Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 22/2004 sesji Rady Gminy Piaski

Protokół Nr 22/2004 sesji Rady Gminy Piaski


Protokół Nr 22/2004
dwudziestej drugiej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu 30 grudnia 2004r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach ul. Strzelecka 4.

 

Ad. 1 Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.

Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska powitała radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, Skarbnika Gminy, Panią Elżbietę Karolczak, radnego powiatowego, sołtysów, zaproszonych gości, przedstawicieli prasy.
Stwierdziła, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych, co stanowi kworum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski. /Rada liczy 15 radnych /
Lista obecności radnych stanowi zał. nr 1 do protokółu.
Lista obecności sołtysów stanowi zał. nr 2 do protokółu.
Lista obecności gości stanowi zał. nr 3 do protokółu.

Ad. 2 informacja na temat porządku  obrad :

1. Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum
2. Informacja na temat porządku obrad
3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji
4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy
5. Sprawozdania przewodniczących komisji
6. Sprawozdanie Wójta Gminy.
7. Sprawozdanie radnego powiatowego
8. Podjęcie uchwał w sprawie :
- uchwalenia budżetu  gminy na 2005r.
- zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2004r.
- zasad udzielania oraz wysokości dotacji z budżetu gminy na prace restauratorskie i roboty budowlane w kościele parafialnym w Piaskach. 
- zmiany wynagrodzenia Wójta Gminy
- regulaminu określającego na rok 2005 wysokości stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków, motywacyjnego, funkcyjnego a także szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe ,godziny doraźnych zastępstw i nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski.
- ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli szkół, przedszkola oraz sposobu podziału środków na te nagrody, dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski.
- wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dla nauczycieli uczących w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski.
9. Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski
10. Zakończenie.
Przewodnicząca Rady Gminy poprosiła radnych o wprowadzenie do dzisiejszego porządku obrad podjęcia uchwały w sprawie opłat za ścieki wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych.
Wszyscy radni wyrazili zgodę na zmieniony porządek obrad.

Ad. 3 Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji głosowało 14 radnych, 1 wstrzymał się od głosowania- nie był obecny na poprzedniej sesji.

Ad. 4 Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.

Przewodnicząca Rady Gminy poinformowała, ze w okresie międzysesyjnym uczestniczyła w opłatku wigilijnym w Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz podejmowała działania związane z przedłużeniem kontraktu NFOZ na usługi rehabilitacyjne świadczone przez p. Woźniak w Marysinie.

Ad. 5 Sprawozdania przewodniczących komisji :

Pan Śląski - przewodniczący komisji budżetowej oświadczył, że na posiedzeniu komisji Skarbnik Gminy, pani Elżbieta Karolczak przedstawiła projekt budżetu gminy na rok 2005, odpowiadała na pytania radnych w tym zakresie.
Komisja przyjęła bez uwag przedstawiony projekt budżetu na rok 2005 oraz pozostałe projekty uchwał.
Ponadto komisja  zaakceptowała projekt  uchwały w sprawie zmiany wynagrodzenia Wójta Gminy które  nastąpiło w ramach rekompensaty za utraconą tzw "!3'
Pan Kędzia - przewodniczący komisji rolnictwa oświadczył, że odbyło się wspólne posiedzenie komisji rolnictwa i budownictwa gdzie został przedstawiony przez Skarbnika Gminy projekt budżetu gminy na rok 2005 który obie komisie zaakceptowały.
Pan Gliszczyński - przewodniczący komisji oświaty poinformował, że na posiedzeniu komisja zapoznała się z projektem budżetu gminy na rok 2005 i pozostałymi projektami uchwał oraz z projektem uchwały w sprawie zmiany wynagrodzenia Wójta.

Ad. 6 Sprawozdanie Wójta Gminy.

Pan Wójt poinformował, że w okresie miedzysesyjnym  uczestniczył w następujących spotkaniach:
- spotkanie z uczestnikami wojny obronnej z 1939r.
- zebranie wiejskie w Drzęczewie II
- spotkanie w gminie z sołtysami
- spotkanie opłatkowe w WTZ w Piaskach
- spotkanie opłatkowe w Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu
- narada w Funduszu Poręczeń Kredytowych w Gostyniu.

Ad. 7 Sprawozdanie radnego powiatowego - złożył p. Celka - pytań do radnego powiatowego nie było.

Ad. 8 PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE :

- Uchwalenia budżetu gminy na 2005r.

Główne założenia do projektu budżetu gminy na rok 2005 przedstawiła Pani Elżbieta Karolczak - Skarbnik Gminy.
Pan Radwan - Radny z Szelejewa I poinformował, że "męczy go" sprawa dróg a szczególnie w Szelejewie. Co prawda te drogi są ujęte w planie do wykonania ale wiemy, że wszystko zależy od unijnych środków finansowych /chodzi o drogi w Lipkach i na Hubach/. Jednak p. Wójt na zebraniu wiejskim w Szelejewie obiecał, że zostanie wykonany odcinek drogi od p. Ciesielskiego do drogi powiatowej i co mam teraz przekazać mieszkańcom gdyż ta droga nie jest ujęta w planie i kiedy wreszcie będzie ujęta - pytał p. Radwan.  Żyjemy w XXI wieku i ta droga jest naprawdę nie na te czasy a są dzielnice gdzie osiedla maja 10 lat i tam robi się wszystko a mieszkańcy którzy mieszkają od czasów przedwojennych też czekają i tak nie może być, na dłuższa metę ten temat musi być załatwiony - oświadczył p. Radwan.
Więcej pytań do przedstawionego projektu budżetu gminy na 2005 r. nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2005r.
Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 2 radnych /p.p.Radwan i Gliszczyński/ wstrzymało się od głosowania.

Uchwała Nr XXII/122/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2005 r. stanowi zał. nr 4 do niniejszego protokółu .

- Zmian budżetu i zmian w budżecie gminy  na 2004r.

Zmiany w budżecie na 2004r. przedstawiła Skarbnik Gminy.
Pytań nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały glosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XXII/123/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2004r. stanowi zał. nr 5  do niniejszego protokółu.


- Zasady udzielania oraz wysokości dotacji z budżetu gminy na prace restauratorskie.........

Pan Wójt poinformował, że ten temat został dokładnie przedstawiony na posiedzeniach komisji lecz jeszcze raz przypomina, że proboszcz z Piasków zwrócił się do samorządu aby gmina udzieliła dotacji z budżetu gminy na renowację kościoła parafialnego w wysokości 150 tys. złotych gdyż kościoły mogą jedynie samodzielnie wystąpić o fundusze unijne powyżej 1 miliona złotych. Poniżej tej kwoty kościoły mogą występować za pośrednictwem samorządów, pod warunkiem, że dana inwestycja zostanie wprowadzona do Planu Rozwoju Lokalnego gminy. Ksiądz proboszcz ma opracować wniosek o środki unijne i po podpisaniu promesy wpłacić 150 tysięcy złotych na konto gminy. Po wpłynięciu środków unijnych na konto gminy zwrócimy je Proboszczowi - stwierdził Wójt.
Pytań do tego tematu nie było wobec czego Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XXII/124/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie zasad udzielania oraz wysokości dotacji z budżetu Gminy Piaski na renowację kościoła parafialnego Parafii Rzymsko-Katolickiej w Piaskach stanowi zał. nr 6 do niniejszego protokółu.

- Zmiana wynagrodzenia Wójta Gminy

Wójt poinformował, że ten temat został przedstawiony na posiedzeniach komisji a w zasadzie powinien być już poruszony wcześniej ponieważ wprowadzono nowa ustawę i dodatek funkcyjny który otrzymuje jest niższy niż ustawa przewiduje i ta zmiana powinna nastąpić już wcześniej. Drugi temat który też był przedstawiony na komisjach to ten, że począwszy od Wójta poprzez Sekretarza i Skarbnika ustawa mówi, że osobom na tych stanowiskach nie należy się tzw. "13" i ta różnica którą radni mają rozpatrzyć i zatwierdzić to jest rozłożona trzynastka na cały rok plus 4 % z uwagi na to, że na początku kadencji Wójt miał obniżone wynagrodzenie o tysiąc złotych.
Pan Nawrocik - radny z Piasków oświadczył, że musi kilka zdań na ten temat powiedzieć ponieważ czuje się zobowiązany wobec swoich wyborców i nie tylko. Ostatnia pensja Wójta oscyluje na kwotę 6.500 złotych a podliczając wynagrodzenie w projekcie uchwały to będzie kwota 7320,- złotych. Stwierdził, że według jego wyliczenia to nie jest mała podwyżka, jest to kwota 820 złotych. Znam ze swojej autopsji takich ludzi z najbliższej rodziny, znajomych, kolegów którzy po latach zarabiają tyle ile pan sobie naliczył - oświadczył p. Nawrocik. Dlatego nie wiem czym się kierowano aby była tak duża podwyżka przy tak dużej wypłacie jak obecnie pan pobiera i dlatego trochę humorystycznie powiem, że żadna kozica górska nie jest wstanie tak wysoko podskoczyć jaką pan dostanie podwyżkę. Panie Wójcie przecież pan ma pieniądze i jeszcze ma śmiałość wyciągać ludziom najbiedniejszym ostatnie grosze z kieszeni, czy to nie wstyd co pan robi - pytał p. Nawrocik.
Ostatnio w zeszłym roku dostał pan 500 złotych podwyżki a teraz chce pan 820 złotych podwyżki - pytał p.Nawrocik. Zastanawiam się czy to nie jest już choroba aby co roku była podwyżka i to w tak dużej kwocie - oświadczył p. Nawrocik. Osobiście z tego miejsca oświadczam, że nigdy w życiu nie będę spełniał zachcianek finansowych Wójta gdyż chcę być "fer" wobec tych ludzi którzy obdarzyli mnie zaufaniem jak startowałem na radnego. Następnie zwrócił się do Przewodniczącej Rady Gminy i oświadczył, że ma pretensje gdyż powinna wystąpić z tego miejsca jako szefowa Rady i powiedzieć, że Wójt ma dość wynagrodzenia. Zaapelował do radnych aby głosowali tak jak wyborcy tego oczekują. Ponadto powiedział, że skoro zabrano Wójtom  "13" -tki to wreszcie ktoś tam na górze pomyślał i nic się nie stanie jeżeli Wójt nie otrzyma tej "13' tki. Jeżeli Sejm zabrał ustawowo to dodatkowe wynagrodzenie to radni nie mogą sejmu poprawiać i w tym momencie składa wniosek formalny aby pozostawić pensję Wójta na dotychczasowym poziomie.
Przewodnicząca Rady Gminy w odpowiedzi na zarzut p. Nawrocika oświadczyła, że obowiązkiem radnego jest czytać statut gminy gdzie wyraźnie jest napisane, że do obowiązków Przewodniczącego należy przygotowanie sesji i posiedzeń komisji a jeżeli chodzi o podejmowanie uchwał to Przewodniczący ma takie samo prawo jak każdy radny. Ponadto zapytała pana Nawrocika czy pamięta, że na początku kadencji oświadczył, że chciałby pracować jako radny za symboliczną złotówkę i dlatego wyliczyła, że minęły dwa lata czyli 24 miesiące razy 1 zloty czyli wychodzi 24 złote. Czy tyle pan zabrał z budżetu gminy czy tyle ile inni radni - zapytała Przewodnicząca pana Nawrocika. 
Następnie głos zabrał p. Radwan i oświadczył, że radni ustalili w 2000 roku wynagrodzenie Wójta. W marcu 2003 roku znowu była odgórna decyzja, że należy się podwyżka. Na komisji oświaty powiedziałem to co teraz powtórzę - po co są wybierani radni jeżeli nie maja wpływu na to aby podejmować decyzje w jednostkach terytorialnych czyli w gminie a nie tak, że decyzje przychodzą od góry jeżeli chodzi o wynagrodzenie Wójtów.
Pan Śląski w odpowiedzi p. Nawrocikowi na temat wynagrodzenia Wójta odpowiada, że nie on sam ustala pensję Wójta tylko zaproponował to co wypracowano na posiedzeniu komisji budżetowej. Uważam, że nie podwyższamy pensji Wójta tylko jest to rekompensata za utracona "13"-tkę a ponadto ocenić należy pracę Wójta - jest bardzo dużo prac wykonanych na terenie gminy i to należy docenić - tak podeszła do tego tematu komisja budżetowa - oświadczył p. Śląski. Nie możemy więc mówić, że podwyższamy pensję gdyż inne gminy też zmieniały wynagrodzenie Wójtów - oświadczył p. Śląski.
Pan Nawrocik uważa, że Wójt wykonał wiele prac ale to należy do jego obowiązków gdyż bierze za to wynagrodzenie a jeżeli ono wzrośnie o 820 złotych to jak można mówić jak p.Ślaski, że to nie jest podwyżka. Społeczeństwa piaskowskiego nie interesuje, że posłowie ustawowo zabrali Wójtom i Burmistrzom  tzw"13" tki.
Następnie głos zabrał p. Gliszczyński o prosił o wyjaśnienie wypowiedzi p. Radwana na temat kolejności wykonywania dróg w gminie - nie wie czy dobrze zrozumiał, że wykonuje się w pierwszej kolejności drogi na nowych osiedlach a nie na osiedlach które dawno na nie czekają.
Pan Radwan w odpowiedzi powiedział, że p. Gliszczyński dobrze go zrozumiał, gdyż o to w jego wypowiedzi chodziło.
Następnie głos zabrał p. Wójt i powiedział, że ostateczną decyzje w sprawie wynagrodzenia podejmą radni ale chciałby ustosunkować się do wypowiedzi p. Nawrocika gdzie mówił między innymi, że ma płacone za urlop. Urlop maja wszyscy i wszyscy za to otrzymują wynagrodzenie, ponadto większość Wójtów i Burmistrzów ma na etatach swoich zastępców którym płaca w granicach 4 do 5 tysięcy a my nie mamy takiego etatu i w ten sposób też oszczędzamy.
Następnie pan Gliszczyński złożył wniosek formalny aby wynagrodzenie Wójta podnieść zgodnie z ustawą o minimum.
W tym momencie Przewodnicząca Rady poprosiła o powtórzenie wniosku formalnego p. Nawrocika.
Pan Nawrocik powiedział, że proponuje aby pensja Wójta pozostała na dotychczasowym poziomie czyli 6.500 złotych.
Zapytała kto z radnych jest za tym aby dzisiaj nie podnosić wynagrodzenia Wójta
Za tym wnioskiem głosował 1 radny, przeciw było 9 radnych, 5 wstrzymało się od głosowania.
Następnie Przewodnicząca Rady poprosiła p. Gliszczyńskiego aby powtórzył swoją propozycję.
Pan Gliszczyński powiedział, że proponuje aby podnieść zgodnie z ustawą o minimum.
Przewodniczaca Rady spytała czy p. Gliszczyński ma wyliczone ile to jest gdyż musi podać w uchwale konkretne liczby.
Pan Gliszczyński odpowiedział, że nie jest od tego aby wyliczać ile wynosi minimum.
W tym momencie Przewodnicząca zarządziła przerwę w obradach.
Po przerwie Przewodnicząca Rady Gminy oświadczyła, że zgodnie z propozycja p. Gliszczyńskiego który zaproponował minimalne wynagrodzenie, należałoby podwyższyć wynagrodzenie w punkcie - dodatek funkcyjny, ponieważ jest za mało naliczony zgodnie z ustawa o 30 złotych a w pozostałych punktach wyszczególnionych w projekcie uchwały wynagrodzenie nie zmieniłoby się.
Zapytała jeszcze raz radnych czy rozumieją wniosek formalny p. Gliszczyńskiego.
Radni nie wnieśli uwag wobec czego Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek formalny p. Gliszczyńskiego.
Za wnioskiem głosowało 5 radnych, 8 radnych było przeciwnych, 2 radnych wstrzymało się od głosowania.
Wobec takiego wyniku głosowania Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały /który otrzymali wszyscy radni/ w sprawie zmiany wynagrodzenia Wójta
Za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 5 radnych było przeciwnych /pp. Nawrocik, Gliszczyński, Niedziela, Radwan, Żalik/

Uchwała  Nr XXII/125/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie zmiany wynagrodzenia Wójta Gminy Piaski stanowi zał. nr 7 do niniejszego protokółu.

- Regulamin określający na rok 2005 wysokość stawek i warunków przyznawania........

Przewodnicząca Rady gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XXII/126/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie regulaminu określającego na rok 2005 wysokość stawek i warunków przyznawania oraz wypłacania dodatków motywacyjnego, funkcyjnego a także szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe,
godziny doraźnych zastępstw i nagród dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, placówkach,  dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski,  stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokółu.


- Ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli........

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała  Nr XXII/127/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie ustalenia kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli szkół, przedszkola oraz sposobu podziału środków na te nagrody dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski, stanowi zał. nr 9 do protokółu.

- Wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad........

Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych.

Uchwała Nr XXII/128/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie  wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dla nauczycieli uczących w szkołach i przedszkolu, dla których organem prowadzącym jest Gmina Piaski, stanowi zał. nr 10 do protokółu.

- Opłat za ścieki wprowadzane do urządzeń  kanalizacyjnych

Wójt poinformował, że Gmina Gostyń podwyższyła cenę za ścieki i my musimy podjąć stosowną uchwałę aby nie dopłacać mieszkańcom za odprowadzane ścieki, natomiast cena za pobór wody pozostaje bez zmian. Najlepiej byłoby aby gospodarkę ściekowa prowadził zakład w Gostyniu a każdy odprowadzający ścieki miałby spisaną umowę z odbiorcą ścieków lecz tak na dzień dzisiejszy nie jest i dlatego musimy podnieść cenę za odprowadzane ścieki.
Przewodnicząca Rady Gminy odczytała projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosowania.

Uchwała Nr XXII/129/2004 Rady Gminy Piaski w sprawie opłat za ścieki wprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych stanowi zał. nr 11 do protokółu.

Ad. 9 Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski.

Pan Radwan podziękował radnemu powiatowemu, p. Celce za dopilnowanie spraw w powiecie z którymi się zwracał jako radny do zarządu powiatu o wykonanie prac w Szelejewie. Ponadto prosił Wójta o podjęcie działań w sprawie częstych wyłączeń prądu, sugerował aby wystosować pismo do senatora Kulaka lub do ministra w tej sprawie, może odniesie to pozytywny skutek - stwierdził p. Radwan. Wszelkie interwencje w tej sprawie do tego czasu nie odnoszą skutku i dlatego należy zająć się tą sprawą niezwłocznie w nowym roku.

Następnie Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Irena Różalska oraz przewodniczący komisji oświaty, pan Tomasz Gliszczyński w imieniu władz gminy wręczyli Mistrzowi Polski w kolarstwie szosowym, Markowi Wesołemu - zam. w Strzelcach Wielkich pamiątkowy ryngraf w dowód uznania za osiągnięcia sportowe. Sławny sportowiec zdobył mistrzostwo w ubiegłym sezonie w Gorzowie Wielkopolskim.
Wobec wyczerpania porządku obrad sesji Przewodnicząca Rady Gminy zamknęła obrady XXII sesji Rady Gminy Piaski dziękując wszystkim za przybycie i udział w obradach.
Sesja zakończyła się o godz. 15:00
Protokółowała : M. Konieczna.

                                                                                                          Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                                                    Irena Różalska

 

 

 

 

 

 




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2004-12-30
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie