Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Projekty aktów prawnych » Projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy Piaski z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przpisów ustawy - Ordynacja podatkowa oraz udzielania ulg w spłacaniu tych należności i wskazania organów do tego uprawnionych

Projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy Piaski z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przpisów ustawy - Ordynacja podatkowa oraz udzielania ulg w spłacaniu tych należności i wskazania organów do tego uprawnionych


PROJEKT

UCHWAŁA NR....
Rady Gminy Piaski z dnia 26 czerwca 2006r.
                                            
w sprawie : określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy Piaski z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa oraz udzielania ulg w spłacaniu tych należności i wskazania organów do tego uprawnionych.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ust. 2 pkt. 3 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. 2001.142.1591 z późniejszymi zmianami) oraz art. 43 pkt.1, 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U.2005.249.2104 z późniejszymi zmianami) Rada Gminy w Piaskach uchwala co następuje:

§ 1. Określa się szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty spłaty wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych zwanych dalej „wierzytelnościami” od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej zwanych dalej „dłużnikami”.

§ 2.1. Wierzytelności do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa mogą być umarzane w całości lub w części jeżeli wystąpi jedna z niżej wymienionych przesłanek :
       1) w wyniku postępowania egzekucyjnego, lub na podstawie innych dokumentów stwierdzono, że dłużnik nie posiada żadnego majątku z którego można by dochodzić wierzytelności.
       2) wierzytelności nie ściągnięto a zakończone zostało postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne.
       3) w wyniku egzekucji z majątku dłużnik lub osoby pozostające na jego utrzymaniu byliby pozbawieni niezbędnych środków utrzymania.
       4) nie można ustalić miejsca pobytu dłużnika.
       5) dłużnik zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów.
       6) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności, lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne.
       7) kwota wierzytelności nie przekracza 10% najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników.
       8) dłużnik znajduje się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej a postępowanie egzekucyjne będzie nie skuteczne.
       9) w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach.
    2. Umarzanie może nastąpić na wniosek dłużnika lub z inicjatywy wierzyciela.
    3. Umarzanie wierzytelności w przypadku, gdy oprócz dłużnika są zobowiązane inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy przesłanki umarzania zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 3.1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes wierzyciela Organ wymieniony w § 4 na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty całości lub części na raty.
    2. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie lub w pełnej wysokości rat ustalonych w decyzji lub umowie, pozostała do spłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

§ 4.1. Do umarzania wierzytelności uprawniony jest Wójt Gminy.
    2. Przez wartość wierzytelności rozumie się należność główną.
    3. Organ właściwy do umarzania wierzytelności głównej jest również właściwym organem do umarzania odsetek .
    4. W przypadku umorzenia tylko części wierzytelności, w decyzji lub umowie należy określić terminy zapłaty pozostałej wierzytelności.

§ 5. Umorzenie wierzytelności, rozłożenie jej na raty lub odroczenie terminu płatności następuje:
     1) w drodze decyzji – w odniesieniu do wierzytelności o charakterze administracyjno – prawnym.
     2) w drodze umowy – w odniesieniu do wierzytelności o charakterze cywilnoprawnym.

§ 6. Wykonanie uchwały zleca się Wójtowi Gminy.

§ 7. Traci moc Uchwała Nr XII/68/2003 Rady Gminy  Piaski  z dnia 12 grudnia 2003r.

§ 8. Uchwała wchodzi w życie z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.




Informacje powiązane:

- jednostki i podmioty:



Typ dokumentu: Projekty aktów prawnych
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Paweł Andrzejczak
Informację wprowadził: Paweł Andrzejczak
Opublikowany dnia: 2006-06-26
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie