Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 18/2012 osiemnastej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 27 marca 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Protokół Nr 18/2012 osiemnastej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 27 marca 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Numer dokumentu: 18
Rok: 2012

Protokół Nr 18/2012

osiemnastej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 27 marca 2012r.

w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

 

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

 

Przewodnicząca Rady Gminy Piaski, Pani Irena Różalska  powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak , Panie i Panów sołtysów,  radnego powiatu, gości zaproszonych na dzisiejszą sesję w szczególności:  I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu mł. insp. mgr Michała Maćkowiaka oraz Panią Agnieszkę Pernak młodszego aspiranta Kierownika Rewiru Dzielnicowych w Gostyniu, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu st. bryg. mgr inż. Pana Krzysztofa Łoniewskiego, Przewodniczącego Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gostyniu Pana mgr Antoniego Grzebisza, pozostałych gości oraz Panią redaktor z Życia Gostynia.  

 

Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15  radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski.

/ Rada liczy 15 radnych /

 

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokółu

Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokółu

Lista obecności gości stanowi załącznik nr 3 do protokółu

 

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad.

 

Ze względu na zaproszonych gości  zmienił się  porządek obrad.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała nowy porządek obrad.  

 

Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum.

Informacja na temat porządku obrad.

Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Piaski w roku 2011.

Sprawozdanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej  na temat bezpieczeństwa pożarowego w roku minionym.

Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gostyniu Pana Antoniego Grzebisza.

Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski.

Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.

Sprawozdania przewodniczących komisji.    

Podsumowanie „Akcja zima” w roku 2011.

 

PODJĘCIE  UCHWAŁ W SPRAWIE:

 

- zmian budżetu i zmian w budżecie Gminy na 2012r.

- zaciągnięcia pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego na wyprzedzające finansowanie działań   finansowych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej

- zawarcia z Miastem Leszno porozumienia, dotyczącego powierzenia realizacji zadania publicznego, polegającego na zapewnieniu właściwej opieki bezdomnym zwierzętom z terenu gminy Piaski

- zmiany uchwały nr XLVI/298/2010 Rady Gminy Piaski z dnia 28 czerwca 2010r. w sprawie określenia szczegółowych zasad umarzania, odraczania terminów płatności, rozkładania na raty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających gminie Piaski oraz jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga będzie stanowić pomoc publiczną oraz wskazania organów uprawnionych do udzielania ulg

- nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2013 środków stanowiących fundusz sołecki

- Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w gminie Piaski na lata 2012-2016

- Regulaminu przyznawania i podziałów środków finansowych z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, nauczycieli emerytów, nauczycieli rencistów szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Piaski, korzystających z opieki zdrowotnej

- warunków udzielania oraz wysokości stawek procentowych bonifikat przy sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Gminy Piaski

- udzielenia pełnomocnictwa radcy prawnemu do reprezentowania Rady Gminy w Piaskach

- zmiany Uchwały Nr III/13/2002 Rady Gminy Piaski z dnia 12 grudnia 2002r. w sprawie wzorów formularzy informacji składanych przez osoby fizyczne oraz wzorów deklaracji w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego zmienionej uchwałą nr V/22/2011 Rady Gminy Piaski z dnia 17 lutego 2011r.,

- programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Piaski.

 

 Zapytania, wolne głosy i wnioski.

 Zakończenie obrad.

 

Za przyjęciem przedstawionego porządku obrad głosowało 15 radnych.

 

Ad. 3 Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

 

Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych.

 

Ad. 4  Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Piaski w roku 2011.

 

Informację dotyczącą stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Piaski w roku 2011 przedstawił młodszy aspirant Pani Agnieszka Pernak Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Gostyniu. Informacja stanowi załącznik do protokółu.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy Pani Irena Różalska  zapytała dlaczego w prasie jak również w Kronikach Policyjnych raz pisze się o sprawcach mieszkaniec Piasków a raz mieszkaniec Powiatu.

Pani Agnieszka Pernak odpowiedziała, że trudno jej na to odpowiedzieć.

Więcej pytań do przedstawionej informacji  nie było.

 

Ad. 5  Sprawozdanie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej  na temat bezpieczeństwa pożarowego w roku minionym.

 

Informację na temat bezpieczeństwa pożarowego  na terenie Powiatu Gostyńskiego oraz gminy Piaski za rok 2011 przedstawił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu st. bryg. mgr inż. Krzysztof Łoniewski.

Informacja stanowi załącznik do protokółu.

Pytań do przedstawionej informacji nie było.

 

Ad. 6  Sprawozdanie Przewodniczącego Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gostyniu Pana Antoniego Grzebisza.

 

Pan Antoni Grzebisz szczegółowo przedstawił działalność Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej IV kadencji do końca lutego 2012 roku. Sprawozdanie stanowi załącznik do protokółu.

Następnie Przewodnicząca Rady poinformowała, że na temat odwiertów na terenie naszego powiatu w najbliższym czasie Rada jak i sołtysi zajmą odpowiednie stanowisko.

Następnie Pan Krzysztof Nawrocik – Radny Powiatu – zadał pytanie dotyczące melioracji na terenie powiatu i naszej gminy. Obserwując lata ubiegłe nieraz małe deszcze powodują podtopienia. W latach 1999 - 2000 były pieniądze kilkukrotnie większe niż w tej chwili. 

Pan Antoni Grzebisz odpowiedział, że środki w stosunku do potrzeb stanowią 2% według zgłoszonego zapotrzebowania czyli aby wszystko zrobić potrzebne jest  50 lat. Nie doganiamy tego procesu,  stąd też nasz wniosek był, by wszystkie działania wesprzeć środkami unijnymi takie jak melioracje, drogi śródpolne, sanitacje itd. a środki są wysoko niewystarczające.  Pan Grzebisz dodał, iż wydaje mu się  że rozpada się infrastruktura  oddolna i to w sensie instytucjonalnym ponieważ rozpadają się spółki, a bez małej retencji nie ma dużej retencji. Budowane są zbiorniki , które więcej służą do celów rekreacyjnych niż melioracyjnych. Myślę, że należy zainwestować w podstawową działalność melioracyjną a późnij iść coraz dalej.

Następnie radny Pan Zenon Zawieja zabrał głos w sprawie wniosków o straty wywołane mrozami, poinformował że  odgórnie jest narzucona granica 40%. Pan Zawieja zapytał Pana Grzebisza jakie jest stanowisko Izby Rolniczej do podejścia Wojewody.

Przewodniczący rady Powiatowej WIR odpowiedział, że jak już wcześniej wspomniał można wykonać dużo pracy biurowej i z pewnością trafi to do kosza jak w roku ubiegłym. Dodał, iż myśli że to 40% to chodzi o  całe straty co są do żniw a do tego to 40% jest jeżeli się zlikwiduje plantacje i chyba tym się kierował wojewoda czy minister.

Następnie radny Pan Ignacy Urbaniak zapytał o budowę jeziora w Godurowie.

Pan Grzebisz odpowiedział, iż nie ma wystarczającej wiedzy na ten temat.

Więcej pytań nie było.

 

Ad. 7 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski.

 

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że w okresie międzysesyjnym uczestniczyła w spotkaniach:

- 18 stycznia – spotkanie opłatkowe Związku Emerytów w Piaskach

- 19 stycznia – gminne spotkanie noworoczne ZOG ZOSP RP w Piaskach  

- 20 stycznia – pożegnanie Pani Cecylii Wawrzyniak

- 10 lutego – uroczystość  „Dnia Patrona” w Zespole Szkół w Piaskach im. Mikołaja Kopernika

- 11 lutego – z okazji XX Światowego Dnia Chorego uroczystość otwarcia II oddziału szpitala Ojców  Bonifratrów w Marysinie

- 15 lutego – Konkurs Dyrektora Zespołu Szkół w Piaskach, który wygrała Pani Henryka Jurkowska – Klupś. W tym momencie Pani Przewodnicząca pogratulowała i życzyła owocnej współpracy na dalsze lata 

- 14 marca – komisja rewizyjna

- 19 marca – komisja budżetowa

- 20 marca – komisja oświaty

- 22 marca – wyjazd wraz z komisją budżetowa do schroniska dla bezpańskich psów w Henrykowie.

  

Ad. 8 Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.

 

Pan Wójt poinformował, że w okresie międzysesyjnym uczestniczył w spotkaniach:

 opłatkowym Związku Emerytów w Piaskach, Walne zebranie członków UKS Korona Piaski, Wieczorek pożegnalny GOK w Piaskach, spotkanie opłatkowo – noworoczne w Komendzie Powiatowej PSP w Gostyniu, Zebranie wiejskie w Lipiu, Spotkanie p. Skorupski, Klimkowski Korona Piaski, spotkanie p. Kosturkiewicz w sprawie organizacji ruchu, , Dom Dziecka Bodzewo spotkanie noworoczne, Zgromadzenie Międzygminnego Związku Turystycznego „Wielkopolska Gościnna”, spotkanie p. Dyr. Jurkowska – Klupś, spotkanie p. Grzegorzewska SIMET, Obchody 30 – rocznicy stanu wojennego ŚW. Góra, ,  spotkanie z notariuszem w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu, ZS Piaski – święto Patrona, Zebranie sprawozdawcze za rok 2011 – Szelejewo, Centralne obchody uroczystości XX Światowego Dnia Chorego – Marysin, Zebranie OSP Rębowo, spotkanie subregionalne Rokosowo,  spotkanie Walne GSW, spotkanie Przeor Konwentu Marysin, spotkanie z zarządem Korony, posiedzenie Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej GOK w Piaskach , spotkanie z sołtysami, Komisja rewizyjna, spotkanie sołtys Bodzewo, Komisja  budżetowa, Komisja oświaty , Otwarcie boiska „ORLIK”  Pogorzela.

W dniach 21.03 – 23.03 – Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych  Gdańsk Zjazd Wójtów, Burmistrzów.

Pan Wójt poinformował także że zaczynają się cięcia budżetu i minister finansów obciął na środki na oświatę jak także z podatku.   

 

Ad. 9 Sprawozdania przewodniczących komisji.

 

Pan Wiesław Wożniak – przewodniczący komisji  budżetowej poinformował, że na ostatnim posiedzeniu komisja  zajmowała się  projektami uchwał, które podejmowane będą na dzisiejszej sesji.

Najwięcej kontrowersji wzbudziła uchwała w sprawie zawarcia z Miastem Leszno porozumienia na wykupienie 3 kojcy dla bezdomnych psów z terenu gminy Piaski. W wyniku dyskusji komisja wspólnie doszła  do wniosku by osobiście pojechać  i obejrzeć schronisko. W wolnych głosach została poruszona sprawa korzystania ze świetlic i sal wiejskich przez mieszkańców poszczególnych wiosek i sposobu odpłatności, omówiono także kwestią prac przy rozbudowie przedszkola oraz budowy kompleksu boisk.  Dodał, że dnia 22 marca komisja budżetu udała się do schroniska w Henrykowie.

Pytań do przedstawionego sprawozdania nie było.  

 

      Pan Stefan Śląski – przewodniczący komisji oświaty poinformował, że w dniu 20 marca 2012 roku odbyła się komisja oświaty na której omówiono projekty uchwał podejmowane na dzisiejszej sesji, jak również zgodnie z planem pracy komisja podsumowała „Akcję zima”, przyjęła sprawozdanie z działalności GOK w Piaskach, które złożył Pan Jan Nawrot. Poinformował również o sprawozdaniu złożonym przez Panią Skarbnik w sprawie utrzymaniu świetlic na terenie gminy. Następnie komisja udała się w teren gdzie zobaczyła wyremontowaną świetlice w Grabonogu, przebudowę Przedszkola w Piaskach, budowę kompleksu boisk. Komisja udała się również do Szelejewa do remizy strażackiej oraz do Zespołu Szkół przy którym powstał nowy plac zabaw w 80% sfinansowany ze środków zebranych przez radną Panią Marię Wesołek.

Pytań do przedstawionego sprawozdania nie było.    

 

         Pan Zenon Zawieja – przewodniczący komisji  rolnictwa i budownictwa poinformował, że dnia 3 marca komisja uczestniczyła na posiedzenie Rady Powiatowej WIR, na której zapoznano się z działalnością Rady Powiatowej za miniony okres oraz omówiono problem obwodnicy Podrzecza.

Dnia 23 marca 2012 roku odbyło się posiedzenie komisji na której omówiono projekty uchwał przygotowane na dzisiejszą sesje, najwięcej kontrowersji wzbudziła uchwała w sprawie zawarcia z Miastem Leszno porozumienia w sprawie wykupu kojcy dla bezdomnych psów. Na komisji wysłuchano sprawozdania z działalności gminnej spółki wodnej za rok 2011 oraz zapoznano się z planami na rok 2012.

Pytań do złożonego sprawozdania nie było.

 

Ad. 10 Podsumowanie „Akcja zima” w roku 2011.

 

„Akcje zima” w roku 2011 omówił szczegółowo Sekretarz Gminy Pan Wiesław Glapka.

Podsumowanie stanowi załącznik do protokółu. 

 

Ad. 11 PODJĘCIE  UCHWAŁ W SPRAWIE:

 

- zmian budżetu i zmian w budżecie Gminy na 2012r.

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/94/2012 w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie Gminy na 2012r. stanowi załącznik do protokółu.

 

- zaciągnięcia pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego na wyprzedzające finansowanie działań   finansowych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/95/2012 w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego na wyprzedzające finansowanie działań   finansowych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej stanowi załącznik do protokółu.

 

- zawarcia z Miastem Leszno porozumienia, dotyczącego powierzenia realizacji zadania publicznego, polegającego na zapewnieniu właściwej opieki bezdomnym zwierzętom z terenu gminy Piaski

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych,  2 radnych wstrzymało się od głosowania.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/96/2012 w sprawie zawarcia z Miastem Leszno porozumienia, dotyczącego powierzenia realizacji zadania publicznego, polegającego na zapewnieniu właściwej opieki bezdomnym zwierzętom z terenu gminy Piaski stanowi załącznik do protokółu.

 

- zmiany uchwały nr XLVI/298/2010 Rady Gminy Piaski z dnia 28 czerwca 2010r. w sprawie określenia szczegółowych zasad umarzania, odraczania terminów płatności, rozkładania na raty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających gminie Piaski oraz jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga będzie stanowić pomoc publiczną oraz wskazania organów uprawnionych do udzielania ulg

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/97/2012 w sprawie zmiany uchwały nr XLVI/298/2010 Rady Gminy Piaski z dnia 28 czerwca 2010r. w sprawie określenia szczegółowych zasad umarzania, odraczania terminów płatności, rozkładania na raty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających gminie Piaski oraz jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga będzie stanowić pomoc publiczną oraz wskazania organów uprawnionych do udzielania ulgstanowi załącznik do protokółu.

 

- nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2013 środków stanowiących fundusz sołecki

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosowania, 1 radny był  przeciw podjęciu uchwały.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/98/2012 w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2013 środków stanowiących fundusz sołecki załącznik do protokółu.

 

 

- Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w gminie Piaski na lata 2012-2016

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/99/2012 w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w gminie Piaski na lata 2012-2016 stanowi załącznik do protokółu.

- Regulaminu przyznawania i podziałów środków finansowych z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, nauczycieli emerytów, nauczycieli rencistów szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Piaski, korzystających z opieki zdrowotnej

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosowania.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/100/2012 w sprawie Regulaminu przyznawania i podziałów środków finansowych z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, nauczycieli emerytów, nauczycieli rencistów szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Piaski, korzystających z opieki zdrowotnej stanowi załącznik do protokółu.

 

- warunków udzielania oraz wysokości stawek procentowych bonifikat przy sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Gminy Piaski

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/101/2012 w sprawie warunków udzielania oraz wysokości stawek procentowych bonifikat przy sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Gminy Piaski stanowi załącznik do protokółu.

 

- udzielenia pełnomocnictwa radcy prawnemu do reprezentowania Rady Gminy w Piaskach

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/102/2012 w sprawie udzielenia pełnomocnictwa radcy prawnemu do reprezentowania Rady Gminy w Piaskach stanowi załącznik do protokółu.

 

- zmiany Uchwały Nr III/13/2002 Rady Gminy Piaski z dnia 12 grudnia 2002r. w sprawie wzorów formularzy informacji składanych przez osoby fizyczne oraz wzorów deklaracji w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego zmienionej uchwałą nr V/22/2011 Rady Gminy Piaski z dnia 17 lutego 2011r.

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/103/2012 w sprawie zmiany Uchwały Nr III/13/2002 Rady Gminy Piaski z dnia 12 grudnia 2002r. w sprawie wzorów formularzy informacji składanych przez osoby fizyczne oraz wzorów deklaracji w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego zmienionej uchwałą nr V/22/2011 Rady Gminy Piaski z dnia 17 lutego 2011r.stanowi załącznik do protokółu.

 

- programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Piaski.

 

Pytań do przedstawionego projektu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XVIII/104/2012 w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Piaski  stanowi załącznik do protokółu.

Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosowania.

 

 

Ad. 12 Zapytania, wolne głosy i wnioski.

 

Na wstępie głos zabrała Przewodnicząca Rady Gminy Pani Irena Różalska, informując obecnych o apelu  Pani Powickiej w sprawie sprzątania i utrzymania porządku na terenie gminy Piaski. Zaproponowała aby na wszystkich wsiach gminy Piaski radni i sołtysi zaangażowali nie tylko dzieci ale także dorosłych do akcji sprzątania świata.

 

            Następnie głos zabrał Sołtys Godurowa Pan Kazimierz Pietrzyk w sprawie działki gminnej, na której Prezes Fundacji chciał zrobić boisko, obszar ten jest nie posprzątany. Rada nie wyraziła zgody na przekazanie terenu Fundacji i na działkach gminnych w Godurowie jest bałagan. W miejscu w którym Fundacja zrobiła plac zabaw jest czysto.

Odpowiedzi udzielił Pan Wójt informując że sprawy działek w Godurowie były wielokrotnie omawiane, nikt Fundacji nie wstrzymywał te inwestycji, mogli pracować, mogli boisko budować. Chodziło tylko o jedną sprawę żebyśmy przekazali grunt, to w tym momencie kiedy doszło do przekazania gruntu Prezes Fundacji się wycofał.

 

            Następnie Pani Sołtys z Smogorzewa zapytała Radnego Powiatu w sprawie zarośniętego rowu  w Smogorzewie gdyż zalewa przy większych opadach drogę i pole jednego mieszkańca. Poprosiła by rów został oczyszczony.

Pan Krzysztof Nawrocik zaproponował by między radnymi powiatu i radnymi gminy była harmonijna współpraca, by sporządzić pismo jaka praca ma być wykonana, wtedy na sesji powiatu w odpowiednim punkcie mogę przedstawić dany wniosek z prośbą o jego realizacje. Następnie taki wniosek składam w biurze rady i przekazywany jest na Zarząd. Jeżeli  Zarząd  rozpatrzy pozytywnie to ja to państwu przekaże.

Przewodnicząca Rady Gminy Pani Irena Różalska poruszyła sprawę przystanku w Bodzewie, dodała że była deklaracja Pana dyr. Mayera i jak dotąd przystanku nie ma, jest to już 3 lata. 

 

Następnie Pan Wójt poruszył sprawę Smogorzewa. Poinformował, że na wjeździe do nowej świetlicy co roku wiosną i jesienią gmina  przekłada krawężniki i trylinkę ponieważ wybijają się w górę. Dodał, że nie dotyczy to tylko tego wjazdu ale również  krawężnika położonego wzdłuż drogi (od sklepu w kierunku świetlicy). Pan Wójt poinformował, że Gmina otrzymała  kostkę i krawężnik, chodnik był robiony przez nas gminę a nadzór nad tą pracą mieli pracownicy powiatu, krawężnik posadowili  ponad cała jezdnie  czyli 30 cm ponad jezdnię, próg jest bardzo wysoki i należało by go zrobić.

 

Następnie głos zabrał Pan Ignacy Urbaniak w sprawie zatok w Godurowie gdyż w chwili obecnej prowadzony jest remonty drogi krajowej nr 12.

Odpowiedzi udzielił Pan Wójt, mówiąc iż nie będzie zatok z uwagi na to że jest to tylko położenie dywanika a nie remont drogi. Pan Wójt poinformował, że aby zrobić zatoki najpierw należy wykupić grunt.

 

Następnie Pani Przewodnicząca poruszyła temat łączenia w ciągu roku szkolnego klas, a także gałęzi pozostawionych po wycięciu u w lesie Ojców Bonifratrów przy drodze powiatowej Piaski – Grabonóg  jednak stwierdziła iż  sprawę zostawi na kolejną sesje gdy będą obecni obydwoje radni powiatu.

 

Następnie radny Grzegorz Naskręt poinformował, że w sobotę  na rynku w Piaskach odbył się  happening ekologiczny  zorganizowany przez Panią H. Powicką i nauczycielki ze szkoły w Piaskach. Dodał, że w Piaskach jest bardzo mało koszy na śmieci. Zaproponował by postawić kilka koszy między sklepami.

Pan Wójt odpowiedział, że tam gdzie są sklepy kosze od razu były zapełniane, a w soboty i niedziele śmieci wynosili mieszkańcy. Kosze często były nowe i dlatego było tak powiedziane, że w miejscach w których są sklepy nich kosze postawią właściciele sklepów wtedy dowiedzą się jaki to jest koszt.

Następnie Pan Sekretarz dodał, że mieszkańcy Piasków idąc w niedziele do Kościoła krytykowali gminę za nie posprzątane śmieci. Wszystkie kosze poniszczone, śmieci wyrzucone na chodniki i na drogę. Nowe kosze były przez 2-3 tygodnie potem je dewastowano a to są duże wydatki.

 

Pan Konrad Szafranek – z prośbą do Pana Wójta w sprawie ul. Drzęczewskiej, by po sezonie  zimowym naprawić wszystkie dziury i wyrwy na drodze.

Odpowiedzi udzielił Pan Wójt mówiąc, że drogi będą remontowane. Dodał, że w połowie roku będzie weryfikowany budżet państwa i nie wiadomo czy nie obetną nam środków. Jeżeli tak to prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z pewnych inwestycji bądź dobierać kredyty.

 

Następnie Pan Wiesław Woźniak zadał pytanie radnemu powiatowemu dotyczące położenia kilkaset metrów asfaltu, czy jest to nadal w planach oraz wycinki krzewów rosnących przy drodze w Smogorzewie w kierunku Piasków. Przypomniał również kwestię wysokiego chodnika, luki między asfaltem a chodnikiem oraz drogę do świetlicy wiejskiej w Smogorzewie. 

Pan Krzysztof Nawrocik odpowiedział, że nic mu nie wiadomo i że we wszystkich  decyzjach  Zarządu takich spraw nie było uwzględnionych. Poinformował, że odnotowuje wszystkie sprawy które są teraz zgłaszane i na najbliższej sesji postara się udzielić odpowiedzi. Poruszył także sprawę koszy na terenie gminy Piaski. Oznajmił, że zarówno Pan Wójt jak i Pan radny Naskręt mają racje, koszy jest za mało ale podstawową rzeczą jest brak kultury zarówno młodzieży jak i dorosłych.

 

Więcej pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy złożyła wszystkim obecnym życzenia Wielkanocne,  podziękowała za udział w dzisiejszym posiedzeniu i zamknęła  XVIII sesję Rady Gminy Piaski.

 

 

Sesja zakończyła się o godz.1523

Protokółowała: Joanna Polaszyk

 

 

                                                                                                Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                             Irena Różalska

 

 

      




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Rafal Talarczak
Informację wprowadził: Rafal Talarczak
Opublikowany dnia: 2012-05-18
Wprowadzony do BIP dnia: 2012-05-18
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie