Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 6/2015 szóstej sesji Rady Gminy odbytej w dniu 27 marca 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Protokół Nr 6/2015 szóstej sesji Rady Gminy odbytej w dniu 27 marca 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Numer dokumentu: 6
Rok: 2015

Protokół Nr 6/2015

szóstej  sesji Rady Gminy odbytej w dniu 27 marca 2015r.

w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

 

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

 

Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena  Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Wiesława Glapkę, Sekretarza Gminy, Pana Andrzeja Koniecznego, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak , sołtysów, Radnych powiatu , Pana Zenona Normana oraz Krzysztofa Deutsch zaproszonych gości, a w szczególności Pierwszego Zastępcę Komendanta Policji w Gostyniu podinspektora Pana Roberta Bekier, Kierownika Rewiru Dzielnicowych Panią Agnieszkę Pernak, Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. mgr inż. Tomasz Banaszak, Kierownik GOPS w Piaskach Panią Violettę Kolendowicz oraz  redaktor Życia Gostynia.

 

Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować               i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski. (rada liczy 15 radnych)

 

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu

Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokołu

Lista obecności gości stanowi załącznik nr 3 do protokołu

 

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad

Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła porządek obrad sesji.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum.
  2. Informacja na temat porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  4. Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Piaski w roku 2014.
  5. Sprawozdanie Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu na temat bezpieczeństwa pożarowego w roku minionym.
  6. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski.
  7. Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.
  8. Sprawozdania Przewodniczących komisji.
  9. PODJĘCIE  UCHWAŁ W SPRAWIE:

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2015r.

- finansowania wieloletniego zadania z zakresu zaopatrzenia Gminy w energię elektryczną

- powołania przedstawiciela Gminy Piaski do Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego

- określenia przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Piaski, których właścicielem lub zarządzającym  jest Gmina Piaski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,

- zmieniająca uchwałę nr XXIV/158/2008 z dnia 25 września 2008r. w sprawie przystąpienia gminy Piaski do Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” z siedzibą w Pępowie.

      10. Zapytania, wolne głosy i wnioski.

      11. Zakończenie obrad.

 

 

Ad. 3 Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych.

 

Ad. 4 Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu na temat stanu bezpieczeństwa                          i porządku publicznego na terenie Gminy Piaski w roku 2014.

Informację Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Piaski w roku 2014 przedstawił Kierownik Rewiru Dzielnicowych Pani Agnieszka Pernak.

Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła aby przejeżdżający w godzinach wieczornych przez Piaski radiowóz zatrzymywał się przy grupkach osób celem wylegitymowania.

Pani Agnieszka Pernak odpowiedziała, że za każdym razem Policja stara się na takie zachowanie reagować, za każdym razem gdy jest zgłoszenie Policja przyjmuje i  prowadzi odpowiednie czynności, niezależnie czy to jest Malincza czy Rynek. Nigdy nie wiadomo co może się stać.  

Radny Konrad Szafranek poprosił o nadzór. Aby dzielnicowy rewiru w Piaskach w piątki podczas trwania turnieju piłki halowej przy ul. Filipa Nerii skarżą się mieszkańcy, ponieważ znajdują się tam dwie wolne działki gdzie młodzież spożywa alkohol palą papierosy, prosił o zwrócenie na to uwagi gdyż jest to dużym zagrożeniem gdyż jest to teren leśny i może grozić pożarem.

Pani Agnieszka Pernak odpowiedziała, że informacja zostanie przekazana i na pewno teren podczas turnieju będzie  kontrolowany.

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że najbardziej newralgicznym miejscem w Piaskach jest Dworzec Kolejowy, poprosiła również o kontrolę przez Policję.

Radny Dariusz Naskręt poinformował, że w ostatnich czasach na Piaskach bardzo często zmieniali się dzielnicowi. Wcześniej nowy dzielnicowy przechodził do sklepu,  przedstawiał się,  zostawiał nr telefonu,                  po pewnym czasie okazywało się że tego dzielnicowego już nie ma. Na stronie internetowej Komendy Powiatowej w Gostyniu nie ma numerów telefonów dzielnicowych. Radny poprosił o aktualizację numerów telefonów.  

Pierwszy Zastępca Komendanta Policji w Gostyniu podinspektora Pana Roberta Bekier poinformował, że jeżeli chodzi o kontakt z komendą podstawowy numer to 997 gdzie uzyskamy informację o dzielnicowym lub policjantem, który go zastępuje.

Więcej pytań nie było.

Informacja Komendanta Powiatowego Policji w Gostyniu na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Piaski w roku 2014 stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 5 Sprawozdanie Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu na temat bezpieczeństwa pożarowego w roku minionym

Sprawozdanie Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu na temat bezpieczeństwa pożarowego w roku minionym przedstawił  Zastępca Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. mgr inż. Tomasz Banaszak.

 

Mieszkaniec Piasków zapytał kiedy był kontrolowane pod względem ppoż zakłady Gminnej Spółdzielni Piaski.

Pan Tomasz Banaszak poinformował ze może to sprawdzić jednak patrząc po zamianach kadrowych gdzie ewidencją zajmował się Pan Michał Pohl to było to 4  lata temu.

Mieszkaniec Piasków – co straż pożarna myśli o powystawianych kominach, pesudokominach w ścianach budynku, które kopcą, smrodzą zatruwają otoczenie całą ulicę Sienkiewicza.

Pan Tomasz Banaszak – generalnie takiego typu sprawy realizujemy podczas kontroli podstawowych. Jeżeli jesteśmy świadkami takiego działania, to zgodnie z naszymi kompetencjami zawiadamiamy  Nadzór Budowlany czy Ochronę Środowiska. Jeżeli chodzi o działalności kontrolno- rozpoznawczą Straży,  to obowiązuje nas ustawa o swobodzie działalności gospodarczej i musimy dany podmiot powiadamiać na 7 dni przed rozpoczęciem kontroli. Zastępca Komendanta PSP w Gostyniu zwrócił uwagę, że wcześniej gdy nie było potrzeby zawiadamiania podmiotu o kontroli, jest o raz mniej usterek, kotłownie opalane są paliwem stałym,  bądź gazowym,  czy płynnym, a to dlatego gdyż dany użytkownik przygotowuje się do kontroli.

Mieszkaniec Piasków – każdy powołuje się o przepisy ustawy o swobodzie gospodarczej natomiast czytamy,             że kontrole można przeprowadzić nie zachowując wymaganego terminu, jeżeli to zagraża środowisku.

Pan Tomasz Banaszak oświadczył, że PSP musi mieć taka przesłankę,  która zagraża życiu i zdrowiu.                    Jeżeli chodzi o obiekty GS  takich czynności nie podejmowaliśmy,  ponieważ nie było takich przesłanek.                 W kontroli, która była przeprowadzana 4 lata,  gdzie Prezes był upoważniony do bycia podczas tych czynności, PSP kontrolowała obiekty używane przez GS, a nie obiekty podnajmowane przez inne podmioty.

Mieszkaniec Piasków – to znaczy, że są to obiekty,  których nie ma, jak to rozumieć

Pan Tomasz Banaszak – są te obiekty.  W ustawie o ochronie przeciw pożarowej jest napisane kto odpowiada               za przestrzeganie przepisów ochrony przeciw pożarowej w danym obiekcie. Dla podnajmujących podmiotów musi być sformułowana umowa najmu, w której powinien być zapis, kto odpowiada: czy użytkownik,             czy właściciel obiektu za ochronę przeciwpożarową. Po oświadczeniu prezesa GS mieliśmy informację,                      że obiekty które znajdują się na terenie GS są wynajmowane i nie podlegają jemu. Dlatego podczas kontroli GS, nie przeprowadzono  kontroli wynajmowanych obiektów.

Mieszkaniec Piasków – czyli mamy jakieś niespójne przepisy albo bezhołowie, nie wiem co mam myśleć

Pan Tomasz Banaszak – nie sposób mi ocenić zgodności przepisów

Mieszkaniec Piasków – są firmy, a firmy nie ma, jest komin wystawiony albo pseudokomin, a komina nie ma, dymi, a według przepisów nie ma tego komina

Pan Tomasz Banaszak – sprawdzenie czy komin dymi czy nie, nie należy do zadań  Państwowej Straży Pożarnej.  W chwili gdy coś się stanie podejmujemy działania  gaśnicze i  wtedy jest to sprawdzane. PSP nie jest w stanie na telefon zadziałać kontrolą gdy widzimy dymiący komin.

Mieszkaniec Piasków – tak nikt nie może

Pan Tomasz Banaszak – w Gostyniu realizuje to Straż Miejska, te informacje można przekazywać na numer do Straży Miejskiej, wtedy strażnicy działają. Jeżeli chodzi o mieszkania prywatne, mieszkania zbiorowe bądź indywidualne to PSP  kontroli nie może przeprowadzać, nie jest to w zakresie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej i nie ma takiego obowiązku.

Mieszkaniec Piasków – nie, mi chodzi o firmy w GS, które są,  a których nie ma, bo tak można to rozumieć

Pan Tomasz Banaszak oświadczył, że jeżeli wpłynęło by pismo do sekretariatu Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej w Gostyniu, że ma Pan jakieś przesłanki, czy nieprawidłowości, to odpowiadając na takie zgłoszenie bylibyśmy w stanie kontrolę przeprowadzić. Zgodnie z obowiązującym prawem, powiadamiamy podmiot i po 7 dniach możemy przeprowadzić kontrolę.

Mieszkaniec Piasków – dziękuję Panu bardzo, a w przerwie zapraszam na stanowisko przy laptopie,  coś Panu zademonstruje.  

Więcej pytań nie było.

Sprawozdanie Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu na temat bezpieczeństwa pożarowego w roku minionym  stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 6 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski.

Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Przewodniczącej Rady Gminy stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 7 Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.

Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski z działalności międzysesyjnej stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 8 Sprawozdanie Przewodniczących komisji.

Sprawozdanie z Komisji Rewizyjnej złożyła  Pani Maria Wesołek. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej poinformowała, że Członkowie Komisji rewizyjnej spotkali się w dni 19.03.2015r w biurze Rady Gminy Piaski o godz.930. Celem posiedzenia było przeprowadzenie kontroli zaplanowanej na 1 kwartał 2015r zgodnie                        z zatwierdzonym Planem Pracy Komisji Rewizyjnej na 2015r. W posiedzeniu udział wzięli zaproszeni goście  Wójt Gminy Piaski Pan Wiesław Glapka, Przewodnicząca Rady Gminy Piaski Pani Irena Różalska, Skarbnik Gminy Pani Elżbieta Karolczak ,jak również kierownicy kontrolowanego podmiotu Kierownik GBP w Piaskach Pani Maria Juszczak i Dyrektor GOK Pan Jan Nawrot. Analizę udzielonych dotacji dla klubów sportowych działających na terenie Gminy Piaski za rok 2014 zgodnie z przedstawionym sprawozdaniem szczegółowo omówiła pani Skarbnik Elżbieta Karolczak, zaś wydatkowanie środków finansowych za 2014 rok GBP                     w Piaskach przedstawił kierownik  tej jednostki Pani Maria Juszczak a GOK  Dyrektor Pan Jan Nawrot.    Komisja w toku kontroli nie wykryła żadnych nieprawidłowości. Komisja rewizyjna podczas omawiania dotacji dla klubów podjęła dyskusję na temat klubu uczniowskiego w Piaskach oraz klubu sportowego Korona Piaski. W wolnych głosach i wnioskach poruszono temat zadymiania środowiska a także automatów do gier.                   Na tym posiedzenie komisji zakończono.

 

Sprawozdanie z posiedzenia trzech stałych komisji Rady złożył przewodniczący posiedzenia Pan Stefan Śląski. Radny poinformował, że komisja odbyła się 25 marca 2015r. w Urzędzie Gminy Piaski na którym obecni byli Wójt Gminy, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, Przewodnicząca Rady oraz Prezes Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych w Gostyniu, Pani Aneta Karkosz a także przedstawiciele Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego Pani Karolina Walkowiak i Pani Kornelia Skorupka. W pierwszej kolejności Prezes Pani Aneta Karkosz złożyła sprawozdanie z działalności SFPK Sp. z o.o. na terenie Powiatu Gostyńskiego, odpowiadała na pytania Radnych w tym zakresie. Następnie  Pani Karolina Walkowiak oraz Pani Kornelia Skorupka złożyły sprawozdanie z działalności SWPPG, również odpowiadały na pytania radnych.              W kolejnym punkcie pracownik Urzędu Gminy Pani Anna Roszak omówiono sprawy dotyczące budowy składowiska odpadów promieniotwórczych na terenie gminy Pogorzela.  Dalej Radni zapoznali się z projektami uchwał, które będą podejmowane na sesji. W wolnych głosach  i wnioskach omówiono sprawy dróg gminnych, zadymiania środowiska, poruszono również temat bobrów przy rzeczce Dąbrówka oraz przytuliska                        w Smogorzewie. Na tym posiedzenia zakończono.

 

Ad. 9 PODJĘCIE  UCHWAŁ W SPRAWIE:

 

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2015r.

Pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Odpis Uchwały Nr VI/25/2015 w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2015r. stanowi załącznik do protokołu.

 

 

 

 

- finansowania wieloletniego zadania z zakresu zaopatrzenia Gminy w energię elektryczną

Pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Odpis Uchwały Nr VI/26/2015 w sprawie finansowania wieloletniego zadania z zakresu zaopatrzenia Gminy w energię elektryczną. stanowi załącznik do protokołu.

 

- powołania przedstawiciela Gminy Piaski do Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Wspierania  Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego

Pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Odpis Uchwały Nr VI/27/2015 w sprawie powołania przedstawiciela Gminy Piaski do Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia Wspierania  Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. stanowi załącznik do protokołu.

 

- określenia przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Piaski, których właścicielem lub zarządzający  jest Gmina Piaski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,

Pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Odpis Uchwały Nr VI/28/2015 w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Piaski, których właścicielem lub zarządzający  jest Gmina Piaski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków stanowi załącznik do protokołu.

 

- zmieniająca uchwałę nr XXIV/158/2008 z dnia 25 września 2008r. w sprawie przystąpienia gminy Piaski              do Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” z siedzibą               w Pępowie.

Pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Odpis Uchwały Nr VI/29/2015 w sprawie zmieniająca uchwałę nr XXIV/158/2008 z dnia 25 września 2008r. w sprawie przystąpienia gminy Piaski do Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska” z siedzibą w Pępowie stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 10 Wolne głosy i wnioski.

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że do końca miesiąca kwiecień należy złożyć oświadczenia majątkowe za rok 2014.

 

Następnie Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Piaskach przedstawił koszty zawiązane z koncertem gwiazdy. Gwiazdą na tegorocznym koncercie będzie Sylwia Grzeszczak.

 

Wójt Gminy Piaski poinformował, że w Panoramy Leszczyńskiej ukazał się artykuł – „Więcej na drogi  i spłatę długów. Powiat Gostyński dodatkowe pieniądze w wydatkach bieżących.”  Dodał, że trochę się zdziwił i trochę zdenerwował po przeczytaniu tego artykułu. Poprosił radnych powiatowych aby po odczytaniu fragmentu artykuły ustosunkowali się co do tematu. Wójt oświadczył, że od 6 lat budowany jest kilometrowy odcinek drogi na Hubach  Grabonowskich oraz iż  jest wstyd tłumaczyć się ludźmi jak długo ten odcinek będzie budowany, kilometr i 100 m – przez 6 lat, z 2015 to 7 rok. W artykule wypowiada się Starosta Pan Robert Marcinkowski. Dodał, że podczas rozmowy z  Panem Starostą  od samego początku miał  odczucie, że Pan Starosta nie ma za bardzo ochoty na dokończenie odcinka drogi na Hubach Grabonowskich. Budżet tworzyła poprzednia Rada Gminy, nowa Rada budżet zatwierdzała. Były  głośne rozmowy, że czas najwyższy ten odcinek drogi dokończyć i ewentualnie wziąć się za inne drogi. Wygląda na to, że w tym roku droga Huby Grabonowskie niezostanie  skończona. Następnie Pan Wójt odczytał fragmenty artykułu – wypowiedzi Starosty Gostyńskiego Pana Roberta Marcinkowskiego w sprawie zmodernizowanych dróg, gdzie o Gminie Piaski nie ma mowy. Gmina Piaski                   w budżecie przeznaczyła 150 tys. zł i tyle samo miał dołożyć Powiat aby droga była skończona. W dalszej części artykuł Pan Starosta wypowiedział się, w imieniu Gminy Piaski i Gminy Gostyń w sprawie wykonania dokumentacji oraz samej budowy drogi  na Św. Górę. Pan Wójt poinformował, że uczestniczył w spotkaniu                        na Św. Górze wraz z pracownikiem Urzędu gdzie przeprowadzono dyskusję na temat tego odcinka drogi.                  Dodał, że nigdy się nie wypowiedział się,  że Gmina Piaski dołoży 200 tys. zł do inwestycji. Zaznaczył, że  jako pierwszy powiedział, że w  tak napiętym budżecie jaki Gmina Piaski ma w tym roku,  jeżeli chodzi o inwestycje,  to był by problem ze znalezieniem 20 tys. zł  oraz iż absolutnie nie wypowiadał się, że Gmina dołoży 200 tys. zł             do budowy tej drogi. Stwierdził, że kwota podana -  600 tys. zł – to prawdopodobnie  kwota orientacyjną, ponieważ  powiat,  chyba jeszcze nie ma dokumentacji na ta inwestycję. Bez konsultacji z rada o takiej kwocie nie chciał bym dyskutować, dlatego nie wiem dlaczego z jednej strony Pan Starosta nie dokłada ani złotówki                 do inwestycji, którą kontynuujemy od lat 6 a z drugiej strony wypowiada się w imieniu Gminy Piaski,                        że zrobimy w tym roku drogę do klasztoru. Droga do klasztoru de facto jest w fatalnym stanie, leży na terenie naszej gminy. Podczas spotkania wypowiadał się Pan Burmistrz Kulak, że Gostyń dołoży do inwestycji. Natomiast uważam,  że skoro jest tam problem bezpieczeństw na dzień dzisiejszy można  wyciąć dwa fragmenty asfaltu, zrobić łaty, które  będą powodowały, że nawierzchnia będzie równa. Poza tym tak duże inwestycje                     tak kosztowne jak 600 tys zł. to należy zaplanować za spokojem, przynajmniej na kolejny rok albo w dyskusjach poprzez znalezienie środków.  Nie wyobrażam sobie aby Gmina Piaski w budżecie znalazła 200 tys zł                     na tą drogę. Codziennie do Urzędu są telefony interesantów,  mieszkańców naszej gminy oraz pisma  dotyczące remontów dróg. Drogi gminne są w fatalnym stanie i jeżeli byłyby wolne środki,  to uważam, że należałoby               je dołożyć do cząstkowych remontów dróg. Nie ma takiej miejscowości, gdzie teraz wiosną nie trzeba by było naprawiać dróg. Także jeżeli byłyby wolne środki , to uważam, że bardziej zasadne byłoby przeznaczyć je              na łatanie dziur w drogach gminnych. Proszę aby radni powiatu ustosunkowali  się do tego, co to się stało,                 że nie będzie robiony Grabonóg.

Radny powiatu, Pan Zenon Norman odpowiedział, że jeżeli chodzi o Huby Grabonowskie, to w roku 2014 powiat również nie miał zaplanowanych w budżecie środków na dołożenie do budowy w/w drogi.  W  ciągu roku wprowadzono środki do budżetu i odcinek drogi, który był planowany w zeszłym roku został wykonany. Starosta nie wypowiadał się dlatego, że ma być robiony odcinek drogi od strefy gospodarczej w Grabonogu             do cmentarza w Gostyniu,  łącznie z remontem mostu. Taki wniosek jest złożony w Ministerstwie Infrastruktury. Radny powiatu dodał, ze w tym roku prawdopodobnie środków unijnych ma nie być, gdyż jest to rok składania wniosków. Jeżeli  powiat nie otrzyma środków z Ministerstwa, to nastąpi podział tych środków, które są zaplanowane na przebudowę drogi od mostu aż do cmentarza.  Co do chodników i innych spraw,  w miesiącu marcu ma być temat rozeznany.  W miesiącu kwietniu Starosta ma dać odpowiedź wszystkim Wójtom i Burmistrzom. Jeżeli chodzi o drogę do klasztoru,  to wynikło to z uwagi na przełomy,  które są,  myślę że Pan Wójt rozmawiał z przedstawicielami klasztoru, Burmistrzem i Starostą.  W tym roku jest 500 lecie powołania zakonu i z uwagi na to chcą wyremontować ten odcinek drogi.  Ja jestem przeciwny temu, o całej sprawi dowiedziałem się po rozmowie z Panem Wójtem.  Na tym odcinku drogi wystarczy podubować drogę                     w miejscach najbardziej newralgicznych. W dalszej części radny mówił, że to nie jest tak, iż  nie ma żadnej drogi z naszego terenu, tylko jest nie wiadoma, czy te środki z ministerstwa wpłyną czy nie oraz że powinny pozostać środki z przetargu, jak również, że w tym roku żadna z gmin nie planuje środków ze środkami unijnymi dlatego, że w tym roku będą składane wnioski, a środki prawdopodobnie będą przydzielane w  przyszłym roku. Z tego względu podjęto decyzję aby spłacić milion złotych ponieważ powiat jest bardzo zadłużony.                    W momencie kiedy pojawią się środki unijne,  to wtedy nie będzie dwóch beneficjentów, czyli środki unijne i gmina, czy powiat ale będzie trzech beneficjentów i wtedy te środki będą wyższe. W kwietniu rozstrzygnie się temat chodników i dróg.  Radny powiatowy podjął również temat zalewu w Gostyniu. Poinformował, że Gostyń jako jedyna gmina nie protestuje przeciwko kopalni, nic w tym temacie nie robi. Gostyń chce budować zalew ponieważ jest opracowana koncepcja,  jeżeli  zalew ma być o głębokości 2m i zostanie  wybudowana kopalnia  to wody w zbiorniku nie będzie. Przed opracowaniem planu przestrzennego zagospodarowania należałoby najpierw sprawdzić, co stanie się po wybudowaniu kopalni, która jest już daleko zaawansowana. Jeżeli mamy mówić, że węgiel znajduje się na wysokości 200m i pokład tego węgla jest w granicach 50 – 70 m to jest to            250 – 270 m. Nie wiem gdzie będą zbiorniki wodne  tej kopalni, bo tam również woda przez cały czas będzie pompowana.  Temat ten omawiali,  sprawdzaliśmy i pytaliśmy mieszkańców gdzie podobne kopalnie są           , w okolicy 20 nawet 50 km schodzi woda. Należy się zastanowić nad tym, czy opracowywać plan przestrzennego zagospodarowania na zalew, czy najpierw przygotować badania na to co stanie się po wybudowaniu kopalni.

Przewodnicząca Rady Gminy zwróciła się do  radnego powiatu, gdyż miała wrażenie, że Panu Wójtowi chodziło o to, czy Pan Starosta winien się wypowiadać za samorząd w Piaskach. Dodała, że Rada Gminy nie podejmowała decyzji o budowie. Chodzi o to, że Pan Starosta podkreśla, że będzie współudział samorządu Piaski, gdzie Piaski w tej kwestii się nie wypowiadały.  Podkreśliła, że w gminie należy wykonać inne inwestycje,  chociażby ulice przy przedszkolu, gdzie mieszkańcy zwracają uwagę, że jest chodnik taki a nie inny,  wiemy że będziemy partycypować w kosztach ale jest to chodnik przy drodze powiatowej.

Radny powiatu, Pan Zenon Norman odpowiedział, że z tego co wie, Pan  Wójt rozmawiał ze Starostą na ten temat. Dodał, że nie chce powielać rozmów oraz iż może mówić o tym co wiem. Oświadczył, że  nie czytał artykułu zamieszczonego panoramie leszczyńskiej oraz że zapyta Pana Starostę, dlaczego się wypowiada               w imieniu gminy Piaski. Pan Zenon Norman poinformował, że podczas posiedzenia Zarządu Powiatu  takiej decyzji nie podjęto. Nie może takich decyzji podejmować. Oznajmiał, że  zaskoczony jest tym, że  próbuje się kłaść nacisk na Piaski ażeby opracować plan przestrzennego zagospodarowania na zbiornik.

Przewodnicząca Rady Gminy zwróciła uwagę aby nie rozmawiać o zbiorniku tylko o artykule.

Radny Powiatu odpowiedział, że nie będzie się wypowiadał za Starostę.

Przewodnicząc Rady Gminy prosiła o przekazanie,  że jesteśmy rozżaleni.

Wójt Gminy, Pan Wiesław Glapka  poinformował, że ma nadzieję, że  środki na drogę w Grabonógu spłyną i będzie można dokończyć kilometrowy odcinek, którego budowa trwa już 7 rok.

Dodał, że zastanawiające jest to dlaczego Piaski mają czekać aż jakieś pieniądze, z czegoś zostaną. Wszystkie gminy wokół zostały wymienione, w niektórych gminach podjęto po dwie inwestycje, natomiast w Piaskach nie ma nic. Natomiast jeśli chodzi o środki unijne, sadzę że w tym roku jeszcze będą,  należy być przygotowanym do dyspozycji  pod koniec tego roku. I znów zrobimy mniej, w zeszłym roku była podobna sytuacja,  powiat ogłosił przetarg na roboty w Grabonogu jesienią, gdzie przedsiębiorcy mieli komplet zamówień i wtedy mieli bardzo wymagające ceny, w tym roku póki co wiosną ceny są dość niskie. Gmina Piaski na  samych drogach,           na osiedlu Drzęczewo zarobiła ok. 100 tys zł. - jeżeli chodzi o przetarg , myślę że w Grabonogu było by podobnie. Dyrektor Pan Mayer mówił, że w marcu ogłosi przetarg i do końca maja Grabonóg chce zrobić. Skoro nie ma pieniędzy w budżecie, to nie może  ogłosić przetargu.   Gdy przetarg zostanie ogłoszony jesienią  to znowu wyjdzie dużo drożej. Wracając do zalewu i planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego,                 Pan Wójt przypomniał, że od roku 2009 Rada Gminy Piaski podjęła uchwałę o przystąpieniu Gminy                        do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która do dnia dzisiejszego jest niezrealizowana. Być może należy  się zastanowić w kontekście budowy kopalni czy budowa tego zbiornika ma rzeczywiście sens.

Radny Marek Majsnerowski zapytał radnych powiatowych na jakim etapie jest finansowanie ze strony powiatu odszlamianie  i odnowa stawu w Bodzewie oraz czy jest możliwość usytuowania lustra na skrzyżowaniu     Strzelce Małe, Taniecznica z łącznikiem Grabonóg – Taniecznica. Gdyż lustro w tym miejscu poprawiłoby bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Radny powiatu, Pan Krzysztof Deutsch odpowiedział, że jeżeli chodzi o rewitalizację stawu, to  kilka lat temu wydział Ochrony Środowiska w powiecie gostyńskim wysyłał pisma do Wójtów, Burmistrzów w sprawie rewitalizacji. Gmina Piaski nie przystąpiła do tego etapu. Pod koniec poprzedniej kadencji rozmawiałem                   z poprzednim Sołtysem żeby ten staw zrewitalizować, na początku tej kadencji Pan Wójt wspólnie z                  Panem Sekretarzem i Panią Sołtys wystąpili z takim wnioskiem do Zarządu o przyznanie środków na rewitalizację i z tego co wiem, po rozmowie z Panem Starostą i Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska takie środki są zabezpieczone i uchwałą na następnej sesji zostaną przekazane gminie Piaski. Jeżeli chodzi o postawienie lustra proszę o złożenie pisma do wydziału dróg i komunikacji w starostwie powiatowym                  w Gostyniu o zamontowanie lustra przy tej drodze, wtedy wydział wystąpi do komisji bezpieczeństwa, jeżeli się uzbiera kilkanaście wniosków wtedy komisja wyjeżdża w teren i patrzą czy lustro jest zasadne czy nie.                Moim zdaniem jest tam potrzebne. Radny powiatu wypowiedział się również w sprawie drogi Garbonóg Huby. Poinformował, że  jest to wstyd, trwa to już  od 9 lat, jako Radny walczy o tę drogę. Dodał, że  udało się wpisać w WPF wcześniej WPI, Pan Wójt obiecał, mówił Krzychu zrobimy to nie ma sprawy przez dwa lata, skoro zrobimy przez dwa lata to dla mnie jest to super sprawa. Gdybym wiedział, że to tak długo będzie się ciągło,               to w życiu bym nie przystał na to, tylko bym zabiegał żeby zrobić schetynówkę. Wtedy schetynówka miała by zasadność, bo droga powiatowa wyższej kategorii łączyła się z drogą krajowa nr 12 i była by zrobiona kompleksowo ulica Sienkiewicza, Marysin jak również Grabonóg. Dzisiaj nie było by tego problemu. Także to naprawdę leży mi na sercu i tego żałuję.

Przewodnicząca Rady Gminy odparła-  szkoda, że tak późno się o tym dowiadujemy

Radny powiatu, Pan  Zenon Norman poinformował, że jeżeli chodzi o tą drogę,  to Gmina Piaski  pisała pisma do powiatu o kompleksowy remont całej drogi -  od drogi powiatowej po ulice Sienkiewicza aż do drogi krajowej nr 12. Proszę nie mówić,  że nie było takiego pisma  i do dnia dzisiejszego w tym temacie nie zrobiono nic.  Pisma o Huby Grabonowskie były pisane w latach 90. Powiat w tym czasie wprowadził kategoryzacje dróg. Trzecią kategorię dróg musiały dofinansowywać gminy, drugą kategorie robiły powiaty a pierwszą wspólnie,   ze środkami unijnymi. Także taka jest prawda co do tej drogi. Gmina Piaski dofinansowała,   rada podejmowała takie decyzje, że co roku planowano pewną kwotę na drogę w Hubach Grabonowskich. A co do wypowiadzi Pana Wójta, że zamiast  zrobić 250m drogi w zeszłym roku, zrobiono 170m, dlatego że o tyle koszty poszły                w górę. Przy tym przetargu jaki powiat zrobił w miesiącu wrzesień. Ten temat przedstawiciele i mieszkańcy Grabonoga mają już archiwum pism,  tak jak w urzędzie gminy, co do tej drogi.

Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła że również sobie przypomina, że z bólem dowiedzieliśmy się,               że Starostwo wprowadziło kategoryzację dróg, dzieląc je na lepsze i gorsze  i tę właśnie drogę oznakowano jako 3 kategorię w Gminie Piaski.  Musimy dotować, każdego bolało to, że wydaje się pieniądze, ale do tej pory na takiej zasadzie to działało. Nie wiem dlaczego nagle historia zmieniła bieg.

Radny Wiesław Woźniak skierował prośbę do Radnych powiatowych aby na skrzyżowaniu dróg powiatowych w Smogorzewie załatać dwie duże dziury. Dodał, iż wiem, że Powiat ma harmonogram napraw dróg ale chciałbym aby w trybie pilnym na tym skrzyżowaniu drogę naprawić. Druga sprawa, która poruszył Radny to wycięcie krzewów od Strony Smogorzewa w kierunku Piasków. Pan Wiesław Woźniak zakomunikaował, że dobrą sprawą byłoby  gdyby Powiat Gostyński razem z Powiatem Śremskim wystąpił o środki jako schetynówka drogi Smogorzewo – Talary – Mszczyczyn.

Sołtys Grabonoga, Pani Małgorzata Szuba zabrała głos w sprawie drogi Grabonóg Huby. Poinformowała,                   że kilka dni temu dowiedziała się, że prawdopodobnie droga na Hubach Grabonowskich nie zostanie zrobiona,   dlatego chcemy wytłumaczenia,  zorganizujemy spotkanie z Panami Radnymi, z Panem Starostą, Panem Wójtem aby się wytłumaczył. Na tą chwilę mieszkańcy Hubów są na tyle zbulwersowani, że powiedzieli, że jeżeli               Pan Starosta się nie wytłumaczy, nie powie dlaczego, to my mieszkańcy Grabonoga,  w ilości 200 osób możemy jechać do Starostwa z nim rozmawiać.

Radna Dagmara Rucińska zabrała głos w sprawie postawienia wiaty przystankowej  w miejscowości Godurowo. Postawienie wiaty przystankowej od strony Borku w stronę Gostynia poprawi bezpieczeństwo mieszkańców przy wsiadaniu bądź wysiadaniu z autobusu.

Wójt Gminy Piaski odpowiedział, że miejsce przy którym zatrzymuje się autobus jest przy drodze krajowej, poprzednie kadencje w tej sprawie monitorował Radny Ignacy Urbaniak. Wysłano pisma w tej sprawie, do GDDKiA do Poznania. Sugerowaliśmy aby przystanek postawić na rowie. GDDKiA w odpowiedziach na pisma na przystanek się nie zgadza oraz  nie ma miejsca gdzie postawić  przystanku.

Radna Dagmara Rucińska zapytała, czy  na ten moment nie ma żadnego miejsca aby mogła powstać wiata przystankowa w miejscowości Godurowo, ani też terenu gminnego, na którym można by postawić wiatę.

Wójt Gminy odpowiedział, że pas drogowy należy do GDDKiA, za pasem są grunty agencyjne i nie ma tam żadnego terenu gminnego, gdyby był nie było by problemu aby przystanek baź wiatę postawić. 

Radna Maria Wesołek zapytała radnych powiatu jak daleko jest posunięta sprawa zamontowania lustra                       w Szelejewie w kierunku Zalesia.

Radny powiatu, Pan Krzysztof Deutsch poinformował, że  rozmawiał z Panem Mayerem.  Dodał,    myśli,              że w najbliższym czasie lustro powinno być zamontowane. Radny powiatu podziękował, Panu Wójtowi            za posprzątanie rowów przy drogach powiatowych. Przypomniał, że powiat przekazuje środki dla gmin,                 które można wykorzystać na drogi powiatowe. Poprosił Wójta Gminy aby zleci prace ZUK w Piaskach                      o posprzątanie pozostałych dróg.

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała, czy można by sprzątnąć krzewy powycinane w lesie u Ojców Bonifratrów, które również znajdują się przy drodze powiatowej.

Radny Jacek Jańczak zapytał Pana Wójta dlaczego remonty dróg lokalnych zaczną się dopiero w maju, gdyż warunki atmosferyczne pozwalają  na to aby już rozpocząć, coraz więcej sprzętu rolniczego wyjeżdża na drogi i dziur będzie coraz więcej.

Wójt Gminy poinformował, że na komisjach podał przypuszczalną datę napraw dróg ponieważ co roku w tym terminie były robione jak również były inne zimy. Pan Wójt powiedział, że może uda się wykonać w kwietniu.  Będzie ogłoszony przetarg.  Wcześniej pracownicy objada cała gminę, pozaznaczają dziury które będą musiały zostać połatane, jeżeli będzie taka możliwość i pogada pozwoli to można to przyspieszyć.

Radna Beata Tyrakowska poprosiła radnych powiatu o postawienie wiaty przystankowej w miejscowości Stefanowo (przy drodze głównej w kierunku Pogorzeli).  Poinformowała również o odpowiedzi w sprawie remontowanej drogi w Bielawach Szelejewskich. Pismo złożono o remont dwóch dróg a odpowiedź dotyczy jednej drogi.

Radny powiatu, Pan Krzysztof Deutsch poinformował, że są to ustalenia miedzy poprzednim Panem Starostą,             a dyrekcją Hodowli Roślin w Szelejewie. Jedną stronę od stacji benzynowej do Bielaw Szelejewskich będzie naprawiał powiat, natomiast drugą stronę od drogi powiatowej w kierunku od Pogorzeli do Bielaw Szelejewskich będzie remontowała Stacja Hodowli Roślin. 

Radna Beata Tyrakowska dodała, że droga przez hodowle Roślin zostanie wysypana żużlem, nic innego w swoich możliwościach zrobić nie mogą, a tam potrzebny jest gruntowny remont. Pan dyrektor mnie zapewniał,  że nic więcej zrobić nie mogą. 

Radny powiatu , Pan Krzysztof Deutsch oświadczył, że zna całą sytuację, dodał , że powiat nie jest w stanie tej drogi wyremontować,  koszt remontu tej drogi to 600 tys. zł.

Radny Konrad Szafranek poruszył temat drogi powiatowej przy ulicy Poznańskiej. Prawa strona w kierunku Smogorzewa zabudowana, a lewa od strony lasu częściowo zabudowana, częściowo rowy zasypane. Chciałbym się dowiedzieć jak to może być, że ktoś zasypuje rowy, robi  parkingi, woda spływająca z góry nie ma odpływu, tworzą się kałuże.

Przewodnicząca Rady Gminy dodała, że temat ul. Poznańskiej poruszany jest już bardzo długo. Odpowiedzi powinni udzielić radni powiatowi, jednak nie oni zawinili. To właściciele posesji zasypali rów, a dzisiaj narzekają, że tereny są zalewane.

Radny powiatu, Pan Zenon Norman powiedział, że Przewodnicząca Rady Gminy, odpowiedziała na to pytanie. Wielokrotnie były wysyłane pisma do Powiatu w sprawie  położenia na całej długości ulicy rur , wyczyszczenia rowu bądź założenia przepustu pod drogą. Gmina przy ulicy Poznańskiej wykonała 150m  odcinek,  powiat dał rury, od ośrodka zdrowia jest skanalizowane. Prawda jest taka, że zawinili sami mieszkańcy, którzy mogli przez rów zrobić mostki, przejścia do lasu, a nie zasypywać rowy na większości ulicy. Na dzień dzisiejszy ta ulica nie jest baran pod uwagę. Powiat nie będzie robił ze środków własnych, tylko i wyłącznie będzie współfinansowanie oraz znalezienie środków unijnych wtedy będzie można więcej zrobić. Radny powiatu dodał, że jest przeciwny aby gminy dopłacały powiatowi do dróg powiatowych. Uważa, że każdy samorząd powinien robić to co nakazuje ustawa, miedzy innymi budowanie ścieżek rowerowych, odśnieżania dróg. Jestem przeciwny dofinansowaniu do powiatu, które powinny działać zgodnie ze swoimi kompetencjami.

Przewodnicząca Rady Gminy dodała, że również podczas zamiatania ulicy mieszkańcy zasypują kanalizację deszczową piaskiem, który pozostaje w rynsztokach.

Radny Dariusz Naskręt również uważa,  że problem na ulicy Poznańskiej jest bardzo duży i należy go rozwiązać. Być może nie trzeba by robić rowów,  może wystarczyłby przesmyk gdzie  woda miałaby ujście do lasu, może odszukać rozwiązania tymczasowego.

Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła, że jest to droga powiatowa, nie jest to zadanie własne gminy, należy z prośbą zwrócić się do radnych powiatu i  myślę, że radni powiatowi prośbę przyjęli.

Radny powiatu, Pan Zenon Norman odpowiedział, że w żadnym wypadku wód opadowych z drogi nie można puszczać do lasu .

 

Więcej pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady gminy złożyła wszystkim obecnym życzenia wielkanocne, podziękowała za udział w obradach i zamknęła VI sesje Rady Gminy.

 

Sesja zakończyła się o godz. 1525

Protokółowała : J. Polaszyk                                                                           Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                                                      Irena Różalska

 

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VII (2014 - 2018)
Autor informacji: Rafal Talarczak
Informację wprowadził: Rafal Talarczak
Opublikowany dnia: 2015-03-27
Wprowadzony do BIP dnia: 2015-07-23
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie