U M O W A Nr IZP/16/2006
Zawarta w dniu 7 listopada 2006r. w Piaskach pomiędzy Gminą Piaski, reprezentowaną przez:
Wójta Gminy Piaski - Zenona Normana, mającego siedzibę: ul. 6-go Stycznia 1, 63-820 Piaski, zwanym w dalszej części umowy „Zamawiającym”,
przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy - Elżbiety Karolczak
a
Instalatorstwo Sanitarne i Gazowe Marian Wesoły zwaną dalej „Wykonawcą” , w imieniu której działają:
1. Marian Wesoły - właściciel
Umowę zawarto zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z dnia 9 lutego 2004 r. nr 19, poz. 177 ze zm.), w wyniku przeprowadzenia przetargu nieograniczonego.
§ 1.
1. Zamawiający zleca, a Wykonawca przyjmuje do realizacji zadanie pn: Budowa sieci wodociągowych w m. Godurowo.
2. Wykonanie robót nastąpi zgodnie z:
- warunkami wynikającymi z obowiązujących przepisów technicznych prawa budowlanego,
- projektem budowlanym
- specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót,
- zasadami rzetelnej wiedzy technicznej i ustalonymi zwyczajami,
- ofertą przetargową.
§ 2.
Termin realizacji zadania:
- rozpoczęcie robót - od chwili uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę przez Zamawiającego
- zakończenie robót - do dnia 18.12.2006r.
§ 3.
Całość materiałów na zakres robót objętych niniejszą umową zapewnia WYKONAWCA. Wszystkie materiały i urządzenia muszą odpowiadać wymogom wyrobów dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie zgodnie z art. 10 ustawy Prawo budowlane z dn. 7 lipca 1994 r. ( tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 z poźn. zmianami ).
§ 4.
1. Wykonawcy przysługuje od Zamawiającego wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 98 481,35 zł (słownie netto złotych:dziewięćdziesiat osiem tysięcy czterysta osiemdziesiąt jeden 35/100 ) Po doliczeniu podatku od towarów i usług w wysokości 22% wynagrodzenie wynosi 120 147,25 ( słownie brutto złotych: sto dwadzieścia tysięcy sto czterdzieści siedem 25 /100 )
2. Za roboty nie wykonane, jako zbędne, choć objęte kosztorysem ofertowym oraz specyfikacją istotnych warunków zamówienia, wynagrodzenie nie przysługuje.
3. O konieczności wykonania prac dodatkowych nieobjętych zamówieniem podstawowym i nie przekraczających łącznie 20% wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli ( inne niż w ust. III pkt 4e SIWZ ):
a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów, lub
b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego;
Wykonawca niezwłocznie zawiadamia Zamawiającego za pośrednictwem inspektora nadzoru. Wykonawca zobowiązany jest wykonać te roboty na dodatkowe zamówienie Zamawiającego, udzielone z wolnej ręki, przy jednoczesnym zachowaniu tej samej stawki roboczogodziny i jej pochodnych co w kosztorysie ofertowym.
§ 5.
1. Rozliczenie za przedmiot odbioru odbędzie się w dwóch ratach. Wykonawca wystawi jedną fakturę przejściową i jedną końcową. Wartość na fakturze przejściowej będzie zależna od procentowego zaawansowania robót przedstawionych w harmonogramie rzeczowo-finansowym.
1. Wynagrodzenie Wykonawcy rozliczone fakturą przejściową nie może przekroczyć 70 % wynagrodzenia umownego.
2. Rozliczenie końcowe nastąpi fakturą końcową po odbiorze końcowym przedmiotu zamówienia
3. Podstawą do wystawienia faktury będzie protokół stanu robót podpisany przez Zamawiającego i kierownika budowy
4. Termin na sprawdzenie protokołu stanu robót przez Zamawiającego strony ustalają na 7 dni od daty skutecznego dostarczenia Zamawiającemu
5. Zamawiający ma obowiązek zapłaty faktur za wykonane roboty w terminie 14 dni licząc od daty ich doręczenia wraz z dokumentami rozliczeniowymi
6. Wykonawca w przypadku opóźnień w zapłacie uprawniony jest do naliczenia odsetek ustawowych.
§ 6.
W przypadku wykazywania robót przy pomocy podwykonawców, zgodnie z art. 6471 Kodeksu cywilnego, do faktury końcowej, Wykonawca jest zobowiązany dołączyć rozliczenie robót - dowód zapłaty podwykonawcy, ewentualnie cesję praw do wynagrodzenia w tym zakresie, na podwykonawcę.
§ 7.
Wykonawca ustanawia kierownika budowy w osobie: Marian Wesoły
§ 8.
Ewentualne wady i drobne usterki wykryte przy odbiorze lub w toku robót będą usuwane niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 5 dni.
§ 9.
Wykonawca udziela Zamawiającemu gwarancji na wykonane roboty, która wynosi 36 miesięcy, licząc od dnia odbioru końcowego. Okres rękojmi jest równy okresowi gwarancji.
§ 10.
Strony ustalają odpowiedzialność odszkodowawczą w formie kar umownych z następujących tytułów i w podanych wysokościach:
1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne:
a/ za każdy dzień opóźnienia w oddaniu przedmiotu umowy w wysokości 2 % wartości przedmiotu umowy,
b/ za każdy dzień opóźnienia w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze w wysokości 2 % wynagrodzenia umownego, liczony od dnia wyznaczonego na usunięcie wad,
c/ za odstąpienie od umowy z przyczyn zależnych od Wykonawcy w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego.
d/ Zamawiający zastrzega sobie prawo do odszkodowania uzupełniającego przewyższającego wysokość kar umownych do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody.
2. Zamawiający zapłaci Wykonawcy kary umowne:
za odstąpienie od umowy z przyczyn zależnych od Zamawiającego w wysokości 20 % wynagrodzenia umownego.
§ 11.
1. Wykonawca wnosi zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 5% od ceny całkowitej, podanej w ofercie, tj. kwotę 6 007,36 zł w formie pieniądza
2. Zamawiający zwróci część zabezpieczenia w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane.
3. Kwota pozostawiona na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady lub gwarancji jakości wynosi 30% wysokości zabezpieczenia i zostanie zwrócona nie później niż w 15 dniu po upływie okresu rękojmi za wady.
4. Jeżeli w toku realizacji umowy ustalona w § 11 ust. 1 wysokość zabezpieczenia z jakichkolwiek przyczyn ulegnie zwiększeniu, Wykonawca zobowiązany jest uzupełnić wniesione zabezpieczenie w terminie 7 dni od daty wezwania go o to przez Zamawiającego
§ 12.
Oprócz wypadków wymienionych w treści tytułu XV Kodeksu cywilnego stronom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w następujących sytuacjach:
1. Zamawiającemu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy:
a/ Wykonawca nie rozpoczął robót bez uzasadnionych przyczyn oraz nie kontynuuje ich pomimo wezwania Zamawiającego złożonego na piśmie,
b/ Wykonawca przerwał realizację robót i przerwa ta trwa dłużej niż 10 dni.
2. Wykonawcy przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w szczególności jeżeli:
a/ Zamawiający nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty faktur zgodnie z umową,
b/ Zamawiający odmawia bez uzasadnionej przyczyny odbioru robót.
§ 13.
Wszelkie zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności i mogą być dopuszczalne w granicach unormowania art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
§ 14.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz Kodeksu cywilnego
§ 15.
Ewentualne spory wynikłe na tle realizacji niniejszej umowy będzie rozstrzygał sąd powszechny właściwy miejscowo dla siedziby Zamawiającego.
§ 16.
Umowę niniejszą sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.
Wykaz załączników do umowy:
- zbiorcze zestawienie kosztów zadania
- harmonogram rzeczowo-finansowy
- specyfikacja istotnych warunków zamówienia
- oferta wykonawcy wraz z kosztorysem ofertowym
- dokumentacja techniczna
- specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót
Zamawiający: Wykonawca: