Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 18/2004 sesji Rady Gminy Piaski

Protokół Nr 18/2004 sesji Rady Gminy Piaski


Protokół Nr 18/2004

osiemnastej  sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 22 października 2004r.
w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach  ul. Strzelecka 4.

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak, sołtysów, radnego powiatowego, Pana Franciszka Celkę, dyrektorów szkół, zaproszonych gości.
Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski. /Rada liczy 15 radnych/

Lista obecności radnych stanowi zał. nr 1 do protokółu.
Lista obecności sołtysów stanowi zał. nr 2 do protokółu.
Lista obecności gości stanowi zał. nr 3 do protokółu.

Ad. 2  Informacja na temat porządku obrad:

Przewodnicząca Rady Gminy prosiła w tym momencie radnych o wyrażenie zgody na  zmianę dzisiejszego porządku obrad poprzez wykreślenie z punktu obrad ostatniej uchwały w sprawie dofinansowania gabinetu rehabilitacji.
Wszyscy radni wyrazili zgodę na zmianę dzisiejszego porządku obrad.
Porządek obrad:
1. Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum
2. Informacja na temat porządku obrad
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji
4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy
5. Sprawozdania przewodniczących komisji
6. Sprawozdanie Wójta Gminy.
7. Sprawozdanie radnego powiatowego
8. Podjęcie uchwał w sprawie :
-  zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2004r.
-  przyjęcia planu rozwoju lokalnego Gminy Piaski na lata 2004 - 2006
-  trybu postępowania o udzielenie z budżetu gminy dotacji celowych na realizację zadań innych niż określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, sposobu rozliczania przyznanej dotacji oraz kontroli wykonania zleconego zadania
-  statutu gminnej jednostki organizacyjnej o nazwie "Zespół Obsługi Szkół"
-  pomocy rzeczowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2004r.
-  udzielenia pomocy finansowej powiatowi Gostyńskiemu w 2004r.
-  wyrażenia woli utworzenia "Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego"  w Gostyniu
-  dofinansowania gabinetu rehabilitacji znajdującego się w pomieszczeniach O.O. Bonifratrów Piaski-Marysin.
9. Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski
10.Zakończenie.

Ad. 3  Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.
Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 15 radnych.

Ad. 4  Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy z działań międzysesyjnych.
Przewodnicząca poinformowała, że w okresie międzysesyjnym uczestniczyła w  miłej uroczystości z okazji 20 - lecia istnienia koła emerytów i rencistów w Piaskach.

Ad. 5  Sprawozdania przewodniczących komisji

Przewodniczący 4 komisji  poinformowali, ze w okresie międzysesyjnym odbyły się posiedzenia komisji na których dyskutowano o przedstawionych przez Wójta względnie Sekretarza gminy projektach uchwał .
Ponadto rozpatrzono wnioski.

Ad. 6  Sprawozdanie Wójta Gminy
Pan Wójt poinformował, że w okresie międzysesyjnym uczestniczył w następujących spotkaniach ;
- uroczystość jubileuszowa w GOK Piaski
- wyjazd w teren na prowadzone inwestycje z komisjami - rewizyjna i budownictwa
- spotkanie w Godurowie w sprawie propozycji mieszkańców dotyczącej budowy remizy i pomieszczenia na sklep
- spotkanie w sprawie świetlicy w Szelejewie,
- dzień seniora z okazji 20-lecia koła emerytów i rencistów
- spotkanie z radnymi w sprawie środków unijnych
- spotkanie w WTZ w Piaskach
- spotkanie z Burmistrzami i Wójtami  w sprawie dofinansowania przez poszczególne gminy Warsztatów Terapii Zajęciowej ponieważ ustawa zmusza nas do dofinansowania 10 % działalności WTZ w roku 2005
- zebranie z pracownikami Urzędu Gminy
- zebranie wiejskie w  Godurowie
- udział w posiedzeniach komisji /poza komisją budżetową/
Następnie Wójt poinformował, że w dniu w którym odbywała się komisja oświaty wpłynęły pisma z Godurowa w sprawie budowy zatok autobusowych oraz obiektów : świetlicy, remizy OSP i sklepu.
Na komisji oświaty radni uznali, ze należy wystąpić o zasadność zakupu samochody strażackiego i utworzenia jednostki OSOP typu "S" w Godurowie - do Komendanta Powiatowego PSP w Gostyniu.

Ad. 7  Sprawozdanie radnego powiatowego - złożył p. Celka.
Pytań do sprawozdania nie było.

Ad. 8  Podjęcie uchwał w sprawie :

- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2004r.

Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie przedstawiła Skarbnik Gminy, Pani Elżbieta  Karolczak.
Pytań  nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała  Nr XVIII/101/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2004r. stanowi zał. nr 4 do protokółu sesji.

- przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Piaski Gminy Piaski na lata 2004 - 2006

Pan Wójt poinformował, że plan dokładnie został przedstawiony na posiedzeniach komisji lecz dla wiadomości sołtysów przypomina, że w Planie Rozwoju Lokalnego zaplanowaliśmy wykonanie 10 km kolektora ściekowego wraz z przykanalikami w miejscowościach Grabonóg i Podrzecze
Planujemy również pobudować 12 dróg wykazanych w planie rozwoju lokalnego oraz dodatkowo 2 drogi- Smogorzewo i ul. Ogrodowa w Piaskach.
Natomiast ze środków FOGR planujemy  budować drogi w Strzelcach  Wielkich i Rębowie. Orientacyjny koszt opracowania dokumentacji łącznie z dokumentacją całościową na budowę kanalizacji ściekowej to kwota 100 tyś. złotych a na budowę dróg to kwota 160 tyś. złotych - poinformował Wójt.
Ponadto Wójt poinformował, że 50 % kosztów dokumentacji będziemy pokrywać po jej opracowaniu a pozostałe 50 % po podpisaniu umowy, po zapewnieniu otrzymania środków z POPR

Pan Śląski w tym momencie zapytał dlaczego droga Szelejewo-Stefanowo została przesunięta w planie rozwoju lokalnego na lata dalsze.

Pan Wójt odpowiedział, że w planie rozwoju lokalnego wiele innych dróg jest ujętych  do realizacji na dalsze lata gdyż nie da się wszystkiego wykonać w jednym czy dwóch latach tym bardziej, ze na dzień dzisiejszy nie wiemy jakie środki unijne  nam spłyną.

Więcej pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XVIII/102/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Piaski na lata 2004 - 2006  stanowi załącznik nr 5 do niniejszego protokółu.

- trybu postępowania o udzielenie z budżetu gminy dotacji celowych na realizację zadań innych niż określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, sposobu rozliczania przyznanej dotacji oraz kontroli wykonania zleconego zadania.

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała czy radni mają pytania do tego projektu uchwały.
Pytań nie było wobec czego odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XVIII/103/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie trybu postępowania o udzielenie z budżetu gminy dotacji celowych na realizację zadań innych niż określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, sposobu rozliczania przyznanej dotacji oraz kontroli wykonania zleconego zadania stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokółu.

- Statutu gminnej jednostki organizacyjnej o nazwie "Zespół Obsługi Szkół"

Sekretarz Gminy, Pan Wiesław Glapka poinformował, że zmianą statutu zajęła się komisja statutowa a zmiana jest konieczna gdyż kontrola tej jednostki przez Regionalną Izbę Obrachunkową wykazała w protokóle pokontrolnym, że należy zmienić paragrafy dotyczące zatrudnienia. Nie mogą być połączone ze sobą dwa stanowiska - księgowego jednostki i jednocześnie kierownika tejże jednostki.
Dlatego zmieniamy statut i wówczas ogłosimy konkurs na kierownika jednostki. Ponadto statut posiada już nieaktualne zapisy chociażby dotyczące jego siedziby, w wielu zapisach występuje nazwa Zarząd Gminy którego już nie ma. Wszelkie obowiązki Zarządu przejął Wójt Gminy i te zapisy również należy zmienić.
Istotna zmiana dotyczy paragrafu 8 gdzie nie wyszczególnialiśmy w nowym statucie poszczególnych stanowisk. Kierownik jednostki będzie uzgadniał sprawy dotyczące zatrudnienia z Wójtem Gminy. Ponadto Sekretarz poinformował, że podjęta dzisiaj uchwała w sprawie statutu zostanie przesłana do Wojewody w celu opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty jej publikacji.
Pytań  do tego tematu nie było wobec czego Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XVIII/104/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie statutu gminnej jednostki organizacyjnej  "Zespół Obsługi Szkół" stanowi załącznik nr 7 do niniejszego protokółu.

- pomocy rzeczowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2004r.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała  nr XVIII/105/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie pomocy rzeczowej Powiatowi Gostyńskiemu w 2004r. stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokółu.

- udzielenia dotacji Powiatowi Gostyńskiemu.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała  nr XVIII/106/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie udzielenia dotacji Powiatowi Gostyńskiemu w 2004r. stanowi załącznik nr 9 do niniejszego protokółu.

- wyrażenia woli utworzenia "Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości"

Pan Wójt poinformował, że Stowarzyszenie składa się na dzień obecny z osób fizycznych. Obecna formuła nie gwarantuje finansowej stabilności ze względu na nieregularne wpływy dotacji i składek członkowskich i dlatego zapadła decyzja, że należy zmienić Stowarzyszenie do którego należałyby gminy jako osoby prawne.
Zapewni to sprawne funkcjonowanie nie tylko Stowarzyszenia ale obsługiwanego przez nie funduszu poręczeń kredytowych. Ponadto w Stowarzyszeniu osób prawnych samorządy jako członkowie będą miały możliwość sprawowania większej kontroli nad działalnością - stwierdził Wójt. Wójt przypomniał, że nasza gmina kupiła 35 udziałów funduszu za kwotę 35 tysięcy złotych. Poszczególne gminy z całego powiatu wpłacały w różnych wysokościach udziały, najwięcej wpłaciła Gmina Gostyń i Powiat Gostyński.
Z ogólnych sum z wszystkich gmin była to kwota 500 tysięcy złotych. Stowarzyszenie zwróciło się do Banku Krajowego który przekazał kwotę również 500 tysięcy złotych. Fundusz poręczeń kredytowych dysponuje obecnie kwotą powyżej miliona złotych. Ten fundusz chce się dalej powiększać. W pierwszym etapie fundusz potrzebuje 250 tysięcy złotych aby wystąpić o środki unijne. Przedstawiciele stowarzyszenia i funduszu spotykają się w Lesznie i Jarocinie aby ściągnąć te pieniądze aby fundusz dalej się rozrastał i obsługiwał większą liczbę potrzebujących.
Pytań do przedstawionego tematu nie było wobec czego Przewodnicząca odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała  Nr XVIII/107/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie wyrażenia woli utworzenia "Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego"   w Gostyniu   stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokółu.

Ad. 9  Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski.

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała protokół z zebrania wiejskiego w Godurowie z dnia 22 września br. i z dnia 22 października br. oraz pismo skierowane do Rady Gminy Piaski z Godurowa z dnia 20 października br.
Ponadto odczytała pismo skierowane do Dyrekcji Dróg Krajowych w sprawie budowy zatoczek autobusowych we wsi Godurowo.
Pisma niniejsze stanowią załączniki do protokółu.

Pan Wójt poinformował, że w Godurowie pozostawiliśmy sprawę otwartą jeżeli chodzi o rozwój infrastruktury. Mamy w Godurowie 3 działki przejęte od Agencji przez poprzednią Radę Gminy oraz obecną działkę na której stoi świetlica.
Pan Sołtys zwrócił się do Wójta z propozycją zakupu samochodu strażackiego informując, że ma sponsora który mógłby dofinansować jego zakup w wysokości do 20 - 30 tysięcy złotych.
Wójt stwierdził, że z jego  orientacji wynika, że taki samochód to wydatek około 80 tysięcy złotych ale bez wyposażenia. Poinformował również, że odwiódł od tego tematu pana sołtysa i pana Giermaziaka którzy przyznali mu rację, że nie warto kupować samochodu ponieważ nie mamy w Godurowie remizy.  Obecna remiza nie jest naszą własnością i nie będziemy jej remontować - stwierdził Wójt.
Jeżeli jest jednak inicjatywa mieszkańców to należy w przyszłości pomyśleć o budowie nowej remizy czy świetlicy. Jednak na dzień dzisiejszy mamy nie skończoną świetlicę w Smogorzewie i nie możemy zaczynać kolejnej budowy, co nie oznacza, że władze gminy nie popierają inicjatywy mieszkańców. Jest to jednak temat na dalsze lata a zadecydują o tym radni. Ponadto Wójt poinformował, że pisma z Godurowa wpłynęły do nas w dniu 21 października i tylko jedna komisja oświaty się z nimi zapoznała.
Należy je również przedstawić na pozostałych komisjach aby wszyscy radni się na ten temat wypowiedzieli. Komisja oświaty zaproponowała aby zasięgnąć opinii Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu co do celowości zakupu samochodu bojowego dla OSP Godurowo i wyposażenia go w specjalistyczny sprzęt.
Ja również przychylam się do wniosku komisji - stwierdził Wojt.

Wojt poinformował ponadto, że na zebraniu w Gopdurowie były pytania kto będzie obsługiwał ten samochód. Należy wziąć pod uwagę fakt, że muszą to być osoby przeszkolone i dyspozycyjne w każdej chwili. Mamy straż w Piaskach gdzie kierowcami są pracownicy Urzędu i jeżeli cokolwiek się dzieje to wszyscy stawiają się natychmiast do akcji.
Mieszkańcy  wyrazili również potrzebę budowy sklepu i proponują aby dobudować go do remizy. W chwili obecnej jest sklep w starej świetlicy i prowadząca go osoba płaci czynsz do gminy za jego użytkowanie. Po wybudowaniu w przyszłości świetlicy czy remizy, zdaniem mieszkańców uczestniczących w spotkaniu powinno być również miejsce na sklep w Godurowie.
Wersja na zebraniu była taka aby w pierwszej kolejności pobudować remizę i pomieszczenie na sklep a po wybudowaniu nowej świetlicy rozebrać starą świetlicę aby młodzież miała się gdzie spotykać.
Natomiast jeżeli chodzi o boisko sportowe to należy powiedzieć, że obecne boisko jest na gruncie Agencji a nie chcemy wchodzić w konflikt z Kombinatem 2000 gdyż już mamy dosyć kłopotów jeżeli chodzi o płatności podatkowe. Jeżeli chodzi o budowę zatok autobusowych, to należy przypomnieć, że ten temat był już poruszany w poprzedniej kadencji. Jest jedna zatoka po prawej stronie jadąc w kierunku do Borku na środku Godurowa lecz problem wystąpił z mieszkańcami Michałowa którzy nie chcą chodzić daleko na środek wsi Godurowo.
My możemy napisać pismo do Zarządu Dróg Krajowych aby zatokę postawili po prawej stronie jadąc od Borku.

Pan Pietrzyk - sołtys Godurowa oświadczył, że są w Godurowie i Michałowie chętni chłopacy do obsługi samochodu strażackiego i z tym nie byłoby problemu. Chcą ponadto wybudować świetlicę tym bardziej, że pan Giermaziak obiecał im pomoc w tym zakresie. Zwrócił się do radnych o pozytywne załatwienie sprawy.

Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła, że nie widzi sensu budowania za środki gminy sklepu w Godurowie gdyż byłyby to olbrzymie koszty jeżeli chodzi o jego utrzymanie. Ponadto inni sołtysi również mogliby zwrócić się z taką propozycją. Jeżeli ktoś chce prowadzić sklep to musi sobie poszukać lokalu, zmieniły się czasy i gmina nie może finansować takich inwestycji.
Pan Pietrzyk w odpowiedzi przypomniał, że osoba prowadząca sklep w Godurowie płaci do gminy wcale nie małą dzierżawę.

Pan Radwan - radny z Szelejewa oświadczył, że jeżeli chodzi o wóz bojowy to w małych miejscowościach takie wozy nie będą potrzebne gdyż w Gostyniu istnieje zawodowa straż pożarna z odpowiednio przeszkolonymi ludźmi i odpowiednim sprzętem a koszty utrzymania takiego wozu są bardzo wysokie.

Przewodnicząca Rady Gminy zapytała radnego powiatowego kiedy będą wycinane krzewy przy drogach powiatowych a w szczególności przy drodze Smogorzewo-Talary, Grabonóg-Piaski i od strony klasztoru do Drzęczewa.
Pan Celka oświadczył, że te prace zostaną wykonane w okresie jesienno-zimowym tym bardziej, że będzie zakupiony odpowiedni sprzęt do wycinania krzewów.
Przewodnicząca dodała, że najpilniej należy te prace wykonać na drodze w Smogorzewie ze względu na bezpieczeństwo użytkowników drogi.
Ponadto pan Celka przekazał informacje w sprawie przebudowy drogi powiatowej Grabonóg-Piaski wieś Grabonóg.
Pismo w tej sprawie stanowi załącznik do protokółu sesji .
Następnie Przewodnicząca Rady pytała radnego powiatowego kiedy ruszy wypłata stypendiów unijnych.
Pan Celka odpowiedział, że na dzień dzisiejszy nie wie nic pewnego, w najbliższych dniach odbędzie się posiedzenie komisji rolnictwa i myśli, ze tam sprawa się wyjaśni.

Pan Wójt poinformował, że otrzymał w dniu dzisiejszym pismo od Burmistrza Gostynia z prośbą o  wypowiedź czy wyrażamy zgodę na wprowadzenie ścieków z Ziółkowa i Krajewic w kolektor, który planujemy budować na odcinku Podrzecze-Grabonóg.
Wójt zaproponował aby udzielić odpowiedzi pozytywnej co do wprowadzania ścieków, jednak należy się zastanowić co do wspólnego budowania z Gostyniem odcinka kolektora sanitarnego. Jeżeli będziemy w związku z tym musieli zmienić przekrój rur to niestety będziemy musieli zwrócić się do Gostynia o różnicę kosztów - stwierdził Wójt.
Dlatego zwrócił się do radnych aby wypowiedzieli się na ten temat.

Pan Majchrzak - radny z Piasków oświadczył, że popiera pana Wójta i prosi radnych aby ten wniosek poprzeć i zgodzić się na wpuszczenie ścieków lecz kolektory powinniśmy budować sami.
Pan Żalik - radny z Bodzewa uważa, że im więcej osób będzie korzystać z kolektora tym będzie tańsze jego użytkowanie.
Ponadto pytał Wójta czy opozycja w Gostyniu nie chce się przyłączyć do naszego kolektora - nie wie czy dobrze zrozumiał Wójta.

Pan Wójt odpowiedział, że opozycyjni radni w Gostyniu mają inne zdanie jak radni rządzący w Gostyniu. Rządzący w Gostyniu chcą iść w naszym kierunku aby wspólnie wybudować kolektor lub umożliwić im wpuszczenie ścieków z Ziółkowa i Krajewic do naszego kolektora w Podrzeczu.
Porozumienie mamy co do Rębowa z Gostyniem, że możemy się włączyć ale jest mocna opozycja i nie wiadomo jak skończy się nasza ewentualna współpraca w tej kwestii. Słucham telewizji kablowej gdzie radny z Gostynia mówi, że kolektor z Piasków do Gostynia jest wybudowany z rur betonowych gdzie są bardzo duże przecieki a to świadczy, że się w tym temacie nie orientuje. Nasz kolektor jest zbudowany z rur "VIPRO"
Mógłbym powiedzieć, że w Gostyniu są rzeczywiście betonowe rury łącznie z przelewami burzowymi gdzie przy większych deszczach jest kaskada i ścieki wraz z wodami opadowymi płyną bezpośrednio do oczyszczalni.
Wójt stwierdził, że należy pokazać Gostyniowi, że chcemy współpracować i powinniśmy podjąć taką decyzję jak ci którzy nam tą propozycję składają .

Pan Janicki - sołtys z Michałowa - uważa, że lepiej byłoby wybudować własną oczyszczalnię i mieć spokój z Gostyniem tym bardziej, że są w tej chwili fundusze do pozyskania na ten cel.

Pan  Śląski -  radny Szelejewa II przypomina, ze w Anteczkowie mieszkańcy nie mają bieżącej wody i trzeba tą inwestycje ująć koniecznie w planie rozwoju  gminy.

Więcej dyskusji nie podjęto wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy zamknęła obrady XVIII sesji Rady Gminy Piaski.

Sesja zakończyła się o godz. 15,20
Protokółowała : M. Konieczna

                                                                                                         Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                                  Irena Różalska
     


 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2004-10-22
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie