Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 14/2004 sesji Rady Gminy Piaski

Protokół Nr 14/2004 sesji Rady Gminy Piaski


Protokół Nr 14/2004

czternastej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu
11 marca 2004 r. w Gminnym Ośrodku Kultury
w Piaskach ul. Strzelecka  4.

Ad. 1  Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.
Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena  Różalska powitała Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę  Karolczak, panią Aldonę Grześkowiak Węglarz- nowego dyrektora Zespołu Szkół w Piaskach,  sołtysów, zaproszonych gości, przedstawicieli prasy.
Stwierdziła, ze w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski / Rada liczy 15 radnych /
Poprosiła w tym momencie  Panią Aldonę Grześkowiak Węglarz aby przedstawiła się radnym i zaproszonym gościom.
Pani Węglarz powitała wszystkich, podziękowała za wybór na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Piaskach i zapewniła, że postara się nie zawieść zaufania jakim została obdarzona , licząc jednocześnie na dobrą współpracę .

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokółu.
Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do niniejszego  protokółu.
Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokółu.

Ad. 2 Informacja na temat porządku obrad
1. Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum
2. Informacja na temat porządku obrad
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji
4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy
5. Sprawozdania przewodniczących komisji
6. Sprawozdanie Wójta Gminy.
7. Sprawozdanie radnego powiatowego
8. Sprawozdanie z działalności Rady Gminy Piaski w roku 2003.
9. Podjęcie uchwał w sprawie:
- przyjęcie budżetu gminy na rok 2004.
- zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
- wniosku o zmianę nazwy osady Marysin i zniesienie nazwy urzędowej osady Marysin
- wniosku o zniesienie nazwy urzędowej m. Szelejewo.
- wniosku o zmianę nazwy osady Aleksandrówko na m. Bodzewo i zniesienie nazwy urzędowej osady Aleksandrówko.
- wniosku o zmianę nazwy osady Organki na m. Bodzewko Drugie i zniesienie nazwy urzędowej Organki- Leśniczówka
- wniosku o zmianę nazwy miejscowości Bodzewko na Bodzewko Pierwsze i Bodzewko Drugie.
10. Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski
11. Zakończenie.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła radnych o wyrażenie zgody na zmianę dzisiejszego porządku obrad poprzez wykreślenie  5  uchwał dotyczących  zmian nazw miejscowości względnie  zniesienie niektórych nazw miejscowości.
W tym momencie Sekretarz Gminy, Pan Wiesław Glapka wyjaśnił, że ze względów proceduralnych / chodzi o zachowanie odpowiednich terminów ustawowych związanych z  podejmowaniem takich uchwał / należy odłożyć podjęcie tych uchwał na termin późniejszy aby mieć czas lepiej przygotować się do tego tematu.
Radni nie wnieśli sprzeciwu i wszyscy głosowali za zmianą dzisiejszego porządku obrad.

Ad. 3 Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.
Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych.

Ad. 4 i 8  Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy i  sprawozdanie z działalności Rady Gminy w 2003 r.
Przewodnicząca złożyła sprawozdanie z działalności międzysesyjnej oraz krótkie sprawozdanie z działalności Rady w roku ubiegłym - stanowiące załącznik do protokółu.

Ad.  5 Sprawozdania przewodniczących komisji.
Pan Śląski - przewodniczący komisji budżetowej poinformował, ze na ostatnim posiedzeniu szczegółowo  dyskutowano nad projektem budżetu gminy który przedstawiła  p. Karolczak - Skarbnik Gminy, odpowiadając na wszelkie pytania i wątpliwości. Komisja nie wniosła zastrzeżeń do przedstawionego projektu budżetu na rok 2004 i wnosi o jego przyjęcie.
Ponadto Pan Wójt szczegółowo  omówił planowane inwestycje do wykonania w roku bieżącym.

Pan Gliszczyński - przewodniczący komisji oświaty poinformował, że najważniejsze sprawy na posiedzeniu komisji dotyczyły zmian nazw miejscowości lub zniesienia niektórych nazw miejscowości. /nie przedstawił żadnego stanowiska komisji w sprawie projektu budżetu gminy na rok 2004/

Pan Majchrzak - przewodniczący komisji budownictwa poinformował, że p. Karolczak przedstawiła projekt budżetu gminy i odpowiadała na pytania  radnych . Komisja nie wnosi żadnych zastrzeżeń do projektu budżetu na rok 2004r. Pan Wojt przedstawił planowane inwestycje w gminie.
Ponadto komisja rozpatrzyła pozytywnie wniosek Rady Sołeckiej w Smogorzewie o wykup działki przylegającej do stacji pomp która poprawi dojazd do pól.

Pan Kędzia - przewodniczący komisji rolnictwa poinformował, że na  posiedzeniu  dyskutowano o projekcie budżetu gminy, ponadto Pan Wójt przedstawił szczegółowy plan  inwestycji do wykonania w roku bieżącym.

Pan Radwan - przewodniczący komisji rewizyjnej poinformował, że w okresie międzysesyjnym komisja spotkała się na swych posiedzeniach 3 razy . Z posiedzeń tych sporządzono  protokół dotyczący kontroli  przeprowadzonej w Zespole Obsługi Szkół w Piaskach w dniach 28.11.2003r. 7 i 9 stycznia 2004r. zleconej  przez Radę Gminy Piaski uchwałą Nr XI/59/2003. Następnie p. Radwan odczytał w całości  w/w protokół. Protokół z przeprowadzonej kontroli  stanowi załącznik do protokółu sesji.

Ad. 7 Sprawozdanie radnego powiatowego
Nie było z powodu nieobecności na sesji p. Celki - radnego powiatowego.

Ad. 9 Podjęcie uchwał w sprawie:
PRZYJĘCIE  BUDŻETU  GMINY  NA  ROK  2004
Przewodnicząca poprosiła Wójta o przedstawienie planowanych inwestycji na rok bieżący.
Pan Wójt przedstawił dokładny plan zadań  inwestycyjnych dla Gminy Piaski na 2004r.
Bardzo szczegółowo przedstawił sprawę  dotyczącą wymiany oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy.
Pan Nawrocik - radny z Piasków pytał w związku z przedstawionymi zadaniami inwestycyjnymi gdzie bardzo dużo jest zadań dotyczących modernizacji dróg, czy Wójt dysponuje własnym wkładem  finansowym na ich modernizacje względnie modernizację hydroforni Drzęczewo, Smogorzewo.  Dodaje, że można się na takie zadania starać o środki  SAPARD.
Pan Wójt odpowiada, że skończyły się środki SAPARD ponieważ są to środki przedakcesyjne i dlatego musimy starać się o środki finansowe z funduszy strukturalnych które w połowie pokrywają wydatki finansowe na takie zadania. Wójt  poinformował, że na te zadania otrzymamy w 80% środki z Agencji Nieruchomości Rolnej / Wojt informował o tym również na posiedzeniach komisji /
Dalej p. Nawrocik pytał  o spłatę kredytu zaciągniętego na hale sportową , ile jeszcze zostało do spłaty i czy  są na to środki.
Odpowiedzi na to pytanie udzieliła p. Karolczak - Skarbnik Gminy, informując, że odpowiedź na to pytanie znajduje się w załączniku nr 4 do projektu budżetu gminy który  wszyscy radni otrzymali, ponadto  na posiedzeniach komisji informowała o  sposobie i czasie spłaty kredytu.
Następnie Skarbnik Gminy przedstawiła dochody i wydatki budżetu na  rok 2004. / wg działów /
Pytania do przedstawionego projektu budżetu gminy na rok 2004.
Pan Nawrocik pytał czy nie ma możliwości 'wyasygnowania' więcej środków w dziale - opieka społeczna gdyż  jest to kwota stanowczo za mała a potrzeb w tym zakresie na terenie naszej gminy jest coraz więcej.
Pani Karolczak odpowiedziała, że na dzień dzisiejszy nie możemy więcej środków przeznaczyć na opiekę społeczną gdyż czekają nas w tym roku jeszcze dodatkowe zadania i na nie również trzeba zabezpieczyć   środki finansowe. Ponadto dodała, ze nie tylko środki zapisane w dziale - opieka społeczna - wydajemy na ten cel. Również dodatki mieszkaniowe które wypłacamy  są wydatkami własnymi gminy i tez są umieszczone w dziale - opieka społeczna.
Następnie p. Nawrocik pytał o dział 750 - zakup usług pozostałych - jakie wydatki mieszczą się w tym dziale.
Pani Karolczak odpowiedziała, że są to przede wszystkim  opłaty pocztowe, telefony, wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu , szkolenia pracowników, opłaty odnawialne za korzystanie z programów komputerowych.
Pan Nawrocik pytał również czy w budżecie gminy są zarezerwowane środki jako rezerwa dla rolników w razie klęski żywiołowej np. suszy jaka miała miejsce w ubiegłym roku.
Na to pytanie odpowiadał Pan Wójt -   powiedział, że aby wypłacać rolnikom odszkodowania z tego tytułu wojewoda  musi ogłosić klęskę żywiołową na danym obszarze i zabezpieczyć na to środki finansowe.
Więcej pytań do projektu budżetu gminy nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy  odczytała projekt uchwały w sprawie przyjęcia budżetu gminy na rok 2004 Za podjęciem uchwały glosowało 14 radnych, 1 radny był przeciwny.

Uchwała  Nr XIV/77/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie  uchwalenia budżetu gminy na rok 2004 stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokółu.

Zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Sekretarz Gminy poinformował, że Rada Gminy w ubiegłym roku podjęła uchwałę w sprawie ceny za wodę i ścieki lecz  w związku z zapisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków zmieniła się procedura  ustalania tych cen. Z tego powodu na ostatniej sesji w roku 2003 uchwała ta została uchylona i w dniu dzisiejszym należy podjąć nową uchwałę zatwierdzającą taryfy będące podstawą do ustalania cen wody i ścieków. Ceny te będą obowiązywały przez jeden rok. W przyszłym roku w tym samym okresie radni będą zobowiązani do zatwierdzenia nowych taryf na wodę i ścieki.
Pytań do przedstawionych wyjaśnień nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 2 radnych było przeciwnych.

Uchwała Nr XIV/78/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków  stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokółu.

Ad. 10 Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski.

Pan Nawrocik  uważa, ze wiele zarzutów w protokóle pokontrolnym padło pod zarzutem  szkoły  w Piaskach a kontrola rozpoczęła się gdzie jeszcze dyrektorem był p. Musielak  który jest dzisiaj obecny na sali i jeżeli zechce zabrać głos to prosi aby  tak się stało.      
Pan  Henryk Musielak - były dyrektor Zespołu Szkół w Piaskach   oświadczył, że przykro mu jest iż protokół  z przeprowadzonej kontroli który dzisiaj odczytano został sporządzony po pół roku od daty rozpoczęcia kontroli w  Zespole Obsługi Szkół i nie miał możliwości dyskutować na jego temat. Twierdził, ze nigdzie nie był zapraszany aby o  tych sprawach rozmawiać i ustosunkować się do protokółu. Uważa, że protokół jest tendencyjny i jest to manipulacja względem niego. Uważa, ze protokół zawiera nieścisłości np. w ilości skontrolowanych delegacji. Stwierdza, że p. Radwan  rzuca w protokole ilościami kilometrów a nie zwrócił uwagi, ze na wielu delegacjach są rozliczone nie jeden a więcej wyjazdów.
Ponadto p. Radwan podważa, że do Gostynia w prostej drodze jest 4 km ale jeżeli chce się załatwić w Gostyniu wiele spraw to już  trzeba byłoby chodzić pieszo aby nie przekroczyć limitu kilometrów. Pan Musielak stwierdza, że organizacja ruchu w Gostyniu jest taka jaka jest i nie da się inaczej jeździć i nie można rozliczyć, że do Gostynia jest 4 km. Nastepnie p. Musielak ustosunkował się do kolejnej sprawy zawartej w protokóle - chodzi o  zakupy.
W protokóle postawiono zarzut, ze zakupu komputera dokonano w miejscowości Czerwonak a równie dobrze można by zakupić w Gostyniu. Pan Musielak uważa, że zakupy może robić gdzie chce nawet w Berlinie i dlatego jest nie na miejscu wymienianie w protokóle gdzie został zakupiony zestaw komputerowy. Pan Musielak powiedział, że ten protokół został wyraźnie zmanipulowany a on nie miał możliwości go podpisać. Zapewnił ponadto p. Radwana, że nie zrezygnował z funkcji dyrektora  ze względu na jego osobę i może być spokojny że to nie on przyczynił się do jego rezygnacji z funkcji dyrektora. Powiedział, że zrezygnował i podjął decyzję o przejściu na emeryturę chociaż mógł dalej uczyć, gdyż nadszarpnięto jego system nerwowy.
Oświadczył, że nie widział możliwości współpracy z władzami naszej gminy, ostatnio to już nie była praca tylko gehenna. Najgorsze było to, że przewodnicząca związków zawodowych i jednocześnie  Przewodnicząca Rady Gminy rozpuściła po szkole ulotkę oczerniającą go, gdzie między innymi było zdanie , że pobił sprzątaczkę.  Oświadcza, ze nikogo w Piaskach nie pobił i w szkole również nie pobił żadnego pracownika. O tej ulotce wiedział również p. Wójt którego prosił o wyjaśnienie lecz  niestety  Wójt nic nie zrobił w tej kwestii. Pan Musielak stwierdził, że Pan Wójt założył teczkę w której ma wszystkie pisma na jego temat lecz przyczyna  nagonki na niego  leży na ulicy Wiatracznej - stwierdził,  że tam zaczęły się  jego kłopoty.
W tym momencie Przewodnicząca Rady Gminy prosiła p. Musielaka aby odczytał treść ulotki. Pan Musielak odmówił odczytania jej treści.
Przewodnicząca oświadczyła, że ma taką ulotkę w domu i jeżeli  media zechcą to ją  udostępni.
Następnie  głos zabrał Pan Wójt . Zapytał między innymi  p. Musielaka dlaczego się nie ustosunkował do zarzutu w protokole dotyczącego prowizji otrzymywanej z  PZU.
Ponadto oświadcza, że już sam sposób przeprowadzenia przetargu na monitoring szkoły upoważniał go do zwolnienia dyrektora gdyż przekroczył dyscyplinę budżetową. Stwierdził, że wysłano w tej sprawie pismo do rzecznika finansów publicznych  lecz nie mamy jeszcze odpowiedzi. Wójt poinformował  uczestników sesji, że przetarg na monitoring szkoły odbył się za 80 tyś. złotych o czym dowiedział  się dopiero z protokółu pokontrolnego . Ponadto przetarg  powinien być unieważniony gdyż  jak  ustalili kontrolujący ,ten przetarg nie powinien dojść do skutku.  Złożono na ten przetarg 5 ofert lecz tylko jedna z nich była prawidłowa co oznacza, ze całą procedurę  przetargową należało powtórzyć jeszcze raz.
Szukamy wszędzie każdej złotówki  i dlatego wydanie tak dużych środków ma monitoring gdzie potrzeby mamy  bardzo duże jest dla mnie  naprawdę dużym zaskoczeniem - stwierdził Wojt. Dlatego nie zgadzam się z twierdzeniem, że źródłem kłopotów p. Musielaka jest ulica Wiatraczna i Zielona. Wójt uważa , że powód kłopotów  jest w protokóle pokontrolnym .
Nastepnie p. Radwan ustosunkował się do zarzutu p. Musielaka o dacie kontroli. Nieprawdą jest, ze kontrola trwała pół roku. Protokół  z kontroli dokładnie określa czas trwania kontroli. Jeżeli chodzi o delegacje to można jeszcze uznać zapis, że do Gostynia  rozlicza się 15-20 km gdyż można jeździć do różnych miejsc. Chodzi o to, że każda delegacja musi być dokładnie opisana  wówczas kilometry będą rzeczywiste a nie wypisane tak jak się komu podoba. Pan Radwan  stwierdził, że jeżeli chodzi o zarzuty, że się z p. Musielakiem nie kontaktował  również nie  jest prawdą.   Jeżeli chodzi o rozliczenie prowizji z PZU to dwie szkoły przedstawiły dokładnie rozliczenie na co została wydana a pan Musielak przysłał tylko  pismo wyjaśniające co  z  prowizją zrobił. 
W sprawie odzieży roboczej komisja w protokóle pokontrolnym sugeruje, ze na terenie gminy należy te sprawy ujednolicić i wówczas nie będzie takich sytuacji jakie wykazano w protokóle. W sprawie kontroli zakupów inwestycyjnych  zwrócono uwagę, ze można  dokonywać zakup w bliższych miejscowościach gdyż komisja  rewizyjna uważa, ze trzeba  dbać o wydatki finansowe a przecież wyjazdy do  dalszych miejscowości  są droższe a pan Musielak twierdzi, ze może dokonywać zakupów gdzie mu się podoba. Na koniec przypomina p. Musielakowi, ze protokół pokontrolny sporządziła i podpisała  komisja rewizyjna i wszyscy dyrektorzy  a nie Radwan.  
Pan Musielak  zwraca się do p. Wójta i informuje,  że nieprawdą jest, że nikt nie słyszał kwoty  jaka będzie potrzebna na monitoring szkoły. Przypomina, ze na tej sali w roku 2001 p. Wawrzyniak - księgowa Zespołu Szkół poinformowała  o  takim zakupie.
Pan Wójt  wyjaśnia, ze za monitoring zapłacono ze środków zapisanych  w budżecie szkoły pod paragrafem - zakup materiałów a jest to  absolutnie niedozwolone gdyż powinien być to zakup w paragrafie - wydatki na zakupy inwestycyjne  i stąd  wypływa wniosek, że  Rada Gminy została wprowadzona w błąd
Więcej polemiki na ten temat nie podjęto .

Pan Radwan prosi Przewodniczącą Rady Gminy aby  zapraszać na  sesje pana  Franciszka Celkę - radnego powiatowego specjalnym zaproszeniem gdyż jest wiele spraw  na które  radny powiatowy powinien  udzielać odpowiedzi a często zdarza się , ze nie jest obecny na naszych sesjach. 

Pan Majchrzak pytał  pana Wójta czy jest zorientowany  jakie inwestycje w tym roku  na terenie naszej gminy będzie wykonywał powiat . Ponadto porusza sprawę odmalowania pasów  na drogach powiatowych, uważa, ze farba którą są malowane jest bardzo nietrwała i efekt ich malowania jest  bardzo krótkotrwały. Pyta również o  dalsze losy budynku Ośrodka Zdrowia w Piaskach., przypomina, że należałoby odmalować przystanek PKS w Piaskach.
Wójt  odpowiada, że jutro odbędzie się spotkanie w powiecie i tam na pewno dowie się co powiat będzie wykonywał na terenie naszej gminy i wówczas poinformuje o tym na kolejnej sesji. Jeżeli chodzi o Ośrodek Zdrowia w Piaskach to informuje, że Pani Starosta zwróciła się do nas  z propozycją aby samorząd gminy wykupił  Ośrodek Zdrowia.
Wobec takiej propozycji Wójt zdecydował się  na odpowiedź w gazecie aby wszyscy mieszkańcy  wiedzieli jakie jest nasze stanowisko w tej sprawie.

Następnie p. Radwan zapoznał wszystkich  z treścią pisma jakie otrzymał samorząd mieszkańców wsi Szelejewo z powiatu w sprawie budowy chodnika w Szelejewie.

Pan Wójt poinformował, że już w tym roku musimy występować o fundusze strukturalne aby otrzymać środki finansowe na zadania inwestycyjne które będą do wykonania w latach następnych. W związku z tym przedstawił radnym etapy wykonywania poszczególnych prac inwestycyjnych  na terenie gminy na które będziemy występować o fundusze strukturalne.

Pan Berus - dyrektor Zespołu Szkół w Bodzewie poinformował o  możliwości otrzymania środków z funduszy strukturalnych na dofinansowanie remontu szkoły w Bodzewie oraz na  budowę hali  gimnastycznej. Dodał, że warto starać się o te środki gdyż w obu wypadkach  pokrywają  prawie w połowie  zadanie inwestycyjne.

Więcej pytań nie było wobec czego Przewodnicząca  Rady Gminy podziękowała wszystkim za udział w  sesji i zamknęła  obrady XIV sesji Rady Gminy.
Sesja zakończyła się o godz.  15,30

Protokółowała: M. Konieczna

                                                                                           Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                      Irena  Różalska

 

 

 

 


                                     

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2004-03-11
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie