Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 7/2015 siódmej sesji Rady Gminy odbytej w dniu 21 maja 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Protokół Nr 7/2015 siódmej sesji Rady Gminy odbytej w dniu 21 maja 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Numer dokumentu: 7
Rok: 2015

Protokół Nr 7/2015

siódmej  sesji Rady Gminy odbytej w dniu 21 maja 2015r.

w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

 

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

 

Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena  Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Wiesława Glapkę, Sekretarza Gminy, Pana Andrzeja Koniecznego, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak , sołtysów, zaproszonych gości,, Kierownik ZOSz w Piaskach Panią Edytę Biernacką oraz  redaktor Życia Gostynia.

 

Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować               i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski. (rada liczy 15 radnych)

 

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu

Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokołu

Lista obecności gości stanowi załącznik nr 3 do protokołu

 

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad

Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła porządek obrad sesji.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad, powitanie, stwierdzenie kworum.
  2. Informacja na temat porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski.
  5. Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.
  6. Sprawozdania Przewodniczących komisji.
  7. PODJĘCIE  UCHWAŁ W SPRAWIE:

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2015r.

- udzielenia dotacji z budżetu Gminy Piaski na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych dla obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nie stanowiących własności Gminy Piaski,

- uznania za pomnik przyrody

- wyrażenia woli przystąpienia do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Piaski

      8. Zapytania, wolne głosy i wnioski.

      9. Zakończenie obrad.

Za porządkiem obrad głosowało 15 radnych.

 

Ad. 3 Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Za przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych.

Ad.4  Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski.

Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy Piaski z działalności międzysesyjnej  stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 5 Sprawozdanie Wójta Gminy Piaski.

Sprawozdanie Wójta z działalności międzysesyjnej stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 6 Sprawozdanie Przewodniczących komisji.

Sprawozdanie z posiedzenia trzech stałych komisji Rady złożył przewodniczący posiedzenia Pan Konrad Szafranek. Radny poinformował, że komisja odbyła się 19 maja 2015r. w Urzędzie Gminy Piaski,  na którym obecni byli Wójt Gminy, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, Przewodnicząca Rady oraz przedstawiciele Gminnej Spółki Wodnej w osobach Przewodniczący GSW, Pan Zenon Słomiński oraz Zastępca Przewodniczącego, Pan Stanisław Glapka. W pierwszej kolejności Radni wysłuchali sprawozdania z działalności Gminnej Spółki Wodnej. Omówiono projekty uchwał podejmowane na dzisiejszej sesji. W dalszej części posiedzenia Przewodnicząca rady Gminy zapoznała radnych z sprawozdaniem z realizacji programu współpracy Gminy Piaski z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy                    o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za rok 2014, oceną zasobów pomocy społecznej 2014r., stanem zadrzewień na terenie gminy Piaski w 2014 roku a także z pismami w sprawie zadymiania oraz likwidacji poczty. W wolnych głosach i wnioskach poruszano sprawy bieżące.

 

Sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej złożyła Przewodnicząca Komisji, Pani Maria Wesołek.

Sprawozdanie stanowi załącznik do protokołu.

 

Ad. 7 Podjęcie uchwał w sprawie :

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2015r.

Pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Odpis Uchwały Nr VII/30/2015 w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2015r. stanowi załącznik do protokołu.

 

- udzielenia dotacji z budżetu Gminy Piaski na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych dla obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nie stanowiących własności Gminy Piaski

Pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Odpis Uchwały Nr VII/31/2015 w sprawie udzielenia dotacji z budżetu Gminy Piaski na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych dla obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nie stanowiących własności Gminy Piaski stanowi załącznik do protokołu.

 

- uznania za pomnik przyrody

Pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Odpis Uchwały Nr VII/31/2015 w sprawie uznania za pomnik przyrody stanowi  załącznik do protokołu.

 

- wyrażenia woli przystąpienia do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Piaski

Pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.

Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Odpis Uchwały Nr VII/31/2015 w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Piaski stanowi  załącznik do protokołu.

 

Ad. 8 Zapytania wolne głosy i wnioski.

Radna Karolina Przybylska w imieniu mieszkańców Strzelec Wielkich  zapytała o przebudowę drogi gminnej w Strzelcach Wielkich, na czym przebudowa będzie polegała i jakie prace zostaną wykonane w tym roku oraz kiedy rozpocznie się łatanie dróg gminnych, w szczególności droga w Strzelcach Małych.

Wójt Gminy Piaski poinformował, że jeżeli chodzi o naprawę dróg gminnych, został przeprowadzony przetarg, jest wyłoniona firma, która będzie wykonywać  remonty cząstkowe dróg. Pracownik urzędu wyjedzie w teren aby miejscowość po miejscowości  oznaczyć największe ubytki. Pan Wójt poinformował, że w środki przeznaczone na remonty dróg wchodzą również wycinanie krzewów, drzew, zakup znaków drogowych.  Pan Wójt dodał, że w czerwcu temat łatania dróg powinien być załatwiony. Jeżeli chodzi o Strzelce Wielkie, to zostały przeznaczone środki na wykonanie dokumentacji  drogi (po prawej stronie w kierunku Szelejewa). Z środków, które zostaną prawdopodobnie w tym roku zostanie wykonana kanalizacja deszczowa, która będzie wynikała z tej dokumentacji. W tym roku na pewno to zostanie wykonane, dalej należy poczekać na przydział środków na kanalizację ściekową. Pan Wójt wyjaśnił sprawy dotyczące dofinansowania ze środków unijnych.  Dodał, że jeżeli będzie możliwość uzyskania środków unijnych w pierwszej kolejności będzie wykonana kanalizacja ściekowa w Strzelcach Wielkich, następnie budowa dróg.                        Jeżeli wykonanie inwestycji będzie bardzo odległym terminem Rada Gminy przy tworzeniu budżetu                 na przyszły rok podejmie decyzję czy na przyszły rok zaplanować środki na budowę drogi                   w Strzelcach Wielkich. W tym roku zostanie wykonana pełna dokumentacja, pozwolenie na budowę              i ewentualnie kanalizacja deszczowa

 

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, że Strzelce Małe mają swojego sołtysa. Dodała,                że byłaby szczęśliwa gdyby Sołtysi wzorem większości Pań i Panów Sołtysów brali udział                      w obradach sesyjnych Rady Gminy, bo to nie kto inny, a przede wszystkim Sołtys powinien być łącznikiem między Radą, Gminą a mieszkańcami swojej wsi. Oświadczyła, że podzieliła się z myślą z Sołtysem Bodzewka aby zdyscyplinować Panie i Panów Sołtysów nie wprowadzić niewielkiego ale również uchwałą Rady postanowienia o potrącaniu częściowych diet  za nieobecność na sesjach.

Mówiła, że nie chciała by tego wprowadzać, lecz  niektórzy sołtysi notorycznie opuszczają obrady posiedzeń Rady Gminy. Kierowników jednostek obowiązuje usprawiedliwienie za nieobecność na posiedzeniach sesji , również Panie i Panów radnych. Jestem wdzięczna, że większość sołtysów  rozumie to i bierze udział w obradach lecz są tacy sołtysi, którzy nie utrzymują kontaktu  z radą.

 

Sołtys Piasków, Pan Stanisław Glapka zapytał o budowę chodnika na ul. Warszawskiej.

Wójt Gminy poinformował, że na wspólnym posiedzeniu komisji zostały przeniesione środki, dzisiaj na sesji zmiany zostały zatwierdzone. Jest wykonana dokumentacja, zostanie ogłoszony przetarg                i w tym roku chodnik zostanie wykonany. 

Radna Helena Sikora zwróciła uwagę, że na ul. Warszawskiej brakuje na przejścia dla pieszych.

Wójt Gminy   zakomunikował, że temat pasów – przejścia dla pieszych na ul. Warszawskiej, która jest drogą krajową nr 12 był już niejednokrotnie poruszany. Bardzo trudno jest osiągnąć zgodę GDDKiA na pomalowanie pasów na drodze krajowej. Wójt poinformował, że można po raz kolejny zwrócić się do GDDKiA o zgodę na oznaczenia przejścia dla pieszych.

W dalszej części Pan Wiesław Glapka oświadczył, że jeżeli zostanie pobudowany chodnik                     na ul. Warszawskiej (w kierunku Godurowa, po lewej stronie) to będziemy musieli nakłonić GDDKiA ażeby jeszcze dołożyła materiału by naprawić odcinek chodnika po prawej stronie i na tej wysokości będzie musiało być przejście dla pieszych aby bezpiecznie móc przejść.

 

Sołtys Bodzewa, Pani Agnieszka Gorwa podziękowała Wójtowi  Gminy, Sekretarzowi, Prezesowi ZUK w Piaskach i wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania i utwardzenia drogi wśród polnej za boiskiem szkolnym w Bodzewie.

Wójt Gminy również podziękował Pani Sołtys oraz Radnemu za zorganizowanie mieszkańców, rolników, że wspólnymi siłami droga została wykonana.

 

Radny Marian Wyrzykiewicz zapytał o budowę obwodnicy drogi wojewódzkiej.

Wójt Gminy poinformował, że jeżeli chodzi o obwodnice drogi 434 to ta inwestycja jest daleko zaawansowana, ponieważ Wojewódzki Zarząd Dróg jest na liście aby otrzymać dotacje unijną, jeżeli wniosek zostanie dobrze oceniony to otrzymają środki na budowę. Obwodnica będzie prowadziła od węzła w Krajewicach, poprzez Podrzecze do Drzęczewa. Na węźle Drzęczewo, gdzie w dokumentacji nazywa się „Węzeł Piaski” będzie zakończona. Jest problem z obwodnicą ponieważ dość mocno ingeruje w pola uprawne rolników, szczególnie przecina pola uprawne rolnikom z Podrzecza. Cała dokumentacja, wszystkie działania i procedury są bardzo daleko zaawansowane, że na pewno od tej obwodnicy odwrotu nie będzie.  Wójt dodał, że jest to możliwe tylko wtedy gdy Wojewódzki Zarząd Dróg nie otrzyma dofinansowania. Obwodnica, nam jako Piaskom się nie przysłuży. W bardzo dużym stopniu rozwiąże problemy komunikacyjne Gostynia. Wszystkie pojazdy, które pojadą z południa na północ będą mogły w ten sposób Gostyń ominąć. Natomiast jeżeli chodzi o Piaski obwodnica dużo nie da, będzie sporo zamieszania w sprawie rolników. Podczas spotkania w sprawie budowy obwodnicy , w odpowiedzi na pytanie dotyczące wykupu gruntów pod obwodnicę, otrzymałem odpowiedź że będzie to na zasadzie tzw. „specustawy” – jest to ustawa, która pozwala wchodzić na tereny i budować drogę, natomiast później dany inwestor, czyli Wojewódzki Zarząd Dróg będzie wypłacał odszkodowania. Jeżeli, właściciel gruntu nie będzie się zgadzał z przyznanym odszkodowaniem, to wówczas jest możliwość skierowania sprawy do sądu. Wszystkie drogi, które są w tej chwili budowane  są na zasadzie „specustawy”.  Gmina Piaski będzie również miała problem, ponieważ droga przecina naszą strefę aktywizacji gospodarczej. Po opracowaniu szczegółów  koncepcji, wystąpią o decyzje środowiskową. Po otrzymaniu decyzji środowiskowej,  która trwa   wiele miesięcy,  wystąpią po ogłoszeniu przez Marszałka konkursu o środki i wtedy dopiero zlecą wykonanie tej inwestycji na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”, tzn. ogłoszą przetarg i będą szukać firmy, która wykona projekt tej obwodnicy i ją równocześnie wybuduje. Pan Wójt  poinformował,                 iż uważa że budowa obwodnicy nie rozpocznie się wcześniej niż w 2017r. W koncepcji zamieszczono drogę, która przecina naszą nowo wybudowaną drogę na strefę. Podczas spotkania zaznaczyłem,           że nie wyobrażam sobie aby nie puścić nad tą droga wiadukt. Absurdem było by aby samochody dojeżdżające do SIMETU wjeżdżały  na rondo, które jest planowane na drodze 434 i z ronda drogą technologiczną  jechały by w kierunku SIMET-u. Będzie przecinać całą drogę wybudowaną przez nas, wszystkie środki, które przeznaczyliśmy na budowę tej drogi pójdą w niwecz. Zgodzili się, że przemyślą sprawę i ewentualnie nad naszą drogą zbudują wiadukt ale były to tylko słowne stwierdzenia. W pierwszej kolejności należy dokładnie przeanalizować projekt. Rolnicy chcą się spotkać na zebraniu w Podrzeczu. Jest również kwestia osób, które chodzą po polach rolników, są to osoby,  które na zlecenie projektanta będą wykonywały badania geologiczne tych terenów. Zostaną sporządzone mapy, gdzie zostanie oznaczony każdy właściciel działki, wraz z numerami  działek oraz punkty w których badanie będą przeprowadzone. Mapy zostaną przekazane Sołtysowi Podrzecza aby każdy rolnik mógł sprawdzić ile odwiertów na  jego polu będzie wykonywanych. Nie wiadomo jednak na jakiej zasadzie będą płacone odszkodowania. Jeżeli uzyskają środki unijne odwrotu od budowy obwodnicy nie będzie. Kolejny problem związany z obwodnicą to, to że Marszałek Województwa  ma środki na wykonania do węzła w Drzęczewie . W tym miejscu miały się spotykać obwodnice drogi nr 12, drogi nr 434. Dalej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad miała pociągnąć obwodnicę               w kierunku Goli. Natomiast droga nr 12 w najbliższym czasie nie będzie robiona. Pojawia się problem z wykonaniem zjazdu z węzła w Drzęczewie na ul. Poznańską w Gostyniu. Burmistrz Gostynia wraz z Starostą chcą wykonać wariant alternatywny jak również  zlecić wykonanie dokumentacji.

Przewodnicząca Rady Gminy dodała, iż szkoda że powiat nie jest tak zdeterminowany jeżeli chodzi o  dotacje do budowy dróg powiatowych.

 

Radny Konrad Szafranek zapytał o budowę zalewu Piaski – Gostyń oraz pobudowania siłowni wiatrowych na terenie Gminy Piaski.  

Wójt Gminy w sprawie siłowni wiatrowych poinformował, że firma DOMREL jest w trakcie podpisywania umów pod budowę.  W chwili gdy wszystkie umowy z rolnikami na tereny pod budowę zostaną  podpisane firma skontaktuje się z Urzędem,  wtedy zostanie zaproszona na posiedzenie sesji aby przedstawiła szczegóły. Pan Wójt wyjaśnił również, że jeżeli siłownie wiatrowe będą mogły zostać pobudowane wtedy Rada Gminy będzie musiała podjąć uchwałę o planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego.

Następnie Pan Wójt wyjaśnił sprawy zbiornika wodnego Piaski – Gostyń. Poinformował, że zbiornik  w 90% będzie znajdował  się na terenie Gminy Piaski, w niewielkim zakresie na terenie Gminy Gostyń. Gmina Piaski musi zlecić wykonanie miejscowego planu zagospodarowania. Koszty wykonania po 1/3 sfinansują wszystkie  trzy samorządy.  Plan miejscowy wykonuje się przez wiele miesięcy, środki zostaną zaplanowane w przyszłorocznym budżecie.

 

Ad. 9 Zakończenie obrad.

Więcej pytań nie było, wobec czego, Przewodnicząca Rady, podziękowała za udział  i zamknęła  VII sesję Rady Gminy. 

 

 

Sesja zakończyła się o godz. 1426

Protokółowała : J. Polaszyk                                                                           Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                                                      Irena Różalska

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja VII (2014 - 2018)
Autor informacji: Rafal Talarczak
Informację wprowadził: Rafal Talarczak
Opublikowany dnia: 2015-05-21
Wprowadzony do BIP dnia: 2015-07-23
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie