Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Uchwały Rady » Uchwała nr XLVI/302/2010 Rady Gminy Piaski z dnia 28 czerwca 2010r. w sprawie : określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony.

Uchwała nr XLVI/302/2010 Rady Gminy Piaski z dnia 28 czerwca 2010r. w sprawie : określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony.

Numer uchwały: 302
Numer sesji: 46
Rok: 2010

Uchwała nr  XLVI/302/2010
Rady Gminy Piaski z dnia 28 czerwca 2010r.
w sprawie : określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony.


Na podstawie art.18 ust.2 pkt 9 lit. a, art.40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) oraz art. 13 ust.1, art. 37 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami / t.j. Dz.U. z 2010r. Nr 102, poz. 651/ Rada Gminy Piaski u c h w a l a, co następuje :

Rozdział 1
Przepisy ogólne

§ 1. 1. Ustala się zasady nabywania , zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony lub nieoznaczony.
2. Podstawą gospodarowania nieruchomościami jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy lub decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego.
§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o :
1) Ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zmianami),
2) Radzie Gminy – należy rozumieć Radę Gminy Piaski,
3) Gminie – należy rozumieć Gminę Piaski,
4) Wójcie – należy rozumieć Wójta Gminy Piaski.
§ 3. Upoważnia się Wójta do nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony z uwzględnieniem przepisów niniejszej uchwały.

Rozdział 2
Zasady nabywania nieruchomości

§ 4. Nabycie nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości oraz praw do nieruchomości następuje w szczególności, gdy :
1) nieruchomości te są niezbędne do realizacji zadań własnych Gminy i celów publicznych,
2) nabycie jest konieczne ze względu na uporządkowanie stanu faktycznego i prawnego,
3) uzasadnione jest zamierzeniami inwestycyjnymi Gminy,
4) nabycie jest wymagane przez prawo,
5) skutkiem nabycia będzie znaczne zmniejszenie lub zaspokojenie wierzytelności Gminy,
6) nabycie wiąże się z osiągnięciem przez Gminę korzyści majątkowych,
7) nabycie następuje w związku ze zwiększeniem atrakcyjności nieruchomości spowodowanej zmianą zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
§ 5. 1. Wójt dokonuje samodzielnie czynności prawnych związanych z nabywaniem praw do nieruchomości stanowiących własność lub pozostających w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych i prawnych w szczególności w drodze kupna, darowizny, przejęcia nieruchomości, a także czynności zmierzających do komunalizacji nieruchomości na wniosek Gminy.
2. Warunki nabycia nieruchomości do zasobu ustala Wójt w drodze rokowań.
3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami Gminy, Wójt może dokonać nabycia nieruchomości w drodze licytacji komorniczej lub przetargu.
3. Koszty związane z nabyciem nieruchomości nie mogą przekroczyć kwoty określonej na ten cel w uchwale budżetowej.
§ 6. Zgoda Rady wymagana jest w przypadku :
1) nabycia nieruchomości o wartości przekraczającej wysokość sumy do której Wójt może zaciągać zobowiązania, w danym roku budżetowym,
2) nieodpłatnym przejęciu nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa,
3) przyjęciu darowizny.

Rozdział 3
Zasady zbywania nieruchomości.

§ 7. Wójt kierując się przepisami prawa i zasadami prawidłowej gospodarki, dokonuje czynności prawnych polegających na zbywaniu nieruchomości stanowiących własność Gminy, w szczególności w formie sprzedaży, oddania w użytkowanie wieczyste, wnoszenia jako wkład niepieniężny do spółek.
§ 8. Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości :
1) przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, realizowane przez podmiot, dla którego budownictwo mieszkaniowe jest celem statutowym i który dochody przeznacza w całości na działalność statutową,
2) przeznaczone na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową,
3) dzierżawione przez osoby fizyczne i prawne jeżeli umowa na dzierżawę została zawarta na co najmniej 10 lat i nieruchomość została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę.
§ 9. Zgoda Rady wymagana jest na :
1) dokonanie darowizny,
2) sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste Skarbowi Państwa i innym jednostkom samorządu terytorialnego,
3) dokonanie zamiany nieruchomości,
4) zbycie obiektów wielofunkcyjnych, w szczególności wykorzystywanych jako remizy, świetlice.

Rozdział 4
Zasady obciążania nieruchomości

§ 10. 1. Wójt, kierując się zasadami określonymi w powszechnie obowiązujących przepisach, w tym w kodeksie cywilnym i ustawie o księgach wieczystych i hipotece, może dokonać obciążenia nieruchomości stanowiących własność Gminy, w szczególności polegającej na :
1) oddaniu nieruchomości w użytkowanie,
2) ustanowieniu służebności gruntowych, osobistych i służebności przesyłu,
3) ustanowieniu hipotek.
2. Obciążanie nieruchomości służebnością jest odpłatne i nie może powodować utraty możliwości jej zagospodarowania zgodnie z jej przeznaczeniem.
§ 11. Wójt może obciążać służebnościami gruntowymi nieruchomości stanowiące własność Gminy, gdy jest to niezbędne dla :
1) zapewnienia dostępu do nieruchomości w związku z podziałem nieruchomości lub przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży bądź oddania w użytkowanie wieczyste,
2) zapewnienia dostępu do istniejących lub projektowanych urządzeń infrastruktury technicznej.
§ 12. Wyraża się zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umów użytkowania.

Rozdział 5
Zasady wydzierżawiania, wynajmowania i użyczania nieruchomości.


§ 13. Oddając nieruchomości w dzierżawę lub najem należy przestrzegać przeznaczenia nieruchomości określonego w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, opisując planowaną formę zagospodarowania i określając czas trwania umów.
§ 14. Wyraża się zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy, najmu na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, jeżeli oddanie w dzierżawę, najem następuje :
1) na rzecz osoby lub jej następcy prawnego, która wybudowała na gruncie Gminy obiekt budowlany trwale lub nietrwale związany z gruntem,
2) na rzecz osoby, która korzystała jako ostatnia z nieruchomości na podstawie umowy zawartej na czas oznaczony do 3 lat,
3) na cel rolniczy lub urządzania zieleńców i ogródków przydomowych,
4) w celu urządzania i użytkowania dróg dojazdowych oraz zaplecza budowy,
5) w celu poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej,
6) na rzecz jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa,
7) na cele prowadzenia działalności charytatywnej, kulturalnej, opiekuńczej, oświatowej, wychowawczej lub sportowo-turystycznej nie związanej z działalnością zarobkową,
8) na cele prowadzenia przez organizację pożytku publicznego ich działalności statutowej,
9) w przypadku przejęcia działalności dotychczasowego dzierżawcy lub najemcy przez osoby bliskie,
10) na cele publiczne w rozumieniu art. 6 Ustawy.
§ 15. Szczegółowe warunki najmu i dzierżawy nieruchomości ustala Wójt w umowie zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego.
§ 16. Zawarcie przez Wójta umowy użyczenia nieruchomości może nastąpić na rzecz osób fizycznych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej lub osób prawnych w celu prowadzenia działalności charytatywnej, opiekuńczej, kulturalnej, leczniczej, oświatowej, wychowawczej, sportowej, turystycznej nie związanej z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego .

Rozdział 6
Przepisy końcowe

§ 17. Tracą moc :
1) uchwała Nr V/25/2007 Rady Gminy Piaski z dnia 30 stycznia 2007 r. w sprawie określenia zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata,
2) uchwała nr VI/33/2007 Rady Gminy Piaski z dnia 26 marca 2007 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr V/25/2007 Rady Gminy Piaski z dnia 30 stycznia 2007 roku w sprawie określenia zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata.
§ 18. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Piaski.
§ 19. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Uchwały Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2010-06-30
Wprowadzony do BIP dnia: 2010-06-30
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie