Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 23/2012 dwudziestej trzeciej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 16 października 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Protokół Nr 23/2012 dwudziestej trzeciej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 16 października 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Numer dokumentu: 23
Rok: 2012

Protokół Nr 23/2012

dwudziestej trzeciej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu  16 października  2012r.

w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

 

 

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

 

Przewodnicząca Rady Gminy Piaski, Pani Irena Różalska  powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak, Panie i Panów sołtysów, a w szczególności nowego sołtysa wsi Rębowo Panią Małgorzatę Wawrzyniak, zaproszonych gości, Panie przedstawicielki regionalnych mediów.

 

Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 14  radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski.

/ Rada liczy 15 radnych /

 

Pan Zenon Zawieja  - nieobecny usprawiedliwiony

 

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu

Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokołu

Lista obecności gości stanowi załącznik nr 3 do protokołu

 

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad.

 

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała porządek obrad:

 

1.    Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum.

2.    Informacja na temat porządku obrad.

3.    Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

4.    Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski /informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych/

5.    Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski /informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych/

6.    Sprawozdania przewodniczących komisji.

 

7.      PODJĘCIE  UCHWAŁ W SPRAWIE:

 

- zmian budżetu i zmian w budżecie Gminy na 2012r.

- udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Gostyńskiego

- uchwalenia rocznego Programu Współpracy Gminy Piaski z organizacjami pozarządowymi na 2013 rok

- zmiany uchwały Nr V/20/2011 z dnia 17 lutego 2011r. w sprawie poboru podatku rolnego,  leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa

- podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych  wybieranych w każdym okręgu wyborczym

- utworzenia spółki komunalnej

- Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2013

- Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Gminy Piaski w roku 2013

- Aneksu Nr 4 do POROZUMIENIA MIĘDZYGMINNEGO Porozumienia zawartego w dniu 7 października 2008 roku w sprawie powierzenia Gminie Jarocin przygotowania i wykonania zadania p.n. „Zorganizowanie i nadzór nad funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi dla gmin objętych POROZUMIENIEM wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin z siedzibą w Witaszyczkach z ewentualnymi punktami przeładunkowymi”.

 

      8. Zapytania, wolne głosy i wnioski.

      9. Zakończenie obrad.

 

Za przyjęciem porządku obrad głosowało 14 radnych .

 

Ad. 3   Przyjęcie protokołu z  poprzedniej sesji.

 

Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 14 radnych.

 

Ad. 4  Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.

 

Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska poinformowała, że w okresie międzysesyjnym  brała udział: w obchodach święta Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Nr 1 w Piaskach, w posiedzeniu trzech wspólnych komisji, w uroczystości Dnia Seniora w Piaskach,  jak również na wyborach nowego przewodniczącego Klubu Seniora w Piaskach – mogę Państwu powiedzieć, że zmienił się tylko przewodniczący, została nią Pani Wawrzyniak Cecylia. Pani Przewodnicząca oznajmiała, że została zaproszona  przez Bank miejscowy na premierę filmu „Wojna o Wiedeń”- bardzo miłe przyjęcie, wspominano 150 lat istnienia banku na naszym terenie.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy odczytała informację od Wojewody Wielkopolskiego oraz od Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gostyniu w sprawie złożonych oświadczeń majątkowych.

Informacje stanowią załącznik do protokołu.

 

Ad. 5  Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.

 

Pan Wójt przedstawił sprawozdanie ze złożonych oświadczeń majątkowych.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

Następnie Pan Wójta poinformował, że w okresie międzysesyjnym uczestniczył:

- akt notarialny na przejęcie drogi i gruntu w Szelejewie,

- spotkanie w sprawie omówienia sprawy utworzenia zakładu,

- spotkanie w sprawie przyszłorocznego biegu im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego,

- spotkanie wyborcze do Gminnej Spółki Wodnej,

- Powiatowa Rada Zatrudnienia,

- zakończenie rozgrywek ligowych.,

- koncercie Sakramontana,

-spotkanie z  przedstawicielami Urzędu Kontroli Skarbowej –  kontrola odbywa się w Zespole Szkół,

- spotkanie z Burmistrzem Gostynia w sprawie ścieków. Pan Wójt poinformował, że w terminie późniejszym odbędą się dalsze spotkania w rozszerzonym składzie o skarbników i prawników, dlatego, że zaproponowałem poręczenie dla spółki, a nie formę dotacji do inwestycji. Pan Wójt dodał, że  nie są  jeszcze znane przepisy prawa czy istnieje możliwość poręczenia, dlatego termin został przesunięty na termin późniejszy,

- podpisanie umowy w Poznaniu z Agencją Nieruchomości Rolnych na wartość 140 tys. zł, na poszerzenie drogi w Szelejewie,

- spotkanie w sprawie Porozumienia w Jarocinie, w sprawie ustawy „śmieciowej”

- posiedzenie komisji Rady Gminy,

- 10-lecie Funduszu Poręczeń Kredytowych,

- wybory sołtysa wsi Rębowo. 

 

Ad. 6  Sprawozdania przewodniczących komisji.

 

Sprawozdanie z posiedzenia trzech stałych komisji złożył przewodniczący komisji budżetu Pan Wiesław Woźniak.

Pan Radny poinformował, że wspólne posiedzenie komisji Rada Gminy Piaski odbyło dnia 10 października, przy udziale Pana Wójta, Pani Przewodniczącej, Pani Skarbnik i Pana Sekretarza, na którym omówiono projekty uchwał podejmowane na dzisiejszej sesji. Przewodniczący komisji budżetu dodał, że dyskutowano nad wnioskiem Powiatu Gostyńskiego dotyczącego dofinansowania zakupu sprzętu medycznego, gdzie pomoc ma wynieś 17 280 zł. Przy tej okazji wywiązała się dyskusja na temat działalności szpitala Gostyńskiego i warunkach w jakich przebywają pacjenci,. Opinia Radnych raczej jest niepochlebna, zwłaszcza jeśli chodzi o oddział wewnętrznym, gdzie warunki są dość trudne. Następnie Radni przedyskutowali projekt uchwały dotyczący podziału gminy na okręgi wyborcze. Zdecydowali aby utrzymać dotychczasowe okręgi wyborcze w wioskach a Piaski podzielić na 5 okręgów jednomandatowych. Dyskutowano również nad projekt uchwały dotyczącego utworzenia spółki komunalnej. Pan Wiesław Woźniak dodał że, Radnych interesowała przede wszystkim: forma zarządzania, wpływu rady na działalność. Przewodniczący komisji budżetu poinformował, że w wolnych głosach i wnioskach Radni omówili temat przeorywania dróg i zasypywania rowów oraz wysłuchali sprawozdania z wykonania budżetu za I półrocze.

 

 

Ad. 7  PODJĘCIE  UCHWAŁ  W SPRAWIE :

 

- zmian budżetu i zmian w budżecie Gminy na 2012r.

 

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że w związku z tym, ze pani Skarbnik szczegółowo omówiła na posiedzeniu wspólnym trzech komisji, odpowiadała na pytania, w związku z tym czytam projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14  radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XXIII/127/2012 w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie Gminy na 2012r stanowi załącznik do protokołu.

 

- udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Gostyńskiego

 

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14  radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XXIII/128/2012 w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Gostyńskiego stanowi załącznik do protokołu.

 

- uchwalenia rocznego Programu Współpracy Gminy Piaski z Organizacjami Pozarządowymi na 2013 rok

 

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14  radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XXIII/129/2012 w sprawie uchwalenia rocznego Programu Współpracy Gminy Piaski z organizacjami pozarządowymi na 2013 rok stanowi załącznik do protokołu.

 

- zmiany uchwały Nr V/20/2011 z dnia 17 lutego 2011r. w sprawie poboru podatku rolnego,  leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa

 

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, iż w związku z tym, że wybrano nowa Panią Sołtys wsi Rębowo, jesteśmy zobowiązani podjąć nową uchwałę w sprawie poboru podatku rolnego,  leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa.

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14  radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XXIII/130/2012 w sprawie zmiany uchwały Nr V/20/2011 z dnia 17 lutego 2011r. w sprawie poboru podatku rolnego,  leśnego i od nieruchomości w drodze inkasa stanowi załącznik do protokołu.

 

- podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych  wybieranych w każdym okręgu wyborczym

 

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że ponieważ jest nowa ustawa dotycząca okręgów jednomandatowych na gminach jesteśmy zobowiązani do podjęcia uchwały w/w temacie.

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14  radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XXIII/131/2012 w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic, numerów oraz liczby radnych  wybieranych w każdym okręgu wyborczym stanowi załącznik do protokołu.

 

- utworzenia spółki komunalnej

 

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła Pana Wójta o omówienie projektu uchwały.

Pan Wójt poinformował, o tym że, informacja o tym że, będzie tworzony zakład  była już dużo wcześniej, a to dlatego, że ustawa mówi o tym aby stawki za wodę, opracowane czy wypracowane były przez zakład, obojętnie, czy to zakład komunalny, czy spółka, czy zakład budżetowy. Pan Wójt dodał ,że Regionalna Izba Obrachunkowa zatwierdzała uchwał w spawie cen wody z zastrzeżeniem, ponieważ gmina nie powinna sama ustalać tej stawki. I w związku z tym tworzy się spółkę komunalną, która będzie ograniczać się wyłącznie swoją pracą na terenie Gminy Piaski. Pan Wójt dodał, że zastanawialiśmy się nad tym aby spółka  mogła wykonywać prace na zewnątrz, jednak na samym początku, przy utworzeniu spółki nie można takiego zapisu zrobić. A to z uwagi na to że, przy  przekazaniu majątku  spółce, „a majątkiem dla spółki będą wszystkie kolektory wodne, ściekowe, sprzęt i budynek z gruntem po byłym Kółku Rolniczym”, Gmina musiała by od tej wartości, „a jest to wartość około 10 mln zł.”, zapłacić podatek. Dlatego na dzień dzisiejszy ograniczamy się  wyłącznie do robót wewnątrz gminy, czyli tylko na terenie gminy. Pan Wójt poinformował, że w terminie późniejszym spółka może rozszerzyć swą działalność o  paragraf 10, który mówi, że jako spółka może wykonywać również zadania inne, czyli: usługi, wychodzić na zewnątrz nawet i w przetargach. Pan Wójt dodał, że  spółka powinna się w przyszłości rozrosnąć, zwiększyć swój majątek i zakres działania, oraz zwiększyć zatrudnienie. Pan Wójt oznajmił, iż myśli, że spółka będzie spełniać role tak jak dotychczas  Grupa Gospodarcza, czyli będzie wykonywać te same prace, które wykonuje Grupa Gospodarcza. Pan Wójt poinformował również, że „robiąc jakiekolwiek inwestycje tą grupą my jako Gmina nie możemy odliczyć sobie VAT. Ten VAT wynosi na dzień dzisiejszy 23% , różnie 23%, 8%, natomiast jeżeli będziemy zlecać i spółka będzie wykonywać te inwestycje, czy prace to może sobie odliczyć w całości cały  VAT”. Przy niektórych inwestycjach jest to bardzo duża kwota. Środki te spółka może przeznaczyć na dalszy rozwój i dalsze swoje działania. Zakres pracy spółki: będą wykonywane chodniki, drogi, sprzątanie terenu, wszystko to co wykonywała dotychczas Grupa Gospodarcza.

Pan Wójt dodał, że na pewno będzie musiał być przyjęty Prezes oraz powołana Rada Nadzorcza.   

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14  radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XXIII/132/2012 w sprawie utworzenia spółki komunalnej stanowi załącznik do protokołu.

 

 

 

 

- Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2013

 

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że co roku Rada jest zobowiązana w tej kwestii przyjąć uchwałę, natomiast w załączniku nie zachodzą żadne zmiany. 

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14  radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XXIII/133/2012 w sprawie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2013 stanowi załącznik do protokołu.

 

- Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Gminy Piaski w roku 2013

 

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14  radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XXIII/134/2012 w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Gminy Piaski w roku 2013 stanowi załącznik do protokołu.

 

- Aneksu Nr 4 do POROZUMIENIA MIĘDZYGMINNEGO Porozumienia zawartego w dniu 7 października 2008 roku w sprawie powierzenia Gminie Jarocin przygotowania i wykonania zadania p.n. „Zorganizowanie i nadzór nad funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi dla gmin objętych POROZUMIENIEM wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin z siedzibą w Witaszyczkach z ewentualnymi punktami przeładunkowymi”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła Pana Sekretarza o omówienie uchwały.

Pan Sekretarz poinformował, że co roku wszystkie Gminy, które wchodzą w skład Porozumienia Jarocińskiego wpłacają składkę na rzecz funkcjonowania tego porozumienia, czyli, na wszystkie działania administracyjno – biurowe, na zlecanie: różnych opracowań,  wniosków, chociażby dużego wniosku do Funduszu Spójności na dofinansowanie budowy, dużego, wspólnego naszego już w przyszłości wysypiska w Jarocinie. Pan Sekretarz oznajmił, że jest to aneks do zeszłorocznej umowy, ponieważ w zeszłym roku składka wynosiła złotówkę na mieszkańca rocznie, natomiast w tym roku zostało to obniżone do 50 groszy od mieszkańca rocznie. Pan Sekretarz dodał, że są to środki, na działalność porozumienia, a nie na budowę wysypiska. Na budowę wysypiska środki pozyskane będą w najbliższej przyszłości. Porozumienie będzie budowało nie tylko wysypisko dla wszystkich 18 gmin ale również będzie organizowało zbiórkę odpadów komunalnych z terenów gmin, które wchodzą w skład porozumienia.   

Pytań nie było, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 14  radnych.

 

Uchwała Rady Gminy Piaski Nr XXIII/135/2012 w sprawie Aneksu Nr 4 do POROZUMIENIA MIĘDZYGMINNEGO Porozumienia zawartego w dniu 7 października 2008 roku w sprawie powierzenia Gminie Jarocin przygotowania i wykonania zadania p.n. „Zorganizowanie i nadzór nad funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi dla gmin objętych POROZUMIENIEM wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin z siedzibą w Witaszyczkach z ewentualnymi punktami przeładunkowymi” stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 8  Zapytania, wolne głosy i wnioski

 

Przewodnicząca Rady Gminy, poinformowała, iż zapomniała wspomnieć o uroczystości obchodów 110 lat Ochotniczej Straży pożarnej w Piaskach.

 

Przewodnicząca Rady Gminy udzieliła głosu Panu Sołtysowi Strzelec Małych.

 

Pan Sołtys powiedział: „Wysoka Rado, Panie Wójcie, szanowni Państwo,  na ostatniej sesji, w dniu  28 września z niezrozumiałych dla mnie przyczyn, w punkcie wolne głosy i wnioski, po ostatniej wypowiedzi Pana Wójta, w temacie zgłaszanych przeze mnie problemów nie udzielono mi już głosu, nie pozwalając tym samym na odniesienie się do tej wypowiedzi. Nie chciałbym w tym miejscu posądzać kogoś o złą wolę lub celowe działanie, ale jak inaczej nazwać zaistniałą sytuację. Dlatego też, nie mogę tego faktu pozostawić bez komentarza. Czy jako pełniący funkcję sołtysa nie mam prawa dochodzić wyjaśnień w istotnych sprawach  dotyczących i nurtujących mieszkańców wsi? Złe doświadczenia, które odczułem już wcześniej, nie tylko od czasu wyboru na Sołtysa są związane z osobą Pana Wójta i niestety teraz przelały czarę goryczy. To, że czasami nie wywiązuje się Pan ze składnych obietnic i własnych słów można potraktować jako swoistego rodzaju skrzywienie zawodowe wynikające z długoletniej kadencyjności stanowiska ale to, że zaprzecza Pan większości treści naszej rozmowy w dniu 26 lipca jest chyba dużą przesadą. W swoim sprawozdaniu zwrócił mi Pan uwagę, że podczas tej krótkiej rozmowy nic Pan ze mną nie uzgadniał a tylko omawiał i wszystko zależy od decyzji Rady.

Po pierwsze: rozmowa nie była krótka, tylko trwała około godzinę,

Po drugie : zapomniał Pan chyba, że świadkiem jej sporej części był Pan Sekretarz Wiesław Glapka,

Po trzecie: co do wniosku o generalny remont świetlicy wiejskiej sam przedstawiał  mi Pan propozycje co jeszcze można zrobić, z czego obciąć tak, żeby można było zrobić ten remont,

Po czwarte: prosił Pan o szybkie złożenie wniosku aby mógł Pan przedstawić radnym i umieścić to zadanie w przyszłorocznym budżecie,

Po piąte:  sam Pan zaproponował, że Gmina wystąpi z wnioskiem do ENEA o wykonanie do końca bieżącego roku przyłącza trójfazowego w świetlicy tak aby zapłacić za to w tym roku albo na początku przyszłego.

Moje zapytanie na poprzedniej sesji w sprawie tego przyłącza miało charakter zapobiegawczy aby Pańska obietnica zamieniła się w rzeczywistość, a nie jak  wcześniejszy problem ze spadkami napięcia prądu w Strzelcach Małych gdzie nawet nie wystąpił Pan z wnioskiem do ENEA a przedstawiał na sesji , że wniosek został wysłany, niestety prawda była inna i nie Pańskie dobre układy z firmą ENEA a moje własne zaangażowanie i korespondencja z nimi rozwiązały problem naszych mieszkańców. Nie potrafię zrozumieć dlaczego ma pan mi za złe, że interesuję się wszystkimi problemami mieszkańców mojej wsi, czyli społecznością która wybrała mnie na sołtysa a nie bierze dobrego przykładu że tak powinna działać osoba, która właśnie sprawuje mandat społecznego zaufania albo już Pan o tym zapomniał. Jednocześnie prosił bym Pana Sekretarza jako świadka przedmiotowej rozmowy o zabranie głosu w tej sprawie i obiektywne przedstawienie jej rzeczywistego przebiegu.”

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała Pana Sołtysa, czy to już wszystko.

 

Pan Sołtys odpowiedział: „tak, na razie to wszystko”

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „bo żeby nie było, że nie pozwoliłam Panu mówić, ja sobie nie przypominam takiej sytuacji aby Pan prosił o głos a ja jako Przewodnicząca, prowadząca obrady odmówiłam Panu mówienia”.

 

Pan Celka – „Ja nie prosiłem o głos, tylko rozmawiałem z Panem Wójtem”

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „Proszę Pana,  z Pańskiej wypowiedzi jednoznacznie wynika, że odmówiono Panu”

 

Pan Celka – „Nie, że nie udzielono mi już głosu”

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „ale od udzielania głosu jestem ja, nie przypominam sobie żebym Panu nie udzielała, czuje się tutaj naprawdę urażona Pańską wypowiedzią”

 

Pan Celka – „Ja rozmawiałem z Panem Wójtem i Pani zadała pyt…  - znaczy Pani udzieliła głosu komuś innemu, a ja jeszcze nie skończyłem” 

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „dziwna rzecz, wie Pan co, był Pan w biurze Rady”

 

Pan Celka – „tak byłem”

 

Przewodnicząca Rady Gminy: „bardzo mile został Pan potraktowany, dostał Pan wypis             z protokółu, gdzie właściwie jeszcze Rada protokółu nie przegłosowała, bo został dopiero dzisiaj dokumentem po przegłosowaniu, ale żeby nie posadzał mnie Pan, Pan wyraźnie słyszał moją wypowiedź, nie byłam sama w biurze Rady, bo była pracownica Urzędu, żeby mnie Pan nie posądzał  o stronniczość, dostał Pan wypis dotyczący dyskusji między Panem        a władzą wykonawczą”

 

Pan Celka – „tak dostałem”

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „w tym momencie popatrzyłam dzisiaj na miny i radnych          i zaproszonych gości i wszyscy byli zdziwieni, ze doszło do incydentu, że ja Panu odmówiłam zabrania głosu. Proszę Pana do końca jak trwają obrady ma Pan prawo zabierać głos”

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała: „czy któryś z panów ustosunkowuje się do wypowiedzi Pana Sołtysa, Pana Celki. Został wywołany Pan Sekretarz, więc myślę - Proszę bardzo Pan Sekretarz”

 

Pan Sekretarz odpowiedział: „Tak zostałem wywołany do odpowiedzi, a więc jej postaram się udzielić. Rzeczywiście uczestniczyłem w tej rozmowie, a tutaj informuje Państwa radnych,        i zaproszonych gości i sołtysów, dotyczącej ewentualnych robót, napraw czy remontów dotyczących świetlicy w Strzelcach Małych. Rozmowa trwała jakiś czas, trudno mi powiedzieć bo my tych rozmów przeprowadzamy dziennie czasem po kilka, a nawet kilkanaście więc trudno żebyśmy patrzyli na zegarek i sprawdzali czy rozmowa trwa 10 min czy nawet pół godziny często jak się rozmawia to się upływającego czasu nie zauważa. Dość dokładnie żeśmy rzeczywiście omawiali sprawy dotyczące ewentualnego przyszłego remontu świetlicy w Strzelcach Małych, ponieważ to jest mała świetliczka, która została zbudowana  nie wiem czy w 80 latach czy wcześniej. Kwestia, może podejścia, czy definicji w ogóle uzgodnienia czy omówienia, no bo wydaje mi się, że to są rzeczywiście dwie różne sprawy,        i omawialiśmy rzeczywiście w szczegółach sprawy związane z tą świetlicą, nie potrafię sobie przypomnieć aż tak dokładnie, bo byśmy pewnie musieli za chwilę wszystkie rozmowy            z sołtysami, z radnymi zacząć  nagrywać,  tak jak dzisiejszą sesje, żeby się później ewentualnie ustosunkowywać szczegółowo do każdego słowa, natomiast nie potrafię w tej chwili powiedzieć, czy Pan Wójt, Pan Wójt być może będzie lepiej pamiętał co mówił, czy Pan Wójt mówił, że to będzie ujęte w przyszłorocznym budżecie i tak dalej. Ja uważam,            że myśmy omawiali potrzeby tej świetlicy, powiem więcej że jeżeli chodzi o sprawę przyłącza energetycznego, to o ile dobrze pamiętam to ja sam wystąpiłem z tym tematem,          że generalnie jeżeli mamy cokolwiek robić w Strzelcach Małych to powinniśmy zacząć właśnie od przyłącza, bo byłem tam parę razy na zebraniach i widziałem, że kwestia nawet, tam po prostu nie ma źródła ciepła i zimą jest tam problem z przeprowadzeniem zebrania. Przyłącze czy w ogóle instalacja elektryczna tam  jest już pewnie dość stara i słaba także nie można było grzać jakimś tam urządzeniem elektrycznym. W związku z tym jak były jakiekolwiek zebrania Pan Sołtys dzwonił, że jest to zebranie i nasz kierowca podrzucał do Małych Strzelec, mamy takie urządzenie grzewcze na gaz butlowy i tą nagrzewnice razem z tą butlą gazową żeśmy tam zawozili, tak długo jak była tam potrzebna to tam była, i później żeśmy po nią przyjeżdżali, także jakoś, można było te zebrania w okresie zimowym tam odbywać. Tak jak powiedziałem jeśli chodzi o te przyłącze energetyczne to sam optowałem za tym żeby od tego jak najszybciej zacząć. Z tego co pamiętam to mówiliśmy, że rzeczywiście będzie trzeba wystąpić do energetyki o to przyłącze, natomiast nie było uzgadniane, że to przyłącze będzie robione w tym roku, czy cokolwiek będzie robione. Rozmawialiśmy, że do energetyki trzeba wystąpić no w miarę wcześniej, w związku z tym, ze droga do przybudowanie przyłącza energetycznego jest dość długa i odległa w czasie. Ja mówiąc to miałem na myśli, że rzeczywiście jeżeli Rada Gminy uchwali taki budżet, że założy w tym budżecie pobudowanie tego przyłącza energetycznego, no to wtedy wcześniej już będzie złożony wniosek i jeżeli będą środki no to będzie można po wyrażeniu zgody przez energetykę to przyłącze realizować. Była tam, przy okazji tego przyłącza energetycznego również mowa o zainstalowaniu, bo to Pan Sołtys z tym wystąpił, o zainstalowaniu syreny alarmowej w Małych Strzelcach, i dlatego też ja mówiłem o tym przyłączu, ponieważ syreny alarmowe nie działają na prąd o napięciu 220 czy teraz 230 wolt ale musi być tak zwana siła. Dlatego to przyłącze energetyczne jeżeli by miała być ta syrena alarmowa i wszystko działać tak jak powinno działać w samej świetlicy jeżeli chodzi o sprawy elektryczne no to faktycznie zgadzam się, że to przyłącze energetyczne to powinna być pierwsza rzecz jaka tam miała by być tam zrobiona. Natomiast mówiliśmy o ewentualnym w przyszłości dociepleniu ściany bo to jest świetlica budowana na bazie chyba jakiegoś tam kiedyś sklepu spożywczego zresztą  nie wiem dokładnie ale tam jest taka konstrukcja stalowa to dziwne. Także mówiliśmy o ewentualnym dociepleniu czy jakiś innych spawach dotyczących remontu, ale przynajmniej, ja uważam że to było omawianie potrzeb a nie uzgadnianie. Bo gdybyśmy uzgodnili to według mojego rozumienia uzgodnienie to jest tak, robimy to to i to, w tym i w tym czasie, w taki a takim okresie, za takie i takie pieniądze, uzgodnione robimy natomiast omówione, a to było, dla mnie to było omówienie, może Pan sołtys jakoś inaczej rozumie kwestie omówienia i uzgodnienia.  To ja bym miał na razie tyle”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „Bardzo dziękuję Panu Sekretarzowi, ja zaraz oddam głos Panu Sołtysowi Celce, ja tylko jeszcze dopowiem, że odsłuchiwałyśmy z Panią, która obsługuje biuro rady i dlaczego Pan na sesji nie zgłosił zastrzeżenia że nie pozwoliłam Panu zabrać głosu. Wie Pan, już kiedyś zostałam posądzona, że mam hiperleksje, wie Pan co to znaczy, to ja Panu powiem, że nie umiem czytać ze zrozumieniem, a hiper to jest duże, czyli, że kompletnie nie wiem co czytam. Ale że nie wiem i nie widzę, kto się zgłasza do odpowiedzi, jeśli nawet Pana nie widzę, to Pan Przewodniczący często podpowiada, Pani

Przewodnicząca jeszcze Pan Celka się zgłasza, również nie wniósł Pan zastrzeżenia w biurze rady, rozmawialiśmy jak dwaj kulturalni ludzie, przyzna Pan racje”

 

Pan Celka- „Ja wole takie rzeczy załatwiać na sesji niż w Urzędzie Gminy bo naprawdę mam przykre doświadczenia i nie mam żadnych później świadków” 

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „Przepraszam w relacji Przewodniczący Rady a  Pan mamy jakieś przykre relacje do tej pory nie zauważyłam”

 

Pan Celka -  „Odebrałem ostatnio, że Pani nie udzieliła mi głosu”

 

Przewodnicząca Rady Gminy –  „No dziwne”

 

Pan Celka-  „Ja rozmawiałem z Panem Wójtem i nie skończyłem”

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „Wie Pan co, zapraszam do biura rady, jest nagranie z posiedzenia, możemy odsłuchać, nawet przy kawie, ale proszę bardzo Pan Sołtys Celka, żeby nie było, że nie pozwolę Panu mówić, proszę bardzo”

 

Pan Celka – „Chciałem się zwrócić do Pana Sekretarza i Pana Wójta, niestety Panowie mijacie się z prawdą i nie mam innego wyjścia, zacytuje tylko dosłownie, tylko niektóre słowa Pana Wójta i Pana Sekretarza abyście mogli Państwo sami ocenić i wyciągnąć odpowiednie i właściwe wnioski. Pan Wójt: ten wniosek damy, bo w październiku, do 15 października musi być opracowany budżet i ja wolał bym żeby były środki, bo gdzie ja mam, z czego ja mam ściągnąć, co ja czego mam nie robić po to żeby tu dać pieniądze, czyli zaplanujemy w budżecie już faktyczne pieniądze, bo jaki jest dzisiaj problem wycenić tego typu robotę, żaden. Wójt : myślę, że tak, ponieważ tu rozmawiamy też o tej świetlicy, tą świetlicę bo tam są drzwi nieszczelne i jakieś tam okna a jest to świetlica murowana, no zobaczymy, jeszcze zresztą jak podjedziemy ale tu Panu proponuję żeby zrobić zebranie z Radą Sołecką i te tematy dogadać, no ale zobaczymy może by się udało tak, wniosek by wpłynął od Rady Sołeckiej i na przykład tą świetlicę, która jest jeżeli by była murowana wymienić okna, wymienić drzwi, założyć styropian 10 czy 12 od zewnątrz bo tam są ściany prawdopodobnie cieniutkie, 12 styropian, pokryć to blachą jeżeli to zacieka, bo tam kto wie jak to wygląda, ten dach i płytki na to założyć ale to już są potrzebne pieniądze, ja z tego budżetu no nie urwę niczego bo nie jestem w stanie i wtedy byśmy ocieplili to styropianem to nie są jeszcze jakieś wielkie koszty, to jesteśmy sami w stanie zrobić, płytki jesteśmy sami w stanie zrobić, dach by się zleciło, blachę byśmy kupili tak jak na te i blachę byśmy położyli bo nie wiem co tam jest na tym dachu, no ale jeżeli to by miała być świetlica to lepiej gdyby były te płyty warstwowe te ocieplane styropianem a nie zwykła blacha. Pan Sekretarz: nie, nie, oczywiście to już by była izolacja, wtedy, nie, oczywiście z płyty obornickiej czy jakoś tam, bym tu zaczął wszystko od przyłącza, naprawdę od przyłącza energetycznego nowego, bo oni tu nie będą mieli czym ogrzać tej świetlicy, bo nawet grzejnik jak włączą to wysiada wszystko, przez to jak oni mają zebranie to ja tam zawsze naszą nagrzewnicę. Pan Sekretarz do Pana Wójta: wie Pan musi być decyzja, żeby on zaczął działać, nie po to są też jakieś konkretne pieniądze nie. Wójt: spróbujemy z energetyką w sprawie tego przyłącza rozmawiać. Sekretarz: no ja bym od tego naprawdę zaczął bo to jest podstawowa sprawa. Wójt: to przyłącze gdybyśmy zrobili to wtedy by można tutaj czy betoniarkę. Sekretarz: i wtedy zacząć działać z innymi robotami. Teraz uwaga Pan Wójt: no to czyli uzgadniamy tak że wystąpimy jeszcze w tym roku, w tym roku o przyłącze bo płatność obawiam się że będzie pod koniec roku albo zapłacimy w nowym a może te parę groszy na to przyłącze by się znalazło ale przyłącze musiało by już być na świetlicy, na świetlicy nie ta siła i wtedy ze świetlicy by można sobie było ciągnąć dalej. Sekretarz: i wtedy możemy myśleć i o tej syrenie i o tych  wszystkich rzeczach nie wcześniej. Wójt : odnośnie świetlicy to przy opracowywaniu budżetu w tej chwili musiał bym Panu odpisać, że nie ma środków a jeżeli Pan napisze że proszę o ujęcie w budżecie na rok 2013 środków na remont świetlicy polega to na tym że chcemy ocieplić świetlicę, założyć płytki, wymienić okna i zrobić dach, my to sobie tutaj żeby założyć jakieś pieniądze w budżecie to my to sobie wyliczymy, wyliczymy bo będzie musiał pracownik pojechać i zrobić pomiary i wyliczyć musimy jakie to będą koszty”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała: „Czy Pan Sołtys skończył to ja bardzo bym prosiła, że kończę i udzielam, Sekretarzu moment, ja jeszcze odpowiem, Panu Radnemu, widzę, że Pan doskonale sobie radzi, jak był Pan w biurze rady wystarczyło nagrać naszą rozmowę i był by dokument na to żeby udowodnić czy jestem prawdomówna czy po prostu co innego mówię Panu w biurze a co innego na obradach, to ja tyle dziękuję, oddaje głos Panu… ,Sołtysowi, proszę bardzo Pan Sekretarz”.

 

Odpowiedzi udzielił Pan Sekretarz: „Szanowni Państwo, po pierwsze powiem, że z taką sytuacją jak dzisiaj, to się, żyję już ponad 57 lat ale spotkałem się po raz pierwszy, że byłem nagrywany czyli czyje się trochę inwigilowany w tym momencie, bo kultura osobista człowieka wymaga, że, są urządzenia do nagrywania, możemy się nagrywać wszyscy oczywiście ale ja osobiście nigdy w życiu bym nie zrobił czegoś takiego, że gdzieś w skryciu kogoś nagrywam, to po pierwsze, powiem Panu, Panie Sołtysie zrobił Pan fatalnie, brzydko, ja się takiego czegoś brzydzę, to Panu mówię z góry, może to Panu spłynie jak woda po kaczce w tej chwili mówiąc kolokwialnie, ale zachował się Pan w sposób urągający wszelkim zasadom współżycia społecznego, to po pierwsze, a po drugie ja się pod tym wszystkim co Pan później dalej przeczytał to ja się podpisuje, ja dokładnie wcześniej powiedziałem to co Pan przed chwilą przeczytał, dokładnie prawie słowo w słowo, to co Pan Wójt powiedział, ja uważam że Pan Wójt zupełnie słusznie mówił, Pan Wójt ma dobre chęci, powiedział co tam by trzeba zrobić, jak by trzeba zrobić tylko Panie Sołtysie wszystko zależy teraz od Rady Gminy, bo budżet, w tym kraju budżety uchwalają Rad Gmin i jeżeli Rada Gminy zatwierdzi to co Pan Wójt chce zrobić, będzie robione bo nie ma dzisiaj problemu żeby cokolwiek zrobić, natomiast jeżeli rada Gminy tego nie zatwierdzi to będziemy robić powolutku, po kolei, pojedynczo bo tak robimy różne rzeczy w pozostałych 15 sołectwach, wszystko na ten temat. Dziękuję”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „Bardzo dziękuje Panu Sekretarzowi, jeszcze Pan Wójt. Proszę bardzo”.

Pan Wójt powiedział: „Panie Sołtysie ja to odbieram jako kampanię wyborczą i wszedł Pan już w politykę a nie w gospodarkę swojej wsi. Musze powiedzieć, że nie będę z panem rozmawiał osobiście, już sam na sam, a proszę zwracać się do mnie na piśmie i będę udzielał odpowiedzi. Dziękuję”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała Panu Wójtowi. Poprosiła Pana Sołtysa Celkę o zabranie głosu.

 

Pan Celka – „Pan tutaj mówi o polityce, wszystkie rzeczy które załatwiam od początku swojej kadencji są związane z moją wsią, wszystko jest blokowane. Mamy przykład przyłącza, składałem wniosek w Gminie Piaski, przez rok nie został wysłany, teraz mam następny problem ze świetlicą i obiecuje mi Pan później się Pan z tego publicznie wycofuje na sesji, także ja nie wiem jak ja mam działać”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała, „czy to wszystko Panie Sołtysie”

 

Sołtys Strzelec Małych – „Tak”

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „To proszę naprawdę podziękować. Dziękuje bardzo. Proszę bardzo Pan Sekretarz”.

 

Pan Sekretarz odpowiedział: „Proszę Państwa jeżeli chodzi o kwestię tego zanikającego napięcia w Małych Strzelcach to wszyscy Państwo jesteście tu świadkami jak siedzimy, że rzeczywiście była na ten temat dyskusja  dość szeroka na którejś z poprzednich sesji, wszyscy doskonale wiedzą, że w tym wypadku zawinił jeden z pracowników, który miał zlecone żeby energetykę o tym fakcie powiadomić, nie wiem czy Pan Sołtys wszystko w życiu robi tak idealnie, w 100%, bez jakiegoś błędu, czy pan kiedyś czegoś zapomniał, może nie zapomniał, może Pan jest idealny,  nasi pracownicy ani my nie jesteśmy idealni, natomiast ja już powiedziałem wyraźnie publicznie, że wobec tego pracownika, zresztą dostał Pan pismo wyjaśniające w tej sprawie, że wobec tego pracownika zostały wyciągnięte konsekwencje, bo było to tak, powtórzę to jeszcze raz, pismo to rzeczywiście pracownik napisał, Pan Wójt był wtedy na zwolnieniu lekarskim, ja to pismo podpisałem i byłem święcie przekonany, że jak 22 lata pracuję w Urzędzie, że pismo które podpisałem wyszło po prostu, a pracownik gdzieś włożył do szuflady pewnie przerzucił jakimś następnym pismem i niestety to pismo nie wyszło, ale jeżeli tak jak Pan mówi przez rok nic się nie działo i to światło dalej wam tam, to napięcie zanikało, to wszyscy z pozostałych Sołtysów jak są tu na Sali jak cokolwiek się dzieje to po prostu dzwonią, słuchaj tam zgłaszałem jeszcze nic tu nie jest zrobione w tym temacie i była sprawa dużo wcześniej uważam załatwiona. No ale stało się jak się stało, ja tu Pana publicznie przeprosiłem, nie wiem czy do końca kadencji, czy do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej będziemy do tego tematu wracać, trudno mi powiedzieć, natomiast jeszcze jedną rzecz chciałem Pana zapytać, bo skoro Pan publicznie powiedział, czuję się odpowiedzialny za prace Urzędu, że Pan ma, zapomniałem teraz, nie chciał bym znowu żeby mnie Pan za słówka łapał, ale coś w tym sensie Pan powiedział, że ma Pan bardzo złe doświadczenia z Urzędem, mógł by Pan te doświadczenia tak troszeczkę chociaż kilka z nich wymienić żebyśmy wiedzieli o co chodzi, żebyśmy się naprawili na przyszłość, mogę prosić”.

 

Pan Celka – „Tak, właśnie przed chwilką… „

 

W tym momencie Przewodnicząca Rady Gminy zabrała głos, mówiąc: „Ale proszę poczekać niech Pan udzieli odpowiedzi Panu Sekretarzowi. Proszę”.

 

Pan Celka: „Ja mówię do Pana Sekretarza”

 

Przewodnicząca Rady Gminy odpowiedziała: „Tak, ale za zgodą Przewodniczącego, proszę bardzo”  

Pan Celka – „Przed chwilką zwrócił mi Pan uwagę, że nie dopytywałem o te przyłącze, przecież tutaj na sesji w grudniu pytałem się Pana osobiście, Pan stwierdził, że zostało wysłane, że przyszła odpowiedź z Enei, czekałem do maja, miał mi Pan zadzwonić, zero kontaktu, dlatego sprawę załatwiłem później sam”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „Dziękuję, proszę pan Sekretarz”

 

Pan Sekretarz odpowiedział: „Proszę Pana z tego co ja pamiętam to w sprawie Strzelec Małych z tą energią to były jakieś dwie sprawy i jeżeli chodzi o jedną z tych rzeczy to przyszła odpowiedź, ja dokładnie naprawdę teraz tego nie pamiętam, ja to jeszcze raz sprawdzę, ale naprawdę już w tej chwili będę ostrożny i chyba tak jak Pan Wójt też będę prosił, żeby mi Pan składał wszystko na piśmie, bo w tej chwili już się naprawdę boję, bo w tej chwili Pan może mi powiedzieć wszystko, ja w zasadzie nie będę miał tutaj możliwości obrony, bo nie odważę się Panu powiedzieć, że Pan kłamie, natomiast no nie jestem w stanie stwierdzić, że ja tam coś kiedyś mówiłem ponieważ tak jak wcześniej powiedziałem, my dziennie przeprowadzamy w Urzędzie po kilkadziesiąt czasem różnych rozmów, i telefonicznych, i osobistych, z radnymi, z sołtysami, z mieszkańcami, czasem być może, że  człowiek coś powie za szybko i nie sprawdzi ale to nie dowód na to Panie Sołtysie żeby się teraz ciągnąć za język przez, co sesje w takich sprawach, to są tak błahe sprawy, że można rzeczywiście załatwić je w inny sposób. Dziękuję”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy udzieliła głosu Panu Sołtysowi z Strzelec Małych.

 

Pan Celka – „Gdybym nie zapytał o to przyłącze na wcześniejszej sesji, być może dowiedział bym się za pół roku albo później, że nic w tej sprawie nie będzie zrobione, nie jest, nie wiem”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała pana Sołtysa: „Czy to wszystko?”

 

Pan Sołtys odpowiedział – „Tak”

 

Odpowiedzi Panu Sołtysowi udzielił Pan Sekretarz, mówiąc: „Ostatni raz zabieram głos, bo to nie ma sensu. Panie Sołtysie to jest to, co ja powiedziałem przed chwilą, gdyby Pan jakoś po ludzku zadziałał w ten sposób. Żyjemy w XXI wieku, są telefony, są nie wiem, internet jest jak się nie chce rozmawiać bezpośrednio, można meila wysłać, nasze adresy są powszechnie znane, numery telefonów też, i tak jak powiedziałem gdyby pan od razu zadzwonił, nie czekając na sesję, że nadal te zaniki napięcia w Małych Strzelcach są, na pewno była by ta sprawa zupełnie inaczej i o wiele szybciej załatwiona i tak na przyszłość to bym prosił żeby w ten sposób sprawy załatwiać”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała: „Czy jeszcze Pan Celka chce zabrać głos”.

W tej chwili Przewodnicząca Rady Gminy upomniała Pana Śląskiego- „Panie Śląski ja pytam

Pana Celkę, proszę bardzo czy Pan Sołtys chce jeszcze zabrać głos”.

 

Pan Celka odpowiedział: „Tak, ja rozumiem, że cały czas trzeba chodzić do Urzędu i przypominać o wszystkim i dzwonić, bo inaczej załatwić tego nie można, nie tak to powinno funkcjonować”

 

Przewodnicząca Rady Gminy podziękowała Panu Celce i udzieliła głosu Panu Wójtowi.

 

Pan Wójt powiedział: „Szanowni Państwo, ale to jest moja ostatnia wypowiedź, ja żyję 65 lat i z takim czymś się jeszcze nie spotkałem, a przez całe życie miałem do czynienia z ludźmi, po raz pierwszy młody człowiek w ten sposób mnie dzisiaj potraktował, po prostu obraził. Jeżeli chce Pan kandydować, bo co powiedziałem, robi kampanie na Wójta, to bardzo odpowiedni jest czas. Dlatego, że widzi Pan - ja tylko do końca kadencji i już może Pan wystartować i Pan będzie miał pracowników idealnych, wszystko zrobią bardzo dobrze, nikt do pana nie będzie miał pretensji, ale podtrzymuje dalej to, że jeszcze też w życiu nie byłem nagrywany, to co Pan zrobił, to Pan brzydko, powiem świństwo, brzydkie słowo powiedziałem i przepraszam wszystkich za nie ale w różnych czasach żyłem, ale tego mi jeszcze nikt nie zrobił co Pan. Dziękuję”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała Pana Sołtysa: „Czy jeszcze chce zabrać głos”.

 

Pan Celka odpowiedział: „Nie wiem jak mam nazwać Wójta, nie wiem,  niewywiązywania się z obietnic, podejrzewam, że nie tylko ja tak zostałem potraktowany, nie wiem”

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała: „Czy to wszystko Panie Sołtysie”, poprosiła o głos Pana Wójta.

 

Pan Wójt powiedział – „Może gdybym nie spełniał tego, co mieszkańcy ode mnie oczekują, to 23 lata nie był bym tutaj Wójtem, a Pan doprowadza do tego żeby ten obraz zniekształcić. Dziękuję”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy udzieliła głosu Panu Sołtysowi Robertowi Celka.

 

Pan Celka powiedział: „Tak na koniec tylko chciałem Pana Wójta uspokoić, że w najbliższej przyszłości nie zamierzam kandydować na Wójta Gminy Piaski. Dziękuje”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła Panią Sołtys z Grabonogu, czy jeszcze Pan Sołtys – nie. Proszę Pani Sołtys.”

 

Pani Małgorzata Szuba powiedziała: „Ja tutaj z pełnym szacunkiem do Pani Przewodniczącej, Pana Wójta, Sekretarza jak również kolegi Sołtysa, chciałam podkreślić po prostu, że Robert jest troszeczkę w gorącej wodzie kąpany, wiem żeby chciał to, to i to, tak samo jak ja, czy koleżanka czy inni koledzy, ale też by było nie fer jak byś wszystko otrzymał na tacy. Ja przez ten rok, wiem że to jest nie ważne, ale 22 szkolenia, istnieje Urząd Marszałkowski, istnieją inne jednostki, gdzie musimy ubiegać się, pisać projekty których w ogóle nie umieliśmy. Powiedz, czy pisałeś chociaż jeden projekt, czy chociaż raz zawracałeś głowę Panu Koniecznemu. Co my nachodzimy co tydzień regularnie, może Pan potwierdzić, cały czas się uczymy i próbujemy pomóc, po prostu prosimy o pieniądze z Powiatu, z Gminy nie mówię ale już dajemy jakąś kwotę swoją, i oni nam pomagają, a gdybyś ty dostał wszystko na tacy to dlaczego nie my, ja mam rodzinę, też mamy dzieci, inni Sołtysi również i też potrzebujemy, o samą siłę też się staramy około roku a mamy już piękną świetlice po remoncie, w swoim zakresie robimy patelnie, a siły nie mamy. Także z pełnym szacunkiem dla wszystkich ale uważam, że wszyscy powinniśmy się delikatnie starać o pieniądze a nie tylko chcieć”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy: „Czy to wszystko Pani Sołtys - tak. Pani Sołtys dziękuje, czy jeszcze ktoś. Proszę Pan Sołtys Celka”.

 

Pan Robert Celka- „W Grabonogu jest piękna świetlica także i wiele innych rzeczy, ja chciałbym teraz zapytać Pana Wójta czy pamięta kiedy był ostatnio na zebraniu wiejskim w Strzelcach Małych”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła Pana Wójta.

 

Pan Wójt – „Czekałem kiedy Sołtys mnie zaprosi i minęło już tyle czasu od wyborów i nie wiem czy pan Sołtys czekał aż do dzisiaj żeby to powiedzieć publicznie, bo do dnia dzisiejszego zaproszenia do Strzelec Małych nie otrzymałem. Dziękuję.”

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „Jeszcze Pan Sołtys Celka, proszę”

 

Pan Sołtys powiedział: „Jestem Sołtysem dopiero teraz, tą kadencję a Pan Wójt był u nas ostatnio w listopadzie 2005 czyli bardzo dawno”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „proszę bardzo Pan Wójt jeszcze”

 

Pan Wójt odpowiedział: „Proszę Państwa są Sołtysi na wsiach i zapytam publicznie czy komuś odmówiłem przyjazdu na zebranie - nie, i podobnie tutaj, jeżeli zaprosił by mnie jakikolwiek, poprzedni Sołtys czy Pan na pewno bym przyjechał ale po prostu do dnia dzisiejszego, no niestety minęły, mijają już dwa lata bo w listopadzie i Pan tylko przychodzi, przyszedł raz u mnie w gabinecie był z roszczeniami poza tym nigdy mnie Pan nie zapraszał i dlatego podtrzymuję to, co powiedziałem. To jest Pańska kampania wyborcza, może nie osobista Pana, ale jest to kampania wyborcza bo, no jest to już półmetek, napatrzy się Pan to co dzieje się w telewizji, co robią politycy na wyższym szczeblu i przenosi Pan tutaj do gminy. Dziękuję”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała czy ktoś chce jeszcze zabrać głos.

Poprosiła Pana Radnego Powiatu, Pana Krzysztofa Nawrocika.

 

Pan Krzysztof Nawrocik powiedział: „Ja może odniosę się do tej właśnie całej sytuacji jako osoba bezstronna, nie jako Radny Powiatowy tylko jako mieszkaniec tu Piasków. Ileś sesji z kolei ten problem się zaczynał, tak sobie kojarzę, trzy, cztery sesje , najpierw była mała informacja, później duża, większa  i praktycznie dzisiaj wygląda, że prawie robi się afera, następnym razem nie wiem, czy będą pistolety w kieszeniach czy coś takiego. Uważam jedną rzecz, że tutaj może nie tyle przysłowie, czy powiedzenie zgoda buduje - niezgoda rujnuje, idealnie pasuje przyłożyć do tej sytuacji ale też nie można, tu abstrahuję od polityki Panie Wójcie. Jak najbardziej i abstrahuję tam od tych spraw, które od nagrywania czy coś takiego, ale też nie można tutaj dołować tez uważam Sołtysa, w tym przypadku wyszedł tutaj sołtys Celka,  ale tego, czy innego, bo praktycznie to jest Sołtys, On jest przedstawicielem swojej grupy, jakieś społecznej mieszkańców danej wsi, która Go wybrała na tego Sołtysa, i on z kosmosu nie spadł na ziemię, sroce z pod ogona nie wypadł, On po prostu został w demokratycznych wyborach wybrany i On jest od tego , nie dokończę, On ma pełne prawo i obowiązek, jeżeli to jest w ramach prawa i zgodne z prawem walczyć o to, żeby mieszkańcom było lepiej, żeby to jego Sołectwo rosło w siłę, nie wciąż to wychodzi, ja nie wiem, tak tu ze słyszenia wynika z tego, że po prostu nie może znaleźć Sołtys Celka jakiegoś zrozumienia w gminie, tak  ja to rozumiem z rozmowy, bo nie znam szczegółów, no to szuka poparcia na forum sesji Rady Gminy, no publicznie. On jest młodym Sołtysem, młodym wiekiem, no i młody Sołtys sołtysowaniem tak jak wiele innych Sołtysów, ale to nie znaczy żeby on nie działał dla dobra swojego Sołectwa i dla dobra w ogóle mieszkańców wsi co go wybrali. A Sołtysa, tak samo jak Radnego, czy Wójta, jak każda inną osobę publiczną to po prostu rozliczają mieszkańcy ci co go wybierają, po prostu Ciebie Panie Sołtysie czy innego Sołtysa, czy Radnego jednego, czy drugiego nie rozliczy nikt inny tylko jego wyborcy, i jeżeli Sołtys uważasz że działasz zgodnie ze swoim sumieniem dla dobra nie własnego lecz dla dobra swojej społeczności, to uważam że tak powinneś trzymać bo to działasz dla ludzi, a drugą jeszcze sprawą bym chciał po prostu bo tu takie rozmyte to wszystko znamy to wszystko praktycznie ze słyszenia, chciałbym się na przykład dowiedzieć, bo On jest w tej grupie, ten Sołtys w grupie jeszcze innych Sołtysów, którzy mają gorzej, niż Sołtysi inni, tzn. o co mi chodzi, są Sołtysi którzy nie maja swoich Radnych w miejscu zamieszkania i oni po prostu pełnią funkcję Sołtysa także, jeszcze musza praktycznie jak gdyby pełnić  pośrednio funkcje Radnego, to im jest gorzej niektóre sprawy załatwić. I tu chciałbym się na przykład myślę, że ja może ktoś jeszcze inny dowiedzieć na przykład co myśli o tym kolega Radny z tego rejonu czy  on po prostu w tym temacie, bo ten temat się już ciągnie którąś sesję z kolei, któryś miesiąc, czy Pan Radny już tam ewentualnie, czy rozmawiał z Sołtysem czy rozmawiał z Wójtem, czy rozmawiał z szefostwem Urzędu Gminy i co zamierza żeby ten właśnie problem pozytywnie, ale  faktycznie pozytywnie załatwić. To ja  bym miał tyle z ogólnego  postrzeżenia. Dziękuję”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy – „Dziękuję, i w tym momencie wywołał mnie Pan Radny do odpowiedzi. Tak Pan wnikliwie słuchał, to ja mam pytanie, był Pan na poprzedniej sesji, nie zauważył Pan, że postąpiłam nie fer względem Pana Celki, żebym Mu chciała przerywać albo odebrać głos, bądź nie udzielić, nie słyszałam czegoś takiego, natomiast myślę, że to jest nagranie, które Pan Celka z cytował, dla mnie nie było odtworzeniem zebrania wiejskiego, chyba że pan Wójt z Panem Sekretarzem jakieś popełnili fopa i dyskutowali między sobą, natomiast wieś spała oprócz osoby nagrywającej bo to nie był dyskusja między Sołtysem, między wsią, tylko myślę szukanie złotego środka między Wójtem a Sekretarzem co obróciło się przeciwko nim. Ale mam tylko pytanie do Pana Radnego Powiatu Pana Krzysztofa Nawrocika, ponieważ bacznie obserwuje tą sytuację - czy widział w którym momencie ja popełniłam niezręczność, gafę nie wiem jak to nazwać względem Pana Sołtysa, który nie miał siły obrony. Słyszał Pan takie coś bądź widział na poprzedniej sesji?”

 

Pan Krzysztof Nawrocik odpowiedział – „Nie widziałem ale też ręki nie dam sobie uciąć, ale wszystko jest na stenogramie z sesji”

 

Przewodnicząca Rady Gminy powiedziała: „Myślę, że wszyscy nie widzieli i nie słyszeli, to znaczy że dobrze, dziękuję ślicznie, czy jeszcze ktoś w tej kwestii chce zabrać głos. Pan Radny Matuszewski, proszę bardzo”.

Pan Radny powiedział: „Proszę Państwa jeśli zostałem wywołany przez Radnego Nawrocika. Fakt faktem, że jestem Radnym też na Sołectwo Małe Strzelce, byłem na zebraniu wyborczym Sołtysa, jak Sołtys został wybrany no to gratulacje i mówiłem Sołtysowi jeśli będzie robił zebrania czy spotkania Rady Sołeckie, czy tam coś, to ja chętnie przyjadę, pomogę co pójdzie w moich chęciach. A co do wioski Małych Strzelec, to nie raz się zwracałem do Wójta z prośbą tam o różne sprawy Panie Radny Nawrocik i nie musi mi Pan przypominać o moim obowiązku, bo ja znam dobrze swoje obowiązki, a zresztą jak Pan był już Radnym Gminny powinien Pan wiedzieć, że w statucie jest zapisane inna funkcja Radnego, a nie zajmowanie się, znaczy się, no, Sołtys się zajmuje wioską, a Rada jest Radą. Sołtys jest gospodarzem i Rada owszem podejmuje decyzje i to powinno wychodzić od Sołtysa. Ja jestem otwarty i bardzo chętnie pomogę jeśli mnie Sołtys zaprosi na spotkanie tam Rady Sołeckiej i czy na zebranie bardzo chętnie przyjadę, ja się od tego nie będę wcale wymigiwał. Dziękuje”.

 

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała: „Czy jeszcze ktoś w tej kwestii chce zabrać głos bądź, też w innej żeby nie było, że ograniczyliśmy się do jednego tematu”.

 

Więcej dyskusji nie podjęto, wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy zaprosiła wszystkich obecnych na 11 listopada , na uroczystą sesję w związku ze Świętem Niepodległości i zamknęła obrady XXIII sesji Rady Gminy Piaski.

Sesja zakończyła się o godz. 1434

Protokółowała: Joanna Polaszyk                               

 

 

Przewodnicząca Rady Gminy

Irena Różalska

               

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Rafal Talarczak
Informację wprowadził: Rafal Talarczak
Opublikowany dnia: 2012-10-16
Wprowadzony do BIP dnia: 2013-03-07
Ilość zmian wpisu: 1 - pokaż poprzednie wersje


Powiadom o zmianach w tym dokumencie