Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół nr 7/2011 siódmej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 19 maja 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Protokół nr 7/2011 siódmej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 19 maja 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Numer dokumentu: 7
Rok: 2011

P r o t o k ó ł N r 7/2011

siódmej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 19 maja 2011r.

w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.



Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak , sołtysów, a także Panie i Panów dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy, pozostałych zaproszonych gości w tym młodszego aspiranta Policji w Gostyniu p. Macieja Szymańskiego , przedstawicieli prasy lokalnej.

Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 14 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski. / Rada liczy 15 radnych /

Nieobecna usprawiedliwiona:

Sikora Helena

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokółu
Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokółu
Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 3 do protokółu

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła w tym momencie radnych o wyrażenie zgody na przyjęcie zmienionego porządku obrad który radni otrzymali dzisiaj ponieważ zmieniły się przepisy dotyczące procedury podjęcia przez radnych uchwały w sprawie absolutorium dla Wójta.
Porządek obrad musi odzwierciedlać punkty dotyczące rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy, sprawozdania finansowego, zapoznania się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej , informacją o stanie mienia i stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu gminy za rok miniony.
Wobec powyższego należało zmienić porządek obrad aby sprawy wymienione wyżej znalazły odbicie w protokole sesji – powiedziała Przewodnicząca Rady Gminy .

Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła zmieniony porządek obrad :

1. Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum.
2. Informacja na temat porządku obrad.
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.
4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.
5. Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.
6. Sprawozdania przewodniczących komisji.
7. Sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Piaski za rok 2010.
8. Sprawozdanie finansowe za 2010r.
9. Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu wraz z informacją o stanie mienia i objaśnieniami Gminy Piaski za 2010 rok.
10. Informacja o stanie mienia Gminy Piaski .
11. Opinia i stanowisko Komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu gminy
za rok 2010.
12. Dyskusja nad sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za rok
miniony.
13. PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE :

- zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego Gminnej Biblioteki
Publicznej w Piaskach.
- zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego Gminnego Ośrodka
Kultury w Piaskach
- zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2010r.
- udzielenie Wójtowi Gminy absolutorium z tytułu wykonania budżetu
za 2010r.
- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2011r.
- zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Piaski na lata
2011-2016
- zmian w uchwale Rady Gminy Piaski Nr XLVII/312/2010 z dnia 10 września
2010r.

14. Zapytania, wolne głosy i wnioski.
15. Zakończenie obrad.


Za przyjęciem przedstawionego porządku obrad głosowali wszyscy radni.

Ad. 3 Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 14 radnych.


Ad. 4 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.

Przewodnicząca Rady Gminy , Pani Irena Różalska poinformowała, że w okresie międzysesyjnym brała udział w uroczystości nadania sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Szelejewie, kolejna uroczystość to spotkanie z Jubilatami Gminy z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego. Ponadto brałam udział w posiedzeniach komisji Rady Gminy – oświadczyła Przewodnicząca Rady Gminy.


Ad. 6 Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.

Sprawozdanie Pana Wójta z działalności międzysesyjnej stanowi załącznik do protokółu sesji.
Ponadto Pan Wójt poinformował, że naszej gminie przybyło mieszkańców – jest nas obecnie 8 637 osób .
Poruszył również sprawę dotyczącą otwarcia na naszym starym wysypisku śmieci w Smogorzewie punktu odbioru odpadów problemowych. Zastanawiamy się teraz czy mamy sami przygotować taki punkt odbioru czy zlecić jego wykonanie firmie – powiedział p. Wójt .


Ad. 6 Sprawozdania przewodniczących komisji.

Przewodniczący komisji budżetowej, pan Wiesław Woźniak poinformował, że na posiedzeniu komisji w dniu 10 maja br. radni wysłuchali pani Elżbiety Karolczak – Skarbnika Gminy która przedstawiła szczegółowe sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok miniony, zarówno po stronie dochodów jak i wydatków oraz informację o stanie mienia
Radni po wysłuchaniu Skarbnika Gminy i zapoznaniu się z uchwałami -Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w sprawie wyrażenia opinii o wnioski Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Piaski w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy z tytułu wykonania budżetu gminy za rok 2010 i uchwałą RIO w sprawie wyrażenia opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu wraz z informacją o stanie mienia i objaśnieniami Gminy Piaski za 2010r. nie wnieśli uwag do wykonania budżetu za rok miniony..
Ponadto radni zapoznali się z projektami uchwał które dzisiaj będą podejmowane na sesji- oświadczył p. Woźniak.

Następnie przewodniczący komisji oświaty, pan Stefan Śląski poinformowali, że w okresie międzysesyjnym odbyły się dwa posiedzenia komisji .
Pierwsze posiedzenie odbyło się w dniu 11 kwietnia gdzie komisja wyjechała w teren w celu sprawdzenia stanu bezpieczeństwa – bezpieczna droga do szkoły w Piaskach..Ponadto zapoznali się z działalnością hali sportowej oraz przyjęli sprawozdanie dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury z działalności tej placówki w roku ubiegłym.
Na kolejnym posiedzeniu w dniu 12 maja br. wysłuchali sprawozdania Skarbnika Gminy z wykonania budżetu za rok miniony i zapoznali się z uchwałami Regionalnej Izby Obrachunkowej o których mówił przedmówca, p. Wiesław Woźniak.
Ponadto zapoznali się z projektami uchwał które dzisiaj będą podejmowane na sesji.
Radni po wysłuchaniu sprawozdania z wykonania budżetu za rok miniony, zapoznaniu się ze stanem mienia Gminy Piaski nie wnieśli zastrzeżeń do wykonania budżetu za rok 2010. – oświadczył p. Śląski- przewodniczący komisji oświaty.

Pan Zenon Zawieja – przewodniczący komisji rolnictwa i budownictwa poinformował, że na posiedzeniu w dniu 11 maja komisja wyszła w teren i zapoznała się z przebudową Rynku w Piaskach a po powrocie wysłuchała sprawozdania Skarbnika Gminy z wykonania budżetu za rok miniony i zapoznała się z uchwałami Regionalnej Izby Obrachunkowej o których mówił p. Wiesław Woźniak. – przewodniczący komisji budżetowej w swoim wystąpieniu.
Ponadto radni zapoznali się z projektami uchwał które dzisiaj będą podejmowane na sesji.
Następnie Pan Wójt poinformował komisję o możliwości ewentualnego powstania na terenie ościennych gmin kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.
Radni po wysłuchaniu sprawozdania z wykonania budżetu za rok miniony, zapoznaniu się ze stanem mienia Gminy Piaski nie wnieśli zastrzeżeń do wykonania budżetu za rok 2010. – oświadczył p. Zawieja - przewodniczący komisji rolnictwa i budownictwa.


Ad. 7 Sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Piaski za rok 2010.

Skarbnik Gminy, Pani Elżbieta Karolczak przedstawiła sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2010r.


Ad. 8 Sprawozdanie finansowe za 2010r.

Skarbnik Gminy poinformowała, że sprawozdanie finansowe składa się z następujących dokumentów – bilansu jednostki budżetowej, bilansu z wykonania budżetu, rachunku zysków i strat i zestawienia zmian w funduszu jednostki.
Następnie przedstawiła kolejno wymienione dokumenty które stanowią załącznik do niniejszego protokółu.

Ad,. 9 Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu wraz z informacją o stanie mienia i objaśnieniami Gminy Piaski za 2010 rok.

Skarbnik Gminy przedstawiła opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu wraz z informacją o stanie mienia i objaśnieniami Gminy Piaski za 2010r. – opinia niniejsza stanowi załącznik do protokółu.
Zaznaczyła, że opinia RIO zawiera zastrzeżenie – wytłumaczyła radnym czego dotyczy zastrzeżenie.

Ad. 10 Informacja o stanie mienia komunalnego Gminy Piaski .

Skarbnik Gminy przedstawiła informację o stanie mienia gminy na dzień 31 grudnia 2010r.
Informacja stanowi załącznik do protokółu


Ad. 11 Opinia i stanowisko Komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu gminy za rok 2010.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Pan Jan Kędzia przedstawił wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Piaski z dnia 14 kwietnia 2011r. skierowany do Przewodniczącej Rady Gminy o udzielenie absolutorium dla Wójta Gminy Piaski za 2010r.
Wniosek stanowi załącznik do protokółu sesji.

Ad. 12 Dyskusja nad sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za rok miniony.

Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska informuje w tym momencie, że przychyla się do wykonania budżetu za miniony rok jednak jak co roku przy sesji absolutoryjnej ma niedosyt ponieważ pracownice Zespołu Szkół Piaskach , pomimo ,że mają największy metraż do sprzątania nie mają premii a wie, że w szkołach ościennych jak Szelejewo i Bodzewo maja premię, są dowartościowane.
Natomiast co do wykonania budżetu w całości nie mam zastrzeżeń, myślę, że pan Wójt jest dobrym gospodarzem – stwierdziła Przewodnicząca Rady Gminy.
Następnie Przewodnicząca Rady zwróciła się do radnych aby rozpoczęli dyskusję nad sprawozdaniem z wykonania budżetu na rok 2010.

Pani Maria Wesołek- radna Szelejewa Pierwszego pytała czy rok 2010 zamknął się niedoborem czy nadwyżką.
Pani Skarbnik odpowiedziała, że rok 2010 zamknął się niedoborem w kwocie 15.892,46 ponieważ wydatki były wyższe od wykonania rocznego.

W związku z tym, że była nadwyżka skonsolidowana z lat ubiegłych i kwota niedoboru została pokryta nadwyżką z lat ubiegłych – oświadczyła p. Skarbnik .

Pan Wiesław Woźniak radny Smogorzewa pytał jaki jest stan zadłużenia gminy na koniec 2010r.
Skarbnik Gminy odpowiedziała, że stan zadłużenia gminy to kwota – 395.390 tysięcy złotych - był to kredyt pobrany na budowę kanalizacji Podrzecze –Grabonóg, kredyt na prefinansowanie, czyli taka sama kwota jaką mamy otrzymać ze środków unijnych.

Pan Śląski – radny Szelejewa Drugiego pytał o zaległości do zapłaty za pobór wody o których w swoim wystąpieniu czytał przewodniczący Komisji Rewizyjnej – czy te zadłużenia się zmniejszają.
Skarbnik Gminy powiedziała, że o tych sprawach mówiła na posiedzeniach komisji – na stan zadłużenia mają również wpływ odsetki które się nalicza na dzień 31 grudnia a na początku stycznia te odsetki się likwiduje , jest to potrzebne aby zrobić sprawozdanie z wykonania budżetu.
Jeżeli chodzi o zadłużenia za wodę jest to już kwota minimalna, są jeszcze zadłużenia za wodę z lat ubiegłych lecz są to sprawy o zapłatę które się toczą w Sądzie.
Następnie p. Śląski pytał jaki jest wynik finansowy netto bilansu.
Pani Skarbnik odpowiedziała, że jest to kwota 2.333.117,17 zł. - zgodnie z bilansem który został przesłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej .
W tym momencie p. Wójt zabrał głos, nawiązał do wypowiedzi Przewodniczącej Rady Gminy w sprawie premii dla sprzątaczek.
Chociaż dzisiaj nie ma na sesji pani dyrektor Zespołu Szkół w Szelejewie lecz pozostali dyrektorzy niech się wypowiedzą czy u nich sprzątaczki maja premię czy nie – oświadczył p. Wójt.
W tym momencie Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła, że nie zwracała się do dyrektorów, rozmawiałam przedtem i wiem, że nie , na razie ja prowadzę obrady – oświadczyła Przewodnicząca Rady Gminy.
Ponadto oświadczyła, że dyskusja okołobudżetowa dotyczy tylko i wyłącznie radnych.
Następnie ponownie głos zabrał p. Śląski – pytał w ilu procentach wykonano dochody i wydatki budżetu,. jaki procent stanowią wydatki inwestycyjne w stosunku do wydatków ogółem
Pani Skarbnik odpowiedziała, że dochody wykonano w 98,34 % , wydatki wykonano w 94,46% a wydatki inwestycyjne stanowią 13,09 % w stosunku do wykonania wydatków ogółem .
Kolejno głos zabrał pan Wiesław Wożniak – radny Smogorzewa – pytał o ile zmieniła się wartość majątku gminy.
Pani Skarbnik odpowiedziała , że wartość mienia zmieniła się o kwotę 5.047.366 zł w porównaniu do roku 2009 a wpływ na to miały przejęte inwestycje które wykazałam podczas składania informacji o stanie mienia gminy.
Następnie pan Szafranek – radny z Piasków pytał jaki procent inwestycji w ubiegłorocznym budżecie pokryto z dochodów własnych a jaki procent z kredytów unijnych.
Pani Skarbnik odpowiedziała, że z kredytów to kwota 395.390,- zł co stanowi 14,95% a z dochodów własnych to kwota 2.250.078,36 zł co stanowi 85,05 %
W tym momencie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła aby głos zabrali dyrektorzy szkół
i zadała pytanie dyrektorowi Zespołu Szkół w Bodzewie , p. Jakubowskiemu czy panie czy panowie, obojętnie kto mają comiesięczną premię, to znaczy nie obligatoryjnie ale czy ją mają?
Pan Jakubowski odpowiedział , że nie jest to comiesięczna premia, to jest premia którą panie sprzątaczki otrzymują raz na kwartał albo raz na pół roku w związku z tym, że otrzymują dodatkowe zadania polegające na nadzorowaniu hali sportowej ponieważ, jak państwo wiecie przy wynajmowaniu hali sportowej nie mam osoby która jest na etacie czy na pół etatu , muszę prosić sprzątaczki o dodatkowy nadzór nad halą sportową za który nie mają zapłacone.
Mógłbym dzisiaj przedstawić ile godzin sprzątaczki pracowały za darmo pełniąc właśnie obowiązki opiekuna hali sportowej - oświadczył p. Jakubowski.
W tym momencie Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła, że przypomina iż udzielamy absolutorium za rok ubiegły gdzie nie było jeszcze hali sportowej , proszę sobie przypomnieć naszą rozmowę na ten temat gdyż słuchając dzisiaj pana mam wrażenie, że żyję na innej planecie- powiedziała Przewodnicząca Rady Gminy.
Pan Jakubowski odpowiedział, że hala była oddana w roku 2010 . Przewodnicząca odpowiada, że pan Jakubowski mówił podczas wspólnej rozmowy że sprzątaczki dostają premię a dzisiaj mam wrażenie, jak pana słucham , że ja miałam sen na ten temat.
Pan Jakubowski potwierdza, że sprzątaczki dostają premię ale tak jak mówił przed chwilą za wykonane dodatkowe prace na hali sportowej .
Następnie Przewodnicząca Rady zapytała panią Jurkowską Klupś- pełniącą obowiązki dyrektora Zespołu Szkół Piaskach czy sprzątaczki w tej szkole maja premię kwartalną.
Pani Jurkowska Klupś odpowiedziała, że w Piaskach nie ma premii regulaminowej, jest premia uznaniowa a w tej chwili nie jest wstanie odpowiedzieć na pytanie kiedy sprzątaczki ostatni raz dostały premię.
Głos w tym momencie zabrał p. Szafranek – radny z Piasków i nawiązując do dyskusji na temat premii dla sprzątaczek oświadczył, że jeżeli to jest jedna gmina i jedna oświata to może dobrze byłoby aby na terenie całej gminy we wszystkich szkołach te sprawy „znormalizować” aby nie było niedomówień w tej kwestii, dobrze byłoby aby p. Wójt razem z kierownikiem oświaty te sprawy uregulowali aby nikt nikogo nie pomawiał gdyż to jest niepotrzebne.
Przewodnicząca Rady Gminy zgodziła się z wypowiedzią p. Szafranka.
W tym momencie Pan Wójt oświadczył, że jest różne sprzątanie i różne metry kwadratowe, rozmawiałem na ten temat z dyrektoriami wiem, że to dyrektor ocenia gdyż są różne te prace, ja nie chcę ingerować w te sprawy gdyż dyrektor rządzi się swoim budżetem .
Rozmawiałem z dyrektorami i wiem, że premia jest w Piaskach i w Bodzewie, wiem też, że w Piaskach ostatnia premię sprzątaczki otrzymały w grudniu – powiedział p. Wójt.
Następnie p. Śląski - radny z Szelejewa Drugiego powiedział, że w tym momencie „zeszliśmy z planu” przecież my podsumowujemy dzisiaj wykonanie budżetu za 2010r, i na tym powinniśmy się skupić.
Natomiast sprawy premii powinniśmy odłożyć na późniejszy czas a nie dzisiaj przy udzielaniu absolutorium zastanawiać się czy w Piaskach jest premia czy nie – takie jest moje stanowisko- powiedział p. Śląski.
W tym momencie Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła, że to jest stanowisko p. Śląskiego , takie ma prawo lecz śledziłam sesję absolutoryjną w Lesznie gdzie prezydent Maleszy poprosił o 160 zł. podwyżki dla pracowników oświaty nie będących nauczycielami właśnie w szkołach i przedszkolach i na sesji absolutoryjnej taka dyskusja była, dlatego uważam, że na naszej sesji aż takich uchybień nie ma jeżeli poruszamy takie sprawy jak premia dla sprzątaczek – powiedziała Przewodnicząca Rady Gminy.
Więcej pytań ani dyskusji na ten temat nie podjęto wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy ogłosiła krótką przerwę przed podejmowaniem uchwał.


Ad. 13 PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE :

- zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego Gminnej Biblioteki Publicznej w Piaskach.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr VII/36/2011 w sprawie zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2010r. Gminnej Biblioteki Publicznej w Piaskach stanowi załącznik do protokółu.

- zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr VII/37/20112 w sprawie zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego za 2010r. Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach stanowi załącznik do protokółu.

- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2010r.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr VII/38/2011 w sprawie rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2010r. stanowi załącznik do protokółu.

- udzielenie Wójtowi Gminy absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2010r.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radna wstrzymała się od głosowania. /Rada liczy 15 radnych, 1 radna nieobecna na dzisiejszej sesji /

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr VII/39/2011 w sprawie udzielenie Wójtowi Gminy absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2010r. stanowi załącznik do protokółu.


- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2011r.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr VII/40/2011 w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2011r. stanowi załącznik do protokółu.


- zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Piaski na lata 2011-2016

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr VII/41/2011 w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Piaski na lata 2011-2016 stanowi załącznik do protokółu.


- zmian w uchwale Rady Gminy Piaski Nr XLVII/312/2010 z dnia 10 września 2010r.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych.

Uchwała Rady Gmin y Piaski nr VII/42/2011 w sprawie zmian w uchwale Rady Gminy Piaski Nr XLVII/312/2010 z dnia 10 września 2010r. stanowi załącznik do protokółu.




Ad. 14 Zapytania, wolne głosy i wnioski

Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła- dla wyjaśnienia aby nie było wątpliwości, nie jestem wrogiem Pana Wójta, po prostu w tym jednym punkcie nie mogliśmy wypracować wspólnego stanowiska co nie znaczy, że z mojej strony jest to wrogie nastawienie.

Następnie pan Wójt podziękował wszystkim przewodniczącym komisji rady, wszystkim radnym, sołtysom, dyrektorom szkół, kierownikom jednostek organizacyjnych za współpracę i za to co zrobiliśmy w roku ubiegłym, myślę, że i w tym roku uda nam się wykonać te inwestycje które mamy zaplanowane do wykonania . Myślę i odczuwam, że taka współpraca jest i życzę sobie aby dalej tak było , aby być razem i razem rozwiązywać problemy w naszej gminie, wówczas dobrze będzie się działo w gminie i dobrze się będzie o niej mówiło – powiedział Pan Wójt.
Następnie p. Glapka – sołtys wsi Piaski podziękował w imieniu swoim i mieszkańców p. Wójtowi i całej Radzie Gminy poprzedniej kadencji za podjęcie działań które pozwoliły na całkowita modernizację Rynku w Piaskach , mieszkańcy Piasków są bardzo zadowoleni z efektów tej pracy- powiedział p. Glapka.
Kolejno głos zabrał p. Pietrzyk – sołtys wsi Godurowo , pytał p. Wójta kiedy będzie przeprowadzony remont świetlicy i kiedy będzie przekazana działka pod budowę boiska „Orlik”
Pytał też dlaczego p. Wójt pomimo zaproszenia na zebranie wiejskie odmówił przyjazdu. Chciałem zaprosić również radnych lecz skoro p. Wójt odmówił to uznałem ,że radnych nie będę zapraszał- powiedział p.Pietrzyk.
Pan Wójt powiedział, że ten temat jest już „wałkowany” wiele miesięcy, mamy przygotowane porozumienie które należałoby podpisać aby wiedzieć co w Godurowie będzie wykonywane, niestety do dnia dzisiejszego prezes fundacji „Bliżej Natury” tego porozumienia nie podpisał.
Myśmy wpisali w porozumienie paragraf który mówi o tym aby po 7 latach wydzierżawiony teren nie przeszedł na rzecz Fundacji gdyż wartość budynków i urządzeń może przekroczyć wartość gruntu – tak jak to było swego czasu z Cukrownią w Gostyniu. , jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla mieszkańców Godunowa – powiedział p. Wójt .
Do czasu kiedy prezes fundacji nie przyjdzie i nie podpisze porozumienia lub nie oświadczy, że odstępuje od takich zamierzeń to nic nie załatwimy, chcę mieć jasną sytuację w tej kwestii.
Pan Pietrzyk odpowiedział, że jego syn / który jest prezesem fundacji / powiedział, że dzierżawa ma być na 9 lat i dlaczego maja płacić dzierżawę za działkę skoro maja na niej budować za duże pieniądze, z jakiej racji mieliby oddać to później na rzecz gminy.
Niech Wójt zobaczy jak wygląda działka którą przekazano gminie pod ogródek jordanowski a działki na których maja być boiska, zaproszę panią z Życia Gostynia i niech zobaczy te działki i ubikacje jak wyglądają , to jest wstyd aby ubikacje tak wyglądały, obiecał pan, że trzeba będzie je zrobić – oświadczył sołtys Pietrzyk.
Pan Wójt odpowiedział, że nie jego to pomysł aby powstała fundacja , aby powstawały nowe obiekty przy tej fundacji tylko pana syn, ja się nie odważę na to aby wykreślić paragraf z porozumienia który mówi o tym, że po 9 latach, tak jak pan mówił i wartość tego majątku który powstanie na tym gruncie przewyższy wartość gruntu i wtedy właścicielem staje się Fundacja. Ja po tylu latach pracy nie chcę za taki stan rzeczy odpowiadać – oświadczył p. Wójt.
Przecież przez te 9 lat fundacja czynszu by nie płaciła, tylko Fundacja gdyby przejęła grunt po 9 latach mogłaby zarabiać na tych boiskach – powiedział p. Wójt .
Przez 9 lat fundacja może budować, może korzystać z tych obiektów , to nas nic nie obchodzi bo wydzierżawiamy im grunt lecz po 9 latach ja ten grunt chcę powrotem ponieważ jest to grunt samorządu gminy, nie chcę aby ten grunt zabrała fundacja.
Chcę aby w końcu się określić czy podpisują porozumienie, czy nie , mówiłem na ostatniej sesji i prosiłem aby syn przyjechał i dał odpowiedź w tej sprawie. Do dnia dzisiejszego nie jest ta sprawa załatwiona – powiedział p. Wojt.
Pan Pietrzyk w odpowiedzi powiedział, że p. Wójt ma przyjechać na zebranie.
Pan Wójt odpowiedział, że pojedzie na zebranie „ z niczym” ponieważ na zebraniu sołtys powie, że Wójt nie przekazał gruntu. Pojadę wtedy na zebranie jak ta sprawa będzie rozwiązana, to znaczy jak zostanie podpisane porozumienie względnie niech napiszą pismo, że się z tych spraw wycofują- powiedział p. Wójt .
Pan Pietrzyk odpowiada, że fundacja tego do siebie nie weźmie, to ma być zrobione dla dzieci , niech pan przyjedzie zobaczyć jak wygląda buda do orkiestry gdzie dzieci graja w piłkę i odbiły ścianę .
Pan Wójt w odpowiedzi nawiązał do sytuacji w cukrowni w Gostyniu gdzie wartość budowli przekraczała wartość gruntu i Niemiec wziął grunt za darmo i to jest w Godurowie ta sama sytuacja – powiedział p. Wójt.
Pan Pietrzyk w dalszym ciągu wraca do tematu i oświadcza, że w porozumieniu które ma podpisać fundacja jest wyraźnie napisane, że trzeba płacić dzierżawę.
Pan Wójt pyta się o jaka dzierżawę chodzi, p. Pietrzyk odpowiada, że p. Wójt chyba nie wie co w porozumieniu jest napisane.
Jak powstała Fundacja to. Wójt powiedział, że nie będzie w tym przeszkadzał a co się okazało, że w Godurowie nic się nie robi – oświadczył p. Pietrzyk.
Pan Wójt oświadczył ,że szkoda czasu na takie dyskusje, porozumienie jest przygotowane należy je tylko podpisać.

Pani Wojtkowiak – sołtys Smogorzewa pytała o możliwość czyszczenia rowów w Smogorzewie w kierunku od parku w stronę Piasków gdyż rolnik zgłasza sytuację, że co roku jego pola są zalewane gdyż rowy są zarośnięte równo z polem. Wiem, ze ta droga należy do powiatu lecz pytam czy p. Wójt pomoże w tej sprawie czy musimy udać się osobiście do powiat – powiedziała p. Wojtkowiak.
Pan Wójt odpowiada, że mamy radnych powiatowych , należy ich o tym zawiadomić i przez nich należy w pierwszej kolejności te sprawy załatwiać – powiedział,. P. Wójt.
W tym momencie Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że osobiście zaniosła do radnego powiatowego p. Krzysztofa Nawrocia pisma jakie złożyli radni w sprawie prac do wykonania przez powiat . Mam nadzieję, że na następnej sesji będą radni powiatowi a dzisiaj są nieobecni ponieważ też mają sesję powiatową – powiedziała Przewodnicząca .
Ponadto powiedziała, że radni powiatowi są zapraszani na sesję , na dzisiejszą sesje też byli zaproszeni, pan Nawrocik się usprawiedliwiał a drugi radny nie ale myślę, że na następnej sesji będzie już oddźwięk na pisma które przekazałam – oświadczyła Przewodnicząca Rady Gminy.
Pan Naskręt – radny z Piasków powiedział, że niedługo odbędzie się Bieg Bojanowskiego i dobrze byłoby aby uczestnicy tego biegu zobaczyli nasz piękny Rynek
Przez to wciągnęlibyśmy mieszkańców Piasków do udziału w tym biegu. Mamy takiego wielkiego patrona i to powinno być większym wydarzeniem gdyż do tego czasy bieg przebiega skrajem Piasków, jest słabo zauważalny na jego trasę przychodzą tylko fani biegu a tak byłby większy udział mieszkańców. Ponadto myślę, że można byłoby przeznaczyć więcej środków na promocję tego biegu aby to była bardziej zauważalna impreza – powiedział p. Naskręt
Pan Wiesław Glapka - Sekretarz Gminy w odpowiedzi p. Naskrętowi powiedział, że odbyło się posiedzenie rady sportu na którym zadecydowano, że tegoroczny bieg odbędzie się według „starej” trasy ze względu na bezpieczeństwo jego uczestników aby nie wybiegać bezpośrednio na drogę krajową. Chodzi przede wszystkim o dzieci i ich bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Piasków i nie tylko Piasków wezmą udział w uroczystym otwarciu Rynku gdzie będzie czas na festyn i zabawę, niech nam tylko dopisze pogoda- powiedział p. Glapka
Pan Naskręt zaproponował aby główny bieg zahaczył o Rynek i dalej swoją trasa przebiegał.
Pan Sekretarz odpowiedział, że w tym roku jest to już nierealne, cała trasa jest już ustalona, zawodnicy są już poinformowani o tym, że nie ma żadnych zmian.
Pan Wójt poinformował, że trasa jest atestowana, zawodnicy o tym wiedzą a musielibyśmy wystąpić o nowy atest jeżeli zmienilibyśmy trasę.
Pan Sekretarz dodał, że początkowo rozpatrywano wariant, że rozpoczniemy ten bieg na Rynku a później będzie przejście szkół na boisko sportowe lecz na to zwrócili nam słuszną uwagę nauczyciele, że będzie bardzo dużo dzieci na Rynku a są tam posadzone nowe roślinki które jeszcze się dobrze nie zakorzeniły i zachodzi obawa aby ich nie zniszczyć a ponadto bardzo szybko należałoby się przemieścić z Rynku na boisko sportowe i organizacyjnie nie jest to łatwe przy tak dużej liczbie dzieci.

Pan Żalik – radny z Piasków poinformował, że w Bodzewie przy szkole jest bardzo szeroki chodnik, jeżdżą po nim rowerzyści lecz Policja ich zatrzymuje. Dlatego dzisiaj korzysta z sytuacji, że na sesji jest obecny pan Policjant i pyta jak ta sprawa ma się w świetle obowiązujących przepisów. Jeżeli musi być odpowiedni znak to apeluję o jego ustawienie – powiedział p. Żalik
Pan Maciej Szymański – młodszy aspirant odpowiedział, że według przepisów jeżeli nie jest wyznaczona ścieżka rowerowa z odpowiednim znakiem to należy poruszać się jezdnią ale jeżeli po tym chodniku w Bodzewie, gdzie nie ma aż takiego wielkiego ruchu, pojedzie starsza osoba lub dziecko to nie ma takiego wielkiego zagrożenia.
Jeżeli chodzi o ustawienie znaku to już inna kwestia gdyż jest to droga powiatowa i to powiat musiałby taki znak ustawić lub wytyczyć kawałek chodnika na ścieżkę.
Przekażę tę uwagę naczelnikowi ruchu drogowego aby policjanci z drogówki „przymknęli oko” jeżeli ktoś dla własnego bezpieczeństwa pojedzie chodnikiem - powiedział p. policjant .
Przewodnicząca Rady Gminy zaapelowała aby wszyscy dbali o nasz Rynek , zwracali uwagę na dewastację , aby zachował się piękny na długie lata.
Więcej dyskusji nie podjęto wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała wszystkim za udział w obradach i zamknęła VII sesję Rady Gminy Piaski.
Sesja zakończyła się o godz. 15,00
Protokółowała: M. Konieczna




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Rafal Talarczak
Informację wprowadził: Rafal Talarczak
Opublikowany dnia: 2011-06-30
Wprowadzony do BIP dnia: 2011-06-30
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie