PRZEKSZTAŁCENIE PRAWA UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO W PRAWO WŁASNOŚCI
Wymagane dokumenty :
Wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności.
2. Załącznik do wniosku :
· odpis z księgi wieczystej
Miejsce złożenia wniosku :
Urząd Gminy w Piaskach, ul. 6 Stycznia 1, sekretariat, Tel. 65 5719030 wew. 34.
Opłaty:
Wniosek nie podlega opłacie skarbowej. Natomiast wydanie decyzji w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności podlega opłacie skarbowej w wysokości 10 zł.
Termin i sposób załatwienia :
30 dni.
Podstawa prawna :
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości ( Dz. U. z 2005 r. Nr 175, poz.1459 z późniejszymi zmianami). Przepisy ustawy stosuje się z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej.
Art.67 ust.3a i art. 69 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2010 Nr 102, poz. 651 ze zmianami)
Tryb odwoławczy :
Od decyzji w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie, za pośrednictwem Wójta Gminy Piaski, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
Inne informacje :
Z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości mogą wystąpić osoby fizyczne i prawne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości oraz osoby fizyczne i prawne będące następcami prawnymi tych osób.
Przekształceniu nie podlegają nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców , nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste państwowym i samorządowym osobom prawnym oraz nieruchomości, wobec których toczy się postępowanie administracyjne, mające na celu nabycie nieruchomości lub jej części pod inwestycję celu publicznego.
W przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści albo współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli co najmniej jeden użytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie Wójt Gminy zawiesza postępowanie, a współwłaściciele występujący z wnioskiem mogą żądać rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
Osoba, na rzecz której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia Gminie Piaski opłaty z tytułu przekształcenia.
Opłatę za przekształcenie ustala się w wysokości równej wartości nieruchomości z zaliczeniem kwoty równej wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości. Wartość rynkową nieruchomości oraz wartość prawa użytkowania wieczystego określa rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym.
Na wniosek użytkownika wieczystego opłatę z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości można rozłożyć na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Nieuiszczona część opłaty rozłożona na raty podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski. Wierzytelność z tytułu opłaty podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem albo nieruchomości lokalowej w przypadku przekształcenia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości.