Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Uchwały Rady » Uchwała nr XLII/272/2010 Rady Gminy Piaski z dnia 12 lutego 2010r. w sprawie: trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania dla przedszkoli, szkół i form wychowania przedszkolnego zakładanych i prowadzonych na terenie gminy Piaski przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego i ministrów

Uchwała nr XLII/272/2010 Rady Gminy Piaski z dnia 12 lutego 2010r. w sprawie: trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania dla przedszkoli, szkół i form wychowania przedszkolnego zakładanych i prowadzonych na terenie gminy Piaski przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego i ministrów

Numer uchwały: 272
Numer sesji: 42
Rok: 2010

Uchwała nr XLII/272/2010

Rady Gminy Piaski z dnia 12 lutego 2010r.

w sprawie: trybu udzielania i rozliczania dotacji oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości
ich wykorzystania dla przedszkoli, szkół i form wychowania przedszkolnego
zakładanych i prowadzonych na terenie gminy Piaski przez inne
podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego i ministrów.


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2001 roku Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) oraz art. 80 ust. 4 i art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 roku Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) Rada Gminy w Piaskach uchwala, co następuje:

§ 1. Niniejsza uchwała reguluje:
1. Tryb udzielania i rozliczania dotacji przekazywanych z budżetu gminy Piaski oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich wykorzystania dla zakładanych i prowadzonych na terenie gminy Piaski przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego i ministrów:
1) przedszkoli publicznych, w tym z oddziałami integracyjnymi oraz przedszkoli publicznych specjalnych,
2) publicznych szkół podstawowych oraz publicznych gimnazjów, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem publicznych szkół podstawowych specjalnych i publicznych gimnazjów specjalnych, publicznych szkół artystycznych oraz szkół przy zakładach karnych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich,
3) publicznych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 roku Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami),
4) niepublicznych przedszkoli, w tym z oddziałami integracyjnymi oraz niepublicznych przedszkoli specjalnych,
5) niepublicznych szkół podstawowych o uprawnieniach szkół publicznych oraz niepublicznych gimnazjów o uprawnieniach szkół publicznych, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem niepublicznych szkół podstawowych specjalnych i niepublicznych gimnazjów specjalnych, niepublicznych szkół artystycznych oraz szkół przy zakładach karnych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich,
6) niepublicznych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 roku Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami).
2. Wysokość stawek dotacji do szkół i przedszkoli wymienionych w art. 80 ust. 2b oraz w art. 90 ust. 2a, 2b, 2d i 3 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 roku Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami).


Tryb udzielania dotacji dla publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej formy wychowania przedszkolnego

§ 2. 1. Po uzyskaniu ostatecznej decyzji Wójta Gminy o zezwoleniu na założenie publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej formy wychowania przedszkolnego osoba zakładająca publiczne przedszkole, publiczną szkołę lub publiczną formę wychowania przedszkolnego celem ustalenia dotacji należnej na rok, w którym zgodnie z zezwoleniem zostanie uruchomione przedszkole, szkoła lub forma wychowania przedszkolnego, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji, występuje do Wójta Gminy w Piaskach z wnioskiem o udzielenie dotacji należnej, określając we wniosku:
1) datę wydania i numer zezwolenia na prowadzenie publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej formy wychowania przedszkolnego,
2) datę rozpoczęcia działalności przez publiczne przedszkole, publiczną szkołę lub publiczna formę wychowania przedszkolnego,
3) planowaną ilość uczniów, którzy będą uczęszczać do publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej formy wychowania przedszkolnego do końca roku budżetowego, na który udzielana jest dotacja, wraz z dodatkowym wyodrębnieniem ilości uczniów niepełnosprawnych, ilości uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz ilości uczniów nie będących mieszkańcami gminy Piaski,
4) nazwę banku i numer rachunku bankowego publicznego przedszkola, publicznej szkoły lub publicznej formy wychowania przedszkolnego, na który będą przekazywane środki dotacji należnej.
2. Dotacja roczna ustalona dla przedszkola publicznego, szkoły publicznej lub publicznej formy wychowania przedszkolnego, które rozpoczęły działalność z początkiem lub w trakcie roku budżetowego, przekazywana jest co miesiąc na wskazany rachunek bankowy do ostatniego dnia każdego miesiąca roku budżetowego następującego po roku złożenia wniosku z ust. 1.
3. O wysokości kwoty dotacji należnej na ucznia Wójt Piasków informuje pisemnie osobę prowadzącą publiczne przedszkole, publiczną szkołę lub publiczna formę wychowania przedszkolnego w terminie 14 dni, licząc od dnia podjęcia uchwały w sprawie budżetu gminy Piaski.

§ 3. 1. Po otrzymaniu dotacji na pierwszy rok budżetowy funkcjonowania założonego przedszkola publicznego, szkoły publicznej lub publicznej formy wychowania przedszkolnego, w celu ustalenia kwoty dotacji należnej na każdy kolejny rok budżetowy, osoba prowadząca publiczne przedszkole, publiczną szkołę lub publiczna formę wychowania przedszkolnego najpóźniej do dnia 30 września poprzedniego roku budżetowego, przedkłada Wójtowi Gminy Piaski wniosek o udzielenie dotacji należnej zawierający dane z § 2 ust. 1 pkt 1, 3 i 4.
2. Dotacja z ust. 1, ustalona dla przedszkola publicznego, szkoły publicznej lub publicznej formy wychowania przedszkolnego, przekazywana jest na rachunek bankowy szkoły lub przedszkola w 12 częściach do ostatniego dnia każdego miesiąca roku budżetowego następującego po roku złożenia wniosku z ust. 1.
3. Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.


Tryb udzielania dotacji dla niepublicznego przedszkola, niepublicznej szkoły lub niepublicznej formy wychowania przedszkolnego

§ 4. 1. Warunkiem udzielenia dotacji dla rozpoczynającego działalność niepublicznego przedszkola, niepublicznej szkoły lub niepublicznej formy wychowania przedszkolnego jest przekazanie do Wójta Gminy Piaski przez osobę zamierzającą prowadzić lub prowadzącą niepubliczne przedszkole, niepubliczną szkołę lub niepubliczną formę wychowania przedszkolnego najpóźniej do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, wniosku o udzielenie dotacji należnej zawierającego:
1) datę wydania i numer zaświadczenia o wpisie do ewidencji niepublicznych szkół i placówek prowadzonej przez Wójta Piasków
2) datę rozpoczęcia działalności przez niepubliczne przedszkole, niepubliczną szkołę lub niepubliczną formę wychowania przedszkolnego,
3) planowaną ilość uczniów, którzy będą uczęszczać do niepublicznego przedszkola, niepublicznej szkoły lub niepublicznej formy wychowania przedszkolnego w roku następnym po roku składania informacji wraz z dodatkowym wyodrębnieniem ilości uczniów niepełnosprawnych, ilości uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz ilości uczniów nie będących mieszkańcami gminy Piaski.
4) nazwę i numer rachunku bankowego niepublicznego przedszkola, niepublicznej szkoły lub niepublicznej formy wychowania przedszkolnego, na który będą przekazywane środki dotacji należnej.
2. Dotacja ustalona na podstawie wniosku z ust. 1, przekazywana jest od następnego roku budżetowego, co miesiąc, od miesiąca, w którym rozpoczęto działalność, na wskazany rachunek bankowy do ostatniego dnia każdego miesiąca roku budżetowego następującego po roku złożenia wniosku z ust. 1.
3. O wysokości kwoty dotacji należnej na ucznia Wójt Piasków informuje pisemnie osobę prowadzącą niepubliczne przedszkole, niepubliczną szkołę lub niepubliczną formę wychowania przedszkolnego w terminie 14 dni, licząc od dnia podjęcia uchwały w sprawie budżetu gminy Piaski.

§ 5. 1. Po otrzymaniu dotacji na pierwszy rok budżetowy funkcjonowania niepublicznego przedszkola, niepublicznej szkoły lub niepublicznej formy wychowania przedszkolnego w celu ustalenia kwoty dotacji należnej na każdy kolejny rok budżetowy, osoba prowadząca niepubliczne przedszkole, niepubliczną szkołę lub niepubliczną formę wychowania przedszkolnego najpóźniej do dnia 30 września poprzedniego roku budżetowego, przedkłada Wójtowi Piasków wniosek o udzielenie dotacji należnej zawierający dane z § 4 ust. 1 pkt 1, 3 i 4.
2. Dotacja z ust. 1 ustalona dla przedszkola niepublicznego, szkoły niepublicznej lub niepublicznej formy wychowania przedszkolnego przekazywana jest na rachunek bankowy w 12 częściach do ostatniego dnia każdego miesiąca roku budżetowego następującego po roku złożenia wniosku z ust. 1.
3. Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.


Tryb rozliczania udzielonej dotacji

§ 6. 1. Kwota dotacji udzielanej w roku budżetowym dla przedszkola, szkoły lub formy wychowania przedszkolnego z § 1 uchwały, podlega rozliczeniu poprzez:
1) przedstawianie przez osobę prowadzącą szkołę, przedszkole lub formę wychowania przedszkolnego:
a) informacji o ilości uczniów oraz o aktualności prawa do otrzymywania dotacji, składanej do dnia 10 następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy składana informacja – według wzoru na druku stanowiącym załącznik Nr 1 do uchwały,
b) informacji kwartalnej o kosztach kwalifikowanych poniesionych za dany kwartał ze środków przekazanej dotacji, składanej do dnia 10 następnego miesiąca po upływie kwartału według wzoru na druku stanowiącym załącznik Nr 2 do uchwały,
2) ustalenie przypadającej na rzecz gminy Piaski należności z tytułu zwrotu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości lub dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem.
2. Informacje z ust. 1 pkt 1 lit a oraz informacje z ust. 1 pkt 1 lit. b stanowią podstawę ostatecznego rozliczenia dotacji przekazanej przedszkolu, szkole lub formie wychowania przedszkolnego na rok budżetowy.

§ 7. Przyjmuje się następujące zasady rozliczenia rat miesięcznych dotacji przekazanych dla przedszkola, szkoły lub formy wychowania przedszkolnego z § 1 uchwały za dany rok budżetowy:
1. wysokość raty miesięcznej dotacji będzie wypłacana, uwzględniając rzeczywistą liczbę uczniów dotowanej szkoły, przedszkola lub formy wychowania przedszkolnego z miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym bieżąca rata dotacji jest udzielana,
2. wysokość raty miesięcznej za styczeń będzie wypłacana uwzględniając informację o rzeczywistej ilości uczniów w miesiącu grudniu roku poprzedniego,
3. wysokość raty miesięcznej za sierpień i wrzesień będzie wypłacana na podstawie średniej ilości uczniów w II kwartale danego roku budżetowego.

§ 8. 1. Ostateczne rozliczenie dotacji przekazanej za okres roku budżetowego przez gminę Piaski dokonywane jest przez Wójta Piasków w oparciu o informacje urzędowe oraz dane § 6 pkt 1 lit a i b – w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego, o czym zawiadamia się pisemnie osobę prowadzącą przedszkole, szkołę lub formę wychowania przedszkolnego.
2. Ustalona i stanowiąca należność gminy Piaski kwota zwrotu z tytułu pobrania dotacji w nadmiernej wysokości, albo dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem, wraz z odsetkami liczonymi jak od zaległości podatkowych z art. 145 ust. 5 i art. 190 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późniejszymi zmianami), podlega niezwłocznemu wpłaceniu przez osobę prowadzącą przedszkole, szkołę lub formę wychowania przedszkolnego na rachunek Urzędu Gminy w Piaskach wskazany w piśmie z ust. 1.


Tryb i zakres kontroli prawidłowości wykorzystania dotacji

§ 9. 1. Kontrola stanowi element rozliczenia dotacji i przebiegać będzie w zakresie jej prawidłowego wykorzystania.
2. Kontrolę przeprowadzają pracownicy Urzędu Gminy w Piaskach na podstawie upoważnienia wydanego przez Wójta Piasków
3. Upoważnieni pracownicy zwani dalej „kontrolującymi”, mogą dokonywać kontroli w przedszkolu, szkole lub formie wychowania przedszkolnego z § 1 uchwały, zwanych dalej „kontrolowanymi”, obejmującej:
1) sprawdzenie zgodności ze stanem faktycznym liczby uczniów wykazywanych w informacjach, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 lit. a,
2) sprawdzenie prawidłowości wykorzystania dotacji zgodnie z zasadami określonymi w art. 80 ust. 3d oraz art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (tekst jednolity z 2004 roku Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami)..
4. O terminie i zakresie kontroli Wójt Piasków powiadomi kontrolowanych najpóźniej na 14 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia chyba, że okoliczności będą wskazywały na konieczność podjęcia natychmiastowych czynności kontrolnych.
5. Wynik przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawiają w protokole kontroli, który zawiera:
1) pełną nazwę i adres kontrolowanego, nazwę i adres jego organu prowadzącego oraz imię i
nazwisko osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego,
2) datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli,
3) imiona i nazwiska kontrolujących,
4) określenie przedmiotu kontroli i okresu objętego kontrolą,
5) opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli, w tym ustalonych nieprawidłowości, z uwzględnieniem zakresu i skutków tych nieprawidłowości,
6) opis załączników do protokołu,
7) wzmiankę o poinformowaniu kontrolowanego o prawie zgłaszania zastrzeżeń i składania wyjaśnień do protokołu,
8) podpisy kontrolujących i osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego, a także datę i miejsce podpisania protokołu,
9) parafy kontrolujących i osoby lub osób upoważnionych do reprezentowania kontrolowanego, na każdej stronie protokołu.
6. Protokół podpisują kontrolujący i kontrolowany w terminie 14 dni od daty jego otrzymania lub niezwłocznie po uzupełnieniu lub zmianie protokołu, o których mowa w ust. 8.
7. Kontrolowanemu przysługuje prawo zgłoszenia przed podpisaniem protokołu kontroli, zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole kontroli. Zastrzeżenia należy zgłosić kontrolującym na piśmie w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
8. W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 7, kontrolujący są zobowiązani dokonać ich analizy i w miarę potrzeby, podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w wypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń – zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.
9. W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części, kontrolujący przekazują na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia. Zgłaszający zastrzeżenia podpisuje protokół w terminie 7 dni od dnia otrzymania stanowiska kontrolujących.
10. Kontrolowany może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając, w terminie właściwym do jego podpisania, wyjaśnienie tej odmowy.
11. O odmowie podpisania protokołu kontroli i złożenia wyjaśnień kontrolujący czynią wzmiankę w protokole.
12. Odmowa podpisania protokołu przez kontrolowanego nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli.
13. W terminie 14 dni od dnia podpisania lub odmowy podpisania protokołu kontroli przez kontrolowanego, kontrolujący sporządzają wystąpienie pokontrolne kierowane do kontrolowanego oraz jego organu prowadzącego, zawierające ocenę kontrolowanej działalności, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości, zalecenia pokontrolne.
14. Kontrolowany, do którego zostało skierowane wystąpienie pokontrolne jest zobowiązany, w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym, zawiadomić osobę podpisującą wystąpienie pokontrolne o sposobie realizacji zaleceń pokontrolnych i wykorzystania uwag zawartych w wystąpieniu pokontrolnym.


Stawki dotacji

§ 10. Ustala się następujące stawki dotacji obowiązujące na terenie gminy Piaski:
1. na ucznia niepełnosprawnego uczęszczającego do przedszkola publicznego stawka dotacji wynosi 100% kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę Piaski,
2. na ucznia niepełnosprawnego uczęszczającego do przedszkola niepublicznego stawka dotacji wynosi 100% kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę Piaski,
3. na ucznia uczęszczającego do przedszkola publicznego lub publicznej szkoły podstawowej i objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju stawka dotacji wynosi 100% kwoty przewidzianej na jednego ucznia objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę Piaski ,
4. na ucznia uczęszczającego do przedszkola niepublicznego lub niepublicznej szkoły podstawowej i objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju stawka dotacji wynosi 100% kwoty przewidzianej na jednego ucznia objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę Piaski,
5. na ucznia objętego publiczną formą wychowania przedszkolnego stawka dotacji wynosi 50% wydatków bieżących przewidzianych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gminę,
6. na ucznia objętego niepubliczną formą wychowania przedszkolnego stawka dotacji wynosi 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gminę,
7. na ucznia uczęszczającego do przedszkola niepublicznego stawka wynosi 75% wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia,
8. na ucznia uczęszczającego do niepublicznej szkoły o uprawnieniach szkoły publicznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki stawka dotacji wynosi 100% kwoty przewidzianej na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę,
9. na ucznia uczęszczającego do niepublicznej szkoły o uprawnieniach szkoły publicznej innej niż szkoła określona w pkt. 8 stawka dotacji wynosi 50% wydatków bieżących ponoszonych w szkołach publicznych tego samego typu i rodzaju w przeliczeniu na jednego ucznia.

§ 11. Traci moc Uchwała Nr XIX/125/08 z dnia 14 marca 2008 roku w sprawie: trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli

§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Piaski

§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.


                                                          Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                  Irena Różalska


Pliki do pobrania:



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Uchwały Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Maria Konieczna
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2010-03-04
Wprowadzony do BIP dnia: 2010-03-04
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie