ramach WRPO i dlatego warto w to przedsięwzięcie zainwestować.
Ponadto dodał, że rozmawiał z Dyrektorem Mayerem na temat rozległej kałuży która jest bardzo niebezpieczna a zimą może być jeszcze gorzej i obiecał, że będzie to naprawione. Dodał jeszcze, że w budżecie powiatu na rok następny są zabezpieczone środki na dalszą budowę chodnika we wsi Grabonóg.
Wspomniał ponadto, że w Domu Dziecka w Bodzewie również wykonano elewację zewnętrzną i pozyskano środki na zakup samochodu Skoda.
Następnie poinformował, że wczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja dotycząca pozyskania środków /z tzw schetynówek/ przez gminy Krobia, Gostyń i Borek, które złożyły wnioski i aby mogły je otrzymać musi być podjęta współpraca między powiatem a samorządem. Dlatego wczoraj na sesji musiały być podjęte w tej sprawie stosowne uchwały.
Przewodniczącą Rady Gminy, Pani Irena Różalska zapytała radnego powiatowego czy powiat myśli o sprzątnięciu gałęzi na drodze Piaski-Grabonóg i o chodniku na ulicy Św. Marcin po drugiej stronie. Ponadto jak się wyjeżdża z ulicy Dworcowej na Św. Marcin są straszne dziury i myślę, że to jest na wysokości chodnika przy drodze powiatowej dlatego proszę aby to naprawić – dodała Przewodnicząca Rady Gminy.
Następnie pan Woźniak – radny ze Smogorzewa pytał kiedy będą wycięte krzewy przy drodze powiatowej Piaski- Smogorzewo gdyż są już tak gęste, że zagrażają bezpieczeństwu jazdy. Ponadto należałoby wyciąć drzewa owocowe jadąc ze Smogorzewa do Drzęczewa Wiele drzew na tej alejce jest zupełnie wyschniętych.
Pan Krzysztof Deutsch poinformował, że na temat usunięcia wyciętych krzewów rozmawiał z Dyrektorem Mayerem i myślę, że w najbliższym czasie te prace zostaną wykonane – powiedział p. Deutsch. Dodał też, że w powiecie jest 180 miejscowości i nie sposób wszystkiego zrobić tak jak by należało tym bardziej, że budżet powiatu nie jest gumowy.
W odpowiedzi Przewodniczącej Rady Gminy w sprawie ulicy Św. Marcin poinformował, że na razie ta ulica nie będzie robiona ponieważ wszelkie inwestycje na terenie naszej gminy są zawsze konsultowane z Panem Wójtem .
Przewodnicząca pytała dalej co z dziurami i ze śmieciami przy drodze.
Pan Deutsch odpowiedział, że będzie na ten temat rozmawiał w powiecie ale z tego co się orientuje to Przewodnicząca wykonała kilka telefonów w tych sprawach do powiatu.
Przewodnicząca Rady stwierdziła, że ma nadzieję iż nie obraziła nikogo interesując się tymi sprawami w powiecie i dopowiedziała, że nie wykonała telefonów a dzwoniła.
Następnie głos zabrał p. Nawrocik – sołtys Drzęczewa i powiedział, ze nie podobają mu się prace wykonane przy drogach przez pracowników. Uważa, że toporkiem lepiej obciął by gałęzie
Pan Deutsch odpowiedział, że należy się cieszyć, że pracownicy wykonali w tym roku tyle prac przy drogach a najlepiej o tym świadczy ładnie uporządkowana ścieżka rowerowa z Piasków w kierunku Gostynia.
Dzięki inicjatywie pana Wójta, pana radnego Szafranka i Klimkowskiego i mojej ta ścieżka rowerowa została uporządkowana.
Uważam, że należy docenić pracę 2 pracowników, którzy w różnych warunkach pracowali przy drogach powiatowych ale na terenie naszej gminy – dodał p. Deutsch.
W tym momencie Przewodnicząca Rady Gminy powiedziała, że właśnie ona rozmawiała z panem Szafrankiem na temat uporządkowania ścieżki rowerowej lecz być może to nazwisko umknęło panu radnemu.
Następnie Pan Wójt wyjaśnił, że jeżeli chodzi o dwóch pracowników pracujących na poboczach dróg to należy wyjaśnić, że byli to pracownicy zatrudnieni przez Urząd Gminy Piaski ale prace mieli wykonywać na rzecz powiatu, a prawdę mówiąc my ich wykorzystaliśmy do prac na rzecz naszej gminy.
Ponadto Pan Wójt wspomniał, że zakupiliśmy już wykaszarkę do trawy i to ułatwi i przyspieszy wiele prac przy poboczach dróg.

Ad. 8. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych, Wójta i pracowników gminy.
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gostyniu dnia 29 października 2008r. w sprawie analizy oświadczeń majątkowych osób wymienionych wyżej. Pismo niniejsze stanowi załącznik do protokółu.

Ad. 9. PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE:

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2008r.
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych

Uchwała nr XXVII/173/2008 Rady Gminy Piaski w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2008r. stanowi załącznik do protokółu.

- ustalenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych

Uchwała nr XXVII/174/2008 Rady Gminy Piaski w sprawie ustalenia wysokości podatku od środków transportowych i zwolnień w podatku od środków transportowych stanowi załącznik do protokółu.

- ustalenia stawek podatku od nieruchomości.
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych

Uchwała nr XXVII/175/2008 Rady Gminy Piaski w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień podatkowych stanowi załącznik do protokółu.


- ustalenia średniej ceny skupu żyta jako podstawy do naliczenia podatku rolnego.
Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała w tym momencie, że na posiedzeniach komisji zdania na temat wysokości stawki podatku rolnego były podzielone.
Komisja oświaty jednogłośnie wnioskowała za podwyższeniem podatku rolnego o 3,9 % w stosunku do roku ubiegłego. Natomiast na komisji budżetowej wnioskowano aby cena żyta wynosiła 45 zł. za jeden kwintal. Na posiedzeniu komisji rolnictwa nie wypracowano żadnej propozycji.
Zapytała w tym momencie czy radni mają dzisiaj jeszcze inna propozycje w tej sprawie.
Innych propozycji nie zgłoszono wobec czego Przewodnicząca Rady uznała, że większość radnych wnioskowała za podniesieniem stawki podatku rolnego o 3,9 % w stosunku do roku ubiegłego wobec czego jest to wniosek najdalej idący i odczytała w tym momencie projekt uchwały w sprawie ustalenia średniej ceny skupu żyta z kwotą 45, 72 zł. za jeden kwintal.
Za podjęciem tej uchwały głosowało 8 radnych, 5 radnych było przeciwnych.

Uchwała nr XXVII/176/2008 Rady Gminy Piaski w sprawie ustalenia średniej ceny skupu żyta za 1 kwintal, przyjmowanej jako podstawę do naliczenia podatku rolnego na 2009r. na terenie Gminy Piaski stanowi załącznik do protokółu.

- ustalenia dziennej stawki opłaty targowej.
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych

Uchwała nr XXVII/177/2008 Rady Gminy Piaski w sprawie ustalenia dziennej stawki opłaty targowej stanowi załącznik do protokółu.


- regulaminu określającego na rok 2009 – wysokości stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy a także szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych

Uchwała nr XXVII/178/2008 Rady Gminy Piaski w sprawie - regulaminu określającego na rok 2009 – wysokości stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy a także szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski, stanowi załącznik do protokółu.

Ad. 10. Zapytania, wolne glosy i wnioski

Pan Klimkowski – radny Piasków pytał kiedy powstaną na terenie gminy elektrownie wiatrowe gdyż są to inwestycje przyjazne dla całej gminy.
W tym momencie Przewodnicząca Rady Gminy wyraziła zdanie, ze dobrze byłoby aby radni zobaczyli takie wiatraki ponieważ z informacji z innych gmin wie, że radni takie budowle oglądali.
Pan Wójt poinformował, że prawdopodobnie w tym roku zaczną utwardzać drogę, lecz nastąpiła pewna zmiana, wiatraki będą przewożone z drogi krajowej 12 od strony Jarocina. Droga będzie utwardzana gruzem, posiadamy dokumentację w tej chwili, od strony krajowej w kierunku Michałowa i Lipia, w Lipiu przez skrzyżowanie, dalej po drodze śródpolnej i z Lipia w kierunku Strzelec Małych.
Sprawa jest aktualna i jeżeli nie powstaną w tym roku to na pewno w I kwartale roku następnego powstaną 2 wiatraki. Natomiast w przyszłości ma powstać „Farma wiatraków„ około 17 szt. ale dzisiaj jeszcze nie wiemy nic konkretnego na ten temat.
Następnie pan Klimkowski poruszył temat o którym mówił na komisji oświaty, a dotyczący powstania w naszej gminie odznaczenia „zasłużony dla Gminy Piaski„ Poprosił pana Wójta i Panią Skarbnik o przychylność w tej sprawie bo na pewno wiązałoby się to z wydatkami finansowymi. Wspomniał również, że zależałoby mu aby to było coś efektownego ale nie popularnego.
Pan Wójt odpowiedział, że najlepiej byłoby aby wszyscy radni spotkali się i wypowiedzieli na ten temat. Pan Wójt uważa, że powinna w takich okolicznościach powstać Kapituła która zajmowałaby się tym tematem i dbała o to aby przyznawanie takich odznaczeń miało zamierzony cel. Więcej dyskusji na ten temat nie podjęto.
Pan Franciszek Radwan – radny Szelejewa Pierwszego podziękował w imieniu własnym i mieszkańców wsi za wspaniałą drogę na Hubach Szelejewskich.
Pan Deutsch – radny powiatowy podziękował Panu Wójtowi za dotychczasowa współpracę z powiatem. Podziękował również Sekretarzowi Gminy za współpracę na „niwie strażackiej” gdzie Sekretarz zawsze bardzo chętnie służy pomocą przy konieczności wycinki konarów zagrażających bezpieczeństwu na drogach.
Więcej dyskusji nie podjęto wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała wszystkim za wspólne obrady i zamknęła XXVII sesję Rady Gminy Piaski.

Sesja zakończyła się o godz. 14:20.
Protokółowała: M Konieczna

                                                                               Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                          Irena Różalska


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Maria Konieczna
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2008-11-21
Wprowadzony do BIP dnia: 2009-01-19
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie