Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Nr 6/2003 sesji Rady Gminy Piaski

Protokół Nr 6/2003 sesji Rady Gminy Piaski




P r o t o k ó ł N r 6/2003

szóstej sesji Rady Gminy Piaski odbytej w dniu
28 marca 2003 r. w Gminnym Ośrodku Kultury
w Piaskach ul. Strzelecka 4.


  1. Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum.


Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy, Pan Władysław Polaszek powitał radnych, Wójta Gminy Piaski, Pana Zenona Normana, Sekretarza Gminy, Pana Wiesława Glapkę, radnego powiatowego, Pana Franciszka Celkę, sołtysów, zaproszonych gości, przedstawicieli prasy.
Stwierdził że w dzisiejszej sesji uczestniczy 14 radnych, co stanowi guorum przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy Piaski/ Rada liczy 15 radnych /

Nieobecna usprawiedliwiona :

1. Irena Różalska / zwolnienie lekarskie/

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokółu.
Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokółu.
Lista obecności gości stanowi załącznik nr 3 do protokółu.

  1. Informacja na temat porządku obrad.


Pan Polaszek - z-ca Przewodniczącego Rady Gminy przedstawił porządek obrad dzisiejszej sesji.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie, powitanie, stwierdzenie kworum

  2. Informacja na temat porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

  4. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.

  5. Sprawozdania przewodniczących komisji

  6. Sprawozdanie Wójta Gminy.

  7. Sprawozdanie radnego powiatowego.

  8. PODJĘCIE UCHWAŁ W SPRAWIE:


    • zmian w budżecie gminy na rok 2003


  1. Informacja o spisanym porozumieniu w sprawie zwrotu mienia parafii ewangelicko- augsburskiej

  2. Informacja w sprawie ugody pomiędzy spadkobiercami byłego właściciela „Cegielni Parowej wł. Turskiego - Piaski pow. Gostyń „ a Wójtem Gminy Piaski.


  1. Zapytania, interpelacje, wolne głosy i wnioski.

10. Zakończenie.

W tym momencie Wójt prosi o wprowadzenie do dzisiejszego porządku obrad
następującego punktu - przyjęcie przez Radę Gminy Piaski deklaracji w sprawie
utworzenia w Wielkopolsce podregionu leszczyńskiego.
Wszyscy radni wyrazili zgodę na propozycję Wójta

Za przyjęciem zmienionego porządku obrad głosowało 14 radnych..


  1. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji


Za przyjęciem protokółu z poprzedniej sesji glosowało 14 radnych.

  1. Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Gminy.


Nie było z powodu nieobecności na sesji Pani Ireny Różalskiej.


  1. Sprawozdania przewodniczących komisji.


Pan Śląski - przewodniczący komisji budżetowej poinformował, że 14 marca komisja budżetowa miała się spotkać wspólnie z komisją oświaty aby dokonać podziału środków budżetowych na działalność sportową lecz tak się nie stało ponieważ przewodniczący komisji oświaty poinformował członków swojej komisji aby nie przybyli na to spotkanie.
Dlatego pyta się dzisiaj na sesji czy komisja budżetowa jest od spraw dotyczących budżetu czy nie bo jeżeli się okaże że jest niepotrzebna to trzeba ją rozwiązać.
Na tym posiedzeniu obecni byli przedstawiciele klub sportowych oraz Skarbnik Gminy która przekazała klubom w jaki sposób należy się rozliczać z przyznanych dotacji na sport.
Ponadto poszczególne kluby sportowe złożyły rozliczenia z przyznanych dotacji za rok ubiegły - w tym momencie p. Śląski przedstawił w liczbach jak wyglądają rozliczenia z przyznanych dotacji przez poszczególne kluby.
Na tym posiedzeniu jednak nie podzieliliśmy środków budżetowych i miałem taką nadzieję, że spotkamy się wspólnie z komisją oświaty i przedstawicielami klubów i wspólnie jednak wypracujemy dobry kompromis. Tak się jednak nie stało, komisja oświaty sama bez przedstawicieli klubów sportowych dokonała podziału środków na sport.
Następnie p. Śląski ustosunkował się do podziału środków budżetowych na sport którego dokonała komisja oświaty.
Uważa, że taki podział jest nie do przyjęcia , jest niesprawiedliwy i dlatego prosi Radę Gminy aby jeszcze raz dokonała podziału środków na sport..
Informuje, że ma duże zastrzeżenia do organizacji Dni Piasków połączonych z biegiem Bojanowskiego gdzie w stosunku do roku ubiegłego przeznaczono na ten cel 200 % więcej środków.
Dlatego pyta komisję oświaty jakie brała kryteria przy podziale środków na sport.

Pan Gliszczyński - przewodniczący komisji oświaty w odpowiedzi na pytanie p. Śląskiego wyjaśnia, że jeżeli organizuje się spotkanie dwóch komisji to trzeba się porozumieć z drugim przewodniczącym i pewne sprawy uzgodnić a tak się nie stało.
Dlatego nie zapraszał na posiedzenie komisji oświaty po raz drugi przedstawicieli klubów sportowych aby nie ośmieszać Rady co niniejszym uważam, że p.Śląski uczynił.
Jak do tej pory tradycją było i podejrzewam, że dalej będzie , komisja sportu zawsze dzieliła środki na sport . Nie wiem czy prywatne podejście p. Śląskiego i prywatne zaangażowanie niektórych klubów miało na celu uprzedzenie działania komisji oświaty i sportu.
W związku z tym uważa, że sugestie które czyni p. Śląski są bezpodstawne, nie wiem co dalej jeszcze poczynię w tym kierunku aby to zostało wyprostowane ponieważ komisja zebrała się w pełnym składzie propozycje padały od wszystkich członków i środki na sport podzielono.

Pan Kędzia - przewodniczący komisji rolnictwa poinformował, że 25 marca odbyło się wspólne posiedzenie komisji rolnictwa i budownictwa na którym zapoznali się z projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy a następnie wszyscy wyjechali w teren do Podrzecza aby ustosunkować się do wniosku mieszkańców w sprawie naprawy drogi .
Obie komisje były również w terenie w samych Piaskach aby ustosunkować się do wniosku p. Nawrocika który zwrócił się z pismem w sprawie sprzedaży nieruchomości stanowiącej część jego działki.


  1. Sprawozdanie Wójta Gminy.


Wójt poinformował, że w okresie międzysesyjnym był w Warszawie w sprawie całkowitego rozliczenia finansowego hali sportowej, był z rolnikami w Warszawie w Radzie Ministrów u ministra Wagnera w sprawie protestów rolniczych.
Odbył spotkanie z sołtysami w sprawie wykonania najpilniejszych prac na poszczególnych wsiach, spotkał się z drużynami drugiej ligi piłki halowej, uczestniczył w spotkaniu w Grabonogu , spotkał się z kobietami z okazji Dnia Kobiet, ponadto negocjował z p. Turskim w sprawie spisania ugody dotyczącej odszkodowania za nieruchomość gruntową obejmująca grunty po byłej cegielni.
Jest to grunt na którym obecnie stoi Dom Strażaka i który w części mamy wydzierżawiony jest to w sumie 3.07 ha . Państwo Turscy i siostra p. Turskiego otrzymali od Skarbu Państwa odszkodowanie za budynki , a grunty pozostały własnością p. Turskiego.
Myśmy te grunty mieli skomunalizowane czyli byliśmy ich właścicielami natomiast po otrzymaniu decyzji p. Turski w każdej chwili mógł wnieść sprawę do sądu i zrobić zapis aktem notarialnym jako ich właściciel.
Dlatego poprosiłem p. Turskiego na rozmowy i po długich negocjacjach p. Turski zażyczył sobie za te 3,07 ha kwoty 30 tyś. zł. Czy to jest dużo czy mało o tym będzie decydowała Rada Gminy . Myślę, że dojdziemy do takiego porozumienia ponieważ w przeciwnym wypadku nie wiadomo co będzie z Domem Strażaka.
Następnie byłem na spotkaniu stowarzyszenia Miast i Gmin w Poznaniu gdzie rozmawialiśmy o sprawach obowiązkowego uczęszczania 6- latków do szkoły od 1 września br. Dlatego był przygotowany protest Miast i Gmin w tej sprawie gdyż gminy nie otrzymają na to zadanie środków od państwa , będziemy te oddziały utrzymywać ze swoich środków .
Uczestniczyłem również w konwencie Wójtów i Burmistrzów oraz na spotkaniu w Gostyniu w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego.
Pytań do przedstawionego sprawozdania nie było.




./.


  1. Sprawozdanie radnego powiatowego.


Pan Celka poinformował, że 6 marca br. odbyła się V sesja powiatowa na której podjęto 10 uchwał - w skrócie przedstawił czego dotyczyły uchwały.
Pytań do przedstawionego sprawozdania nie było.


  1. Podjęcie uchwał


Zmiana w budżecie gminy na 2003 r.

Sekretarz Gminy, pan Wiesław Glapka przedstawił radnym zmiany w budżecie gminy na rok 2003 - radni nie mieli pytań ponieważ na posiedzeniach komisji z-ca Skarbnika Gminy , Pani Karolczak dokładnie przedstawiła projekt uchwały w tej sprawie.
Wobec tego Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Pan Władysław Polaszek odczytał projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy.
Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych

Uchwała Nr VI/39/2003 Rady Gminy Piaski w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie gminy na 2003 r. stanowi zał. nr 4 do niniejszego protokółu.

  1. Informacja o spisanym porozumieniu w sprawie zwrotu mienia parafii ewangelicko-augsburskiej.


Wójt poinformował, że odbyło się spotkanie z przedstawicielami parafii i wspólnie uzgodniono o przekazaniu nieodpłatnym na rzecz parafii nieruchomość gruntowa o łącznej powierzchni 4.45 ha która jest położona w Piaskach/ teren po byłym wysypisku śmieci / oraz wypłacie odszkodowania jako rekompensata za budynki w wysokości 30 tys. zł. w trzech ratach .
Do dnia dzisiejszego jednak nie otrzymaliśmy od parafii ewangelickiej potwierdzenia tych uzgodnień i dlatego dzisiaj nie możemy podejmować uchwały w tej sprawie.
Pytań do przedstawionego tematu nie było.

  1. Informacja w sprawie ugody pomiędzy spadkobiercami byłego właściciela cegielni parowej


Wójt przedstawił ten temat w punkcie - sprawozdanie Wójta.


Sprawa przyłączenia przez Radę Ministrów gmin powiaty gostyńskiego do subregionu kaliskiego

Wójt poinformował, że Rada Gminy Piaski tak jak i inne gminy powinna dzisiaj podjąć deklarację wraz z uzasadnieniem swojej decyzji w sprawie utworzenia w Wielkopolsce podregionu leszczyńskiego .
Wyjaśnił, że Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2000 r. dokonano podziału regionalnego Polski z którego wynika, że gminy powiatu gostyńskiego włączono do subregionu kaliskiego na co my nie wyrażamy zgody ponieważ gminy obecnego powiatu zawsze czuły się historycznie oraz gospodarczo związane z Poznaniem oraz Lesznem. Natomiast Rada Ministrów tworząc subregiony nie utworzyła subregionu leszczyńskiego.

Radni wyrazili zgodę na podjęcie na dzisiejszej sesji deklaracji - treść tej deklaracji Wójt odczytał
14 radnych było za podjęciem takiej deklaracji .
Deklaracja wraz z uzasadnieniem stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

Ad. 11. zapytani, interpelacje, wolne głosy i wnioski

Pan Gliszczyński poinformował , że od poniedziałku rusza we wszystkich ubojniach monitoring - przestrzega wszystkich aby przestrzegali karencji na poszczególne środki podawane zwierzętom które są kierowane do ubojni .
Jeżeli nie będą przestrzegane karencje i po raz wtóry w tym samym gospodarstwie się to powtórzy wówczas to gospodarstwo zostanie wyłączone z produkcji i ze skupu zwierząt .

Pan Żalik - radny z Bodzewa pyta komisję oświaty jakie kryteria były brane przy podziale środków na sport.
Pan Gliszczyński odpowiada, że kryteria były bardzo proste, różnicę która została przydzielona przez budżet oraz wnioski które komisja analizowała znacznie wcześniej w związku z tym nie powieliliśmy swojej pracy a że sport ma być przede wszystkim dla młodzieży przystąpiliśmy do podziału środków i podzieliliśmy tak a nie inaczej w składzie 3 osobowym .

Pan Śląski w dalszym ciągu nie rozumie jakie kryteria brała pod uwagę komisja oświaty ponieważ w żaden sposób procentowo to nie wychodzi i jak to można zaliczyć i jak wytłumaczyć.
W odpowiedzi na zarzut p. Gliszczyńskiego o jego prywatnym podejściu do spraw sportu odpowiada, że osobiście prywatnie nic nie wykonuje , pracuje od wielu lat społecznie na rzecz sportu w Szelejewie i nie tylko.
Boisko w Szelejewie istnieje, trzeba o nie dbać a nawet nie ma kosiarki do trawy a przecież z tego boiska korzysta nie tylko „Wielkopolanka „ lecz przede wszystkim młodzież szkolna a nie sposób pobierać od młodzieży pieniądze za używanie boiska bo to są nasze dzieci.
Samo utrzymanie obiekty kosztuje bardzo dużo a skąd na to brać pieniądze. Jeżeli na imprezę dwudniową czyli na Dni Piasków komisja oświaty w stosunku do roku ubiegłego przeznaczyła o 212 % więcej środków to nie sposób się nie denerwować, że Szelejewo zostało tak potraktowane i tak mało otrzymało środków . Zwraca się w tym momencie do sołtysów, że nie reagują na taki podział środków.
Zawody strażackie odbywają się w Szelejewie również na boisku gdzie nie ma żadnego komitetu organizacyjnego i nikt nie przeznacza tyle środków na ich zorganizowanie co na Dni Piasków. Wszyscy są zadowoleni z organizacji takich zawodów i wszystkim się podoba taka impreza ale nie za takie środki jak w Piaskach.

Pan Wójt informuje, że jeżeli chodzi o dotacje na sport to w budżecie gminy założono wzrost o 4 % dla wszystkich klubów i żaden z klubów nie dostał poniżej tych 4 % a nawet więcej, proszę sprawdzić i wyliczyć, czy Szelejewo dostało mniej niż 4 %
Ponadto Wójt wyjaśnia, że pieniądze z budżetu na działalność sportową powinny być przede wszystkim przeznaczona dla dzieci i młodzieży a przy tej okazji finansujemy kluby sportowe.
W Piaskach są 4 drużyny młodzieżowe a w Szelejewie 1 drużyna „Hepiko „ jako klub młodzieżowy i z tych środków które są przeznaczona na „Wielkopolankę” będą również pieniądze przeznaczane na rozwój tej młodzieży, tak, że to nie będą tylko pieniądze na kluby sportowe.
Ponadto informuje, że szumnie mówi się o tym, że organizujemy Dni Piasków a przecież taką przyjęliśmy nazwę lecz trzeba pamiętać, że w drugim dniu tej imprezy właśnie wszystkie wsie biorą w niej udział gdzie odbywa się turniej wsi i wszyscy dobrze się bawią . Natomiast w pierwszym dniu odbywa się bieg Bojanowskiego i rozgrywki międzyszkolne, występy przedszkolaków itd.
Przecież w Piaskach do szkoły nie chodzą tylko dzieci z Piasków lecz również z innych wsi i też biorą udział w tych imprezach. Dlatego nie można powiedzieć, że Dni Piasków organizuje się tylko dla mieszkańców Piasków lecz dla całej gminy.
Natomiast wracając do podziału środków na sport to należy wyjaśnić , że w latach ubiegłych osobiście poprosiłem aby tego podziału dokonywała komisja oświaty ponieważ dla mnie było to lepiej i ponownie w tym roku komisja oświaty środki podzieliła co nie oznacza, że w takiej wysokości dotacje zostaną przekazane na poszczególne kluby gdyż wszystko zależy od wpływu środków finansowych do kasy gminy.
Sołtys z Drzęczewa II pyta czy utrzymuje się kontakt z byłymi społecznikami którzy zajmowali się od początku biegiem Bojanowskiego a byli to starsi społecznicy. Informuje, że rozmawiał z niektórymi z nich i twierdzą , że zostali odsunięci od organizacji tej imprezy. Chodzi o p. Kołackiego i p. Niedzielę , chce wiedzieć czy to jest prawda.
Wójt odpowiada, że tradycyjnie co roku w miesiącu lutym lub marcu dzwoni do dyrektora do Grabonoga czy został w danym roku zgłoszony bieg Bojanowskiego do kalendarza imprez sportowych i jakie osoby będą wyznaczone do jego organizacji.
W tym roku dyrektor Sroka wytypował 3 osoby z Grabonoga do organizacji biegu Bojanowskiego . Jeżeli ktoś rozmawiał z kimkolwiek i powiedział, że jest odsunięty od organizacji biegu to nie pod naszym adresem te pretensje.
Wracając do p. Kołackiego jest to bardzo potrzebny człowiek do takich spraw lecz wiem, że zdrowie nie pozwala mu na zajmowanie się biegiem ,osobiście mi powiedział, że tą sprawą nie będzie się już zajmował.
Dlatego proszę aby nikt nie mówił, że ktokolwiek jest odsunięty od organizacji biegu Bojanowskiego.
Na dzień dzisiejszy bieg organizuje Komitet z Grabonoga a gmina organizuje Dni Piasków i turniej wsi.
Jeżeli w przyszłości Rada Gminy stwierdzi , że należy to organizować w inny sposób aby stworzyć jeden komitet to nie mam nic przeciw temu.
Na dzień dzisiejszy komitet z Grabonoga zwrócił się z pisemną prośbą o dofinansowanie biegu Bojanowskiego i takie dofinansowanie otrzymają a my nie chcemy ingerować w ten bieg .
Pan Śląski informuje, że nie zgadza się aby tak dużą kwotę przeznaczyć na organizację Dni Piasków. Wie, że jest jeszcze rezerwa do dyspozycji Wójta ale nie wierzy, że te środki dostanie Szelejewo lub Bodzewo tylko na pewno zostaną w Piaskach.
W odpowiedzi p. Śląskiemu pan Celka - radny powiatowy informuje, że w Piaskach są 4 drużyny i na pewno komisja przy podziale środków się tym faktem kierowała.
Pan Śląski w dalszym ciągu nie zgadza się z taka argumentacją i pyta co powiedzieć dzieciom w Szelejewie, że nie otrzymają żadnych środków.
Pan Swęda - sołtys z Szelejewa I popiera pana Śląskiego i też jest niezadowolony, że dzieci z Szelejewa nie otrzymają żadnych środków.
Pan Gliszczyński odpowiada p. Swędzie, że dotacja dla Szelejewa wzrosła o 4 % w stosunku do roku ubiegłego a jeżeli chodzi o kwotę przeznaczona na bieg Bojanowskiego to informuje, że będą się starać aby powrócić do dużego biegu Bojanowskiego gdzie będą potrzebne dużo większe pieniądze. Trzeba będzie wykupić licencję na trasę itp..
Pan Swęda dodaje, że nie chodzi mu o ilość pieniędzy przeznaczonych na bieg Bojanowskiego ale pyta się co mają powiedzieć dzieciom w Szelejewie, że mają już nie przychodzić i nie grać w piłkę ponieważ grupa radnych w ten sposób podzieliła pieniądze.
Wójt informuje, że gdyby dzisiaj miał mówić o potrzebach gminy to należy wspomnieć o osobach korzystających z pomocy Ośrodka Opieki Społecznej gdzie potrzeby są ogromne, ludzie czekają bardzo długo na wypłaty zasiłków itd.
Więcej środków na sport na pewno nie będzie lecz po to jest rezerwa finansowa aby dołożyć tym klubom jeżeli zaistnieje taka pilna potrzeba .
Pan Celka - radny powiatowy zwraca się do sołtysów z deklaracją aby jeżeli zaistnieje taka potrzeba zapraszali go na zebrania wiejskie.
Ponadto odpowiada radnym na zadane na uprzedniej sesji pytania w sprawie naprawy dróg.
Pan Radwan - członek komisji oświaty informuje, że dla Szelejewa przydzielono na działalność sportową 26.100,- i nie można powiedzieć, że Szelejewo nie otrzyma środków, wiemy, że budżet jest taki jaki jest i więcej środków nie będzie .
Natomiast była tu mowa o maszynce do cięcia trawy dlatego uważa, że może warto się zastanowić nad zakupem przez gminę takiej maszynki która będzie służyła wszystkim .
Wójt odpowiada, że jest to dobry pomysł ale może lepiej byłoby zakupić mały ciągnik do koszenia i z urzędu te boiska będziemy kosić.
Sołtys z Godurowa prosi Wójta o przysłanie koparki i pyta kiedy rozpoczną się prace na wsi.
Wójt odpowiada, że w najbliższym czasie po naprawie koparki rozpoczniemy prace w Godurowie
Pan Urbaniak pyta co z dziećmi - sześciolatkami jak ta organizacja nauczania będzie wyglądać.
Wójt odpowiada, że trzeba się zastanowić nad tym, że Dom Kultury jest teraz jednostką wydzieloną gdzie my zajmujemy pomieszczenie dla oddziału „O” Obecny rok dla Domu Kultury jest rokiem przejściowym gdzie będzie otrzymywał dotację od nas .
Rozmawiałem z dyrektorem szkoły w Piaskach aby rozpatrzył możliwość przeniesienia tych oddziałów sześciolatków z GOK do budynku szkoły .
My musimy ten obiekt oddać w u użytkowanie kulturze i dlatego trzeba będzie się zastanowić gdzie przenieść oddziały „O” z GOK .

Więcej pytań nie było , wobec wyczerpania porządku obrad dzisiejszej sesji Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy podziękował wszystkim za udział w sesji i zamknął obrady VI sesji Rady Gminy Piaski.
Sesja zakończyła się o godz. 15,00
Protokółowała : M. Konieczna

Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy

Władysław Polaszek



Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2003-03-28
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie