Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 15/2004 sesji Rady Gminy Piaski

Protokół Nr 15/2004 sesji Rady Gminy Piaski


P r o t o k ó ł   N r 15/2004

piętnastej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 22 kwietnia 2004 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach ul. Strzelecka 4.

Ad. 1  Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

            Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena  Różalska powitała Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę  Karolczak, dyrektorów szkół, radnych, radnego powiatowego, sołtysów, zaproszonych gości oraz  naczelnika wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Urzędu Miasta Leszna pana Eugeniusza  Karpińskiego
Stwierdziła, ze w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski / Rada liczy 15 radnych /

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokółu.
Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do niniejszego  protokółu.
Lista obecności zaproszonych gości stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokółu.

Ad. 2  Informacja na temat porządku obrad:
1. Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum
2. Informacja na temat porządku obrad
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji
4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy
5. Sprawozdania przewodniczących komisji
6. Sprawozdanie Wójta Gminy.
7. Sprawozdanie radnego powiatowego
8. Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2003.
9. Sprawozdanie z wykonania budżetu oświaty za rok 2003.
10. Sprawozdanie z działalności GOPS za rok 2003.
11. Opinia i sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu gminy za rok 2003.
12. Dyskusja nad sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy.
13. Głosowanie nad wnioskiem Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy za rok miniony /  uchwała/
14. Podjęcie uchwał w sprawie :
- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy
- zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Piaski
- ustalenia stawek opłat za zajmowanie pasa drogowego dróg gminnych dla których zarządcą jest Gmina Piaski, na cele nie związane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu.
- zwolnienia Pani Aldony Grześkowiak Węglarz- dyrektora Zespołu Szkół w Piaskach  od obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych od 10 marca 2004r. do końca roku szkolnego.
15. Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski
16. Zakończenie
W tym momencie poprosiła radnych o wyrażenie zgody na  wystąpienie zaproszonego na dzisiejszą sesję p. Eugeniusza Karpińskiego   - Naczelnika wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska  - po przyjęciu przez radnych  protokółu z poprzedniej sesji / punkt 3 porządku obrad /
Wszyscy radni wyrazili zgodę na zmianę dzisiejszego programu sesji.

Ad. 3 Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji
Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych.

Wystąpienie Pana Eugeniusza Karpińskiego
W związku z zaproszeniem naszej gminy przez Miejski Zakład Oczyszczania sp. z o.o w Lesznie na spotkanie dotyczące międzygminnej gospodarki odpadami które odbyło się 18 marca br. Wójt zaprosił na dzisiejszą sesję Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna p. Eugeniusza Karpińskiego aby przedstawił radnym założenia dotyczące budowy wspólnego wysypiska odpadów komunalnych w Trzebani i ewentualnego przystąpienia naszej gminy do tej spółki.
Pan Karpiński  poinformował między innymi, że te gminy które weszły do spółki oraz miasto Leszno prowadzą gospodarkę odpadami komunalnymi na bardzo niskim poziomie, natomiast Gmina Piaski posiada wysypisko niedawno oddane do użytku i z przeznaczeniem na wiele kolejnych lat. Termin zamknięcia składowisk w pozostałych gminach upływa już za 8 lat a przecież nie sposób zamykać wysypiska w Piaskach. Jedynie należałoby je zapełnić odpadami z innych gmin do końca 2008r, następnie je zrekultywować partycypując w koszty tego przedsięwzięcia.
Ponadto przez kolejnych 30 lat trzeba zamknięte wysypisko monitorować, prowadząc odpowiednie pomiary co również wiąże się z kosztami. Również w koszty należałoby wliczyć naprawy dróg które byłyby zniszczone przez bardzo ciężki sprzęt dowożący odpady z innych gmin.
Zaznaczyć również należy ze w przypadku zapełniania wysypiska w Piaskach gmina mogłaby jedynie liczyć na dochody w postaci tzw opłaty marszałkowskiej a nie za składowanie odpadów z gmin ościennych.
Termin złożenia dokumentacji przez spółkę w celu uzyskania środków unijnych na budowę wysypiska w Trzebani mija 30 kwietnia br. i jeżeliby do tego zadania doszło jeszcze zadanie w postaci rekultywacji wysypiska w Smogorzewie /w przypadku wyrażenia przez Radę Gminy Piaski zgody na przystąpienie do spółki/ wówczas zmieniłoby to całkowicie całe zadanie inwestycyjne.
Dlatego na dzień dzisiejszy nie widzi się możliwości ani potrzeby aby Gmina Piaski przystąpiła do spółki. Nie oznacza to jednak, że mamy zamkniętą drogę na przyszłość.
Jeżeli za kilka lat okaże się, że Gmina Piaski nie będzie wstanie finansowo podołać gospodarce odpadami komunalnymi wówczas jest możliwość starania się o przystąpienie do spółki. Zaznaczyć jednak należy, ze z chwilą podjęcia przez gminę takiej decyzji należy się liczyć, że zapłacimy te same pieniądze co pozostałe gminy założycielskie.

Pytania do wystąpienia p.Karpińskiego

Przewodnicząca Rady Gminy pytała o koszty finansowania z budżetów gmin  /w przeliczeniu na jednego mieszkańca/ budowy wspólnego wysypiska odpadów komunalnych w wariancie pesymistycznym i w wariancie optymistycznym.
Pan Karpiński przedstawił jak na dzień dzisiejszy wyglądają koszty w obu wariantach.

Pan Radwan pytał jakiego rodzaju odpady będą zbierane i wywożone na nowe wysypisko w Trzebani.
Pan Karpiński odpowiedział, że mają to być przede wszystkim odpady komunalne ale również odpady przemysłowe od firm lecz na pewno nie odpady tzw. niebezpieczne.

Pan Żalik stwierdził, że po wysłuchaniu dzisiejszych wyjaśnień nie widzi w przedsięwzięciu budowy wspólnego wysypiska wariantu optymistycznego i dlatego stwierdza, że Pan Wójt dobrze zrobił, że na spotkaniu w Lesznie nie wyraził zgody na przystąpienie naszej gminy do spółki.
Więcej pytań do tego tematu nie było.

Ad. 4 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.

Przewodnicząca poinformowała, że w okresie międzysesyjnym  uczestniczyła w spartakiadzie rekreacyjno-sportowej Zespołów Szkół w Piaskach która odbyła się 23 marca br. W dniu 1 kwietnia br. uczestniczyła w otwarciu  domu dziennego pobytu seniora w Piaskach. Ponadto była na szkoleniu Przewodniczących Rad Gmin w Dymaczewie.

Pan Wójt w tym momencie poinformował, że posiadamy w gminie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego lecz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego musimy zlecać na bieżąco do opracowania.
Jeżeli chodzi o budownictwo, w tym również pod działalność gospodarczą, to bierzemy pod uwagę wydzielenie działek po byłej cegielni, teren obok tartaku w Piaskach oraz w Strzelcach  Wielkich - podwórze po byłym Kombinacie Karolew. W każdej chwili mieszkańcy mogą się zwrócić o wydanie pozwolenia na budowę na tych terenach które są gruntami rolniczymi i aby zmienić sposób przeznaczenia gruntów z rolniczego na budowlany trzeba zmienić plany przestrzennego zagospodarowania.
Jednak w budżecie nie mamy zaplanowanych środków finansowych na opracowanie planów miejscowych w tym roku. W związku z tym istnieje możliwość opracowania takiego plany przez właściciela posesji, sprawa tylko zapłacenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wtedy właściciel przyspieszy sobie tą inwestycję.
Koszt takiego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego , orientacyjnie wynosi od 6 do 10 tys. złotych. Przedmówca mówił o planie gospodarki odpadami komunalnymi - stwierdził Wójt w maju będziemy mieli opracowany program gospodarki odpadami taki jaki wymaga Unia Europejska
Na dzień dzisiejszy na naszym wysypisku prowadzimy już monitoring wysypiska, wyliczony  po krotce  koszt rekultywacji naszego wysypiska jeżeli podejmowalibyśmy już uchwałę o przystąpieniu do spółki  wynosi  na dzień dzisiejszy 249 tyś. zł. Jeżeli chodzi o partycypację naszej gminy w koszt budowy nowego wysypiska musielibyśmy do roku 2007 przekazać 700 tyś. złotych. Jest to tylko informacja dla orientacji radnych aby wiedzieli o jakich środkach finansowych mówimy - stwierdził Wójt.

Ad. 5 Sprawozdania przewodniczących  komisji.

Pan Śląski- przewodniczący komisji budżetowej oświadczył, że na posiedzeniu komisji analizowano sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok miniony, Skarbnik Gminy, Pani Karolczak odpowiedziała na wszystkie pytania i wątpliwości radnych w tym zakresie. Komisja budżetowa po dyskusji nad wykonaniem budżetu za rok 2003 jest za udzieleniem absolutorium Wójtowi Gminy za rok 2003.
Ponadto na posiedzeniu komisji zapoznano się z projektami uchwał które będą dzisiaj podejmowane na sesji, rozpatrzono również wnioski.

Pan Gliszczyński - przewodniczący komisji oświaty oświadczył, że komisja spotkała się dwukrotnie, ostatnie posiedzenie było poświecone sprawom o których mówił przedmówca. /Czyli analizie wykonania budżetu gminy za rok miniony/

Pan Majchrzak - przewodniczący komisji budownictwa oświadczył, że na posiedzeniu komisji dyskutowana nad wykonaniem budżetu gminy za rok ubiegły, wszystkie wątpliwości radnych dotyczące wykonania budżetu zostały wyjaśnione przez skarbnika gminy.
Ponadto Pan Wójt przedstawił sprawy ewentualnego przejęcia przez gminę dróg powiatowych, zaproponowane przez Powiatowy Zarząd Dróg. Rozpatrzono również wnioski dotyczące wykupu mieszkań w budynku starej szkoły w Szelejewie. Rozważano również możliwość wystąpienia naszej gminy ze stowarzyszenia "Wielkopolska Gościnna" .

Pan Kędzia - przewodniczący komisji rolnictwa oświadczył, że na ostatnim posiedzeniu dyskutowano nad wykonaniem budżetu gminy za rok ubiegły, skarbnik gminy odpowiedziała na wszystkie pytania w tym zakresie. Komisja nie ma zastrzeżeń do wykonania budżetu gminy i będzie głosować za udzieleniem absolutorium Wójtowi Gminy za rok 2003.

Ad. 6 Sprawozdanie Wójta Gminy .

Pan Wójt poinformował, że w okresie międzysesyjnym uczestniczył miedzy innymi w spotkaniach i uroczystościach:
- spotkanie z Zarządem Powiatu w sprawie przejęcia dróg
- Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego w Gostyniu
- Spartakiada rekreacyjno-sportowa w Zespole Szkół w Piaskach
- Spotkanie z dyrektorami szkól w sprawie budżetów
- posiedzenie komisji oświaty w sprawie organizacji obchodów Dni Piasków
- otwarcie Klubu Seniora w Piaskach
- wyjazd do Poznania do Agencji Nieruchomości Rolnych - podpisanie umowy dofinansowania inwestycji hydrofornii Drzęczewo-Smogorzewo
- spotkanie z kierownictwem Urzędu Pracy w sprawie zatrudnienia pracowników interwencyjnych i publicznych
- spotkanie z sołtysami
- narada w Lesznie w sprawie budowy wspólnego wysypiska odpadów komunalnych
- podpisanie aktu notarialnego w Gostyniu
- spotkanie z przedstawicielami Gmin Nadobrzańskich

Przewodnicząca Rady Gminy w tym momencie poprosiła pana Wójta o zaproszenie na następną sesję przewodniczącego Stowarzyszenia "Wielkopolska Gościnna " celem przedstawienia korzyści jakie Gmina Piaski osiąga będąc członkiem tego Stowarzyszenia.

Ad. 7 Sprawozdanie radnego powiatowego

Pan Franciszek Celka - radny powiatowy pytał radnych jakich napraw potrzebuje droga powiatowa w Michałowie i z Rębowa do Domachowa gdyż z wypowiedzi przewodniczących komisji podczas składania sprawozdań z posiedzeń komisji nie bardzo rozumie o jakie naprawy chodzi.
Pan Wójt wyjaśnił, że nie o naprawie dróg była mowa na posiedzeniach komisji lecz o propozycji Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie ewentualnego przejęcia przez naszą gminę niektórych dróg powiatowych. Radni uważali na posiedzeniach komisji, że niechętnie przejmiemy drogi proponowane przez Zarząd Dróg.
Następnie p. Celka przedstawił jakie zadania zostaną wykonanie przez powiat w roku bieżącym na terenie naszej gminy.
Przewodnicząca Rady pytała dlaczego wykonanie ścieżki rowerowej w Grabonogu przesunięto na dalszy plan, pytała również kiedy na ulicy Sienkiewicza w Piaskach zostanie podwyższony krawężnik i chodnik, zaznaczyła, że mieszkańcy tej ulicy mają pretensje do radnych, że nie interweniują do powiatu w tej sprawie.
Pan Celka w odpowiedzi poinformował, że ze względów finansowych powiat nie jest wstanie wykonać w roku bieżącym ścieżki rowerowej w Grabonogu.
Pan Wójt w odpowiedzi na pytanie Przewodniczącej w sprawie drogi na ulicy Sienkiewicza oświadczył, że jest to droga do wykonania ujęta przez powiat w planie 3 letnim.
Pan Radwan pytał p. Celkę o wykonanie chodnika w Szelejewie gdyż otrzymał z powiatu pismo w tej sprawie. Czy istnieje chociaż szansa aby Szelejewo otrzymało w tym roku płytki na chodnik. Ponadto poruszył po raz kolejny sprawę oznakowania pasami drogi powiatowej znajdującej się na skrzyżowaniu dróg w Szelejewie a stanowiącej przejście na cmentarz.
Pan Celka odpowiedział, że chodnik w Szelejewie nie jest sprawą przegrana natomiast jeżeli chodzi o oznakowanie drogi pasami to nie jest to już łatwa sporawa gdyż istnieją odpowiednie przepisy mówiące gdzie można malować pasy na jezdniach.
Więcej pytań do p. Celki nie było.

Ad. 8  Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2003.

Skarbnik Gminy, Pani Elżbieta Karolczak przedstawiła sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok miniony.
Pytań do sprawozdania nie było.

Ad. 9 Sprawozdanie z wykonania budżetu oświaty za 2003r.

Sprawozdanie złożyła Pani Cecylia Wawrzyniak - kierownik i księgowa Zespołu Obsługi Szkół.
Pytań do przedstawionego sprawozdania nie było.
Sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokółu.

Ad  10 Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piaskach za 2003r.

Sprawozdanie przedstawiła pani Maria Ratajczak - kierownik GOPS w Piaskach.
Pytań do przedstawionego sprawozdania nie było.
Sprawozdanie stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokółu.

Ad.  11 Opinia i sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z wykonania budżetu gminy za rok 2003.

Opinię o wykonaniu budżetu gminy za rok 2003 złożył przewodniczący komisji rewizyjnej, Pan Franciszek Radwan, wnioskując jednocześnie o udzielenie absolutorium dla Wójta Gminy za rok miniony.
Sprawozdanie stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokółu.
Pytań do przedstawionego sprawozdania nie było.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy odczytała uchwałę Nr SO-3/30A/2004/Ln Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z dnia 8 kwietnia 2004r. w sprawie wyrażenia opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Piaski w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Piaski z wykonania budżetu gminy za 2003r.
Uchwała niniejsza stanowi załącznik nr 7 do protokółu sesji.

Ad.12  Dyskusja nad sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za rok miniony.

Nikt z radnych nie poprosił o głos wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła przewodniczących poszczególnych komisji o zabranie głosu.

Pan Stefan Śląski - przewodniczący komisji budżetowej poinformował, że komisja na swoim posiedzeniu wypracowała swoje stanowisko w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta za wykonanie budżetu gminy za rok ubiegły i jeszcze raz powtarza, że komisja zaopiniowała pozytywnie wykonanie budżetu i będzie głosować za udzieleniem absolutorium.

Pan Tomasz Gliszczyński - przewodniczący komisji oświaty podziękował wszystkim którzy przyczynili się do wykonania budżetu, tym nie mniej na posiedzeniu komisji były pewne zastrzeżenia.
Przewodnicząca poprosiła aby p. Gliszczyński powiedzia czego dotyczyły zastrzeżenia.
Pan Gliszczyński powiedział, ze konkretnie chodziło o wykonanie budżetu oświaty w rozdziale - świetlice szkolne. Wykonanie wydatków wynosi 60,6 % i dlaczego tak niskie wykonanie.
W tym momencie Przewodnicząca Rady zapytała p. Gliszczyńskiego czy na posiedzeniu komisji Skarbnik Gminy udzieliła na te wątpliwości odpowiedzi.
Pan Gliszczyński odpowiedział, że wyjaśnienia w tej kwestii złożyła p. Wawrzyniak - kierownik i księgowa Zespołu Szkół.

Pan Jan Majchrzak - przewodniczący komisji budownictwa poinformował, ze komisja wnosi o udzielenie absolutorium dla Wójta Gminy z wykonania budżetu za rok miniony.

Pan Jan Kędzia -  przewodniczący komisji rolnictwa poinformował, ze komisja rolnictwa wnosi o udzielenie absolutorium dla Wójta Gminy z wykonania budżetu gminy za 2003r.

Przewodnicząca jeszcze raz spytała czy ktoś chce zabrać głos na temat wykonania budżetu gminy. Więcej dyskusji nie podjęto wobec czego Przewodnicząca odczytała projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z wykonania budżetu za rok 2003.
Za podjęciem uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała  Nr XV/79/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Piaski z wykonania budżetu Gminy Piaski za rok 2003 stanowi zał. nr 8 do niniejszego protokółu.

Ad. 14.   Podjęcie uchwał  w sprawie :

- Zmian budżetu i zmian w budżecie gminy

Projekt uchwały przedstawiła Skarbnik Gminy, Pani Elżbieta Karolczak.
Pytań do  przedstawionych zmian w budżecie nie było wobec czego Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem  uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XV/80/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy stanowi zał. nr 9 do niniejszego protokółu.


- Zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Piaski

Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XV/81/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Piaski, stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokółu.

- Ustalenie stawek opłat za zajmowanie pasa drogowego

Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XV/82/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie ustalenia stawek opłat za zajmowanie pasa drogowego dróg gminnych, dla których zarządca jest Gmina Piaski, na cele nie związane z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokółu.

- Zwolnienia p. Aldony Grześkowiak Węglarz - dyrektora Zespołu Szkół w Piaskach od obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych

Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XV/83/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie zwolnienia Pani Aldony Grześkowiak Węglarz dyrektora Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 1 w Piaskach od obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych od 10 marca 2004r do końca bieżącego roku szkolnego 2003/2004 stanowi załącznik nr 12 do niniejszego protokółu.

Ad. 15. Zapytani, interpelacje, wolne glosy i wnioski.

Pan Krzysztof Nawrocik proponuje Przewodniczącej Rady Gminy i radnym aby komisje odbywały się wspólnie a nie tak jak dotychczas każda z nich oddzielnie.
Pan Wiesław Woźniak proponuje aby połączyć po dwie komisje razem.
Przewodnicząca Rady proponuje aby dzisiaj nie podejmować decyzji w tej sprawie, przemyśleć te propozycje na posiedzeniach komisji i wrócić do tego tematu później.

Pan Wójt proponuje radnym i sołtysom spotkanie w GOK Piaski w dniu 6 maja br. aby przekazać wiele ważnych informacji między innymi sprawę zarejestrowania naszych inwestycji w tzw. systemie ISEKO Należy się wspólnie zastanowić które drogi na terenie gminy będziemy w pierwszej kolejności wykonywać.
Zarówno radni jak i sołtysi propozycję Wójta  przyjęli. /bez wysyłania dodatkowych zaproszeń na to spotkanie/

Pan Olejniczak - mieszkaniec Podrzecza - obecny na dzisiejszej sesji pytał o wykup działek. Poinformował, że złożył w tej sprawie wniosek i dostał odpowiedź, ze gmina nie może sprzedać działki o którą wnioskował.
Wójt wyjaśnił, że dla obrębu Podrzecza nie ma aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego i na dzień dzisiejszy działki nie można podzielić i jej sprzedać. Ponadto pan Wójt poinformował, że na sprzedaż tej działki wpłynęły dwa wnioski i z chwilą jak zmienia się sytuacja dotycząca planów zagospodarowania wówczas Rada Gminy zadecyduje komu sprzedać wspomnianą działkę.
Pan Olejniczak pytał jak długo trzeba będzie czekać na regulacje przepisów w tej sprawie.
Pan Wójt odpowiedział, że w momencie gdy ta sprzedaż będzie możliwa to zainteresowani odwrotnie zostana o tym powiadomieni.

Nastepnie pan Majchrzak prosił Wójta aby powiedział jak wygląda działalność stowarzyszenia "Wielkopolska Gościnna" na dzień obecny.
Pan Wójt odpowiedział, że na następną sesję zostanie zaproszony przewodniczący tego stowarzyszenia i wówczas wszyscy radni będą mogli zadawać pytania na ten temat.
        
Pan Radwan pytał czy  będzie jeździł dalej szynobus.
Pan Wójt odpowiedział, że był na spotkaniu w tej sprawie w Poznaniu i dowiedział się, że Skarb Państwa przydzielił na województwo wielkopolskie na ten cel zamiast 800 mln. zł tylko 300 mln. Na dzień dzisiejszy pieniądze się skończyły i dlatego szynobus nie jeździ.

Pan Żalik prosił o informacje na temat problemu związanego z pokryciami dachowymi azbestem.
Pan Sekretarz poinformował, że na spotkaniu Wójta z sołtysami w dniu 13 kwietnia zostały przekazane wszelkie informacje na ten temat a po dzisiejszej sesji sołtysi otrzymają odpowiednie materiały na ten temat.
Ponadto Sekretarz poinformował, że zgodnie z rozporządzeniem z dnia 23 października 2003r. wszyscy mieszkańcy których ta sprawa dotyczy powinni złożyć odpowiednie oświadczenie do Urzędu Gminy o tym, że posiadają dachy  pokryte eternitem. Poinformował również, ze każda posesja na której znajdują się dach eternitowe winna być oznakowana odpowiednim znakiem lecz na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze takich oznakowań. Jednak po tej linii będą szczegółowe kontrole i nie wiadomo jakie mogą być sankcje za nie złożenie oświadczeń do Urzędu Gminy o posiadaniu pokryć eternitowych w terminie określonym w rozporządzeniu - czyli do 28 maja br.

Pan Nawrocik - sołtys z Drzęczewa II pytał co ze spółkami które mają również pokrycia dachowe- czy zostaną o tym powiadomieni.
Pan sekretarz odpowiedział, że gmina nie ma takiego obowiązku, może to być tylko dobra wola sołtysa, ze powiadomi spółki a przepisy o eternicie obowiązują nie tylko nas ale wszystkie kraje europejskie będące członkami UE. Ponadto Sekretarz wyjaśnił, że zamysłem ustawodawcy jest nie tylko ewidencja gospodarstw posiadających pokrycia eternitowe ale przede wszystkim monitoring co się dzieje z eternitem w przypadku gdy dach już nadaje się do wymiany. Sekretarz zaznaczył w tym momencie, że na nasze wysypisko odpadów komunalnych w żadnym razie nie będziemy przyjmować eternitu i jego odpadów.

Pan Gliszczyński poinformował, że od maja br. będzie inaczej znakowana trzoda chlewna..

Więcej dyskusji nie podjęto wobec czego Przewodnicząca Rady podziękowała wszystkim za udział w  sesji i zamknęła obrady XV sesji Rady Gminy Piaski.
Sesja zakończyła się o godz. 16:10
Protokółowała : M. Konieczna

                                                                                             Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                      Irena Różalska

 

 

 

 

 

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2004-04-22
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie